Zelený stan

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ve stejném roce, kdy umírá J. V. Stalin, se ve škole setkávají tři přátelé, jejichž osudy se propletou do jednoho dlouhého a složitého příběhu. Učitel Viktor Julijevič Šengeli se je snaží nadchnout pro ruskou literaturu, a právě prostřednictvím této postavy se autorka snaží přiblížit a snad i nově interpretovat ty nejlepší tradice ruského písemnictví – od Puškina a Gercena přes Dostojevského k Mandelštamovi, Achmatovové, Solženicynovi a Brodskému. Zároveň ale tři mladí hrdinové začínají chápat pravou podstatu sovětského režimu, v jehož spravedlnost a správnost na počátku věří, a postupně se z nich stávají společenští vyděděnci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273854/big_zeleny-stan-CWy-273854.jpg 4.392
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Зелёный шатёр (Zeljonyj šaťor), 2010


více info...
Nahrávám...

Komentáře (25)

Kniha Zelený stan

marlowe
08.10.2021

Bylo to jako na houpačce: Velké nadšení přerušované občasnou (lehkou) nudou, nefalšované zaujetí zobrazovaným tématem střídané podivem nad stylistickou neuchopitelností… Místy hodně dobré, – a místy zbytečně (na ruský způsob) rozvláčné a upovídané, nekonzistentní. Ostatně, vždyť i v doslovu se píše: "…svébytný a experimentální styl psaní Ljudmily Ulické…"
Téma politických represí, nakrátko přerušovaných pomíjivými obdobími oteplení, spousta zajímavých osudů, vycházejících z předobrazů reálných postav…
A ještě jednou doslov: "Ulickou vždy zajímaly především malé příběhy, ta drobná hrdinství i selhání, která se odehrávají v kontextu světových dějin. Jako by skutečně velkou historii zcela plánovitě utápěla v té soukromé…"
Opravdu velmi zajímavý literární počin, určitě nelituju, že jsem po knize sáhl. Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale nakonec se přikláním k plnému počtu bodů, protože román si je zaslouží – už vzhledem k závažnosti tématu: Ljudmile Ulické za to patří bezesporu velký dík. A to jsem se ani nezmínil o autorčině schopnosti rozdmýchat ve čtenáři neuhasitelnou chuť znovu si přečíst pár ruských klasiků…

Zuzana777
20.07.2021

Velmi krásná kniha, pro mne je Ulická literární zjevení, které je nenapodobitelné a nepřekonatelné. Doporučuji všem, kteří mají rádi lehce ironický humor, ruskou literaturu, rádi přemýšlí a nevadí jim, že děj se na sebe vrství a odhaluje své hrdiny jen velmi pozvolna.


jana14
14.01.2021

Opět jsem se po nějaké době vrátila k ruské literatuře a jsem autorkou i knihou nadšena. Sága zobrazující velký kus ruských, sovětských a komunistických dějin. Miluji lidské a rodinné příběhy na jejich pozadí, kniha mi ale dala mnohem víc než zajímavé lidské příběhy. Připomněla mi mnohé z ruských dějin, kultury a literatury. Jenom mi bylo líto, že některé autory ruského disentu jmenované v knize si nemohu přečíst. Alespoň na DK jsem je nenašla. Nejméně příjemné byly pro mne pasáže, které se přímo vědecky zabývají vážnou hudbou. Na to už opravdu nestačím. Moje chyba. Celkově mě kniha hodně dala, obohatila mě a určitě se k ní vrátím.

Péťa1950
05.01.2020

Kniha nelehká na čtení. Na příbězích tří přátel nastiňuje složitost života v sovětských zemích , ztráta ideálů, surovost režimu, rozčarování. Význam ruské literatury je v anotaci. Víc nebudu rozebírat, přečtěte si a udělejte vlastní názor.

hanzmb
24.10.2019

Tohle je moc krásná kniha, ale pořádně vychutnat si ji dokáže jen málokdo. Celým příběhem se prolíná částečně ruská, ale hlavně už sovětská literatura. To mi chybí. Po roce 68 jsem s veškerou sovětskou literaturou u nás dostupnou skončil a klasickou ruskou se přinutil jen k pár klasikům jako Tolstoj apod. Takže chybí základ k pořádnému pochopení. Dost složitá (ale s tím se dá vyrovnat) je i konstrukce knihy. Připomínalo mi to dětský kaleidoskop, který někdo rozbil a neodborně zase spojil. Víte, že to tam patří, ale proč zrovna teď tam vstupuje tento příběh (možná se dá říct povídka) se tak zcela pochopit nedá. Naštěstí ten celkový pocit na konci je výborný a převáží ta jednotlivá zadrhnutí.

Penicuik333
15.05.2019

Uz davno se mi zadna knizka necetla takhle tezce. Docetla jsem ji jen silou vule a oddechla si, ze mam tu "neprijemnost" vyrizenou.
Proste mi styl autorky nesedl. Kniha pro me byla neprehledna, rozvlacna, nebyla jsem schopna se orientovat v postavach a jejich provazanostech, v casovych liniich. Ve chvili, kdy me nejaka stranka kapitola zacala bavit, presla do jineho prostredi a ja byla ztracena a frustrovana.
Ve druhe polovine mi pak kniha pripadala jeste vic roztristena a cetla jsem kapitoly spise jako oddelene povidky.

morava
14.05.2019

Mela jsem trochu obavy, ze bude v knize spousta postav, a ze se budu v deji trochu ztracet. A ano, me obavy se naplnily, ale ne tak docela. Postav je tam opravdu pozehnane, ale kupodivu jsem se v deji neztracela, i kdyz jsem se na cteni musela docela soustredit. Neni to zadna jednohubka, kterou prectete za dva vecery. Kniha je obsahla, je v ni zachyceno par desitek let rezimu byvaleho Sovetskeho svazu druhe poloviny minuleho stoleti. A i pres to, ze to neni zrovna lehke cteni, tak jsem si to uzila.Uzila jsem si styl, jakym je vykreslena atmosfera tohoto obdobi.Bavilo me sledovat zivoty a osudy trech kamaradu v teto nelehke dobe. Za me skvele zpracovany roman, ktery muzu doporucit, i kdyz to asi nebude cteni pro kazdeho. Ja vsak casu, ktery jsem s knihou stravila , rozhodne nelituji.

Stani95
18.04.2019

Bohuzel nedocteno. Nerada toto delam a odkladam knihu v pulce, ale me to proste nebavilo. Je to skoda, chtela jsem si precist ruskou autorku. Nektere pasaze se mi i libily a prisly mi vtipne, ale rozcilovalo me to mnostvi postav ve kterych jsem se ztracela.

1