Zelený stan

kniha od:

Zelený stan https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273854/bmid_zeleny-stan-CWy-273854.jpg 4.3 110

Ve stejném roce, kdy umírá J. V. Stalin, se ve škole setkávají tři přátelé, jejichž osudy se propletou do jednoho dlouhého a složitého příběhu. Učitel Viktor Julijevič Šengeli se je snaží nadchnout pro ruskou literaturu, a právě prostřednictvím této postavy se autorka snaží přiblížit a snad i nově interpretovat ty nejlepší tradice ruského písemnictví – od Puškina a Gercena přes Dostojevského k Mandelštamovi, Achmatovové, Solženicynovi a Brodskému. Zároveň ale tři mladí hrdinové začínají chápat pravou podstatu sovětského režimu, v jehož spravedlnost a správnost na počátku věří, a postupně se z nich stávají společenští vyděděnci.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Зелёный шатёр (Zeljonyj šaťor) , 2010


více info...

Komentáře (28)

Komentáře 28 Recenze 2

blimba
blimba
03.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Kromě toho, že mě čtení opravdu těšilo, jsem knihu brala jako "dozvdělavací", a to jak v oblasti literatury a hudby, tak v oblasti historie.
Spoiler
Knihu jsem vnímala i jako příběh o tom, jak zůstat svobodný v nesvobodné světě...Než vás to nakonec stejně semele.

Louisareading
Louisareading
18.05.2023 5 z 5

Moc krásný a smutný román o přátelství.


Baiba
Baiba
19.01.2023 5 z 5

Když jsem se na obálce dočetla o "experimentálním" stylu, trochu jsem se vyděsila. Ve finále je ale kniha velmi čtivá a chvílemi napínavá, protože osudy hlavních hrdinů míchá autorka nechronologicky, takže se zničehonic znovu objevují a jejich dějové linky se odkrývají postupně. Nicméně se mi moc líbilo, jak se rozvětvují příběhy tří hlavních hrdinů, košatí o další a další postavy, některé mají v ději výrazné místo, jiné se jen mihnou, autorce se přesto podaří zkoncentrovat jejich ne moc šťastný osud do jedné epizody... Sovětský režim stojí v pozadí životů všech hrdinů a je jejich hlavním hybatelem, neutěšenost každodenního života protagonistům pomáhá překonávat láska k umění, hudbě a literatuře i vědě.
V dnešní době není možné knihu vnímat bez souvislostí, stejně jako její hrdinové, Ljudmila Ulická je novodobá disidentka a kritička Putina. Po vypuknutí války emigrovala do Německa.

marlowe
marlowe
08.10.2021 5 z 5

Bylo to jako na houpačce: Velké nadšení přerušované občasnou (lehkou) nudou, nefalšované zaujetí zobrazovaným tématem střídané podivem nad stylistickou neuchopitelností… Místy hodně dobré, – a místy zbytečně (na ruský způsob) rozvláčné a upovídané, nekonzistentní. Ostatně, vždyť i v doslovu se píše: "…svébytný a experimentální styl psaní Ljudmily Ulické…"
Téma politických represí, nakrátko přerušovaných pomíjivými obdobími oteplení, spousta zajímavých osudů, vycházejících z předobrazů reálných postav…
A ještě jednou doslov: "Ulickou vždy zajímaly především malé příběhy, ta drobná hrdinství i selhání, která se odehrávají v kontextu světových dějin. Jako by skutečně velkou historii zcela plánovitě utápěla v té soukromé…"
Opravdu velmi zajímavý literární počin, určitě nelituju, že jsem po knize sáhl. Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale nakonec se přikláním k plnému počtu bodů, protože román si je zaslouží – už vzhledem k závažnosti tématu: Ljudmile Ulické za to patří bezesporu velký dík. A to jsem se ani nezmínil o autorčině schopnosti rozdmýchat ve čtenáři neuhasitelnou chuť znovu si přečíst pár ruských klasiků…

Zuzana777
Zuzana777
20.07.2021

Velmi krásná kniha, pro mne je Ulická literární zjevení, které je nenapodobitelné a nepřekonatelné. Doporučuji všem, kteří mají rádi lehce ironický humor, ruskou literaturu, rádi přemýšlí a nevadí jim, že děj se na sebe vrství a odhaluje své hrdiny jen velmi pozvolna.

jana14
jana14
14.01.2021 5 z 5

Opět jsem se po nějaké době vrátila k ruské literatuře a jsem autorkou i knihou nadšena. Sága zobrazující velký kus ruských, sovětských a komunistických dějin. Miluji lidské a rodinné příběhy na jejich pozadí, kniha mi ale dala mnohem víc než zajímavé lidské příběhy. Připomněla mi mnohé z ruských dějin, kultury a literatury. Jenom mi bylo líto, že některé autory ruského disentu jmenované v knize si nemohu přečíst. Alespoň na DK jsem je nenašla. Nejméně příjemné byly pro mne pasáže, které se přímo vědecky zabývají vážnou hudbou. Na to už opravdu nestačím. Moje chyba. Celkově mě kniha hodně dala, obohatila mě a určitě se k ní vrátím.

Péťa1950
Péťa1950
05.01.2020 4 z 5

Kniha nelehká na čtení. Na příbězích tří přátel nastiňuje složitost života v sovětských zemích , ztráta ideálů, surovost režimu, rozčarování. Význam ruské literatury je v anotaci. Víc nebudu rozebírat, přečtěte si a udělejte vlastní názor.

hanzmb
hanzmb
24.10.2019 4 z 5

Tohle je moc krásná kniha, ale pořádně vychutnat si ji dokáže jen málokdo. Celým příběhem se prolíná částečně ruská, ale hlavně už sovětská literatura. To mi chybí. Po roce 68 jsem s veškerou sovětskou literaturou u nás dostupnou skončil a klasickou ruskou se přinutil jen k pár klasikům jako Tolstoj apod. Takže chybí základ k pořádnému pochopení. Dost složitá (ale s tím se dá vyrovnat) je i konstrukce knihy. Připomínalo mi to dětský kaleidoskop, který někdo rozbil a neodborně zase spojil. Víte, že to tam patří, ale proč zrovna teď tam vstupuje tento příběh (možná se dá říct povídka) se tak zcela pochopit nedá. Naštěstí ten celkový pocit na konci je výborný a převáží ta jednotlivá zadrhnutí.

Penicuik333
Penicuik333
15.05.2019 2 z 5

Uz davno se mi zadna knizka necetla takhle tezce. Docetla jsem ji jen silou vule a oddechla si, ze mam tu "neprijemnost" vyrizenou.
Proste mi styl autorky nesedl. Kniha pro me byla neprehledna, rozvlacna, nebyla jsem schopna se orientovat v postavach a jejich provazanostech, v casovych liniich. Ve chvili, kdy me nejaka stranka kapitola zacala bavit, presla do jineho prostredi a ja byla ztracena a frustrovana.
Ve druhe polovine mi pak kniha pripadala jeste vic roztristena a cetla jsem kapitoly spise jako oddelene povidky.

morava
morava
14.05.2019 5 z 5

Mela jsem trochu obavy, ze bude v knize spousta postav, a ze se budu v deji trochu ztracet. A ano, me obavy se naplnily, ale ne tak docela. Postav je tam opravdu pozehnane, ale kupodivu jsem se v deji neztracela, i kdyz jsem se na cteni musela docela soustredit. Neni to zadna jednohubka, kterou prectete za dva vecery. Kniha je obsahla, je v ni zachyceno par desitek let rezimu byvaleho Sovetskeho svazu druhe poloviny minuleho stoleti. A i pres to, ze to neni zrovna lehke cteni, tak jsem si to uzila.Uzila jsem si styl, jakym je vykreslena atmosfera tohoto obdobi.Bavilo me sledovat zivoty a osudy trech kamaradu v teto nelehke dobe. Za me skvele zpracovany roman, ktery muzu doporucit, i kdyz to asi nebude cteni pro kazdeho. Ja vsak casu, ktery jsem s knihou stravila , rozhodne nelituji.

Stani95
Stani95
18.04.2019 2 z 5

Bohuzel nedocteno. Nerada toto delam a odkladam knihu v pulce, ale me to proste nebavilo. Je to skoda, chtela jsem si precist ruskou autorku. Nektere pasaze se mi i libily a prisly mi vtipne, ale rozcilovalo me to mnostvi postav ve kterych jsem se ztracela.

orinka3
orinka3
25.02.2019 5 z 5

Všechno už bylo v komentářích popsáno tak výborně (v těch souhlasných a jásajících), že vymýšlet něco dalšího by bylo nošením sov do Atén. Jsem ráda, že jsem knihu i přes ne moc pěkný obal z regálu vytáhla. Četbu jsem si vychutnávala po více dní než jsem zvyklá, protože některé pasáže jsem četla opakovaně, tak se mi líbily. Jednoznačně jde o knihu výjimečných kvalit. Dokonce si myslím, že by měla být v doporučených knihách pro studenty - ale tím by asi byla ztracena, jako každá "povinná četba", která se vinou tohoto označení dostane na pokraj zájmu.

Ozinka
Ozinka
07.02.2019 5 z 5

Krásná, zajímavá kniha. Začíná v roce, kdy umřel Stalin. Nový učitel literatury převede tři své žáky - vnímavého básníka, nadaného klavíristu a podnikavého fotografa - na stranu tehdy vyvržených literátů. Tito tři hlavní hrdinové se objevují a ztrácejí během celé knihy ve spoustě velmi dramatických událostí. Postupně se seznamujeme s příběhy mnoha dalších osob, které nějak s touto základní trojkou souvisí . Všechny příběhy velmi čtivé. Zelený stan se doslova "točí kolem literatury", především té, která vybočuje ze strohých a nenáviděných školních osnov .

medvedice3
medvedice3
27.12.2018 5 z 5

Ano, kniha je velmi obohacující.

Atuin
Atuin
27.12.2018 5 z 5

Po celou dobu čtení mám jednu zásadní a velmi neodkladnou chuť pustit se do Živaga, do mého miláčka. Takovou chuť jakou mi vlila Ulická do žil jsem dlouho nezažila. Začala jsem z knihovny tahat knihy a tvořit si kupičky čím se nechám pohltit příště. Vypadá to asi následovně
Doktor Živago
Vzkříšení
Hukot času
Běsi
Bratři Karamazovi
Netvrdím že spolu knihy nějak zvlášť souvisejí ale jisté společné prvky mají všechny.
Zelený stan je kniha která leźela přes rok v knihovně a nic se mnou nedělala, kupovala jsem jí s nadšením a pak jsem z ní dostala strach a navíc mi jakýsi " dobrák" podstrčil Werfela a Manna, konkrétně Josefa a bratří jeho a Jeremiáše a to byl konec.
Ovšem tohle kniha která vám nejen hodně řekne ale ještě vás vtáhne do říše, kde vládne jiná magie a perspektiva a nazírání. Do říše literatury, té literatury kterou jakmile máte pod kůží to je další konec.... Ovšem tu magii vloží do obyčejného, každodenního, bolavého světa kde velkolepé snění může zachránit nejednoho z nás a kde se nelze vyhnout i jiným veskrze nemagickým skutečnostem. Postavami nešetří a láskou svého druhu také ne..

veroni83
veroni83
24.08.2018 3 z 5

Knihu som nedočítala, rozprávačské umenie je zrejmé, ale tá zmes postáv ma nezaujala, nedokázala som sa navnadiť na ďalšie stránky..

Driftersoul
Driftersoul
29.12.2017 4 z 5

Knihu mi doporučili/zapůjčili přátelé. Dlouho jsem přesto váhal, zda se čtením začít. Ale nyní, po otočení poslední stránky, mám pocit, že jsem bohatší. O dávno tušené poznání, o hmatatelný fakt, že žádný, skutečně žádný národ, nelze hodnotit principem "kolektivní viny". Všude totiž existují vedle sebe lidé dobří, kulturní, vzdělaní a naopak i zlí, primitivní, zaostalí ignoranti. Záleží jen na daném systému, kterým z nich dá šanci. A to se týká i naší dnešní středoevropské reality. Neboť, jak nesmírně oduševnělá autorka knihy, Ljudmila Ulická, svým celým dílem opakovaně zdůrazňuje: "Máme povinnost vynaložit veškeré úsilí a vzpomínat"..., abychom se nedopustili téhož, (protože historie má tendenci se opakovat).

Lexand
Lexand
26.08.2017 3 z 5

Nebudu bezmezným obdivovatelem L.U., i když její kvality jsou jednoznačné. Svým způsobem pokračování linie velké ruské literatury Tolstoj-Dostojevskij-Bulgakov-Pasternak, ale "strhující", "geniální", "dlouho zůstane v paměti" - to ne.

Vojslava
Vojslava
04.06.2017 5 z 5

Velmi vtahující příběh... čtenář prožívá s hrdiny celý životní příběh, o kterém ví, že ať skončí jakkoliv, nebude to konec dobrý. Povídkové doplňky pěkně ilustrují hlavní linie příběhu, a ačkoliv některé detaily překvapují, celek vlastně vůbec ne. Přečetla jsem knihu se stejným potěšením jako Daniela Steina, překladatele, a asi si ji budu i stejně dlouho pamatovat.

Eremites
Eremites
20.03.2017 5 z 5

Ulická utkala překrásnou tapiserii z osudů svých knižních "hrdinů", jejichž příběhy a životy se jako barevné nitky navzájem p(r)otkávají, někdy jen lehounce a letmo, jindy se protnou s osudovou razancí, jiné běží souběžně a pak se náhle ztrácí jen proto, aby se na jiném místě zase objevili, už docela v jiné podobě...

"Téměř každý člověk mívá mimořádný rok, možná sezónu, kdy pupeny potenciálních možností pukají, dochází k osudovým setkáním, protínají se vazby, mění se řečiště, úrovně, život z nížin stoupá do velehor."

Tapiserie životních příběhů (ne)obyčejných lidí tvořící kroniku doby. Kroniku s nesmírnou výpovědní hloubkou. Zachycuje období cca 50 let Ruska (Sovětského svazu) od úmrtí Stalina po konec dvacátého století. Jen tak lehce, jakoby mimochodem, jako bychom seděli s blízkými přáteli u silného čaje při družném hovoru, jsou zde načrtnuty hrůzy sovětského režimu s jeho lágry, špiclováním, udáváním, represemi, nesvobodou, se kterými jsou tito lidé denně konfrontováni. Ulická nezabíhá do drastických podrobností, což ovšem nijak nezmenšuje intenzivní prožitek, který čtenář zažívá spolu s hrdiny. Ulická má mimořádný pozorovací talent, dokáže postavy zachytit mistrně jako malíř - se všemi jejich vnitřními běsy, pochybnostmi, touhami, odvahou, selháními. Čtení je to hluboké, melancholické a mapující padesátiletou historii ruského národa lépe než si to dovolí a dokáže oficiální historická věda. Převládá pocit bezútěšnosti a marnosti, obzvláště proto, že svoboda (slova, pohybu, názorů, myšlení) stále ještě není (nejen) v těchto končinách na pořadu dne.

"Svět možná zachrání krása, pravda nebo nějaký jiný překrásný nesmysl, ale strach je stejně silnější než cokoliv jiného, strach všechno zahubí - všechny zárodky krásy, výhonky krásného, moudrého a věčného...."

Ulická se nebojí znovu připomínat to, co bylo již z učebnic historie vymazáno a postupně to mizí i z paměti ruského národa. Formou (na první pohled) až poetického vyprávění oživuje dobu, která by neměla upadnout v zapomnění.

"Věra se dívala na černé sklo, za nímž nebylo vidět nic, jen její vlastní mlhavý obraz. I ona věděla, že svědomí působí proti přežití. Ano, biologická evoluce druhu vyplavuje ty, co mají živé svědomí. Přežívají silnější. Nechtěla se vracet k tomuto tématu: lágr, hlad, ponížení, peklo."

Pro znalejší čtenáře, kteří se více orientují v ruské historii bude mít tato kniha ještě další přidanou hodnotu - mnoho z postav Zeleného stanu má svůj skutečný předobraz (akademici, spisovatelé, básníci, učitelé) v realitě a Ulická zpracovala do románu jejich skutečná životopisná fakta, i když bez prozrazení pravých jmen.
Nicméně i pro nás ostatní je to svět velmi inspirující a objevný. Moc se mi líbí doslov Ulické:

"S díky vzpomínám na živé lidi, kteří stáli za zády mých literárních postav a už nejsou mezi námi, na bezúhonné i na ty, které semlel mlýn doby, na ty, kteří obstáli, i na ty, kterým se to tak docela nepovedlo, na svědky i na hrdiny, na oběti, na všechny, kterým náleží věčná památka...".

MichelleS
MichelleS
26.02.2017 5 z 5

Obsáhlá kniha, která hodně dává. Jedna z těch, co se dají číst víckrát a pokaždé najdete něco nového, nový námět k přemýšlení, k hledání dalších informací, přečtení mnoha románů, básní, poslechu hudebních skladeb, je tu přesah i do výtvarného a dramatického umění, lékařství, psychologie, ...

lencin
lencin
19.12.2016 4 z 5

Výborný román. Padesát let 20.století v kostce. Absolutní bezútěšnost a beznaděj. Ulická je mistr zkratky a zároveň i detailního popisu. Doporučuju.

fis.rena
fis.rena
14.10.2016 2 z 5

Příběh tří kamarádů,kteří se dají dohromady už ve škole. Je tam dost vedlejších postav,které nějak souvisejí s hlavními hrdiny,ale dost je jich tam i absolutně nepotřebných,kdy se o nich autorka zmíní,rozepíše a nechá je tam,kde jsou. To bylo dost rušivé a zbytečné. Určitě je to zajímavý pohled do let minulých z pohledu lidí,nikoli režimu,ale nijak mě to neokouzlilo. Četla jsem a četla,abych to konečně dočetla.

Šárka5875
Šárka5875
03.10.2016 4 z 5

Přestože Ulické román postrádá jakoukoliv chronologii a je tedy psán trošku jiným stylem, než jsem zvyklá, četl se mi dobře. A bavil mě. Bavil mě, přestože jde o úplně jiný kousek literatury, než jakou běžně čtu. A možná právě proto. Nejde o žádné oddechové čtení, musela jsem se soustředit a přemýšlet u toho, ale s tím jsem do četby Zeleného stanu šla. Určitě to kniha není pro každého, ale myslím, že není třeba ji odkládat z obav, že by pro někoho byla nečitelná, nepochopitelná. Je pravda, že sama jsem ji četla dlouho, ale záměrně jsem nepospíchala s četbou. Jak jsem psala výše, kniha mě bavila a čtení jsem si vychutnávala. Ráda jsem nahlédla do osudů lidí v oné nelehké době.

Gracian1964
Gracian1964
06.07.2016 5 z 5

Velice dobrá a poučná kniha. Dobre napísaná, pútavá, zaujímavá, osobná. Dávam plný počet a rád by som si prečítal aj niečo ďalšie od pani spisovateľky.

pajaroh
pajaroh
27.05.2016 5 z 5

Nádherná kniha, zajímavé osudy, skvělý styl. Jedna z NEJ.
Doporučuji ji číst naráz bez velkých promlk, aby se člověk neztratil v postavách a jejich osudech.

sadlo
sadlo
05.05.2016

tato kniha a vůbec, knihy od této autorky stojí za to je mít doma. Nejsou to vyhozené peníze. Její knihy se dají číst několikrát.

tornadolue
tornadolue
09.08.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Daniel Stein, tlmočník ma síce očaril viac, ale aj Zelený stan si zaslúži päť hviezdičiek. Chvíľami som sa strácala v množstve postáv, ale vždy sa nakoniec ukázalo, že každá postava je nejakým spôsobom spätá s niektorým z troch hlavných hrdinov, celá kniha bola akousi mozaikou ľudských osudov v sovietskom Rusku. Ulická má neuveriteľný talent vytvoriť postavy, ktorým všetko verím a mám pocit, že sú to živé bytosti z mäsa a kostí.