Knihovna v noci

Alberto Manguel nás s neodolatelným nadšením provede po knihovnách všeho druhu, počínaje poličkami knih svého dětství až po „kompletní" internetové knihovny, od starého Egypta a Řecka po Arábii, od Číny a Říma po Google. Zamýšlí se nad zničenou Alexandrijskou knihovnou stejně jako nad osobní knihovnou Charlese Dickense, Jorge Luise Borgese a dalších. Vypráví příběhy lidí, kteří bojovali proti tyranii, aby zachovali svobodu myšlení, jako třeba polský knihovník, který tajně zachránil knihy před nacisty ničícími židovské knihovny, nebo afghánský knihkupec, který měl obchod otevřený i v době nepokojů. Zmiňuje se i o ústně tradovaných „knihovnách paměti" ve vězeních, knihovnách zakázaných knih, o fiktivní knihovně hraběte Draculy, o knihovně nikdy nenapsaných knih... Knihu doplňuje množství fotografií a ilustrací. Knihovna v noci je fascinující výpravou do Manguelovy mysli, paměti a rozsáhlých vědomostí o knihách a civilizaci. Tato kniha je pozváním do světa, kde knihy jsou jak požitkem, tak i nezbytností, osudem i potěšením, sladkým pocitem, když celý svět zmizí a zůstanou jen slova na popsané stránce. Susan Larson / New Orleans Times - Picayune. Alberto Manguel, argentinský autor a bibliofil, vzdává hold knihám jako svým bratrům a celoživotním společníkům. Julia Keller, Chicago Tribune Manguelovu knihu jistě ocení každý, kdo rád čte. Může se navíc stát inspirací pro kohokoliv, kdo kdy snil o tom, že si vybuduje svou vlastní knihovnu. Michael Dirda, Washington Post Book World...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28861/knihovna-v-noci-ZM1-28861.jpg 4.472
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Host

The Library at Night (2006)

Kniha Knihovna v noci

zebrazoma

" Někdy v noci sním o naprosto anonymní knihovně, v níž knihy nemají žádné názvy a nechlubí se žádným autorem, ale vytvářejí nepřetržitý proud vyprávění, kde se sbíhají všechny žánry, všechny styly a všechny pŕíběhy, kde se nedají identifikovat postavy a místa, proud, do něhož se mohu v kterémkoliv okamžiku ponořit. "

Toffee

Páni! ani bych nečekala, kolik zajímavého se toho dá dozvědět o knihovnách, lidech, kteří je stavěli, kteří je zaplňovali knihami, využívali, o knížkách, které si žijí vlastním životem a v knihovně se skrytě přemísťují a seskupují. A těch úžasných myšlenek a citací!

3nitka

"Nemám žádný pocit viny ohledně knih, které jsem nečetl a možná nikdy číst nebudu, vím, že moje knihy jsou bezmezně trpělivé. Budou na mě čekat až do konce mých dnů."

"Když přichází večer, vracím se domů a jdu do své pracovny. Na prahu si svléknu své zablácené, propocené pracovní šaty a obléknu si šat vhodný do paláce a na královský dvůr starověkých národů, kde mě uvítají a kde ochutnávám stravu, ktorá jediná mi patří, pro kterou jsem se narodil. Zde si troufnu na ně promluvit a ptám se jich na motivy jejich činů a oni mi ve své přirozenosti odpovídají. A tak na čtyři hodiny opouštím okolní svět, zapomínám na všechny mrzutosti, nebojím se chudoby ani se netřesu před smrtí: vstupuji do jejich světa. "

Samery
03.12.2018

Zajímavé povídání o knihách a knihovnách. Do té doby jsem netušila, z kolika úhlů lze na knihovnu pohlížet. Určitě doporučuji každému, kdo má rád knihy a historii.

VladiKlaisner
23.08.2018

Kniha je ideální pro všechny kdo milují knihovny, ať už svoje vlastní nebo ty veřejné, včetně kouzla budov kde se nachází.
Dozvíte se něco o Alexandrijské knihovně, slepém knihovníkovi Borgesovi, systému Wartburgovi knihovny, knihovně v koncentračním táboře i putovní knihovně v Kolumbii. Každá knihovna má svůj vlastní život, řád, prostor a tvar. Každá vás ohromí něčím jiným. Stačí se jen začíst...

Petra186
30.05.2018

Od knihy jsem nic neočekávala a velmi mě překvapila ! Samozřejmě pozitivně, zajímavě popsaná historie knih a knihoven, opravdu skvělá kniha !

jana4920
08.04.2018

kniha pro všechny milovníky knih :-)

freejazz
22.02.2018

milujem vôňu kníh a Knihovna v noci je ako koncentrát týchto vôní. dostala sa mi do ruky náhodou, keď som sa túlal knižnicou a zúfal si, že nemám čo čítať (áno, najčastejšie ma to prepadne v našej Verejnej knižnici Jána Bocatia, ktorá ponúka určite viac ako 250.000 zväzkov na okamžitý odber:). bol to môj prvý kontakt s Manguelom a určite nie posledný. tiež by som raz chcel mať takú knižnicu, ako on: http://manguel.com