Knihovna v noci

Alberto Manguel nás s neodolatelným nadšením provede po knihovnách všeho druhu, počínaje poličkami knih svého dětství až po „kompletní" internetové knihovny, od starého Egypta a Řecka po Arábii, od Číny a Říma po Google. Zamýšlí se nad zničenou Alexandrijskou knihovnou stejně jako nad osobní knihovnou Charlese Dickense, Jorge Luise Borgese a dalších. Vypráví příběhy lidí, kteří bojovali proti tyranii, aby zachovali svobodu myšlení, jako třeba polský knihovník, který tajně zachránil knihy před nacisty ničícími židovské knihovny, nebo afghánský knihkupec, který měl obchod otevřený i v době nepokojů. Zmiňuje se i o ústně tradovaných „knihovnách paměti" ve vězeních, knihovnách zakázaných knih, o fiktivní knihovně hraběte Draculy, o knihovně nikdy nenapsaných knih... Knihu doplňuje množství fotografií a ilustrací. Knihovna v noci je fascinující výpravou do Manguelovy mysli, paměti a rozsáhlých vědomostí o knihách a civilizaci.

Tato kniha je pozváním do světa, kde knihy jsou jak požitkem, tak i nezbytností, osudem i potěšením, sladkým pocitem, když celý svět zmizí a zůstanou jen slova na popsané stránce.
Susan Larson / New Orleans Times - Picayune.

Alberto Manguel, argentinský autor a bibliofil, vzdává hold knihám jako svým bratrům a celoživotním společníkům.
Julia Keller, Chicago Tribune

Manguelovu knihu jistě ocení každý, kdo rád čte. Může se navíc stát inspirací pro kohokoliv, kdo kdy snil o tom, že si vybuduje svou vlastní knihovnu.
Michael Dirda, Washington Post Book World méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28861/knihovna-v-noci-ZM1-28861.jpg 4.450

The Library at Night (2006)

Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Host

pajaroh

Pokud vnímáte knihy všemi smysly, milujete vůni starých zatuchlých knih i těch nových nepoznamenaných (nemám na mysli čichání ke čtečce), jste schopni se v krásný slunečný den zapomenout ve sklepním antikvariátě mezi haldami knih a nemáte klaustrofobii, materiální svět vám je cizí až na tu malou vyjímku, že některé knihy prostě MUSÍTE vlastnit, tak se vám tato kniha bude líbit.

Je fakt, že někdy bylo té "vysoké" literatury až moc (ne každý čteme denně Shakespeara, že...), ale i tak je to pohlazení pro duši pro typického bibliofila a jako přídavek hodně zajímavých informací z historie i současnosti bibliologie.

medialstar

Četba této knihy se stane zážitkem pro všechny milovníky knih a knihoven samotných. Manguel má neskutečný přehled a dar sepsat vše čtivě a zajímavě. Nemohla jsem jinak, než knihu zakoupit.

lucievach

Jako kdybych seděla s autorem v jeho knihovně a on mě pouštěl do svého světa... Kniha nejen o knihovnách, ale i o životě, historii, snech, fanatismu, závislosti,...

medvedice3
19.03.2016

Vynikající! Ať žijí knihovny :-)

16.02.2016

třetí a poslední:

Jestliže Alexandrijská knihovna byla symbolem naší touhy po vševědoucnosti, pak web je symbolem naší touhy po všudypřítomnosti; knihovna, která obsahovala všechno, se stala knihovnou, která obsahuje cokoliv. Alexandrie sama sebe skromně považovala ze střed kruhu ohraničeného poznatelným světem; web, podobně jako definice Boha pocházející z dvanáctého století, vidí sám sebe jako kruh, jehož střed je všude a obvod není nikde.

09.02.2016

ufff, tady mě autor dostal. Sám bych to nenapsal lépe :-)

....Poslední soud. Pod rozmotaným svitkem kráčejí povolané duše vstříc svému osudu, každá je nahá a vážně nese na hrudi otevřenou knihu. Do tohoto houfu vzkříšených čtenářů byla rozdělena Kniha života a znovu byla vydána jako série, jednotlivých svazků, otevřených, jak to stojí v Apokalypse, aby mohli být mrtví "souzeni podle svých činů zapsaných v těch knihách."

Ta myšlenka přetrvává dodnes: naše knihy budou svědčit pro nás nebo proti nám, naše knihy jsou zrcadlem toho, kdo jsme a kým jsme se stali, naše knihy obsahují podíl stránek, které nám přidělila Kniha života. Podle knih, které považujeme za své, budeme souzeni.

03.02.2016

nějak se v tom poznávám, autor v předmluvě píše:

.... nyní, když jsem dosáhl věku padesáti šesti let (což je, jak píše Dostojevskij v Idiotovi, věk, "kdy podle dnešních názorů pravý život teprve začíná"), jsem se vrátil ke svému ranému ideálu, a ačkoli se nemohu nazývat knihovníkem v pravém smyslu slova, žiji mezi neustále se rozrůstajícími regály knih, jejichž hranice se začínají krýt či splývat s domem samotným.....

mončičáček
05.12.2015

Moc se mi líbí, že Alberto Manguel vnímá knihovnu jako fenomén, který člověka provází od nepaměti v různých podobách, a umí ji čtenáři představit v netušených souvislostech...Dozvěděla jsem se opět spoustu zajímavého :-)

lushi
17.07.2015

Manguel probral knihovny a úlohu knih v životě ze všech možných a neobvyklých úhlů (knihovna jako ostrov, přežití, stín). První polovina je slast, krásná slova o knihovnách pohladí na duši. Druhá polovina mi ale přišla slabší a mnohem náročnější k následování autorových myšlenek. Každopádně Manguel je obdivuhodný člověk s neskutečnými znalostmi knižní kultury.

jardadr
24.02.2015

Je radostným zážitkem v tomto světě narazit na člověka, který je jeden z "nás". A my co jsme na tom stejně víme, že ho nemusíme potkat osobně. Stačí když ho čteme...

MilujuV.Huga
26.01.2015

Útřky přečíst znovu.
Spusta nápadů na další četbu.
Né tak dobrý jako Dějiny čtení.
Obsahuje víc autorových zkušeností.
Psáno víc od srdce.
Dokonalé pro všechny, kdo mají vl. knihovnu.
Koupit.

KellyH
07.03.2014

Naprosto báječná kniha, která se čte jedna radost. Výborné vyprávění nejen o knihovnách, ale knihách celkově a jejich vlivu na člověka. Zajímavé náhledy do minulost, přítomnosti a uvažování nad budoucností. Nejednou jsem byla okouzlena Manguelovými myšlenkami, které dokázal zformulovat asi za všechny čtenáře.

„Ať pro své knihy zvolím jakékoliv uspořádání, prostor, kam je hodlám umístit, pokaždé nevyhnutelně mou představu přetvoří, ba co víc, zakrátko se bohužel ukáže jako příliš těsný a nutí mě uspořádání změnit. Žádný volný regál v knihovně nezůstane prázdný příliš dlouho. Knihovny se stejně jako příroda děsí prázdnoty, a tak je problém s prostorem obsažen v samé podstatě jakékoliv sbírky knih. To je paradox, který se vyskytne v každé běžné knihovně: má-li totiž - v menším či větším rozsahu - tendenci hromadit a uchovávat co nejúplnější záznam světa, pak tento úkol musí být nesplnitelný, neboť uspokojivě může být splněn jedině tehdy, když se hranice knihovny budou shodovat s hranicemi světa.“

LordSnape
17.07.2012

Nádherná kniha! Manguel umí tak kouzelně vyprávět a věrně nahlížet na knihovnu jako žádný jiný. Do této doby mě nenapadlo, že má takový prostor jako knihovna, tolik možností a rozměrů, jak na nás čtenáře působit. Bonbónkem už jsou pak jen historické reálie, tehdejší pohledy antických filozofů a vychytávky pro případ, když vám v knihovničce doma dojde místo.