p.mihoc p.mihoc komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Dá se říct odpočinkové čtení (žádné úvahy, filosofie, metafory apod., které většinou u knih alespoň v malé míře vyžaduju, tady mi to bylo jedno), ale podáno strhujícím a pohlcujícím stylem. Knihy, které mě vtáhly do děje jako tahle bych mohl spočítat na prstech jedné ruky. Larsson je geniální vypravěč.

06.12.2010 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

No je pravda, že na tolik srovnávané Larssonovo "Milénium" Ahndorilové kvalitativně nedosahují, ale jako odpočinková četba funguje jejich román dokonale.

06.12.2010 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Asi před týdnem sem dočetl tuhle knihu. Abych pravdu řekl, poté co sem si přečetl o čem tak kniha je, vůbec se mi do ní nechtělo. No a asi i právě proto mě dostala. King dokáže i z totálně absurdního děje vydolovat skvělý čtivý příběh. Bomba, mazec, masakr. Jděte do toho.

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Tenhle román mi připomíná jeden film s Julií Roberts. Taky utíká a skrývá se před relativně sadistickým choťem. Jenomže takový odvárek u Kinga rozhodně čekat nemůžem. I když se z námětu může zdát, že je román určen spíše pro ženy, není tomu tak. Na zfilmovanou verzi bych přítelkyni raději nezval. Zvlášť, kdyby se režie chopil třeba takový, dnes již zesnulý, Stanley Kubrick. Děj je opět napěchován brutálními scénami, pitváním chorobné mysli, strachem, obsesí, zoufalstvím a také hrdinstvím. King musel studovat psychiku sexuálních deviantů, jinak by Normana tak přesně nevystihl. Kniha se výborně čte. Od počátečního trýznění Rose, přes její útěk a postavení se na vlastní nohy, její romanci, která nemusí skončit dobře. Norman je jí totiž nemilosrdně v patách. Co se týče nadpřirozena, které je v knize zobrazeno ve formě obrazu, jsem spíš skeptik. Nějak mi do děje a celkového formátu nezapadl. Ale vůbec to není špatné počteníčko.

Talisman Talisman Stephen King

Před týdnem jsem dočetl tuhle bichli a musím říct, že jsem spokojen. Mistr psal tuhle knihu s pomocí Petera Strauba a je to znát. Kinga čtu dlouho a znám jeho rukopis velmi dobře, ale tohle dílo se trochu vymyká jeho stylu. Určitě je to dějem a taky zásahy zmíněného Strauba, které jsou znát. Děj se odehrává kolem postavy Jacka Sawyera, který putuje přes celou Ameriku za Talismanem, který má tu moc zachránit život jeho matce. To je jeho hlavní motivace. Během cesty prožívá různá dobrodružství, většinou velmi nebezpečná (kdo zná Kinga tak tuší, že to Jack opravdu nebude mít jednoduché). Děj se odehrává ve dvou světech. V tom našem a v Teritoriích, kde má Jack výhodu putovat rychleji než v našem reálu. Zároveň jsou tam trochu drsnější podmínky pro přežití obyčejného smrtelníka z naší Kde a Kdy. Zápletky jsou opravdu originální, děj místy doslova strhující. Kdo má rád Temnou věž přijde si na své. Jack se totiž při své cestě dostává do spálené země neboli Pustin na samou hranici Středozemě. Myšlenkově má toto dílo hodně společného právě s TV. Možná už ke konci budete trochu unaveni tím neustále "putujícím" dějem a budete to chtít mít za sebou stejně jako já. Ale rozhodně téhle cesty nelituju. Už se těším na Černý dům.

04.12.2010 4 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Tak jsem dočetl Strážce zákona a musím hned na začátku konstatovat, že zpřízněná Beznaděj byla teda o dost povedenější. Pochyboval bych o Kingově střízlivosti při psaní tohoto díla. Pro mě to byl nepřekousnutelný nesmysl. Jeho představivost tady je až příliš fantastická. Představivost osmiletého kluka, který si libuje v kreslených seriálech typu Pikaču a spol nebo jak se to jmenuje, zde pomocí tzv. Teka (což je jakási jiná varianta zlého démona, který v něm sídlí) nahrazuje realitu a mění okolní svět na spustošilý divoký západ, v němž si hlavní hrdinové snaží zachránit prdel. Postav je zde tolik, že se za chvíli přestáváte orientovat. Kdyby King alespoň používal stále stejné jména. Ale ne. Jednou je to Belinda, pak je to Bee, pak použije její příjmení a to vše na jedné stránce spolu s dalšími pěti postavami. Zmatek. Ale i přesto je to King. Světlé momenty jsou zde také (Seth a jeho nákaza Tekem, úvodních 60 stran) a další. Přišlo mi to celé ale jaksi moc fantasmagorické, ujeté. Žádná mrazivá scéna. Před tím jsem četl Misery. To bylo jiné kafíčko.

04.12.2010 2 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Doporučuji zkušenějším Kingařům. Číst tuto knihu jako první (moje už 34tá) Kingovku, asi bych mistra navždy uložil k ledu. Maloměsto zasazené někde v lesích Maine, typicky dokonalé vykreslení charakteru jednotlivých postav a vztahů mezi nimi, krásná až taková podivná hororová atmosféra městečka zasaženého záhadnou mimozemskou silou, která z lidí dělá otroky pro svůj jediný cíl. Jediné co mi tak do poloviny vadilo byla rozvleklost děje, kde King neváhá popisovat kromě spousty postav i historii městečka Heaven. Potom se už na takto vybudovaných základech atmosféry četlo jako po másle. No a pak ještě několik úseků, které podle mého názoru už překročily hranici nechutnosti. Kdybych měl doporučit Pavučinu snů nebo Tommyknockery (obě se potýkají s mimozemštany), volím druhou variantu. Kingařina až na kost.

Nespavost Nespavost Stephen King

Tak tohle je skvost! Vůbec se mi do téhle knihy nechtělo. Představa nějakého staříka, který vidí nějaké nesmysly způsobené téměř naprostou absencí spánku mě vůbec neoslovovala. I příliš protichádné recenze způsobovaly odstup a menší averzi. A možná právě proto mě tohle dílko smetlo. Výborný nápad točící se kolem aur, dokonale vykreslující vidiny a pocity člověka na jiné úrovni vědomí. Představte si, že na této úrovni jste schopni vidět, poznat a vědět, kdo má na kahánku, kdo je zdravý, kdo je naprosto zdravý a příjde díky nešťastné náhodě (nebo je to osud?) o život, psychické rozpoložení jedince apod. a na základě tohoto vědění možná změnit průběh již předem daných věcí. Román opět lehce naťukává tématiku Temné věže. Při téhle části mě, jako oddanému fanoušku mistra, opravdu mrazilo. Jeden z nejlepších a možná nejnáročnějších děl pana Ká.

Osvícení Osvícení Stephen King

Kniha začíná jako ceklem dobré psychologické dílko rozebírající nitro a problémy hlavních postav. Ale čím víc se přibližujeme k hotelu Overlook, tím více na nás začíná padat atmosféra tajemna a hrůzy, kterou King dokáže tak nenapodobitelně navodit. A od okamžiku, kdy hotel začíná odkrývat svá hrůzná tajmeství, ze kterých už zešílelo pár, v minulosti ubytovaných (možná i čtenářů), není cesty zpět. Atmosféra strachu a hrůzy, houstnoucí s přibývajícími stránkami, Vám nedovolí odskočit si ani na záchod.

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Abych řekl pravdu, já cítím menší zklamání. V porovnání s Kingovou Kupolí (co do rozsahu téměř shodné knihy) jsou teda "Hry" daleko rozvleklejší a nudnější. Děj se mi místy táhl jako bych chtěl přesprintovat na rušné ulici hlemýždě se zlomenou nohou. Simmons je strašný puntičkář. Vše nehorázně rozptitvává a nudí. Ovšem když už děj nechá trochu rozjet je co číst. Místy člověk až chrochtá blahem. Jenomže pak nechá zase jednu scénu rozkuchat na sto stran atd.. Tohle dílko by zasloužilo minimálně o třetinu zkrátit. I atmosféra je vcelku slabá. Čekal jsem víc děje okolo roku 42. Jinak literárně je na tom samozřejmě skvěle. To už potvrdil v o mnoho lepším Terroru.

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Vcelku skromný, ale rafinovaný detektivní příběh zaobalený dokonale výstižnými životními postřehy a geomorfologickými znalostmi autora, který byl naprosto poprávu za tohle dílko nominován na Nobelovu cenu. Je to ale vskutku těžké čtivo vyžadující maximální pozornost čtenáře. Sem tam jsem ztratil nit a z počátku byl trochu problém orientovat se v postavách. Atmosféra super.

03.12.2010 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Stephen, jak u něj není zrovna zvykem, nakopl svůj nový román strhujícím dějem hned od prvních stránek. Prostředí maloměsta obklopeného lesy, kde obyčejní lidé jsou nuceni čelit neobvyklým jevům považuji za spisovatelovu největší parketu. TO, Nezbytné věci, Nespavost, Vlci z Cally apod..
Opět skvělý příběh, dokonale vykreslené charaktery postav, apokalyptická atmosféra. Snad někdy v půlce příliš politizoval a děj byl trochu předvídatelný, ale nenudil ani jednu stránku. Chester's Mill se směle zařadil vedle Castle Rocku a Derry. Jsem si téměř jist, že King v jednom ze svých příštích románů o toto místo alespoň okrajově zavadí.

01.12.2010 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Neuromancer je jedna z nejhorších knih, kterou jsem četl. Napsal bych přesný opak na recenzi Metala Messiaha. Ale je to zbytečné. A to jsem si chtěl pořídit Stephensonův "Sníh".

01.12.2010 1 z 5