Talisman

Talisman obálka knihy
Mé hodnocení:

Život nebo smrt?
Boj dobra a zla ve skutečném i mystickém světě...

Vydejte se se statečným Putujícím Jackem do tajuplných Teritorií pro záhadný Talisman, který jediný může spasit krásnou královnu Lauru DeLoessian...

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/884/talisman-884.jpg 3.9496

Talisman 1.

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Perseus

The Talisman, 1984

Kniha Talisman

TaNya_

Co si pamatuju, tak se mi to líbilo. To putování bylo zajímavý ale už jsem to četla dávno, takže detaily úplně nevím. Ten druhej díl, ale zkoušet nemám, to mě po pár stránkách nechytlo.

Rihatama

Stephen King pomaloučku, polehoučku rozehrává mistrný kousek. Úvodních několik mnoho desítek stran King nepřipraveného čtenáře ukolébá téměř k polospánku, v němž k němu pronikají prolínající se životy dvanáctiletého Jacka, jeho rodiny a jeho přátel. Když tu je náhle a brutálně vytržen ze snění. Jack vyráží na dlouhou, nebezpečnou cestu na západ a objevuje život v paralelním, magickém světě Teritorií. Zlo se tam přitom skrývá úplně stejné, jako ve světě známém, avšak umocněné všudypřítomnou magií. To by nám totiž King neudělal, aby nám naservíroval idylku, pro kterou nemusíte hnout ani prstem. Souboj sil dobra a zla. O život je tak snadné přijít. A tak z Talismanu emoce jen prýští, ať již strach a hrůza, nenávist a zloba, či přátelství a láska. Třeba i v podobě velkého, chlupatého Vlk vlka. Právě tady a teď... I když vzít Vlka do kina nebyl zrovna nejlepší nápad :-). Starý dobrý King mě nezklamal, jakkoli tentokrát na to nebyl sám.

Monns
15.12.2020

Tak tohle jsem nedala, nemam ve zvyku odložit knihu bez dotčení, ale po několika desítkách stránek obsáhlých popisů, aniž by se děj někam dostal mě vyděsila představa tímhle stylem číst přes 600 stránek..

karol.cadex
24.09.2020

Nenene. Miluji Kinga z celého svého srdce a obětovala bych pro něj jakoukoli končetinu, teda krom nohy, kam jsem si ho vytetovala. A pak jsem si přečetla Talisman a zůstal ve mně pocit, jak po hodně špatným sexu. Možná se cítím i trochu zneužitá.
Místy ze mě dělal úplnýho hlupce, dál se mě snažil unudit rozsáhlými popisy, které byly rozsáhlejší než ty rozsáhlé, ke kterým se občas uchyluje. Jack mě hodně nebavil i jako osobnost, a to mám Kingovo dětské hrdiny moc ráda. Postavy jsou jeden velký chaos a nevěřila jsem jim ani slovo.
A teď otázka, kdo za tohle může? Budu si myslet, že to je Peterova vina, abych dál mohla Kinga bezmezně milovat. A Černý dům si pro klid duše nepřečtu.

TaťkaMF
15.09.2020

Talisman lze pokládat za dílo v žánru fantasy. Je to ale surová, krvavá a často nespravedlivá fantasy, které nechybí kouzla, tajuplná místa a množství zlých či dobrých stvoření. Dvanáctiletý Jack, kterému umírá matka, objeví nový svět, který se na první pohled od našeho dost liší, ale v samé podstatě je stejný. Dalo by se říct, že je to "dvojník" naší reality. Jack se vydá na pouť pro zázračný Talisman, o kterém nikdo skoro nic neví, snad jen, že má velkou moc a snad by dokázal Jackovu matku zachránit. Jack Sawyer putuje naším světem i tím novým, Teritorii, a je sledován zlými bytostmi, které nechtějí, aby ve své pouti uspěl. Kniha je rozsáhlá a Jackova cesta je opravdu dlouhá. Pasáže, kdy jsem hltal stránku za stránkou, občas vystřídali delší pauzy, kdy se autoři nejspíš rozhodli zvolnit a přiblížit situaci nebo prostě jen napínat. To by mohlo mé celkové hodnocení o hvězdičku snížit, ale pak jsem si vzpomněl na jeden moment z knížky, u kterého jsem měl sám na krajíčku, a proto dám tomuhle dobrodružství plný počet hvězd. Právě teď a tu. Vlk!

jfialova
24.05.2020

Ze začátku se mi kniha hodně líbila. Jsem sice poměrně vášnivá čtenářka Kingových děl, takže mám za sebou i Temnou věž, takže jsem v tom nebyla úplně ztracená, ale myslím, že kniha se dá číst i bez předchozích znalostí, akorát je potřeba si více domýšlet. Poslední čtvrtina ale byla strašně rozvleklá a už jsem se nemohla dočkat, až to skončí. Neustále indisponovaný Richard, kterého bylo nutné neustále někam přenášet, pak čekání na jeho zásadní roli v příběhu (která se podle mě nekonala, nebo jsem si teda nevšimla) a naprosto očekávaný a suchý happy end. Škoda toho.

n.ezn.amy
07.05.2020

Talisman mě neskutečně bavil, příběh chlapce, který musí v bájném světě Teritorií zachránit královnu, aby v současném světě zachránil vlastní matku. Jeho putování napříč Amerikou a současně magickým světem je nabitý skvělým příběhem. Toto dílo se vymyká Kingovu zaškatulkování do rubriky horor, což dokázal nejen tímto dílem, ale i pochopitelně Temnou věží a současně odpovědí kritikům, že nic jiného než horor napsat neumí.

ComicGuy899
24.04.2020

Fantasy rozprávka z Dark Tower univerza vytvorená dvomi najväčšími predstaviteľmi hororového žánru.

Môže to byť ešte väčšia irónia?