p.mihoc p.mihoc komentáře u knih

Krysy Krysy James Herbert

Dobře, poctivě napsaný horror s mnoha děsivými scénami, kterých bych se v reálu opravdu nechtěl účastnit, protože než bych se vůbec stačil pohnout natož něco konstruktivního s klidnou rozvahou vymyslet, byl bych dávno sežrán za živa aniž by si toho můj strachem posraný mozek vůbec stačil všimnout. Krysy jsem jako zvířata za děsivé nikdy nepovažoval. Teď už ano.

21.11.2013 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Možná jsem vůči králi nekritický, ale nemůžu jinak. 6 hvězdička bohužel chybí. Píše fantasticky. Za takový talent bych svou duši s čistým svědomím upsal samotnému Luciferovi. Tradiční je i výborný překlad Lindy Bartoškové. Tomuhle románu nechybí dokonce ani skvělá původní obálka. Nádherný lidský příběh 10/10, emoce 10/10, atmosféra 10/10, napětí, horror 8/10 - ale o tom tahle kniha není. Mohu jen doporučit.

18.11.2013 5 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

Tak musím napsat, za což jsem hodně rád, že mě Barker nezklamal. Měl jsem obavy z těžko čitelné a ještě hůře představitelné fantasy bichle, ale opak je pravdou. Autorův svěží, přehledný styl se chroustá jako po másle a vy se necháváte unášet na vlnách moře podstaty až do náležitě temného finále. Ono k čisté fantasy má tato kniha stejně vcelku daleko. Ano, zhmotňují se zde sny, mrtví nenacházejí klid ani po smrti, existuje Nuncio, tekutina, která po požití mění lidskost téměř v božství. Všechno tohle fantaskno má ale základ v hororovém podhoubí, ze kterého postupem času roste pěkně strašidelný literární pravák. A garantuji, že si na výsledné omáčce pochutná i velmi náročný mykolog. Mám však s panem Barkerem problém. Jeho vize jsou až příliš nereálné. Mám rád nebo spíše obdivuji autory fantastiky, u kterých si mohu po dočtení říct: ono by se to takhle mohlo stát, má to smysl, reálný či alespoň mýtický nebo pověrčivý základ navozující ve čtenáři pocit skutečně vyvolané a prožívané emoce (King). U téhle knihy však takový stav mysli postrádám. Je to "jen" hodně dobře napsaná, ponurá pohádka pro dospělé, se spoustou zohavených mrtvol a špetkou porna navrch. A to rozhodně není málo. Přeji příjemné, bizarní počtení.

17.11.2013 4 z 5

Čáry Čáry Rjú Murakami

Kde je ta kontroverze? Kde jsou ty nechutnosti Rjú? Vždy se v nich tak obsedantně pitváš, vytváříš na obličejích čtenářů výrazy odporu až zahanbení. A tady Rjú? Už si vyměkl? Tlak okolí tě donutil zjemnit, aby si snad někdo nemyslel, že jsi cynický magor se sklony k násilí? Nebuď pokrytec a příště zase pořádně otevří průchod svému hněvu. Takového tě mám rád.

27.10.2013 3 z 5

Pustiny Pustiny Francis Paul Wilson

Konečně můj mozek dostal vydatnou, vesměs hororovou povídkovou stravu, jejíchž dvanáct chodů tvoří ty nejvybranější kusy literárních jednohubek . Píši konečně, protože ještě nikdy mě žádná kniha tohoto typu nepohltila od začátku do konce. F. P. Wilson nemá nijak skvělý literární styl, ale píše neskutečně chytlavě a nápaditě. Každá minipráce jede od počátku do konce v úctyhodném tempu a graduje vždy do velmi podařeného vypointovaného finále, po kterém se s chutí vrháte na další kus a víte, že bude stát za to. Doporučuji.

27.10.2013 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Existuje nespočet daleko kvalitnějších zahraničních titulů, které nikdy český překlad nedostanou. Což je neskutečná škoda. Městečko Penis je opravdu špatně napsaná kniha. Ty věty, sloh, děj... Jednoduše nedokážu nic solidního a konstruktivního vypotit, protože jsem opravdu naštvaný. Jestli tohle mělo úspěch v zahraničí, beru tužku do ruky a jdu psát. Nehraju si na kritika, ale podobnou slátaninu spíchne každý trochu lepší pisálek. Třešnička na dortu je autorova inspirace nedotknutelným televizním diamiantem Městečkem Twin Peaks. Což o to, i když nechápu, kde se ta inspirace promítla, ale na zadní straně je fanouškům tohoto kultovního seriálu tento paskvil dokonce doporučován!! A já blbec zase naletěl. K tomu jsem se ještě dočetl, že u amíků vychází pokračování!! Neuvěřitelné. Chci zpět své peníze.

25.10.2013 1 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Má upřímná závist k autorovu spisovatelskému umění začíná přecházet po dočtení téhle bichle až k fanatické posledlosti a nekontrolovatelnému chtíči sáhnout po další knize. Mít v hlavě neustále tak obrovský přetlak nápadů a představ a neupustit páru alespoň do 20 stran napsaného textu denně, musel by China zákonitě zcvoknout. Pokud by ho napadly vlastnohlavně stvořené psychomůry a podařilo se jim kompletně vysát jeho "weird" mysl se všímvšudy, musely by buď zešílet nebo vyměšit ten nejhypnotičtější hypnoser ve feťáckých dějinách Bas-Lagu. A nebo okamžitě napsat čtvrté pokračování této zdá se naprosto unikátní série. Tento román Vám vypláchne mozkovnu jako žádný jiný. Mnohovrstevný příběh vyprávěný květnatým jazykem Vás zahrne mistrnými popisy a zalije tak hutnou a temnou atmosférou, že z ní jen těžko budete hledat cestu na hladinu, zpět do reality. Obvykle mě mnoho popisných pasáží nudí. Zde jsou ovšem odvyprávěny sice složitým, ale přehledným a pohlcujícím stylem. V Novém Krobuzonu se prostě o to snadněji zabydlíte a nebudete chtít ven. Autor jde totiž zarytě proti dnešnímu proudu vše přinést čtenáři na talíři, psát jednoduše, odpočinkově se samými úsečnými dialogy posouvajícími děj rychlým tempem kupředu vstříc holywoodskými finále klouzajícím na hraně banality. A jestli tyhle aspekty spoustu lidí odradily, mě naopak dovádějí k neustálým čtenářským orgasmům. Opravdová fajnšmekerská lahůdka, prodírat se tak nádherně stylizovaným textem. Komplexnost svého fantasy světa vyšperkoval řadou různorodých ras, politických konfliktů, thaumaturgii, krizové energie a podobných výbuchů spontánních dechberoucích nápadů, které by vystačili na 10 knih a kterými autor tak bezostyšně plýtvá. Ani nespočítám kolikrát mi při čtení těchto brutalit padala brada. Už při Ambasadovu mnohé naznačil. Ale tohle? Tenhle týpek s xychtem vyhazovače mi jednoduše odvařil mozek. Kdo by to do něj, při pohledu na jeho foto "zkrášlujicí" zadní anotačně-recenzní obálku, řekl.

03.07.2013 5 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Všichni skandinávští a ostatní (až na výjimky) krimipisálkové nesahají detektivní kvalitou Asimovově mistrovství ani po seschlou a náležitě zatvrdlou kožní skořápku ulpívající na jeho patě. A to je to spisovatel, který o tento žánr zavadil, samozřejmě s maximální sci-fi příchutí, pouze okrajově.

06.06.2013 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Šest dní spánkové deprivace tížilo mé unavené tělo a mysl, která přesto doslova chrochtala blahem nad nádherným příběhem narvaným emocemi a podmanivou atmosférou. Pokaždé jsem se v jednu ráno bil s nutkavým pocitem knihu zaklapnout a jít spát. Za čtyři hodiny se přece vstává do práce! Ale stránky se otáčely dál..... a pak byl konec a já ještě nechtěl tento strhující výlet do minulosti, prošpikovaný napětím a jenou velkou romancí na pozadí temných událostí roku 63, opouštět.
Určitě se s tebou Jacku alias Georgi někdy v budoucnu zase vrátím do Dávnolendu, odkud možná díky resetu vyvane úplně jiný příběh.
Protože minulost je tvrdošíjná.
Další úchvatné dílo největšího literárního entertainera současnosti.
A teď se jdu konečně pořádně vyspat.

12.12.2012 5 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Je pravda, že závěrem ve zhruba 20 stranách shazuje Simmons svůj jinak velmi zdařilý ponor do poCeausescova Rumunska o hvězdu dolů brakovým vyvrcholením, kdy z hlavní hrdinky dělá tak trochu nadčlověka a se střízlivým zbytkem knihy tato pasáž moc nekoresponduje, ale na druhou stranu do zmiňovaného závěru se román nese v krásně ponurém lehce thrillerovém střihu, kdy autor kouzelně vystihuje porevoluční atmosféru těžce zkoušené země, ve které chudoba, hnus, strach a jedna z historického hlediska velmi známá rodinná dynastie pokračují v šíření hnilobně nastaveného životního vzorce morálně i fyzicky decimujícího domorodé obyvatelstvo. Nejednou jsem během čtení přesedlal na youtube a jal se vyhledávat dostupná videa týkající se komunistické problematiky Ceasescovy éry. Dá se říct, že je to i takový literární road trip, kdy se dostanem i mimo balkán přes atlantik a zpět a neustále sledujeme hrdiny v pohybu. V neposlední řadě je příběh vystavěn na povedeném a zajímavém nápadu o původu vampyrismu a jeho vědeckém vysvětlení. S Terrorem a Hyperionem, kde měl Simmons jeden záchvat geniality za druhým nelze srovnávat. Kvality těchto knih román Děti noci sice nedosahuje, ale rozhodně předčil po přečtení nelichotivých recenzí má očekávání. Těším se na reedici románu Temné léto, který má nakl. Laser na tento rok ve svém hledáčku.

01.08.2012 4 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Do již celkem profláklého námětu "člověka v tísni na odlehlém místě" obtiskl Vann kus svých skutečných životních prožitků lehce brutálním, ale zato ohromně čtivým Mccarthyovským slohem. Do nádherných až romantických popisů krajiny zasazuje jako protipól děj zpočátku plný nepříjemného očekávání věcí zlých a nepříjemných. Ty opravdu nastanou, a to způsobem, který čtenáře předpokládám alespoň mírně šokuje. Výborný debut.

19.07.2012 4 z 5

Ambasadov Ambasadov China Miéville

Od Miévilleho jsem už drahnou dobu chtěl něco přelouskat, pustit se do žánru, se kterým nemám žádnou zkušenost, od spisovatele, který ho prakticky zakládal a tudíž měl být jasnou ikonou. Zvolil jsem tedy jeho u nás poslední vydaný Ambasadov. Recenze hlásaly: pouze pro literární fajnšmekry, hc Scifi maniaky se zálibou v košatých mnohdy těžko srozumitelných souvětích, které tvořily celé odstavce narvané cizími, často autorsky svojskými, slovy. A měly pravdu. A to je právě devízou téhle knihy, jeho stylu. China vůbec nic nevysvětluje. Vrhá čtenáře hned od počátku do chaotického děje se spoustou cizích pojmů a je pouze na čtenáři, zda mu trpělivost a představivost dovolí překonat těch lopotných zhruba prvních 80 stran textu. V knize začíná ta prává zápletka někde kolem poloviny, ale to už jsem byl dokonale v obraze a doslova nadšeně hltal stránku za stránkou. Největší lahůdkou pro mě bylo snad nejrealističtější vyobrazení mimozemského druhu ať na papíře nebo na plátně. Ať vizáží, chováním nebo způsobem dorozumívání, což hraje v tomto románu největší roli. Dále tajemný Immer, nekonečný meziplanetární prostor, kterému by slušelo větší rozpitvání. Ale takhle načrtnutých a neosvětlených nápadů je zde celá řada. Miéville ale bohužel dle mého názoru není zase tak zručným vypravěčem. Až příliš dlouhé pasáže věnuje často krkolomným popisům. Pramálo řeší psychologii postav, takže například s hlavní hrdinkou jsem se vůbec neztotožnil. Ambasadov je přesto originální, precizní scifi román s vypilovaným stylem a neskutečnou představivostí autora. Kdo už má něco načteno, má rád scifi a nebojí se výzev, bude nadšen.

18.07.2012 4 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij musel být výborný psycholog. Tak nádherně realisticky vykreslené chování lidí různých povah sdílejících stejné podmínky trestaneckého tábora je přímo fascinující číst. Dostojevksij to sice zažil, ale jen ti největší spisovatelé dokážou své zážitky předat na papír takhle věrohodným způsobem.

19.05.2012 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

4 hvězdičku za konec jinak průměrnější Kingovky.

19.05.2012 4 z 5

Ubik Ubik Philip K. Dick

Paranoidní scifi šleha jako prase. Filmy jako Matrix nebo Počátek byly výborné a do teď pro mě novátorské a originální. Nene. 30 let zpátky podobné vize chrlil na papír jeden geniální psychouš.

21.03.2012 5 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Veliká spokojenost a pro mě překvapení jako hrom. Výborný psychologický thriller s hororovým oparem. Spletitá struktura příběhu prolínající minulost ( příběh z dětství je bezchybný) s přítomností mohla způsobit hrozný guláš, ale Hill to vše ukočíroval parádně až do samotného konce. Nápad s rohy byl využit na maximum. Díky nim odhaluje hlavní hrdina v lidech ty nejtemnější a nejzvrhlejší potlačované myšlenky. U některých čternářů může kniha posílit "víru" v ateismus. Joe mě teda na svůj další román doslova pekelně nažhavil. Už nebudu jako v případě Rohů tak dlouho váhat.
4/5

27.01.2012 4 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Všechny povídky jsou vcelku vyrovnané. Žádná není vyloženě špatná, ale na druhou stranu chybí pořádná pecka jako třeba Prám, Jaunt nebo Pitevní sál č. 4.

27.12.2011 3 z 5

Vnější tma Vnější tma Cormac McCarthy

Mrazivá a velmi naturalistická drobnokresba ubohého života chudých Apalačských vesničanů v časech nehojnosti, kde lidský život nemá žádnou cenu. Mccarthy svým tradičně mistrovským květnatým stylem dokonale vtahuje čtenáře do jeho bezútěšného, smutného a drsného literárního světa. Ještě týden po dočtení ve mě román stále rezonuje. Doporučuji.

02.12.2011 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Zase mě ten chlap totálně rozsekal. Tři novely a jedna spíše povídka demolují čtenářův mozek jedním depresivním nápadem za druhým. Bezúhonní lidé páchající "zlo" v bezvýchodné situaci. Nikdo neví jak by v dané situaci reagoval sám. Fantasticky napsaná nehorázně temná kniha. Brrrrr.

02.12.2011 5 z 5

Otevřená mysl Otevřená mysl Tarthang Tulku

Buddhismus přináší mnoho celkem zajímavých myšlenek a praktik na jejíchž převedení do praxe bych ovšem neměl trpělivost.

24.11.2011 4 z 5