olle3 olle3 komentáře u knih

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Dobrovolně bych se do space opery nepustil. Tento subžánr jsem mohl odhadnout už pohledem na obálku, ale dobře, že mě odhadování ani nenapadlo. Přišel bych tak o povedený román, kde lodě, vesmír a planety hrají pouze kulisy. I když "pouze" v tomto případě nevymezuje kvalitu, spíš roli. Svůj svět si autor promyslel a přesvědčoval mě o tom s každým dalším detailem ze života v mimozemském prostředí. I když politické a vojenské manévry v popisech nechyběly, sám jsem celek vnímal spíš jako akčnější detektivku.

Akční scény ovšem mohly být živější a napínavější. Pocit "ať je to za námi a můžeme se věnovat tomu, co nás opravdu baví" jako by pak čtenář s autorem sdílel.

Leviatan se probouzí je oddechovka, které je sice možné něco vyčíst, ale určitou úroveň kvality jí nikdo upřít nemůže.

Samotného by mě zajímalo, jaká bude ta velká pointa na konci, ale zřejmě ne natolik, abych pro další díl běžel do knihkupectví. Na vinně budou asi postavy, z kterých žádná nijak nezaujala. Něco jim chybělo a to hlavně Fredovi, který byl plochý až hanba.

Takže budu čekat, jestli mi dvojku osud přihraje do ruky, a pokud ano, rád se do ní pustím. Ale pokud ne, taky nevadí.

Hodnocení: 3,6/5
Verdikt: Bavit mě to jen o málo víc, tak už mě to opravdu baví.

02.07.2019 4 z 5

Válečná lest Válečná lest Vladimír Šlechta

Když jsem minule dočetl Šlechtu, říkal jsem si: Píše docela dobře... ale něco tomu chybí.
Po nějaké době jsem narazil na Válečnou lest a verdikt je naprosto stejný.
Docela dobré, ale...

Povídky jako by byly seřazeny od nejlepší po nejhorší. Zatímco z té první jsem byl nadšený, u té poslední jsem trpěl. Rozdíl v kvalitě přičítám různým obdobím, ve kterých byly napsány... u sbírky se to dá asi pochopit.
- Sem tam se autor rozhodl na začátku povídky prozradit, jak dopadne na konci. To nebyl nejlepší tah.
+ Naopak dobrý nápad mi přišlo střídání minulého času přítomným v akci. Dodával boji šťávu.

S autorem ještě nekončím, jen se vyhnu povídkám. Příště zkusím román a jsem zvědavý, jak se popere s větším rozsahem.

Hodnocení: 3,4/5
Verdikt: Mám v plánu číst spisovatele dál, a to už něco znamená

27.03.2019 3 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

První díl pojednávající o seznámení se Světlanou a reáliemi považuji za brilantní. Autor nenechá čtenáře vydechnout, když ho zasypává zákonitostmi magického světa a dobrý nápad najdeme téměř v každém odstavci. Lehký a čtivý styl psaní podtrhuje možnosti, které toto různorodé prostředí nabízí.
Rozuzlení ke konci nemá chybu, nechybí dobrá pointa ani prvek překvapení.

Laťka byla nasazena zřejmě příliš vysoko a zbytek svazku na ni už nedosáhl. Jakoby první část příběhu ležela autorovi v hlavě dlouho, zatímco zbytek musel vymyslet nahonem. Sem tam nudné a do celku nezapadající dialogy by mi nevadily, ale překombinované finále postrádající smysl, nepřirozené závěry postav a logické trhliny příběhu mi rychle vzaly vítr z plachet.
Jinými slovy, na konci knihy bych si měl říci:
„Ahá, tak takhle to tedy je!” Jenže já si řekl: „Cože? Vždyť to nedává smysl...” A to je škoda.

Kniha první: 5/5
Knihy ostatní: 3/5

Hodnocení: 4/5
Verdikt: Bylo by chybou nečíst, nebylo dočíst.

26.11.2018 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Celkem dobrý nápad, ne úplně nejlepší zpracování.

--POZOR SPOILERY--

Některé pasáže mne bavily, třeba jako když si vedoucí (ta čínská jména po mě nechtějte) výzkumu nanomateriálů nemohl vysvětlit odpočítávání na fotografiích a nakonec na něj "zamrkal vesmír". Záhadná událost mne zaujala a při čtení mne provázel silný mystický pocit, přesně jak bylo účelem.

Bohužel, ke konci už jsem po odhalení záhady ani netoužil, protože mne znechutily pasáže nudné a špatně napsané.

Jako například náhled z jedné z pozorovatelen světa Trisolaranů, kde se mimozemšťan zmínil, že "nemá moc peněz" a že si "ani nemůže zapnout televizor".
Jaká je pravděpodobnost, že by cizí rasa byla tolik podobná lidem, že by měla stejnou ekonomiku a podobnou kulturu i technologii?

Přesně takové nedomyšlenosti mi dokáží požitek ze čtení zkazit.

Přesto mi kniha něco dala, za úplnou ztrátu času její čtení nepovažuji. Zaujal mě problém tří těles a musím si vygooglit, jestli se skutečně jedná o matematicky neřešitelný případ.

Hodnocení: 3/5

03.08.2018 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Napsal tohle ten samý člověk?
To byla otázka, které mě provázela od první stránky, až po tu poslední.

Po přečtení 2033 jsem nevěřícně kroutil hlavou - je snad autor génius? Atmosféra, kterou dokázal vybudovat se skoro nedala slovy popsat. Mysteriózní zážitek, který jsem si odnesl z těch děsivých, neprobádaných tunelů ve mě vzbuzoval představivost tak, jako málo která kniha.
V díle druhém bylo však všechno špatně. Nestvůry na každém rohu spolehlivě odstranily veškeré tajemno, Arťom se tam párkrát mihl jen aby se neřeklo a v metru se vlastně nic nového nestalo. A otázky "Co se asi stalo předtím, než jsme utekli do metra?" a "Jak to probíhalo?" rozhodně dychtivou odpověď nevyžadovaly - a opět, kdybych na ně odpověď neznal, tím lépe.

Právě poučku, že víc je někdy míň, které se autor v prvním díle držel, nyní hodil za hlavu. Možná prostě jen nevěděl, jak dál příběh gradovat.

Pro zachování dobrých vzpomínek z mrazivých tunelů bych doporučoval tento svazek přeskočit. Vůbec o nic nepřijdete, tak si nekažte chuť.

Jsem velmi zvědavý na třetí díl, kvůli kterému jsem to vlastně celé absolvoval.

Hodnocení: 2/5

31.01.2018 2 z 5

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

Některé otázky jsou zodpovězeny, další vyvstávají. Sotva si je však - ve vší té zběsilé jízdě - kdo stíhá klást. Proti Patejlovi je celý svět, vesmír i samotný Bůh a on se jim všem směje do ksichtu :)

25.05.2017 5 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Celkem zklamání. Ze začátku mě to bavilo, ale pak jsem zjistil, že tu něco nehraje. Nakonec už jsem se jen těšil, až to skončí. Buď to Žamboch odflákl, nebo - a spíš mi to tak připadalo - vyhrabal a zveřejnil nějakou ze starších věcí z šuplíku. Dobrý nápad, ale špatně využitý. S kvalitou předchozích knih se to nedá srovnávat. Konec pěkný, originální.

07.02.2017 3 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Kdybych měl knihu hodnotit samostatně, znovu bych vyzdvihoval autorovo umění a nešetřil chválou. Například atmosféra války, smrti a krutosti, byla vybudovaná velmi sugestivně.
Bohužel, srovnání s předchozími díly se nedá vyhnout a v tomto případě je rozdíl obrovský. To, čím mě držel v napětí předešlý titul, v tomto úplně chybí. Dočkal jsem se jen hluchých míst, příběh ve mě vyvolával zájem spíš jen výjimečně.

SPOILER!

Nejvíce mě zklamal konec. Čekal jsem, že Vélin znovu objeví svou píseň, stane se ještě silnějším a v konečné, epické bitvě, ke které se celou dobu schylovalo, prokáže znovu svou nadřazenost nad prostými smrtelníky. Taky jsem trochu doufal, že se nějak vyvrbí vztah mezi ním a Lyrnou - sice by to odporovalo jeho charakteru, ale co, doufat jsem mohl.
Nestalo se ani jedno. Vélin prokazoval jen slabost, místo velkolepé bitvy jsem se dočkal nějakých těžko stravitelných čachrů se spojencem a kamenem a vyústění vztahu s Lyrnou bylo shrnuto do jedné věty.
Až budu tuhle sérii číst znovu, trojku vynechám.

26.11.2016 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Absolutní bomba.
Moc často se mi to nestává, ale nic nemám raději, než když v nulovém očekávání otevřu náhodnou knihu, a pak mne pohltí tak, jak se to stalo u Písně krve. Autorův styl vyprávění a jeho mistrovské vyjadřování mi dokonale sedlo.
Když všude vidím přirovnání k trůnům, taky si dovolím poznámku. Podle mě automaticky neznamená propracovanější - lepší. U této knihy mi přišlo vyvážení plynutí děje a popisu okolí a postav ideální.
Po delší době něco, čeho jsem se nemohl nabažit. Ještě, že budou další dva díly.

14.05.2016 5 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Když jsem to četl poprvé, ta diskutovaná změna tempa mě trošku vadila, ale teď už jsem se na ní naopak těšil, takže za mě není co vytknout.
...
Akorát mě napadlo, proč když Maleriaté zaútočili pod zemí na klan Hastů, neoznámil to příslušným úřadům ve Vegaši a Maleriaté by dostali pokutu, že by je to zničilo. Důkazů by jistě bylo dost.

17.10.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Těžko uvěřit, že autor není astronautem - natolik je román přesvědčivý. Přečteno za tři dny, nešlo se od toho odpoutat. Jsem ještě zvědavý, jak si s tím poradí ve filmu.

05.10.2015 5 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Jediná Kulhánkovina, které dávám jen čtyři hvězdy z pěti, přesto pekelná jízda, přečtená v několika hodinách.
Dost čtenářů knihu nehodnotí moc dobře (velká očekávání, laťka příliš vysoko), ale já bych příznivcům krvavého Sci-fi jen doporučil. ŠVÁBÍK!

22.06.2015 4 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Napínavé od začátku do konce, přečtené téměř jedním dechem.

28.12.2014 5 z 5

Tkalci gobelínů Tkalci gobelínů Andreas Eschbach

K tomuto spisovateli (a této knize) jsem se dostal přes knihu Poslední svého druhu, která mě doslova uchvátila. U Tkalců gobelínů mě ze začátku štvala absence hlavního hrdiny a nesouměrnost vyprávění, ale postupně jsem změnil názor. Tak, jak to napsané je, je to perfektní, vše postupně dává smysl.

11.05.2013 5 z 5

Mízožravci Mízožravci Petr Boček

Chaos. V příběhu není nic, na co se těšit, nic, čeho se zachytit a nikdo, s kým se ztotožnit.

03.09.2023 2 z 5

Nekonečné moře Nekonečné moře Rick Yancey

Za Boha jsem se nemohl začíst, oproti prvnímu dílu to bylo jak nebe a dudy. Postavy mi nesedly, stejně jako styl psaní. Opravdu psal oba díly stejný autor, nebo se mi od Páté vlny tak změnil vkus?

03.09.2023 2 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Po přečtení Kroniky Královraha bylo jen otázkou času, než se vrhnu i na Hudbu ticha. Kniha se hodnotí těžce, protože podle všech pravidel v podstatě nemá děj - neobsahuje konflikt. U kohokoliv jiného by to byl problém, mistr slova to ale zvládl tak, že z toho vylezlo pěkné, doplňující dílko, jako stvořené pro pohlazení na duši. Chápu, že to takto má být, že to tak autor cítil a že to už od začátku není psané pro každého (viz epilog), ale přesto si stojím za tím, že kdyby tam konflikt byl, bylo by to lepší.

03.09.2023 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Chyba, že jsem se dal na recenze a koupil rovnou celou trilogii. S young adult nemám zkušenosti, pokud je však pravda, že se pravidlo neříkej, ale ukaž záměrně ignoruje napříč celým žánrem, tak to teda potěš koště. Ve Faja byl nevěrohodný svět, zákonitosti, všechno – ale to chování postav bylo nejhorší. Charaktery vedené záměrem autorky, ne vlastní motivací – na jíž se vlastně celkově nehrálo. Co však ocenit musím je chytře vymyšlené a zcela zásadní tajemství (kdopak se to pod hidžábem schovává ve skutečnosti?), které udržuje napětí a pozornost. Takže i když jsem při čtení trpěl, z touhy „vidět“ kapitánův výraz, až jej pravda flákne mezi oči, jsem málem všechny tři díly dočetl.

17.09.2022 2 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Verdikt: Škoda, že se knihy od německých spisovatelů tolik nepřekládají. Něco mi říká, že se tento stane mým oblíbeným a že mi tři knihy přeložené – ze třiceti vydaných – stačit nebudou.

27.10.2020 4 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Verdikt: Povrchní, nudné, navíc odfláknuté. A jestli se pletu? Jestli do toho autor dal všechno a vydal ze sebe to nejlepší? O to je to horší.

30.09.2020 2 z 5