Leviatan se probouzí

Vítejte v budoucnosti. Lidstvo osídlilo sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. Rádo ale sahá po násilí a křehká rovnováha mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi se může kdykoliv změnit ve válečné peklo. Jim Holden těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to stáli, spadne jim do klína tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet – nemilosrdně a v nepředstavitelném měřítku. Detektiv Miller hledá mezi miliardami dalších lidí jednu jedinou dívku, která má to štěstí, že její rodiče jsou dost bohatí na to, aby si to mohli dovolit. Když ho stopa zavede k Jimovi Holdenovi a Scopuli, začínají zdánlivě nesouvisející dílky skládanky zapadat do sebe. Venku v Pásu vládnou odlišná pravidla a jedna malá loď může změnit vesmír. -- zdroj: legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175637/big_leviatan-se-probouzi-hl5-175637.jpg 4.3343

Expanze 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton

Leviathan Wakes, 2011

Kniha Leviatan se probouzí

yerry

Spaceopera aká má byť. Ľudstvo tu má už osídlenú slnečnú sústavu ale zostáva priestor aj pre neznámy vzdialený vesmír. A to je presne ten aspekt, ktorý boduje u klasickej sci-fi. Naivný klaďas Holden aj nihilistický detektív Miller sú postavy s hĺbkou, ktoré napokon prejavia svoje kladné vlastnosti. Záporáci sú takí, akí majú byť a nechýba to hlavné: Protomolekula, bojové lode Marsu a anarchisti z SVP...

Hlavné postavy sú v knihe síce len dve na rozdiel od seriálu, pričom ich pohľady sa pravidelne striedajú. Na rozdiel od seriálu Expanse, nie je tu toľko politiky a politických machinácií. Ak aj sa vyskytnú, vyplynú z deja a sú vnímané vždy jednou z postáv.

Nevýhodou u mňa bola skutočnosť, že som videl seriál ešte pred čítaním knihy, takže knižné postavy mi automaticky splývali s tými seriálovými. Nakoľko ale typovo boli tie seriálové dosť dobre obsadené, tak mi to až tak nevadilo. Naopak, vizuálne spracovanie seriálu napomohlo k lepšiemu dokresleniu techniky a exteriérom v knihe. Taktiež niektoré akčné scény.

Daniel Abraham ako jeden z dvojice autorov, používajúci pseudonym z titulu knihy, tu podáva oveľa lepší literárny výkon ako vo svojich poviedkach uvedených napríklad v XB-1. Na rozdiel od príbehov Balfoura a Meriwethera, ktoré neberie asi príliš vážne, Leviatan je z trochu inej kategórie. A subjektívne táto poloha mu pasuje viac.

Veľmi dobré čítanie napriek určitej skratkovitosti. Niektoré prvky a konanie hlavne v závere síce trochu logicky trpeli, ale ak prižmúriš oko, veľmi to nevadí...

VonDracek

Tohle sci-fi mi naprosto sedlo, je to skvělé vyplnění tematického sci-fi prostoru, kdy lidstvo je na úrovni, že již několik generací osidluje další objekty ve sluneční soustavě, ale větší vzdálenosti ještě nezvládlo. Pro mě opravdu super, představovat si díky knize, jak by to celé mohlo fungovat, jak lidi vyrostou jinak na objektech s menší gravitací, jak jsou pro ně k životu důležité úplně jiné věci, v jakém postavení ty kolonie jsou...
Máme tu dvě hlavní charakterově hodně rozdílné postavy umístěné vedle sebe. Myslím, že to byla dobrá volba, protože bez detektiva Millera by samotný Holden asi nezačal nad věcmi přemýšlet i trochu jinak, a bez Holdena by to bylo zase trošku moc jednotvárně depresivní. Takhle dohromady to bylo dobře zvolené a ty charaktery mají svůj význam. Mnohem zajímavější byl ale opravdu Miller, jelikož jeho minulost, zážitky, pocity a to že pocházel z Ceresu prostě vytvořili melancholický a zajímavý příběh plný mnoha zvratů.
Kniha měla pro mě nečekaně akční spád, několikrát jsem si říkala, "aha tohle se asi bude dít až do konce knihy", a ono tomu tak vůbec nebylo! Tudíž mě to dokázalo překvapit, i když osudy jako takové se dají předpokládat, tak děj, který je k tomu povede, podle mě úplně ne. Na druhou stranu některé napínavé okamžiky odezněly za dvě stránky a mě to mrzelo. Závěrečné vyvrcholení bych o kousek protáhla a rozepsala. Nicméně sílu a zážitek z toho člověk pocítil! :)

Fallenyard

Vynikající, na knihu jsem se vrhla po shlédnutí seriálu a jsem nadšená, jak dobrou práci scénáristi a filmaři odvedli. Pár věcí je v seriálu trochu jinak, ale určitě ku prospěchu věci. Na knize oceňuju vtip, dobře se čte, postavy jsou vtipné a za mě o dost sympatictejší, než ty seriálové. Holden je teda otravný pořád stejně, ale naštěstí mě knižní podoba ušetřila toho útrpného výrazu, Naomi není tak napružená a knižní Amos není narozdíl od toho seriálového až takový autista. Jediný, kdo se v knize projevuje míň, je Alex, kterého jsem si v seriálu hodně oblíbila, ale třeba to ještě přijde. Na druhou stranu je celá polovina knihy vyprávěná z pohledu Millera a je velice zajímavé sledovat jeho myšlenkové pochody, představy a budování vztahu k Julii.
Obecně je kniha klidnější, děj má dobrou dynamiku a akce je tak akorát, aby nebyla překotná a nenudila. Líbí se mi, že autor nevynechal jak důležité fyzikální zákony, tak fakt, že je třeba určitý čas na cestování a postavy se neocitly někde skokem, což je častý fail.

Stinná stránka je překlad, občas úplně mimo. Opravdu jsem netušila, že ještě někteří překladatelé překládají tak otrocky, působí to místy jako amatéřina. Překlepy jsou taky něco. To ale není chyba knihy, ta je výborná!

Balrog

Kniha je super, ale stupidní, otrocký překlad slova dozen jako tucet působí ve sci-fi opravdu jako pěst na oko. Čeština 3. tisíciletí smíchaná s Boženou Němcovou. A jelikož angličtina prostě počítá na tucty, připravte se na bolest.

Klilad

Nejdřív jsem viděl první tři řady seriálu a i přes počáteční nedůvěru byl nadšen. Tak nezbývalo nic jiného, než se pustit do knihy. Styl podobný Game of Thrones, jen v prvním díle se střídají pouze dvě osoby (Holden a Miller). Popravdě, je toho zde míň, než v seriálu, což může být pro někoho na škodu. Já si na to zvykl a nevadilo mi to.
Univerzum skvěle vystavěné a uvěřitelné. Zápletka... taková klasika, ale se specifickým kouzlem. Uzavřený kruh postav je skvěle vykreslený a každý si zde asi najde oblíbence. Takže, kdo zná seriál, nebo má rád scifi, směle do toho. :-)

ElisBee
11.11.2021

Moc mě kniha neoslovila. Děj hodně podobný jiným sci-fi. Autor nepřišel s ničím překvapujícím.

kubelka
23.09.2021

Asi se díky knizce zacnu koukat na serial :-)

MartinvonHau
13.08.2021

Málokdy se stává, že nejdříve vidím film či seriál a teprve poté si přečtu knihu. A i v těchto případech bývá obvyklé, že předloha bývá mnohem lepší. Leviatan se probouzí není výjimkou. V seriálu mi nesedlo obsazení postav, hlavně Holden mi přišel zcela nevýrazný. Bohužel v knize jsem ho pořád viděl. Naštěstí se kniha v mnohém od seriálu liší. Chybí zde politická linka (což je fajn) a Miller zde dostává více prostoru, což z knihy dělá spíše klasickou detektivku. Skvělý začátek série a jsem zvědavý, zda se seriál bude stále více odklánět od děje knihy.