Leviatan se probouzí

Vítejte v budoucnosti. Lidstvo osídlilo sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. Rádo ale sahá po násilí a křehká rovnováha mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi se může kdykoliv změnit ve válečné peklo. Jim Holden těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to stáli, spadne jim do klína tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet – nemilosrdně a v nepředstavitelném měřítku. Detektiv Miller hledá mezi miliardami dalších lidí jednu jedinou dívku, která má to štěstí, že její rodiče jsou dost bohatí na to, aby si to mohli dovolit. Když ho stopa zavede k Jimovi Holdenovi a Scopuli, začínají zdánlivě nesouvisející dílky skládanky zapadat do sebe. Venku v Pásu vládnou odlišná pravidla a jedna malá loď může změnit vesmír....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175637/leviatan-se-probouzi-hl5-175637.jpg 4.4218

Expanze 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Triton

Leviathan Wakes, 2011

Kniha Leviatan se probouzí

NarcisSamec
03. prosince

VYNIKAJÍCÍ! Jedna z nejlepších space oper co jsem, kdy četl. Postavy jsou různorodé od pana detektiva Millera s jeho otřesným kloboukem, půvabnou Naomi, skvěle diplomatického Amose, dobráka kapitána Jamese Holdena až po nabubřelého pilota Alexe Kamala. Doporučuji všem milovníkům sci-fi a space opery. Nemohl jsem se od knížky odtrhnout, neboť děj je složitý napínavý a nutně musíte dál číst následující kapitolu. Děj je rozdělen mezi postavou Holdena a Millera až se nakonec tyto dvě dějové linky spojí tak vást strhne kulevroucí příběh až dokonce a nejlepší na tom je, že tohle je jen začátek!

Michal.C

Napínavý príbeh pre všetkých ktorý majú radi Sci-fi žáner.

Terva

Useknout ještě
další stovku hlav,
pak ještě tisíc,
a deset tisíc,
a pak budeme svobodní.

Zpočátku jsem byl trochu zklamán. Veškeré války, které probíhají po celé naší planetě se přesunuly do Vesmíru. Než jsem si zvykl, byl jsem v pokušení přestat číst. Nakonec mi asi u sté strany došlo, že jsme prostě lidé a inteligenci si už asi nezvýšíme. A tak i když expandujem do Kosmu, myšlení nám zůstane stejné. Jen hamtat, závidět, vraždit a nepřizpůsobit se čemukoliv.

Citát: Ve vesmíru vládlo ticho. Hvězdám je líp bez nás.

Když se přizpůsobíte stylu psaní spisovatele Coreyho, zjistíte, že je to vlastně plnoobsáhlé sci-fi plné smrti, mocenských korporací, záhadných virů a boje o nadvládu. V příběhu se zjevují neznámí mimozemšťané, zombíci, duchové a spousta létajících kosmických lodí, jedna hezčí než druhá. Také je zde plno mrtvol, a to nemyslím v desítkách nebo snad stovkách – ne, nebuďme troškaři, tady jde o miliony mrtvol.

Malá ochutnávka:
Zákony Sluneční soustavy hovoří jednoznačně. V prostředí tak nehostinném, jako je vesmír, nemůže být pomoc jiným lidem v nouzi nepovinná. Nouzový signál už pouhou svou existencí zavazuje nejbližší loď zastavit a poskytnout pomoc – což ovšem neznamená, že zákon dodržují všichni bez výjimky.

V příběhu sledujeme dvě linie. Dva rozdílní muži jejichž osud se možná střetne. Osobně mám raději Millera, je akčnější, moc nepřemýšlí a hned pálí a pak se teprve ptá. Jeho protějšek Jim Holden je zase muž činu. Taky moc nepřemýšlí, ale nejdříve mluví a pak možná lituje, že nestřílel. Pasáže se střídají, o nudu zde nezavadíte, stále se něco děje. Pár neznámých výrazů by vás nemělo odradit, jedná se o dalekou budoucnost a kdo ví, co se jak bude za pár desítek let jmenovat.

Citát: Každý může zničit planetu z oběžné dráhy. Stačí vyhazovat přechodovou komorou šutry.

Nakonec jsem se nemohl od příběhu odtrhnout. Zajímal mě osud jak detektiva Millera i pilota Holdena. Spisovatel umě zvyšoval napětí a i když se ke konci dopustil dvou třech, řekl bych, kiksů v logice, jedná se o povedený dobrodružný příběh. Vybral jsem šestnáct citátů a vložil je Jamesu S. A. Coreymu do profilu na Erosu. A pokud se vám to líbilo, věřte, že už je na světě celkem sedm knih z tohoto univerza. Mohu jen doporučit.

Citát: Nesmíme zapomínat na mimozemšťany.

PS – Tuto knihu a vlastně celou sérii Expanze píšou dva spisovatelé – Daniel Abraham a Tyler Franck a oba používají jeden pseudonym James S. A. Corey.

martin6849

První dvě třetiny čistých 5*, od Erosu to trošku ztrácí dech, ale závěr je zase super. Takže jsem spokojený, jdu si objednat druhý díl.

EDIT: Byl jsem namlsaný z recenzí a pustil si i seriál a ten je teda odpad (proti knize)!

olle3

Dobrovolně bych se do space opery nepustil. Tento subžánr jsem mohl odhadnout už pohledem na obálku, ale dobře, že mě odhadování ani nenapadlo. Přišel bych tak o povedený román, kde lodě, vesmír a planety hrají pouze kulisy. I když "pouze" v tomto případě nevymezuje kvalitu, spíš roli. Svůj svět si autor promyslel a přesvědčoval mě o tom s každým dalším detailem ze života v mimozemském prostředí. I když politické a vojenské manévry v popisech nechyběly, sám jsem celek vnímal spíš jako akčnější detektivku.

Akční scény ovšem mohly být živější a napínavější. Pocit "ať je to za námi a můžeme se věnovat tomu, co nás opravdu baví" jako by pak čtenář s autorem sdílel.

Leviatan se probouzí je oddechovka, které je sice možné něco vyčíst, ale určitou úroveň kvality jí nikdo upřít nemůže.

Samotného by mě zajímalo, jaká bude ta velká pointa na konci, ale zřejmě ne natolik, abych pro další díl běžel do knihkupectví. Na vinně budou asi postavy, z kterých žádná nijak nezaujala. Něco jim chybělo a to hlavně Fredovi, který byl plochý až hanba.

Takže budu čekat, jestli mi dvojku osud přihraje do ruky, a pokud ano, rád se do ní pustím. Ale pokud ne, taky nevadí.

Hodnocení: 3,6/5
Verdikt: Bavit mě to jen o málo víc, tak už mě to opravdu baví.
Více na: Sekerkatomas.cz

Daisy67

Sérii jsem začal číst až po zhlédnuti seriálu a vůbec to nevadí ba naopak spoustu věcí objasní.

McKashi

Na základě pár dílu serialu jsem si řekl,že si nejdřív přečtu knížku. Jenže to jsem ještě netušil,že se nejedná jen o jednu a vzhledem k tomu,jak skvěle se mi četl první díl,tak se už těšim,až se začtu i do těch ostatních. Pro ty,co mají rádi sci-fi říznutou trochou detektivky,sem tak něco málo politikaření,tak ideální volba..neni to na stejné téma,ale trochu mi to připomnělo wing commander.

Jack Bauer

Opět jsem se nechal zlákat pochvalnými komentáři, ale od samého začátku jsem se nemohl nějak začíst. Ikdyž se tam pořád něco děje , akce, střílení, tak mě to ani trochu nebavilo. Detektivní příběh z vesmíru se spoustou hloupých a zbytečných keců., v 16 kapitole jsem to vzdal. Postavy mě vůbec nepřirostli k srdci, děj bez nějakého většího napětí jen plný válek mě nebavil. Navíc mě nesedí autorův styl psaní a ani seriál mě nějak nenadchl, v polovině třetí řady jsem to vzdal.