Tkalci gobelínů

V celém vesmíru oko nespatřilo nic krásnějšího a dokonalejšího nad vlasové gobelíny. Jsou smyslem života tisíců tkalců a jako nejhonosnější dar putující do vzdáleného centra říše přímo do paláce nesmrtelného císaře. Je tu však jeden problém: Císař už nevládne - a v jeho paláci nikdo neobjevil ani jediný gobelín... Vydejte se za největší záhadou galaktické říše......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21660/tkalci-gobelinu-bV7-21660.jpg 4.558
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Albatros (ČR)

Die Haarteppichknüpfer, 1995

Kniha Tkalci gobelínů

Johana
16.05.2020

Přečetla jsem na jeden ráz, neschopna se od knihy odtrhnout na dobu delší, než nutnou na opatření vody a potravy. Urputnost, která činí z kruté pošetilosti zákon a svatou věc - a lhostejnost, která mi přišla tak až bolestně povědomá, jsou zde předloženy lehce a hravě, navíc jazykem, upomínajícím na jedinou dlouhou báseň v próze. Co mne troch zklamalo, abych nespoilerovala, je cesta, kterou autor zvolil, aby čtenáři na závěr poskytl klíč k tajemství gobelínů - proto jen 4 hvězdy.

jaroiva
17.08.2019

Možná je to sci-fi, ale možná, že filozofické dílo...
Věřím, že tohle bude jedna z knížek, na které jen tak nezapomenu.
Vlasové gobelíny... to je opravdu natolik originální, že si určitě vybavím i za delší dobu hlavní zápletku.
Pro mě je to hodně k zamyšlení. Proč se člověk plahočí celý život, aby vyrobil jeden takový gobelín...
A co se s nimi pak stane?
To už si přečtěte. Doporučuji.

alekis
13.06.2019

Kdo připadl na tuto absurdní, ale unikátní myšlenku a přetvořil ji v knihu, zaslouží dostat metál! Kdo vymyslel cosi tak neskutečného, jako jsou vlasové gobelíny, má opravdu hodně bujnou fantazii! Docela bych si troufla tvrdit, že prvotním zábleskem musela být skutečná situace, že autor se setkal s někým, kdo mu při bližším pohlédnutí vnukl nápad, že... A už dost! To vše se totiž vysvětlí až v závěru...
Autor je Němec - přičemž mám pocit, že Němci nejsou moc čtiví, co se týče spisování sci-fi a fantasy, ale jeho dílo - tato kniha - to je absolutní trefa do černého!
Co k ní napsat. Jak je níže uvedeno, je to spíš soubor povídek, navzájem spojených prostředím a některými postavami. Všechny jsou něčím zajímavé, některé postavy přirostou k srdci... a pak zmizí, nebo zemřou. Velká dobrodružství a velká hrdinství se nekonají. Je to o čemsi jiném - o vytvoření světů a dějů, které prostě musí zaujmout.
Čtenář se prokousává příběhem a pomalu je mu umožněno rozkrýt celou zápletku. A pochopit, že některé důležité události - viz lidská historie - nastávají často z malicherných, či z úplně nepochopitelných příčin.
Doporučuji, je to velice neobvyklá sci-fi.

Disease
21.12.2018

Jak už se u Eschbacha stává pravidlem, je to výborné, jen tomu "něco" chybí. Pointa je ovšem ve své absurdnosti geniální.

B4LU
13.12.2017

Každá kapitola zde figuruje jako samostatná povídka, která se točí kolem úplně jiné postavy; kapitoly navzájem spojuje převážně děj na pozadí, nikoli děj aktuálně-hlavních postav. Tahle zajímavá kompozice spolu s neméně zajímavým prostředím a nečekaným finále knihu posouvá mezi mé oblíbené tituly.

lencin
06.09.2016

Střípky se dohromady složí v plastický obraz celé civilizace. Velmi poutavé a k zamyšlení.

zimela
15.06.2016

Je zcela mimořádné s jakou lehkostí se jednotlivé příběhy tkalců letmo potkávají a jakou nesmírnost v sobě při tom poutají.
Hluboce se skláním a vřele doporučuji všem.
5 propastných *****

gan112
10.11.2015

S ľahkosťou napisane, rychlo čitatelne, s dobrými nápadmi, s novatorskými postupmi, občas nejakè logickè nezrovnalosti, fajn. Ale slubovaná a ospevovana pointa mi prišla banálna. Na druhú stranu pointa bola pekne vystavaná v priebehu celèho deja. Keby som to mal natočiť ako film určite by som to nepojal ako sf ale ako nejaku mytologicku bajku z buducnosti.