Nuny Nuny komentáře u knih

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Nádherný příběh. Přečetla jsem ho za jediný den a mísilo se ve mně tolik emocí, že jsem to u knihy dlouho nezažila.
Opravdu bychom se měli vážit pokladů, které v české literatuře máme a mám radost z toho, že na mě čeká ještě mnoho takových skvostů.

05.01.2019 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Je to opravdu silný zážitek. Kam až lidská zloba může zajít? Opravdu tak daleko...

29.12.2018 4 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Neskutečně nádherný příběh o vlastenectví a lásce. Nikdo nemohl lépe propojit tyto dvě záležitosti, než právě pan Jirásek.

28.12.2018 5 z 5

Hadrián z Římsů a jiné veselohry Hadrián z Římsů a jiné veselohry Václav Kliment Klicpera

Mě to moc bavilo.
Zápletka je jednoduchá, příběh příjemně plyne a nijak neruší, že se tam objevuje tolik Hadriánů.

26.12.2018 5 z 5

Poldík rumař a jiné povídky Poldík rumař a jiné povídky Vítězslav Hálek

Povídka je nádherná. Plná lásky a pochopení.
Poldíka jsem si hned zamilovala, i když to byl na oko tvrdý chlap, ukázalo se, že v jádru je to hodný člověk.

26.12.2018 5 z 5

Kapsy Kapsy Jonáš Ledecký

Graficky za jedna, zbytek za čtyři.
Bohužel, neztotožnila jsem s touto knihou, ačkoliv očekávání bylo veliké.
Možná je to tím, že za knihou vidím hlavně pana Čapka. Kdyby to dílo nenavázalo na jeho povídky a prostě se jmenovalo jinak, nevadilo by mi to.

24.12.2018 3 z 5

Babička Babička Božena Němcová

K Babičce mám rozporuplné pocity. Možná mě dílo zaujalo až v tom okamžiku, kdy jsem se jím zabývala o něco víc a zjistila si, na jakém základě příběh vznikl. Odkud pochází postavy a jaký je jejich skutečný svět.
Například je hrozně zajímavé dozvědět se, že Viktorčin příběh je zcela vymyšlený a stejně tak Kristly, nebo kněžny. Babička také není zdaleka taková, jako je vylíčená v knize. Ale to byl záměr, teď to vím a idealizace na nás dýchá z každé stránky.
Naopak stejně trochu cítíme a víme, proč tohle dílo vzniklo a proč mu Božena Němcová vtiskla tolik dobra, snů a pozitivních představ. Což je velmi smutné.

25.11.2018 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Ohromný příběh. Je tak krásně plynule napsaný, že nemám výhrady téměř k ničemu. Postavy sympatické, děj navazuje a je strhující.

14.10.2018 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

To je tak neskutečně úžasná kniha, až přemýšlím, kolik takových knih mě v životě potká.
Donutí vás přemýšlet o událostech za druhé světové války, o lidech a činech té doby. Neskutečně intenzivní vyprávění dívky, která vše zažila na vlastní kůži a neskutečný příběh mladého spisovatele, který byl ve správné době, na správném místě.

18.09.2018 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha je o trochu lepší než druhý díl, ale je to hodně podobné.
Moc mě nebaví, když čtu tři stránky z pohledu jedné postavy a pak čtu další tři stránky z pohledu jiné postavy, ale úplně stejné myšlenky. Mohlo to být o to kratší.
Další je pak brzké odhalení o manželovi, poté mi přišlo, že je to už hrozně překroucené a autorka se snaží vymyslet nějakou "velkou pecku", která se bohužel nekoná.

09.09.2018 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Žena, která lže svému muži, muž, který lže své ženě a nakonec sousedka, která lže každému.
Jak moc je to zajímavé? Vůbec.
Ze začátku mi to přišlo jako dobrý námět na psychologický thriller, pak se to nějak zvrtlo v červenou knihovnu a ten závěr... no škoda mluvit. Jako kdyby autorka nevěděla jak to utnout a tak to nějak dokončila, ačkoliv to vůbec nedávalo smysl.
Vražda nebyla potrestána a nakonec z toho "hlavní hrdinka" ještě profituje. Trochu přitažené za vlasy, vzhledem k tomu, kam se děj ubíral.
Ale zase ať to úplně neodepisuji, kniha je čtivá a má určitý náboj, který Vás nutí ji dočíst, ať už pak máte názor jakýkoliv.

28.08.2018 2 z 5

Tohle je ještě horší než Měsíc.
Téma mě bohužel nebavilo, opět hromady popisů pořád toho samého. Myslím, že už po pár stránkách je jasné, kde jsme a co se bude dít. Bohužel je to na každé stránce pořád připomínáno, takže čtení dokola a o ničem. Tohle není můj šálek kávy, bohužel.

09.08.2018 2 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Nemůžu si pomoct, ale neskutečná nuda.
Každá stránka je popis, popis lidí, popis míst, popis situací, popis pocitů, to snad ani není možný nacpat tolik popisů do jedné knihy.
Děj žádný, hlavní hrdina blbec. Jediné co mě zaujalo, byly skryté narážky.

09.08.2018 3 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Tahle kniha mě dostala.
Je to vlastně hrozně smutný příběh ženy, která je tak rozpolcená city, až to bolí.
Jediného muže, který kvůli ní zemře, si neváží a hledá lásku a potěšení jinde a v čemkoliv jiném.
Pořád jsem si říkala, tak ať se něco stane, ale dopadlo to jako v životě. Bez příkras.

25.06.2018 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Dílo rozhodně zanechalo stopu. Nejsou všechny pasáže pochopitelné, ale myšlenka je jasná.

18.06.2018 4 z 5

Massagre Massagre Darren Shan (p)

Zdálo se mi to moc přeplácané a roztahané. Kdyby to mělo o 50 stránek méně, nic by se nestalo a pointa by zůstala stejná.
Nicméně došlo k některým zvratům, které nejspíš budou určovat další polohy této série, takže čteme dál.

13.06.2018 3 z 5

Démon a zloděj Démon a zloděj Darren Shan (p)

Tak tohle je Pecka.
Ten závěr bych neuhodla, ani kdybych si tu knihu od začátku rozložila po kouskách.
Baví mě to.

07.06.2018 5 z 5

Demonata Demonata Darren Shan (p)

Kniha je napínavá a zbytečně se nenatahuje. Líbí se mi ta Darrenova syrovost. Někdy tam ale trochu chybí emoce, takže pak přemýšlím, co tím vlastně chtěl říct. Nicméně nelituji a jdu na další díl.

05.06.2018 4 z 5

V podzemí V podzemí Darren Shan (p)

V druhém díle jsem se opět nic nedozvěděla, takže nezbývá než si počkat na další.
Darren má jednu úžasnou schopnost, překvapovat na každé stránce. Minimálně šestkrát jsem si řekla, no to ne...
Překlad je s chybami a to mi docela vadí.

01.06.2018 4 z 5

Zom-B Zom-B Darren Shan (p)

Rozporuplné pocity.
Téma na pozadí, které nás provází příběhem je naprosto zásadní pro světové dění, jen bych řekla, že ne úplně rozvinuté. Nejspíš to nebyl záměr.
Co se týče zombie, nedošlo k žádnému vysvětlení, takže vlastně nevím.
Doufám, že druhý díl mi objasní vše, co mi tady chybělo.

31.05.2018 4 z 5