Kříž u potoka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vesnický román z Podještědí, jehož dramatickou inspiraci tvoří místní pověst o bratrovraždě a rodovém prokletí, přecházejícím z pokolení na pokolení. Ušlechtilým rozhodnutím provdat se do neštěstím stíhané rodiny a postavit se tak nepříznivému osudu, uskutečňuje mladá vesnická dívka svou touhu dát svému životu hlubší smysl. Dokáže tato prostá, ale morálně silná žena odpustit manželovi jeho nevěru i hrubost a za těžkých životních okolností stát pevně při něm?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15697/big_kriz-u-potoka-KqS-15697.jpg 4.2535
Nahrávám...

Komentáře (85)

Kniha Kříž u potoka

sabina5156
07. ledna

Očista. Neuvěřitelně nezáživné čtení plné plytkých postav, které prožívají od reality odtržené životní příběhy. A to i na tehdejší dobu. Je to velice složitá doba na pochopení kvality toho díla, jelikož já ji neviděla. Um používání jazyka a schopnost obrazotvornosti ji jistou kvalitu dodávají, pakliže si dílo uložíme do 19. století, jedná se o hodnotný spisovatelský počin, který obohatil kulturní svět tehdejší doby. Jen doufám, že nikoho nenapadne dávat toto dílo do povinné četby, nebo nutit někoho tuto knihu číst - je to totiž univerzální způsob, jak někoho odradit od četby.

Nofar197
16.12.2022

Jazyk byl sice poněkud archaický, ale jinak se kniha četla celkem dobře. Oceňuji vykreslení temné atmosféry na statku Potockych a poměrně obšírně popis tehdejších tradic.


nevermore3
17.11.2022

Pohádka pro dospělé. Ale bohužel to pohádka nemá být, a tak nemohu jít s hodnocením výše. Jak já ty typizované, černobílé (ať už kladné nebo záporné) ale hlavně nereálné!! postavy nemám rád. V Kříži u potoka mi navíc chybělo napětí, není vůbec těžké dovtípit se, jak se příběh bude dále vyvíjet, neřku-li jak skončí. Dočetl jsem opravdu jen z úcty k českému folklóru, ale takovýto vesnický román bych tam neskromně nezařadil. Vedle Raise, za Máchou... ... ?

Kabuky
11.06.2022

Klasická četba

nicolettkaa
18.05.2022

Po čase jsem se zase odhodlala k české klasice. Z počátku jsem měla obavy ze "staré češtiny", ale musím přiznat, že po pár stránkách jsem si na ni tak zvykla, že mi to vlastně ani nepřišlo. Líbilo se mi vykreslení některých dobových zvyků a tradic. Samotný příběh ohledně rodinné kletby je nutné brát s nadhledem. Tehdy se na svět a život dívali jinýma očima, než my dnes. Kniha není pro všechny, ale těm, kteří se rádi ohlédnou do minulosti, doporučuji.

strana1-100
29.04.2022

Když se na počátku Karolina Světlá pustila do adorování nadpozemsky ctnostné Evičky, říkala jsem si, že si snad tak černobíle pojatou postavou dělá ze čtenářů dobrý den. Naštěstí nám pak předestřela solidní drama plné vášní, z něhož Evička vyšla zkušenější a rozhodně už ne tak černobílá. A pro to drama, které by se v modernějších kulisách mohlo odehrát stejně dnes jako tenkrát, jsem pro nás již zastaralý jazyk, v němž vesničanům vycházejí z úst pozoruhodné formulace hýřící archaismy i přechodníky, přijala, aniž by mě jakkoli omezoval.

kykiryki28
28.04.2022

(+ SPOILER) Ze začátku mi dělalo menší problém se do děje dostat a více se začíst. Pak už to plynulo tak nějak "svižněji", dokonce i se zajímavým námětem (kletba rodiny Potockých, následně Eviččino obětování). Nejspíš by mě to bavilo i nadále, ale asi mi úplně nesedl autorčin jazyk a styl.

Příběh je ale velice zajímavý a konec víceméně dopadne dobře :-)

Maki21
20.04.2022

Občas do svého repertoáru ráda zařadím českou klasickou literaturu. Tahle kniha byla nádherně čtivá, nechybělo několik zvratů a jako bonus nám nabízí pohled do života na vesnici v 19. století.

1