Kříž u potoka

Vesnický román z Podještědí, jehož dramatickou inspiraci tvoří místní pověst o bratrovraždě a rodovém prokletí, přecházejícím z pokolení na pokolení. Ušlechtilým rozhodnutím provdat se do neštěstím stíhané rodiny a postavit se tak nepříznivému osudu, uskutečňuje mladá vesnická dívka svou touhu dát svému životu hlubší smysl. Dokáže tato prostá, ale morálně silná žena odpustit manželovi jeho nevěru i hrubost a za těžkých životních okolností stát pevně při něm?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15697/kriz-u-potoka-KqS-15697.jpg 4.2425
Romány, Literatura česká
Vydáno, Odeon

Kniha Kříž u potoka

Tauriela
16. listopadu

Pěkně napsaný příběh, který vtáhne do děje i po tolika letech.
V mnoha věcech jsme stále, jako lidé, stejní.
Pomlouváme, nikomu nepřejeme nic dobrého a v neposlední řadě role Mařičky? Těch tu běhá:) a hlava se už neholí za k**vení se s ženatým mužem
Evička, ačkoliv to byla velmi citlivá a hodná duše- až naivní, se mi líbila ze všech nejvíc.

Člověk by neměl soudit- to jsem si z díla vzala jako hlavní poučení

georginaa

Tuto knihu jsme měli na škole jako povinnou četbu. Moje babička uměla mluvit staročeštinou, takže jazyk mi nebyl nijak zvlášť neznámý. Pěkný příběh z vesnického prostředí pod Ještědem.

Lilda

Nádherný příběh, nádherná čeština. Na těchto příbězích lze vidět, jak lidské problémy jsou v různých obměnách stejné. A poselství, že láska zlo přemáhá, je velmi potřebné v dnešní době.

m_martina

Kniha napsanou krásnou češtinou. Přestože z dnešního pohledu už jen hodně těžko pochopitelné obětování se Evičky. Já jsem ho však ocenila, tohle se dnes už vůbec nevidí, i když je to svým způsobem škoda.

Michalka98

Kniha má skvělou hlavní hrdinku, úžasnou zápletku a několik velmi dobře propojených dějových linek. Čtyři hvězdičky dávám z toho důvodu, že autorka podle mě úplně nedokáže napsat mužské postavy, které by mě zaujaly (stejný problém mám i u dalších knih Světlé). Tento příběh si zasloužil, abych se do mužských hrdinů zamilovala stejně jako Evička, což se bohužel nestalo.

Haduwig

Příběh je to beze sporu krásný a poutavý a jazyk spolu s vykreslením poměrů a přírody přinesou příjemnou nostalgii po časech, které jsme nezažili, takže četbu jsem si moc užila.

Jenže to poselství celého příběhu na mě jaksi nepůsobilo, jak mělo - a to nejsem přehnaná feministka, jíž by vadila Světlé definice ideální manželky. Naopak uznávám, že někdy je nutné se obětovat "vyššímu dobru", být nesobecký, místo nenávisti upřednostňovat lásku a porozumění a obdivovat ty, jimž se to daří. Ale v tomhle případě si nemůžu pomoct, Štěpán si rozhodně nezasloužil, aby jeho žena několik let tiše trpěla, obětovala svoje štěstí, přehlížela jeho poklesky, kryla fyzické napadení a zakončila vztah s Ambrožem tak, jak zakončila. Zkrátka mi tak Eviččina oběť připadá ve srovnání s dosaženým výsledkem příliš veliká a neodbytně se vkrádá myšlenka, zda to celé mělo smysl.

Ale přečtěte si ten příběh o obětavé Evě sami, možná v něm najdete něco, co Vás osloví, a určitě něco, nad čím se zamyslíte.

Andrea S.

Knížku jsem četla v rámci povinné četby před několika lety. Nejprve jsem k ní přistupovala s mírným znechucením, ale nakonec jsem si k ní víceméně našla cestu. Příběh i forma psaní byly pěkné. Při čtení mě rušila pouze staročeština.

Eva2424
07.10.2019

Pohádka pro dospělé s krásnou princeznou, která usiluje o překonání rodinné kletby ztělesněným dobrem, aby získala svého prince. Čtivě vylíčené stavy duše jednotlivých postav, napínavé situace a překvapivé reakce. Vztahy mezi lidmi se odehrávaly už tehdy stejně jako dnes, jen scéna byla odlišná. Hvězdičku ubírám pro přílišný patos, postavám a ději ubíral na realističnosti.

Já o koze, on o voze…
Já o koze, on o voze…