Nuny Nuny komentáře u knih

Osvícení Osvícení Stephen King

Na můj vkus jsou některé pasáže zdlouhavé a zbytečně opakované, ale i tak je to vynikající horor, u kterého cítíte příjemný strach.

29.01.2021 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Tahle kniha je velký oříšek. Absolutně mě to nebavilo, děj nepřinesl vůbec nic nového. Spoustu nesympatických postav (vlastně všechny), nepravděpodobné chování některých jedinců a námět manžela psychopata a ženy, která po dvou letech procitne je velmi otřepaný. Bohužel, za mě velké zklamání.

15.06.2020 2 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Je to jako průvodce pro stopaře. A asi to tak má i být.
Já se na chvíli vrátila v čase, protože Pobaltí máme dobře projeté, ale jinak mě to moc nebavilo. Je to takové rozvláčné a hodně se autor opakuje, takže téměř v každé kapitole čtete o tom samém.
Ale oceňuji poučné komentáře a občas vtipné pasáže.

20.05.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Takhle jsem se cítila velmi dávno. Naštěstí jsem nedostala křídla.

17.05.2020 3 z 5

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Nesmírně nádherné čtení, pokud si neuvědomíte, ve které době to pan Čapek psal.
Citově velmi silná sbírka a určitě si zaslouží místo v každé knihovně.

02.02.2020 5 z 5

Továrna na smrt Továrna na smrt Erich Kulka

Já asi nemám slov. Psychicky mě tahle kniha absolutně rozebrala. Sedmkrát jsem u ní brečela a dvakrát jsem měla noční můru, že jdu do plynu.
Několikrát denně si říkám, že tohle přeci není možné, tohle se přeci nemůže vrátit. Nejhorší je, že může a lidi to napadá. Když přede mnou někdo vysloví větu, Hitler měl stihnout vyhladit všechny cikány i Židy, tak se mi zvedá žaludek. Jak tohle někdo může vypustit z úst. A pak se podíváte na východ a víte, že tohle se pořád děje. Rusko, Írán, Irák, Afghánistán, Sýrie, Vietnam... a další a další země. Jen to není tak masové a není to tolik vidět.
A děláme to my lidi, my.. sami sobě navzájem. A dělá nám to radost.
Kam až může lidský hyenismus zajít, najdete právě v této knize. Žádnou jinou vlastně ani číst na tohle téma nemusíte, stačí tahle jediná. Je v ní vysloveno vše a vše je pravda.

19.11.2019 5 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Nádherný příběh o poválečných pocitech skutečných lidí. Tohle téma je nesmírně zajímavé a v roce 1945 to muselo být peklo.
Lidé žijí s pocity z války a vyrovnávají se s tím každý po svém.
Adelheid a Viktor jsou dva naprosto odlišné typy, které si svou hrůzu nesou dál každý jinak. Jeden čeká na smrt, druhý na život.

01.11.2019 5 z 5

Jezte jako Gilmorky Jezte jako Gilmorky Kristi Carlson

Jsem si jistá, že kdybych z této kuchařky vařila měsíc v kuse a vyzkoušela všechny recepty, mám o dvacet kilo víc. Přesně to vystihuje americkou stravu, máslo, sušenky, sladkosti, cukr.
Ale tahle kuchařka nebude o tom, abyste z ní vařili, je prostě pro fanoušky.

01.08.2019 5 z 5

Žárlivost Žárlivost Alain Robbe-Grillet

Ačkoli by se to mohlo zdát zvláštní, tahle kniha mě donutila několikrát za sebou ji během čtení zavřít a přemýšlet o ni. O čem vlastně myšlenky byly, ani nevím, ale trvaly dlouho.
Nový román prostě útočí proti ději a postavě.

15.05.2019 4 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Vynikající čtení, oddechové, nenáročné, vtipné, dokonalé.

17.04.2019 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tahle kniha je velká síla a tím spíš, že je podle pravdy.
Každý teenager by si jí měl přečíst.

26.12.2017 4 z 5

Kuchařka naší vesnice Kuchařka naší vesnice Marie Hrubá

Tuto kuchařku jsem dostala od maminky mého muže a nemohu si jí vynáchválit. Je to poklad (maminka i kniha ;d).

12.08.2015 5 z 5

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Námět této knihy se mi moc líbí. Hugo je velký sympaťák a moc mě baví číst o jeho krocích a životě. Je pravda, že to není plné nasilí a masakru, ale o to právě jde. Napsat poutavou detektivku, aniž byste použili mnoho násilí.
Je to odpočinkové, nenáročné na přemýšlení a oceňuji využití postav. Nemám ráda knihy s mnoha postavami, které se tu a tam objeví a Vy musíte obracet stránky, abyste věděli kdo je kdo, tady jich bylo pár a lehce zapamatovatelných.
A samozřejmě tečka na závěr je téma, knihy, knihy a zase jen spousta knih.

21.01.2015 5 z 5

Kniha je strašná. Nevím, co bylo autorčiným záměrem, ale rozhodně mě to nepobavilo a ani nijak nenadchlo. Dialogy jsem přeskakovala, protože to se teda nedalo a i když jsem knihu četla dost nezaujatě, bylo to trapné. Nápad žádný, originalita žádná, dojem z knihy... Nula.
Jak autorka na zadní straně knihy uvádí větu - "Už si to ta brýlatá továrna na peníze zasloužila!" - tak je to jen další z mnoha, kdo z té továrny těží. Je mi to líto, ale došla jsem k třetí kapitole (a to tak, že jsem přeskakovala mezi větami) a dál to nešlo. Zkoušela jsem to dvakrát a pokaždé stejný pocit otrávenosti a trapnosti.

05.02.2014 odpad!

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Kriminální příběh, který mě velmi zaujal. Obsahově je velmi pestrý a sledovat krok za krokem práci mezi policií a vrahem, je vskutku zajímavé. Doporučila bych každému, kdo má dobrou představivost a zájem o zápletku, kterou si budete pamatovat.
Mimochodem film se docela povedl, samozřejmě mistr ve svém oboru Anthony Hopkins zahrál svou roli výborně.

13.08.2013 5 z 5

Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Petra Burianová

Je to absolutní čistota a návrat k našim předkům. Je určena především pro ty čtenáře, kteří to mají stejně. Ostatní v tom budou hledat jen pochyby.
Recepty jsou původní, podle našich babiček a to prostě zbožňuju.
Hned musím vyzkoušet několik koláčů a potěšit mé milované, tak jako Petra potěšila mě.

25.12.2023 5 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Tohle je zajímavý počin. Nemůžu říct, taky mě posledních asi tři sta stran (což by mohla být jedna celá a mnohem zajímavější kniha) naprosto iritovalo, ale dočetla jsem.
Ten nápad není vůbec špatný, příběh je i velmi dobře promyšlený (jen stále nevím, s kým má Mary Katherine dítě, asi jsem natvrdlá, jestli s tím ďáblem či co...), ale to rozvláčné napětí, které se táhne jako ranní mlha, vás přestane bavit velmi brzy.
Už jsem si pak jen opakovala, no tak co zase, proč ještě nemůže být konec, jo ahaaa, on nám musí spisovatel znovu popsat tuhle část. No tak dobře. Snad už to neudělá. Jenže udělá a mnohokrát.
Navíc takový ten aha moment příběhu přijde velmi brzy, takže pak je to zase nuda.
A ten úplný konec... No nevím, moc sladké na to, jakým směrem se děj ubírá.
Za mě 62 %.

01.10.2023 3 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

(SPOILER) Mám rozpolcené pocity a to zejména díky anotaci. Z té by totiž člověk vytušil, že bude číst podobné příběhy jako z koncentráků nebo pracovních táborů, kde jsou podmínky opravdu drsné a opravdu se tam nenajde šéf, který by zaplatil dluhy, s radostným úsměvem vás propustil a ještě vám skoro na cestu dal balíček jídla a peněz.
Takže nečekejte nic z toho, bude to heboučké, jemňoučké a lidi jsou na sebe tak strašně hodní, až to bolí. Je to cca 7:3. Sedm lidí dobrých, tři zlí.
Počítejte s červenou knihovnou, která je ale velmi milá a místy dojemná. Ani tomu zlu, které se v knize objevuje, prostě nevěříte.
Co se týče postav, no nevím. Del mi byl sympatický. Protože nemám ráda lidi typu Vrána, jsou to magoři, kteří se vyžívají v bolesti a těch tu je všude hromada, takže o tom nepotřebuju číst. I když jsem jich čekala podle anotace mnohem víc. Spíš jsem čekala víc těch mrtvých, ubičovaných, upečených nebo jinak zdevastovaných. Ale bylo jich málo. Del byl takový zvláštní hrdina, který na začátku "ojel", co viděl a na konci měl čtyři děti a jednu ženu... Zajímavé. Lidi se umí měnit, s tím asi problém nemám.
Rae Lynn jsem nepochopila. Vlastně celou dobu čtení jsem nechápala, co sakra ta holka dělá a co vlastně chce, no ale stalo se. Nakonec tak nějak proplula bez výrazných momentů.
Cornelie mi byla silně nesympatická, taková ta hlupačka, co si vezme prvního blbečka, co jí dohodí rodiče a pak zdrhne se ženou, kterou miluje a jejíž láska nebude nikdy opětovaná. A tak si tam spolu žijí pod jednou střechou a nikomu to nepřijde divné. Nakonec jí nechá autorka zemřít, čemuž nasadila korunu.
Ano, je to sice sladké jako nejlepší med od lesních včel, ale nemůžu příběhu upřít, že je ze zajímavého prostředí a doby, kterou my zase tak neznáme.

26.07.2023 4 z 5

Podobizna Podobizna Nikolaj Vasiljevič Gogol

Za mě vynikající. Nemůžu popřít, že jsem si hned nevzpomněla na Doriana Graye.
Na to, jak je novela krátká, tak umí velmi intenzivně vyvolat pocit napětí, což mě moc bavilo. A taky jsem moc ráda, že se vlastně vyjeví celá historie obrazu.
Gogol je mým miláčkem.

05.04.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Přečteno za jeden večer. Příběh pěkně plyne a postavy jsou velmi sympatické. Román, který chcete číst.

02.01.2023 4 z 5