Nomia Nomia komentáře u knih

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Nevěřila bych, že mě bude bavit podobná kniha. Dílo, které je de facto jen o přemítání, blouznění a vnitřních monolozích. Ale opravdu dobře napsané, vtáhlo mě to a už nepustilo.
Působilo to natolik autenticky, že jsem opravdu Hamsunovi věřila, že si podobné stavy sám kdysi prožil.

07.02.2018 3 z 5

Drakie Drakie Sophie Jordan

Pro nenáročné čtenářky (ideálně ve věku 10-16 let) to může být asi celkem příjemné čtení, ale pro trochu náročnější čtenáře to budu nuda, nuda, šeď. Nevím nakolik knize ublížil český překlad, ale ani styl psaní není nijak oslnivý.

Typická teenagerovská love story obsahující zakázanou lásku, spoustu skuhrání a vzdechů. Celé zahalené do jakéhosi velmi chabě popsaného fantasy světa.

Myslím, že ze samotného nápadu s draky a lovci šlo vytřískat víc. Potenciál to mělo.
Pro mě osobně to bylo nedotažené, jalové, postavy zoufale nesympatické, ukňourané a příliš sladkobolné.

07.02.2018

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Chcete-li knižní porno, tak doporučuji zahodit všechny Odstíny šedi, Nabíječe atd. a přečíst si Lady Fuckingham. Je to o šoustání na všechny možné (i nemožné) způsoby a ani na nic jiného si kniha nehraje.

Chce to číst s nadhledem a občas se i u toho pobavíte. Kombinace květnatého jazyka, elegantního vyjadřování a absolutních prasáren je opravdu skvostná.
Pro "zhýralce" to bude normálka, pro útlocitné prudérní panny zase sodoma gomora. :)

07.02.2018 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Knihu jsem četla až po té, co jsem omrkla filmovou verzi. A byla jsem poměrně dost překvapená rozdílností, jak postav, tak dějovými odlišnostmi oproti filmu. Kniha je dle mě výrazně lepší: silnější atmosféra, postavy jsou také lépe vykreslené a děj více vtáhne.

Rozhodně to nebude poprvé a naposledy, kdy se setkám s Harry Holem, už mi tenhle ožrala celkem přirostl k srdci, ale příště to vezmu hezky od prvního dílu. Nesbø mě svým psaním dokázal nalákat.

07.02.2018 4 z 5

Sex ve městě Sex ve městě Candace Bushnell

Ukrutně blbé a to říkám i jako člověk, který zhltl celý seriál.

07.02.2018 1 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Kulervoucí! Lecter je úžasná postava a dialogy v knize jsou naprosto brilantní. Výborná atmosféra a napětí.
Rozhodně ještě o level lepší, než filmové zpracování (a i to bylo výborné).

07.02.2018 5 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

Ač se jedná o erotické dílo, tak neočekávejte žádné explicitní sexuální scény. Jedná se spíše o milostný příběh/zpověď jednoho zoufalce, který je zmítán chtíčem a poblázněností k ženě a zároveň touhou nechat si o ní pořádně napráskat.

Jak už to tak bývá - fantazie a realita jsou trochu někde jinde. Drahý pan Severin zřejmě úplně nepromyslel svá přání a tužby a proklatě se mu vymstila. Krásná léčba šokem.

Knížka je útlá, čte se snadno, nicméně je to spíš taková kuriózní chuťovka. Žádné větší sympatie nevzbuzuje ani slaboch Severin, ani krásná bestie Wanda.
Co z toho všeho plyne? Bacha na ženské a pozor na to, co si přejete. :)

05.02.2018 3 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Těžké téma, silný příběh a nezdolná Waris. Skvěle sepsaný reálný příběh, který ukazuje hrůzy, které se stále ještě dějí.

04.02.2018 4 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

O příčetnosti autorky knihy potažmo hlavní hrdinky si myslím své, ale rozhodně se jedná o zajímavý vhled do života masajů. Téma dobré, prostřední Afriky zajímavé, ale hlavní postava je velmi nesympatická, poměrně hloupá a naivní.

Celkově styl vyprávění působí trochu školáčky, žádný literární klenot to dle mě není.

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Sienkiewicz je pro mě tak trochu polobůh, dle mého je to jeden z nejlepších autorů historických románů. Ohněm a mečem a vlastně i Potopa a Pan Wołodyjowski - všechny díly jsou skvěle napsané, čtivé, chytlavé a zábavné.

Možná, že pro někoho trochu moc pohádkové, příliš udatných rytířů a krásných panen, ale mně se celý styl, jakým píše a vypráví, neskutečně líbí. A nechybí ani skvělý humor.

Rozhodně jsem se z jeho knih dozvěděla o polské historii a povstání kozáků více, než za celou školní docházku.

04.02.2018 5 z 5

Vlak Sunset Limited Vlak Sunset Limited Cormac McCarthy

Kdo nemá rád tzv. "hluboké intelektuální žvásty" a debaty o smyslu života, tak tohle dílo rozhodně nebude nic pro vás. Naopak rozhodně čtěte, pokud máte rádi dlouhé diskuze o životě, o víře, o všem a o ničem.

Vlak Sunset Limited je plný kontrastů, celý je postavený na protipólech. Zajímavé, čtivé a i přes fakt, že se jedná o poměrně náročné téma (tedy o samotné bytí), tak se kniha čte snadno a příjemně.

Je zajímavé vidět McCartyho v trochu jiné poloze než obvykle.

04.02.2018 3 z 5

Půjdu proti proudu, ale za mě obrovské zklamání. Že je McCarthy mistr ponuré atmosféry už vím, že dokáže s lehkostí a barvitě popisovat jakákoliv jatka i odpornosti také, ale i přes to všechno Krvavému poledníku něco chybí.

Možná je to samotným tématem - zřejmě krvavá westernová jatka, ani mexická surovost, nejsou pro mě natolik poutavé, ale Krvavý poledník byl pro mě jen krvavá fašírka naservírovaná v historickém hávu, okořeněná spoustou "keců" kolem.

Boží dítě i Vlak Sunset Limited mi připadají čtivější a zajímavější.

04.02.2018 2 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Dítě boží by mělo být spíš pojmenováno Stvůra boží. Tentokrát si McCarthy vzal jako hlavní postavu idiota, psychopata a nekrofila v jedné osobě.

Dle popisu se možná spousta čtenářů bude knihy trochu bát, přeci jen nekrofilie asi nepatří mezi nejoblíbenější témata, ale autor se s tím popasoval velmi dobře.

O nějaké morálce, zpytování svědomí, nebo lítost nemůže být řeč. Nečekejte ani souboj duše rozpolceného člověka. Cormac nám naservíroval barvité (lehce brutální) vyprávění o tom, jak jeden slaboduchý psychopat, postupně morduje a "przní" mrtvoly, ale také o jeho osamění a nepřijetí mezi ostatní obyvatele.

Kdo má rád lehce "podivné" knihy, tak povinně přečíst! :)

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jakmile kniha zavání dystopii ihned zbystřím, postapokalyptický svět je totiž pro mě velké lákadlo. A Cesta byla rozhodně dobrá volba.

Nejedná se sice o knihu, která by byla nějak závratně nabitá akcí, ale spíš o hodně působivou komorní lahůdku. Co se McCarthymu nedá upřít je skvělá schopnost vtáhnout čtenáře do ponuré neutěšené atmosféry. Putování otce a syna je spíš takový beznadějný pochod smrti pustinou.

Někdy až sterilní mrazivé rozvory otce s dítětem, ponurost, beznaděj, prázdnota - vše na jedničku. Rozhodně stojí za to přečíst.

04.02.2018 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Výborný výběr povídek, který funguje skvěle jako úvod do světa Zaklínače, přičemž se člověk seznámí s Geraltem a jeho světem.
Nicméně přímo Sága o Geraltovi a Ciri je pak ještě o ligu výš.

25.01.2018 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Přiznejme si to Betonová zahrada člověka zrovna nenabije pozitivními pocity. Ale to nic nemění na tom, že je to neuvěřitelně čtivá věc. Odpudivá, ale čtivá.

Rozhodně to není pohádka pro děti, ani čtivo pro příliš útlocitné jedince. Ale čtenáře, kteří jsou ochotni přistoupit k trochu děsivějším tématům bez předsudků, rozhodně zaujme.

A závěrečný twist už je jen třešnička na dortu. :)

25.01.2018 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Naprosto přesně si pamatuji, jak jsem k Paní Bovaryové přistupovala ještě v dobách studia na gymplu. Absolutní nechuť knihu číst, styl vyprávění mi přišel rozvláčný, místy až nudný. Počátek knihy se mi strašně vlekl. A hrdinka! Bože, jak ta mi pila krev. Málokdy se člověku stane, že se setká s tak protivnou hlavní postavou. Sobecká, nesympatická, neschopná, marnotratná ženština, věčně nespokojená a s hlavou v oblacích, která má nereálné představy o lásce, životě a manželství. Celou tu dobu jsem měla chuť jí proplesknou po tváři a omlátit jí všechny její oblíbené milostné romány o hlavu.

O dekádu později, po druhém přečtení, mi dochází, že je to vlastně opravdu skvěle napsaná kniha. Která postava vzbuzuje v člověku tolik emocí jako Paní Bovaryová? Trochu suchý a věcný vypravěčský styl Flaubertova psaní právě krásně kontrastuje se samotným tématem, ta její neustálá touha po lásce, po vášni, vnitřní nespokojenost, zálety - to všechno nám autor servíruje za sebou zcela věcně a nezaujatě.

Možná na Paní Bovaryovou musí člověk trochu "vyrůst", zestárnou a okusit si víc ze život a partnerství. I když je to nadsazené, tak třeba pak člověk má alespoň trochu větší pochopení pro její znuděnost manželstvím, venkovem a nehynoucí touhou po změně.

19.01.2018 4 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Absolutní láska na první přečtení. Věc, ke které se neustále vracím. "Only this and nothing more."

14.01.2018 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Kniha, kde je počet stran jen ku prospěchu. Steinbeck umí krásně vtáhnout do děje, čtenář se ani nenaděje a čte a čte, hltá stránky po desítkách.
Jeho popisy, i když jich je poměrně dost, nejsou nikdy nudné. Postavy jsou natolik zajímavé, že si je budete pamatovat i po letech.

14.01.2018 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Hlavní postava je fascinující a odpudivá zároveň, bohužel to platí trochu i o celé knize.

Na jednu stranu netradičnost, genialita vraha, jeho excentričnost, na druhou stranu zvláštní podivnost, velká popisná rozvláčnost a celkově kniha po dočtení zanechala spíš lehce znechucený pocit.

Je to u mě spíš rarita, ale zde spíš doporučuji filmové zpracování.

14.01.2018 3 z 5