Vlak Sunset Limited

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Román v divadelní formě“ poněkud vybočuje z celku McCarthyho díla: nejen tím, že vznikl původně jako divadelní hra (jež se v roce 2006 hrála s úspěchem na Broadwayi a v Chicagu), ale také přísnou jednotou místa a času, strohým jazykem a na kost oholenými dialogy. Setkáváme se v něm jen se dvěma postavami, označenými jako „Černý“ a „Bílý“, jež spolu vedou dlouhý rozhovor v zašlém newyorském bytě – a neřeší přitom nic menšího než otázku po smyslu života. „Bílý“, nihilisticky založený profesor humanitních věd, je pevně rozhodnutý spáchat sebevraždu, „Černý“, bývalý kriminálník, jenž díky kdysi nalezené víře v Boha změnil svůj život od základu, se mu jeho úmysl pokouší rozmluvit. Zdánlivě jednoduchý půdorys díla se ovšem v brilantním McCarthyho podání komplikuje a zpočátku přehledná, jednoznačně rozvržená pře obou mužů se postupně mění v rafinovanou disputaci nabitou symbolickými významy, v níž jako by se střetával Tomáš Akvinský se Samuelem Beckettem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145042/vlak-sunset-limited-pQ6-145042.jpg 3.963
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Argo
Orig. název:

The Sunset Limited (2006)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Vlak Sunset Limited

Přidat komentář
morte
06. června

Téma zajímavé, ovšem myslím, že šlo využít lépe. Od Cormaca McCarthyho jsem zvyklý na vyšší vypravěčskou kvalitu. Kniha se sice četla dobře a příjemně, ovšem závěr nebyl příliš čtenářsky uspokojivý.

StephenKingje
30.12.2018

Abych to uvedl na pravou míru, tak já miluji knihy a filmu o diskuzích. A když se ještě k tomu hlásí naprosto úžasný spisovatel, jako je Cormac McCarthy, tak jsem nepochyboval nad tím, že kniha bude bombou. Ale i přes to předčila má očekávání. Zakže, Vlak Sunset Limited...

Docela krátká kniha, avšak vcelku rozsáhlý scénář, který jsem přečetl docela rychle, ale určitě na něj nezapomenu a to hned z více důvodu. Nejdřív mne zaujala atmosféra, níž mě McCarthy již tak moc zaujal ve svém mistrovském díle Cesta. Dál tu máme dvě fascinující postavy, které nemohou být jiní. Jsou vskutku jak černá a bílá...
A poslední věcí jsou ty úžasné teologické a filosofické myšlenky, které mi dali něco naprosto nového. (S čímž se však dostávám k již zmiňovaném varování, že tato kniha není pro lidi, které nezajímají diskuze, víra a otázky života a smrti).

HODNOCENÍ: 10/10

Crimble
09.05.2018

Přečteno podruhé jako příprava na představení v divadle Ungelt. Už se těším. Skvělé jako cokoli od McCarthyho. Rozhovor oboustranně nabitý důvtipnými, nečekanými replikami. Ryze konverzační záležitost, pokud nemáte rádi filosofování o smyslu života, smrti, víře, přátelství a tak - potom to nečtěte! Po divadle si ještě dám film se Samuelem Jacksonem a Tommy Lee Jonesem. A bude to.

Nomia
04.02.2018

Kdo nemá rád tzv. "hluboké intelektuální žvásty" a debaty o smyslu života, tak tohle dílo rozhodně nebude nic pro vás. Naopak rozhodně čtěte, pokud máte rádi dlouhé diskuze o životě, o víře, o všem a o ničem.
Vlak Sunset Limited je plný kontrastů, celý je postavený na protipólech. Zajímavé, čtivé a i přes fakt, že se jedná o poměrně náročné téma (tedy o samotné bytí), tak se kniha čte snadno a příjemně.
Je zajímavé vidět McCartyho v trochu jiné poloze než obvykle.

Rihatama
24.01.2018

Mc`Carthyho knihu Vlak Sunset Limited, či spíše brožuru, jsem si ve své oblíbené kavárně v oblíbeném knihkupectví vzala ke kávě s medovníkem spolu s dalšími knihami k prolistování. Vlak jsem vzala do ruky jako první. Na další vybrané knihy už nedošlo. Nejenom že jsem knihu téměř přečetla (není to pravda žádná bichle), ale ještě jsem si ji koupila domů, abych ji mohla přečíst znovu. A umístit mezi své poklady do knihovny. Nejsem přitom bůhvíjak zanícený fanoušek Mc`Carthyho. Bílá černá. Vzdělaný nevzdělaný. Věřící nevěřící. Smrt život. Pochopil nepochopil. Jednoduché protipóly. Jednoduché dialogy. Obrovská hloubka myšlenek o podstatě a smyslu života. Člověk čeká odpovědi. Místo toho přichází pochybnosti, další otázky. Je to nakonec jako téměř vždy. Poraď si sám... Smekám.

trudoš
23.01.2018

Scénář, jehož přečtení zabralo slabou hodinku, ale podmětů k přemýšlení mi dal na zbytek života. Jednoduché téma autor zpracovává pro něj typickými dialogy, ze kterých srší úsečná přirozenost, stejně jako ryzí lidskost. Nepřekračuje přitom hranici mezi intelektuálním výstřelkem a smysluplnou konverzací, takže jedni si užijí jazykovou vynalézavost a ti druzí konkrétní směr disputace. Pouze závěrečná třetina by si podle mě zasloužila lepší koncovku, na druhou stranu, čekat od Cormaca McCarthyho něco jiného, by bylo jako chtít od Mikuláše granát. A tahle hra ani žádnou třeskutou pointu nepotřebuje, protože je výjimečná sama o sobě.
Obrovskou devízou Vlaku Sunset Limited je, že má skutečně co říct. Staví na protichůdných argumentech o smyslu člověka v moderní době, ovšem nepřiklání se k ani depresivní, ani k optimistické straně. Nechává čistě na čtenáři, aby si společně s postavami zapřemýšlel, jestli je víc Černý nebo Bílý a nakolik mu tahle póza vlastně vyhovuje. McCarthyho majstrštyk.

jekyll
08.09.2017

Zajímavá kniha. Myslím, že pokud tu někdo píše, že je nezáživná, zřejmě ji nepochopil. Ale toto rozhodně není kniha pro každého. Marná snaha přesvědčit ateistu o existenci boha a smyslu víry. Bílý je ohromně sympatická postava, se kterou jsem se při čtení velmi ztotožňoval. Za mě rozhodně nejlepší dílo od McCarthyho.

Nonosbawsut
13.06.2016

Poprvé po hodně dlouhé době skutečně sympatická postava. Pro cynika spása.