Hlad

Román významného norského spisovatele, který se za druhé světové války přiklonil k nacismu, je ohlasem autorových trpkých zkušeností z let mladosti. Hrdina, ztroskotaný žurnalista, prochází celou škálou pocitů hladu, od fyzické nevolnosti až k fantasticky snovým stavům duševním.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38825/hlad-0Iz-38825.jpg 4.1126

Sult (1890)

Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Kniha Hlad

kristyna3

Kniha, kterou jsem si vybrala jako téma seminární práce do školy. Jsem ráda, že jsem si ji díky tomu přečetla, navíc jsem jí po napsání oné seminární práce začala chápat jinak, než když jsem ji četla. Najednou jsem v tom neviděla jen zajímavý a smutný příběh chudého intelektuála, ke kterému se život otočil zády. Samozřejmě, že po přečtení poslední věty jsem knihu zavírala s pocitem "to vážně někdo napsal, to vážně někdo dokázal tak procítěně napsat příběh plný tolika neštěstí?" Pak mi došlo proč - protože to byl pravdivý příběh samotného autora. A tím si mě kniha získala o mnohem víc. Tento autor mi akorát dokázal to, že severská literatura je opravdu jiná než literatury, na které jsme nyní zvyklí. A to je super:)

StephenKingje

Držitel Nobelovy ceny za literaturu Knut Hamsun byl možná pochybný člověk, za to však výborný spisovatel. Jeho styl se v této knize rozhodně nezapře a tvoří pouze třešničkou na dortu tohohle naprosto fascinující příběhu o umělci, jenž trpí úmorným hladem. Takže, Hlad...

Hlad není rozhodně pro každého, určitě ne. Samotná hlavní postava se může některým zdát nesnesitelná. Ale mne hlavní hrdina neobtěžoval a místy jsem s ním soucítil. Ale Hlad ve svém nitru skrývá ještě mnohem víc. Zvláštní styl autora, scény, které by se mohly nazvat groteskní ba až nechutné, úžasný děj a námět a ta atmosféra hraničí až s šíleností. Prostě vám tuhle knihu z celého srdce doporučuji a neodolávejte a prostě si to přečtěte. Už za tu atmosféru to stojí.

HODNOCENÍ: 10/10

kuruteku
01.12.2018

Kdosi přirovnával tuto knihu k Adventu Gunnara Gunnarssona či Starci a moře Ernesta Hemingwaye. Tak jsem se do knihy pustil a byl to boj. Každá stránka, každá věta. Nepolevil jsem, ale tak dobrý pocit, jako z Adventu z knihy nemám. Asi i proto, že "hrdina" je vlastně "antihrdina", těžko se s ním ztotožnit. Osobně bych se na loď dal najmout dříve. Možná to "rvaní se s osudem" je knihám společné, ale zatímco v těch druhých se hrdina rve, tady spíše přežívá. V žádném případě nelituji.

Martiiiik
18.07.2018

Velmi silná kniha. Člověk se s hlavní postavou dokázal zžít, prožívat toto celé s ním.. Cítit tu marnost, tíhu, ale i záblesky nadějí a touhy.. hraničící s šílenstvím.. Není to kniha pro každého.. ale i tak stojí za přečtení :-)

Mercatino
18.07.2018

Při čtení knihy Vás bude doprovázet pocit děsu, přejídání a úzkost jakou jste dosud nepoznali. Hlad je jednoduchá cesta k šílenství a skrze tuto knihu do něj nakouknete.

triomen
19.05.2018

Psychicky naprosto vyčerpávající dílo. Pokud se jedná o 100% autobiografii, pak klobouk dolů před Hamsunem, co vše zvládl přetrpět. Rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků, které jsem při četbě knihy pocítil.

Nomia
07.02.2018

Nevěřila bych, že mě bude bavit podobná kniha. Dílo, které je de facto jen o přemítání, blouznění a vnitřních monolozích. Ale opravdu dobře napsané, vtáhlo mě to a už nepustilo.
Působilo to natolik autenticky, že jsem opravdu Hamsunovi věřila, že si podobné stavy sám kdysi prožil.

poz3n
19.12.2017

"Nebuď směšný, to by člověk taky mohl z přemíry pýchy umřít..." Tenhle výňatek z posledních stran podle mě dokonale charakterizuje hlavní postavu a vlastně i téma celé knihy. Hlad mi svým úvodním nastavením připomíná (a dle komentářů nejsem jediný) Zločin a trest. Jenže jak jsem stránku po stránce poznával vlastnosti hlavní bezejmenné postavy, uvědomil jsem si, že ten pohled do tepající hlavy hladového, zhrzeného a na smrt pyšného hrdiny připomíná spíše jiné Dostojevského dílo, emařské Zápisky z podzemí. Obě postavy trpí svým vlastním sebedestruktivním charakterem, který jim způsobuje víc problémů, než kdokoliv či cokoliv v jejich okolí. Hamsun, podobně jako třeba zmíněný Dostojevskij, svou postavu drtí do extrémů a vlastnosti, které sídlí ve větším či menším množství asi v nás všech, nechává projevit v maximální možné míře. Čtenář (čti já) tak dostává jakýsi náhled na sebe samého, jen v trochu upgradované, do extrému vyhnané verzi. Hodně zajímavé čtení.

norská literatura

Knut Hamsun