Nibiru Nibiru komentáře u knih

Silnější než Däniken 4. Silnější než Däniken 4. Zdeněk Patrick

Jedná se o několik dílů, já sama jsem četla 4. Milovníkům záhad, mystiky a zastáncům teorie o utajených vládcích světa doporučuji. Knihy se velmi dobře čtou, řekla bych, že po Součkovi je Patrick takový druhý český Däniken, ale navíc má své vlastní hypotézy.

Hrdá otrokyně Hrdá otrokyně Paula Quinn

Knížka se mi moc líbila, i když je to "Červená knihovna", hlavní hrdina je moc, moc sympatický. Hned bych se do té doby přenesla, a vůbec by mi nevadilo, že nebyly mobily, počítače ani auta.
Takových podobných historických romancí jsem už přečetla hodně, ale nejvíce se mi líbí temný středověk, doba rytířů, dvorných a mužných. No a jeden z nejlepších "adeptů" na toho "mého" rytíře je bezpochyby Dante Risande, jak ho vykreslila autorka v této knížce:-). Takového muže bych hned brala:-) Navíc příběh Danteho a Gianelle je opravdu ryzí romantika podle mého gusta, bez zbytečně do podrobna líčených erotických scén, které jsou jen jakoby naznačené, což je podle mě mnohem lepší, než kdovíjak "šťavnaté" detaily. O to více vyniká nádherné jiskření mezi hlavními protagonisty, kdy on po ní neskonale touží a zápasí se svým rodícím se citem, zatímco ona se mu zoufale snaží bránit a nepodlehnout:-), ale je to předem prohraný boj pro oba. Mistrně vylíčené dialogy se autorce opravdu povedly, což je zároveň zásluha i velmi podařeného překladu knihy:-)
Škoda, že u nás zatím vyšly v překladu "pouze" dvě knihy od této spisovatelky.
A ještě něco: Tzv. "recenze" na portálu RČK se dle mého názoru nedají vůbec brát v potaz. Zjistila jsem, že můj názor na většinu knih, zde "recenzovaných" je většinou diametrálně odlišný, a to nejen pokud jde o tuto knihu. Autorka recenzí si musí především uvědomit, že se jedná o ČK, jak ostatně má i v názvu svého webu, a ne o klasickou historickou beletrii, takže své recenze by měla tomuto "faktu" zohlednit.

03.04.2012 5 z 5

Gabra a Málinka, povedené dcerky Gabra a Málinka, povedené dcerky Amálie Kutinová

Krásné příběhy, které mě provázely dětstvím. Zlobivá Gabra a dobrosrdečná Málinka - povedené "dcérky".

03.04.2012

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Jako dítě jsem ji četla s velkým zájmem.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Knihy z války všeobecně moc ráda nemám, protože těžko psychicky snáším to popisované utrpení, jaké lidé museli snášet a vydržet, aby přežili. Knihu jsem četla na doporučení a vím, že to pro mě byl otřesný zážitek - nejenom tím, čím si tam hrdinka musela projít, aby sama přežila, ale hlavně tou hrůzností oné "volby".
Možná je literárně vysoce ceněna v rámci onoho literárního žánru, ale pro mě byla příliš drastická.

03.04.2012 4 z 5

Čtvrtá pyramida Čtvrtá pyramida Manfred Dimde

Velice zajímavá hypotéza, a pokud by se časem ukázala jako pravdivá, pak jsou pyramidy ještě tajuplnější, než si všichni doposud myslí.

Robinzoni vesmíru Robinzoni vesmíru František Běhounek

Fr. Běhounek byl spisovatelem mého dětství a jeho knížky jsem hltala stejně tak jako Foglarovy, Verneovky, Májovky, atd.
Pomohl mi objevit a nalézt zalíbení v žánru sci-fi, který vydržel celý život.

03.04.2012

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Knihu jsem četla již velmi dávno, ale vím, že ve mně nechala hluboký dojem, a ten dodnes přetrvává.
Bohužel filmové zpracování byl čirý děs, hnus.

Chata děsu Chata děsu Jan Karel Čemus

Tuto knížku jsem jako dítě přímo zhltla a měla jsem příšerný strach. J.K.Čemus patřil k mým oblíbeným autorům a v tomto příběhu byla atmosféra přímo hororrová.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Knihy J. Foglara mě doprovázely celé mládí. Od sešitových Rychlých šípů až po knižně vydané Záhadu hlavolamu, Stínadla se bouří, atd. Mládí a touha po dobrodružství k sobě patří a pan Foglar tu atmosféru tajemna dokázal ve svých knihách přímo zhmotnit.

03.04.2012 5 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Trilogii hodnotím z pohledu čtenáře v teenagerském věku, kdy jsem ji četla. Napínavé, dobrá zápletka, zkrátka Souček uměl.
Škoda, že brzy umřel, mohl napsat více knih na téma záhad, kterých je kolem stále dost.

Návrat na pohoří zlatého koně Návrat na pohoří zlatého koně Anna Bauerová

Pro mě rovněž nezapomenutelná knížka, tajemná a mystická dobou, ve které se odehrává a pohanskými kulty, které uctívá.
Velmi čtivá.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tuto knihu lze označit za klasiku a přestože jsem ji četla jako mladá, stále ve mě i po letech zanechává pocit mrazení v zádech z toho, jak se autorce podařilo vystihnout tragické osudy hlavních postav a hlavně spalující vášeň, vedoucí doslova až za hrob.
Nikdy více, v žádné jiné knize jsem na tak strhující a doslova obnažené vystižení citových hnutí postav už nenarazila.
Za ty pocity dávám čtyři hvězdy.

03.04.2012 4 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Nejsem sice zrovna příznivce detektivek, ale tato je opravdu napínavá a brutálně morbidní. Ukazuje, kam až v negativním smyslu zvrácenost lidské duše může dojít.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Toto je pravá anglická klasika s prvky hororru a příznivce detektivek by ji měl znát jako Alfuomegu.
I několikeré zfilmování bylo celkem podařené.

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla, a že jich byly stovky.
Rozhodně se nejedná o plytký příběh ani o snůšku blábolů, jak tady v odsudcích někteří píší. Je v ní mnoho historických faktů , stačí si to v příslušné literatuře ověřit - to chce ale snahu a námahu, nejenom kritiku.
Téma je to navýsost zajímavé, hlavně proto, že katolická církev udělala z Ježíše, který pocházel z královského rodu, panického mučedníka, což on rozhodně nebyl. Především to byl ortodoxní Žid, a už tento samotný fakt vylučuje, aby byl panic.
Film kvalit knížky zdaleka nedosahuje, ani hlavní hrdina v podání Toma Hankse se nepovedl, ale tak to už u filmů bývá.
Dynamiku a jiskru knihy málokdy nahradí.

Pro krásné oči Pro krásné oči Rexanne Becnel

Tato autorka historicko-romantických příběhů píše opravdu poutavě, zatím každá její knížka se mi moc líbila, a tato není výjimkou.
Zápletka je duchaplná, výstižná, hrdinka není žádná rozmazlená nána, která se chová jako puberťačka. I přesto, že je zamilovaná, ví dobře, jakou má cenu a nesleví dřív, než to dojde i chlapovi. A to se mi na Becnelové hrdinkách líbí - že jsou duchaplné.

Píseň ohně Píseň ohně Catherine Coulter

Další z cyklů Písní, která se autorce velmi povedla. Středověké prostředí a vášně jsou zde výstižně zachyceny, takže čtenář je opravdu samovolně doslova vtažen do oněch dávných dob rytířů a cti.

Píseň země Píseň země Catherine Coulter

Toto je jedna z těch velmi dobrých z pera této spisovatelky. Dobové prostředí, zápletka i milostný příběh jsou dobře vykresleny a působí věrohodným dojmem. Syrovost středověku je zde zjemněna milostnými scénami, které v této knížce autorka pěkně popisuje, stejně jako postupné sbližování hlavních protagonistů, které začíná vzájemnou nevraživostí a končí manželstvím.

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Krásná a čtivá knížka, dobře mapující historické události z pohledu, který je učebnicím na hony vzdálen.
Desiréé, která se pak provdala za maršála Bernadotteho se tak stala součástí švédského rodokmenu královen.
Knihu jsem četla již velmi dávno, ale vzpomínám na ni dodnes.