Robinzoni vesmíru

Na Akci L velice volně navazuje román Robinsoni vesmíru (SNDK 1958). Země je zde ohrožena srážkou s kometou. Ke kometě je vyslána kosmická loď, aby zde odpálila nálož a těleso vychýlila z dráhy. Loď však na kometě ztroskotá. Podaří se zabránit srážce se Zemí, ale posádka lodi se bezmocně vzdaluje od naší planety. Naštěstí se minou s Halleyovou kometou letící v opačném směru, přesednou na ni a spolu s ní se vrátí k Zemi. Akce L a Robinsoni vesmíru byly ve své době cenným přínosem do vývoje české SF a dodnes patří mezi stále čtenou SF klasiku. In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56260/robinzoni-vesmiru-56260.jpg 4.262

Kniha Robinzoni vesmíru

MegaH

Jedna z knih, díky kterým se zrodila moje láska k vědecko-fantastické a sci-fi literatuře. Vrátila jsem se k ní díky čtenářské výzvě a připomněla si své nadšení před více jak třiceti lety... Nejen proto dávám všech 5*

Meda77
25.11.2021

Poutavá scifi, ačkoli technických věcí mohlo být trošku ubráno.Ve své době ovšem nadprůměrný počin, v 60 a 70 létech napsat poutavý scifi román není zas taková běžná věc v Československu. Páni to je nostalgie napsat Československo, když si uvědomím, že půl národa vůbec neví o jaké zemi je řeč. Každopádně 4starsy určo.

Malinche128
15.12.2020

Nakoľko má pandémia donútila čítať knihy ktoré máme doma a neísť do knižnice či výmena medzi známymi bola som veľmi milo prekvapená. Kniha bola napísaná pútavo a je svojím spôsobom aj náučná o vesmíre. Je tam opísaná predstava spisovateľa ako sa bude žiť v budúcnosti.

Eicherik
11.10.2020

S tvorbou Františka Běhounka jsem se v mládí nesetkal, proto k ní nemám citový vztah. To zdůrazňuji proto, že si myslím, že tato kniha bude kladně hodnocena spíše čtenáři, kteří k ní zaujímají nostalgický vztah. Od díla jsem očekával hlavně ducha doby tohoto, ještě nikoli sci-fi, ale vědeckofantastického románu. Toto přání nakonec naplněno bylo. Hodně k tomu dopomohly ilustrace Teodora Rotrekla, které jsou prostě fantastické. Největší slabinu románu vidím v práci s postavami. Příběh je, na škodu ději, přecpán technickými údaji a lidé se v něm ztrácejí. Hrdinové jsou tak nevýrazní, až se navzájem pletou a citů nemají o mnoho více než inteligentní kuchyňský robot. Z tohoto nešťastného vzorce naštěstí vybočuje závěr, jenž se opravdu povedl.

mulderka
06.12.2018

Být Běhounkovým dědicem, vynasnažím se připravit tvůrce amerického trháku Armageddon o pěkný balík prašulí za totální vykradení námětu ;-) I když to na 99% byla asi fakt jen náhodná shoda.
Rozhodně Amíci nevědomky složili panu FB obrovskou poklonu. Zápletka a napínavý děj Robinzonů fungují i po skoro 60 letech od napsání, a že Robert Bertrand není Bruce Willis? NO A CO??!!!

lusidka7636
26.10.2018

Knihu musím hodnotit pouze třemi hvězdami,ale jen proto,že mi vadilo vložené vypravování z jiných misí,které mi děj robinsonů zpomalilo a znudilo.Z pohledu vědeckého super,myslím si,že pan Běhounek měl teorii i praxi již v té době zmáknutou,takže technické pasáže se mi moc líbily.Jediné nad čím jsem teda kroutila hlavou byla zmínka o kouření v raketě.Charakteristika postav byla velmi strohá,ale i tak mi to stačilo abych si vykreslila povahy účastníků a Duval mi teda neseděl už od začátku.Kniha jinak fajn i skrz ilustrace,hezky podkreslovaly děj.

Znedla
21.12.2017

Přečteno jako Výzva 2017 - kniha odehrávající se v budoucnosti. Byla jsem mile překvapena. Kniha je opravdu zajímavá a čtivá, konec překvapující. Jen mě zarazilo, že na raketě se kouřilo :-). A docela mě pobavilo, jak si pan Běhounek představoval, že to bude v daleké budoucnosti s rentgenovými snímky :-)

WeeWar
29.09.2016

Perfektní oldskul scifi mého snad až předpubertálního mládí. Jsem rád za to, že ji mám v knihovně.