Návrat na pohoří zlatého koně

Návrat na pohoří zlatého koně https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62641/navrat-na-pohori-zla.jpg 5 34 8

Tiana byla božský nalezenec - dcera kruté matky, jež požírala své děti - a jenom laskavému otci se občas podařilo zachránit novorozeně a předat je lidem. Tianu našli kupci a dostala se k Velkému králi Bójů, aby se stala kněžkou a později Velkou matkou kmene, který sídlil na území dnešních Čech. Podivuhodný osud čekal krásnou zlatovlásku, a třebaže mnohé příběhy jako by byly vzaty z pohádky, Tiana žila osud svého lidu, který vedl úporný zápas s dotírajícím nepřítelem. To bylo v dobách, kdy na dalekém jihu stoupal k vrcholu moci Julius Caesar a vypravoval se v čele legií dobývat nová území. A právě v historii těchto válek připadla velká úloha i hrdince z pohoří Zlatého koně. Anna Bauerová ve svém prvním románu srovnává rozličné kultury oněch let a v živém, barvitém pásmu převádí obrazy z dávné historie. Návrat na pohoří Zlatého koně je dobrodružný román pojatý jako legenda - přitom však do podrobností vychází z ověřených poznatků a faktů. Autorka vypráví se smyslem pro spádný děj i pro věrohodné líčení dobových typů. Uvádí se jako spisovatelka vybavená darem snové fantazie a odborně fundovaného realismu. V jejím podání není mrtvé historie, vskutku lidské činy zachová živá paměť až do dnešních časů.... celý text

8857
8857
06.11.2020 5 z 5

Knižku jsem dostala v roce 1978 jako odměnu - podobně jako heavy66 :). Chytla mě tenkrát neuvěřitelně. Miluji ji stále a musela jsem ji od té doby přečíst asi 20x. Rozhodně nejlepší kniha autorky.

heavy66
heavy66
15.03.2020 5 z 5

Návrat na pohoří zlatého koně je živý a dějově bohatý román se skutečnými historickými postavami a událostmi, pro široký okruh čtenářů. Vyšel v roce 1978 v dětské edici Třináct. Dostal jsem knihu jako odměnu od paní učitelky třídní za skvělou celoroční práci, a stala se mou oblíbenou (kniha i paní učitelka).
Autorka zasadila román do období římských výbojů do Galie mezi roky 58-52 př.n.l., kdy na naše území útočili od severu Germáni, kteří původní keltské obyvatele postupně vytlačili. Sídlo Velkého krále Bojů se nachází nedaleko Berouna, stejně jako národní přírodní památka Zlatý kůň. Obří hrad v pohoří Gabréty (Šumava) patří mezi nejstarší obydlená místa u nás. Briga je současné město Kostnice na pomezí Německa a Švýcarska, a Bibracte další keltské oppidum ve Francii. Jen pohnutý příběh krásné Tiany, dcery lesních bohů, do které se zamiluje sám veliký Caesar, se zrodil díky fantazii paní Anny Bauerové.

skořice
skořice
10.02.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, děj mě naprosto vtáhl a byla jsem z toho naprosto nadšená. Jediné, co mi dělalo problém, bylo, že jsem si příběh nedokázala zasadit do správné doby... Pořád mi nedocvakávalo, že se to odehrává za dob Caesara, a že to podle toho musí i vypadat...
Jinak knížka skvělá a určitě doporučuji...

Peťulka3
Peťulka3
29.06.2017 5 z 5

Hezký příběh. Četlo se to hezky a člověk si nejenom pobrečel,ale i se zasmál :-)

Teraka
Teraka
06.05.2013 5 z 5

Moc hezká a poutavá knížka. Sice jsem ji již delší dobu nečetla, ale ráda se k ní brzy vrátím.

hannah2000
hannah2000
18.08.2012 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla neskutečně dávno ještě jako náctiletá, ale upoutala mě natolik, že si jí dodneška pamatuji, což se ne o všech knížkách dá říct.

Nibiru
Nibiru
03.04.2012 5 z 5

Pro mě rovněž nezapomenutelná knížka, tajemná a mystická dobou, ve které se odehrává a pohanskými kulty, které uctívá.
Velmi čtivá.

Accionna
Accionna
23.06.2011 5 z 5

O téhle knížce mohu říci, že mne provázela téměř celým dosavadním životem. Když jsem ji četla poprvé bylo mi cca 10 let a okouzlila mne natolik, že jsem ji použila jako inspiraci při psaní maturitní slohové práce a svou životní dráhu - studium archeologie jsem si také vybrala kvůli ní - vzbudila ve mně lásku k Keltům, keltskému náboženství a historii celkově.

Keltové Čechy Římané Gaius Julius Caesar historické romány dobrodružné romány

Anna Bauerová
česká, 1929 - 2019
1978  90%Návrat na pohoří zlatého koně
1997  87%Srdce v kamenném kruhu
2006  75%Královna havranů
1984  80%Smrt a sedm němých svědků
1988  89%Zlatý věk země Bójů

Kniha Návrat na pohoří zlatého koně je v