Natyna3 Natyna3 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

,,…člověk má být vděčný, že vůbec něo hezkého zažil, a nežádat, aby to trvalo navěky.“
Právem opěvovaná kniha, která mi opět o něco obohatila mé chudé povědomí o naší historii. Kniha je plná silných charakterů a jejich životních příběhů, kterými žije i čtenář. Není to jednoduchá četba, přestože děj je naštěstí komponován chronologicky. Tato kniha ale určitě stojí za ten čas, který jí čtenář věnuje...

15.12.2022 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

V mém věku jsou knihy J.V. spíše milou oddechovkou mezi náročnějšími díly, to ale nemění nic na tom, že jsou skvělé. Jako dospělý čtenář si je užijete, ale trošku vás zamrzí, že už nejste tím dítětem s bujnou fantazií, které si dokázalo vybájit celé světy a skutečně se tak do takovýchto knih ponořit…

16.09.2022 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Opravdu skvěle dílo, kterým jsem žila. Soucitila jsem s hrdiny. Každá postava má charakter a zůstane mi dlouho v paměti.
Autor je mistr románů.

07.06.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nikdy se nespokojíme s tím, co právě máme. Vždycky chceme něco lepšího, vždycky chceme něco víc.
"Zvířata pohlížela z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

08.04.2017 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po Haně a Tichých rocích má třetí přečtená autorčina kniha a také ta nejlepší!

25.06.2021 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Tato kniha byla pro mě zajímavá zejména z hlediska skvělé psychologie postav! Také se jedná o psychologický román… Postupné odhalování povahy hlavního hrdiny bylo fascinující a samotná postava Neviditelného byla pro mě opravdu speciální, z hodně osobního hlediska… Zajímalo by mě, jak si jej představoval samotný Havlíček. Na to, že se, dle mého názoru, jedná o dosti komorní příběh, odehrávající se víceméně na jednom místě, jsem se ani na chvíli nenudila a byla napnutá, jak se příběh bude dále vyvíjet… Samotný konec byl jakýmsi zadostiučiněním… Celkově jsem z této klasiky nadšená a jsem ráda, že jsem ji objevila. Nejde mi na rozum, že se o ní tak málo ví…

15.12.2022 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

,,Člověk je beznadějně osamělá bytost, pomyslí si. Když je jí nejhůř a připadá si naprosto opuštěná, hledá spásu v několika krásných vzpomínkách.“
Strhující thriller, navíc zasazený do prostředí psychiatrické léčebny, což je z mého pohledu dokonalé. Jedná se dosud o nejlepší díl série, která má zatím jednoznačně stoupající tendenci. Jsem zvědavá, jaký bude další díl, který je tolik opěvován, a co nám odhalí o postavě samotného detektiva.

15.12.2022 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Miluji tento svět. Přečteno opakovaně, stále stejně kouzelné.

27.12.2020 5 z 5

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Podle mého názoru opravdu obdivuhodná kniha, která rozhodně má co lidem předat. Přesto, že již 5 let studuji Sociální práci a v oboru se pohybuji, kniha mi ukázala i takové situace, které jsou pro neslyšící vážně těžké, ale mě dosud ani nenapadlo se nad nimi takto zamyslet. Kniha je navíc čtivá a moc se mi líbí obálka.

21.02.2019 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Ranhojič byla první kniha od Noaha Gordona, která se mi dostala do ruky a já měla příležitost si ji přečíst. Je to krásný příběh, tak poutavý, že jsem četla každou volnou chviličku... Od začátku do konce téměř jedním dechem.
Když jsem ji dočetla ihned jsem si stáhla stejnojmenný film natočený na motivy této knihy, ale má zkušenost se potvrdila a film, ikdyž byl pěkný, se nemohl knize rovnat.. :) Není možné do filmu zahrnout úplně všechno, co je psáno v knize, a proto si vždycky budu myslet, že lidé, kteří ,,zkouknou'' film aniž by si přečetli předlohu jsou o mnoho ochuzeni. :)

08.07.2015 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Dobře čtivá kniha, hezké prostředí, zajímavý námět. tak první polovina knihy byla dobrá. Proti tomu se mi ovšem moc nelíbila detektivní zápletka a trochu za vlasy přitažený konec...

03.08.2023 3 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Kniha založená na toku myšlenek, spíše než na ději. Je třeba jí věnovat čas a přistupovat k ní raději s očekáváním zajímavých filozofických témat, než s očekáváním strhující četby. Pokud tak, ovšem učiníte, myslím, že V.W. má co nabídnout.
,,…vášně zůstávají silné jako dřív, ale člověk už nabyl- konečně!- sílu, která dodává existenci tu skvostnou chuť, sílu zmocňovat se zkušeností a pomalu je nazírat v různém světle.“

15.07.2022

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Thrillery moc nečtu, ale tento jsem si nemohla nechat ujít. Kniha měla spád a četla se jedním dechem! Hlavně ten konec... O tom budu muset ještě hodnou chvíli přemýšlet. Nevím k jaké pravdě se přiklonit, ale nějak se mi nechce věřit, že by Verity napsala, to co napsala (v autobiografii), kdyby to nebyla pravda... Nevím.. Každopádně kniha je to skvělá!

03.08.2020 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, 1. díl Jaroslav Hašek

Jsem moc ráda, že jsme společně s přítelem přečetli první díl této české klasiky. Sama bych se k její četbě nejspíš nedostala, proto jsem vděčná, že jsem si díky němu rozšířila obzory. Četba mě bavila a mnohokrát jsem se u ní zasmála.

07.09.2019 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Opravdový knižní skvost. Příběh Pina Lelly, skrytého válečného hrdiny. Klaním se před autorem a jeho schopností přenést tento úžasný příběh do knižní podoby. Při četbě jsem cítila radost, napětí i lítost. Protože život přináší od každého trochu a život Pina Lelly obzvláště. Člověk musí mít odvahu tím vším projít, přesto, že to tak v očích ostatních někdy nevypadá.

26.05.2019 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Naprosto mě dostala. Svědectví o tom, jak nezdolný dokáže být lidský duch.

19.06.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Kniha Inferno mě velmi příjemně překvapila. Bála jsem se, že se v ní budu těžce orientovat, ale byla výborně napsaná, takže jsem ji přečetla jedním dechem.. Je mou první knihou od Dana Browna a jen mě na lákala na shánění jeho předchozích knih...
Kniha pro mě byla velkým přínosem.. Obohatila můj přehled o světě i pohled na něj a na samotné lidstvo... Knihu mohu jen nadšeně doporučit... Sama se k ní určitě vrátím.

29.12.2015 5 z 5

Jednoho krásného dne Jednoho krásného dne Šemi Zarhin

Tato kniha byla jiná, nevšední a silná.
Kniha krásným poetickým jazykem vypráví o životě hlavního hrdiny Šlomiho a jeho izraelské rodiny. Šlomiho poznáváme jako malého chlapce a prožijeme s ním velkou část jeho života.
Krásný styl vyprávění, osobité charaktery a vykreslení prostředí čtenáře vtáhnou... Záleželo mi na osudech postav, protože mi rychle přirostly k srdci.
Dojem na mě udělalo také velmi zajímavé proplétání děje i myšlenek v čase. Vše bylo dokonale vystavěné a já jsem se mohla jen nechat unést do tohoto příběhu.
Jak napsal @zanicenyknihkupec, celé vyprávění působí jakoby rodina a komunita kolem ní byly oddělené od okolního světa a čtenář - jakoby byl spolu s postavami v této bublině - napjatě očekává jejich další osudy.
Je zde zkrátka vše: láska, přátelství, sourozenecké pouto, vztahové peripetie, pracovní starosti, vášně, úspěchy i pády... Zkrátka život... I smrt.
A to je na této knize tak krásné.

11.10.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

,,Knihy už nemluví. Jsou němé jako všechno. Zemřely, zemřely spolu s lidmi."

04.10.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Na smrt… Kniha, která toho ve mně tolik zanechala a já přesto nevím, jak všechny ty pocity a dojmy převést do slov.
Nejprve ke knize, jako komplexnímu dílu: Tento obsáhlý román toho čtenáři nabízí opravdu hodně. Od běžného života v Československu před vypuknutím 2. Světové války, přes vzestup nacismu v Německu až po mafiánské války v USA. Všechny tyto události vidíme očima osobitých hlavních hrdinů, na kterých ním, i přes všechny jejich činy, nějakým způsobem zaleží.
Dílo otevírá opravdu velké množství témat a budí snad ještě větší množství pocitů. Od radosti a překvapení, přes soucit a lítost až k odporu a nenávisti. Sama nemám načteno mnoho knih z období 2.sv.v., ale myslím, že zrovna tato mi toho předala opravdu hodně. Osobně nejtěžší pro mě, jako pro člověka, který má blízko k dětem a lidem s postižením, bylo číst o systematickém vyvražďování právě těchto osob. Pojem eugenika už mi z hlavy nejspíš nezmizí.
Příběh a hlavně vědomí, že tyto hrůzy se opravdu děly ve mně bude rezonovat ještě dlouho… A nakonec mě napadá otázka: Jak by se asi vyvíjely osudy postav, dobrých kamarádů z Ružomberku, nebýt 2. Světové války? Jak by se vyvíjely osudy těch 72 milionů lidí (z toho 6 milionů obětí židovského holocaustu), které válka připravila o život?

19.07.2021 5 z 5