Nathally Nathally komentáře u knih

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Pro mě takový průměrný román, jedním z mála světlých bodů byl malý Kvido, který byl až neuvěřitelně inteligentní a jeho hlášky mě dokázaly pobavit. Bohužel mimo tuto postavu mě kniha nijak zvlášť neoslovila. Možná se v budoucnu vrátím k něčemu od Viewegha a doufám, že mě jeho díla více nadchnou.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tuto knihu jsem si vybrala díky povinné četbě a předtím jsem znala příběh pouze ze seriálu. Nicméně, musím říct, že mě kniha stejně tak pohltila jako seriál a dokonce mi dodala motivaci znovu si ho přehrát. Petr Bajza je rošťák a moc se mi líbilo, že to bylo vyprávěné z jeho pohledu, nejvíc se mi asi líbila část, když byl Petr nemocný a zdálo se mu o Indii.

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Krásný a dojemný román! I přesto, že se obvykle nevěnuji takovýmto žánrům, musím uznat, že mě tato kniha naprosto pohltila. Možná se v ní vyskytly pasáže, které popisovaly Paříž a mohly by někomu připadat delší, ale já jsem si je užila. Za 4 dny jsem dokončila celý příběh. Jsem vděčná, že jsem tuto knihu dostala k povinnému přečtení, protože tak krásný příběh se těžko hledá.

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Přelousknout knihu pro mě bylo trochu náročnější, než bych očekávala, na to, že kniha má pár stránek, četla se mi těžko. Ale dějově se mi příběh líbil a když jsem se do toho dostala, tak to bylo poutavé a čtivé. Sama od sebe bych si knihu asi do ruky nevzala, nebýt povinné maturitní četby.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst kvůli povinné četbě, pravděpodobně bych si ji jinak nevybrala. Krysař je taková kniha, kterou stačí přečíst za pár chvil. Děj knihy mě překvapivě zaujal a bylo mi líto, že je tak krátká. Musím říct, že patří mezi jednu z mála maturitních knih, která mě oslovila a zaujala.

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

"Kytice" je klasickým dílem, které stojí za to objevit a přečíst si ji. Dodnes mám v hlavě některé z veršů a to jsem knihu četla naposledy na maturitní četbu. Filmové zpracování se mi také hodně líbilo.

06.11.2023 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější komedie. Díky maturitní četbě jsem měla příležitost přečíst tuto knihu, a jsem za to opravdu vděčná, protože jsem se snad tolik nikdy nenasmála. Určitě ji vřele doporučuji všem, kdo hledají dobrou dávku humoru a lehkého čtení

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Tuto knihu jsem si vybrala v rámci povinné četby a jsem ráda, že jsem to udělala. Děj knihy byl srozumitelný a stránky doslova letěly jedna za druhou. První část knihy mě bavila o něco víc než ta druhá, ale celkově jsem byla spokojená i s ní. Autorova schopnost využívat ironii a humor dodává příběhu zvláštní šmrnc. Ačkoli bych knize nedala pět hvězdiček, byla jsem s ní spokojená.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Když jsem četla tuto knihu jako malá, brala jsem ji spíše jako pohádku. Nicméně, když jsem si ji přečetla ve starším věku, otevřela se mi nová perspektiva. Zrazu jsem narazila na mnoho hlubokých myšlenek a sdělení, která mě donutila hlouběji přemýšlet. 'Malý princ' je skutečně kniha, která roste s čtenářem, a nabízí mnoho úvah o lásce, přátelství, osamělosti a životě.

Medeia Medeia Eurípidés ze Salamíny

Kniha Médea se mi osobně moc nelíbila, ale přesto jsem ji dočetla. Hlavní postava Iáson mi přišla jako naprostý idiot za to, co udělal Médeii. Jako kniha na maturitní četbu dobrá, ale víckrát bych si ji asi nepřečetla.

Nana Nana Émile Zola

Ze začátku jsem byla v knize Nana trochu ztracená kvůli množství jmen a situací, které se objevily, a netušila jsem, o co vlastně jde. Prvních 100 stránek pro mě bylo trochu zdlouhavých, ale později se příběh začal rozvíjet a stával se zajímavějším. Je mi líto, že jsem se dostala do děje až ke konci, protože to nebylo tak špatné, jak jsem původně myslela. Je zajímavé, že jsem četla dvě různé verze této knihy a jedna z nich byla podle mého názoru velmi nepovedená a to od Omegy.

06.11.2023 3 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Když jsem se dozvěděla, že mám tuto knihu na povinnou četbu, nebyla jsem zrovna nadšená, ale nakonec jsem se rozhodla ji přečíst. Musím říct, že mě kniha překvapila a líbila se mi. Děj byl poutavý a některé pasáže byly dokonce vtipné. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, a nyní se těším na to, až uvidím film, na který jsem se dlouho chystám.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

(SPOILER) Hrozně jsem se obávala, když jsem se rozhodla vzít tuto knihu do ruky, protože povinná četba pro maturitu obvykle nebývá moje šálek čaje. Nicméně, tato kniha mě opravdu překvapila a líbila se mi docela dost. Má v sobě určité kouzlo a příběh dokázal dojmout. Jediné, co mi hodně vadilo, byla scéna, kdy zabili Candyho psa, to jsem obrečela jako malá. A ten konec? Ne jedna slza mi ukápla.

Ohlas písní českých Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Klasika, kterou si musíte přečíst. Oblíbená knížka stejně jako Kytice. Každá básnička je jiná a krásně se čte.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Tuto knížku jsem dokázala přečíst během jednoho dne, což byla její jediná výhoda. Bohužel jsem z ní byla zklamaná. I když je kniha krátká, zdálo se mi, že se v ní neděje nic extra důležitého a zajímavého. Jediné, co mě skutečně bavilo, byl závěr knihy. Celkově mi však přišlo, že kniha nedokázala plně využít svůj potenciál

Othello Othello William Shakespeare

Klasika, která se prostě musí přečíst. Jediné, co se mi v knize asi nelíbilo, tak užívání hodně vulgarismů. Není to první kniha, kterou jsem od Shakeaspera přečetla a myslím, že ani poslední.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha 'Petr a Lucie' mě zaujala, protože mi připadala podobná jako 'Romeo a Julie', kterou také zbožňuji. Příběh může být sice smutný, ale zároveň nesmírně krásný, protože ukazuje, že i v těch nejtěžších chvílích může existovat silná láska a naděje. Tato kniha mě dojala.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Tato kniha se mi od Čapka líbila. Příběh byl zajímavý a postavy jsem si také oblíbila Celkově se mi kniha četla s potěšením a čtení jsem si užila. Karel Čapek skvěle kombinuje vědeckou fantastiku s filozofií a etickými otázkami, což dělá z "R.U.R." nejen literární klenot, ale i důležitý text k zamyšlení.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Romeo a Julie" je bezesporu jedním z největších a nejoblíbenějších literárních děl všech dob, a mnoho lidí má k ní velmi silný vztah. Tato tragická láska mezi dvěma mladými lidmi z různých rodin je příběhem, který se dotýká srdcí čtenářů na celém světě. Autor William Shakespeare vytvořil dojemný a dojemný příběh, který zkoumá téma lásky, nenávisti a osudu. Tento příběh patří k mým nejoblíbenějším.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Upřímně, za mě knížka nic moc. Absolutně mě nebavila a celou dobu jsem se ke čtení dokopávala, protože knihu mám na maturitní četbu. Hrozně mi vadilo, jak Kopfrkingl stále mluví o smrti a krematoriu a celkově mě ničím nezaujala. Viděla jsem taktéž film, ale ani ten mě nenadchnul. Možná jiná kniha pana Fukse mě bavit bude...