namornice namornice komentáře u knih

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Z recenzí a hodnocení na Goodreads a na Instargamu jsem vyčetla, že tahle kniha je prostě mustread, ale že to bude až taková pecka, to jsem nečekala!
Už dlouho jsem nebyla tak emotivně pohnuta příběhem jako při čtení tohohle skvostu. T.J Reids je moje nová oblíbenkyně! Její styl psaní se mi hrozně líbil a četlo se mi skvěle. Kniha mě naprosto nadchla a absolutně předčila všechna moje očekávání!

Stárnoucí hollywodská ikona Evelyn Hugo je konečně připravena odhalit pravdu o svém okouzlujícím a skandálním životě. Chce ale, aby její autobiografii napsala relativně neznámá novinářka Monique. Proč právě ona a proč zrovna teď? Evelyn ve svém luxusním bytě v New Yorku Monique postupně vypráví svůj životní příběh plný emocí, bezohledných ambicí, nečekaných přátelství a velké zakázané lásky. Od svého příchodu do Los Angeles v 50. letech až po rozhodnutí opustit show business v 80. letech - samozřejmě včetně všech sedmi manželů mezi tím vším.

Jakmile jsem se začetla do Evelynina příběhu, nemohla jsem přestat a musela jsem vědět víc.
Jedná se sice o fiktivní příběh, ale je v něm tolik životních lekcí! Samotný příběh Evelyn je dojemný a srdcervoucí zároveň, ale mistrovsky napsané postavy jsou hlavní důvod proč je tahle kniha tak úžasná. Knihu jsem četla v anglickém origináleaa byla to nejspíš nejlepší kniha, kterou jsem loni četla. Doufám že brzo vyjde i česky. Hrozně chci, aby byla stejně skvěle přelozená jak je napsaná.
Tohle si prostě musíte přečíst !!

31.05.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Tak na pokračování Příběhu Služebnice jsem se moc těšila a musím přiznat, že Svedectvi jsem si užila. I když je kniha o dost míň provokativní než Příběh služebnice, je opět velice dobře napsaná, s novými informacemi a zajímavými postavami. Svedectvi nemá stejný dopad jako Pribeh Sluzebnice, převážně díky absenci prvopočátečního šoku, ale rozhodně stojí za přečtení.

Nevadilo mi, že na rozdíl od prvniho dilu, který byl hlavně vyprávěním a myšlenkami jedné postavy, Svedectvi mají dějovou linku ( jak už samotný název napovídá, jde o výpovědi nebo převyprávění událostí.)
Děj se odehrává zhruba 15 let po skončení PS a pokrývá období zhruba dalších 12 let. Celé vyprávění je napsáno ze tří různých úhlů, které nám pomáhají víc pochopit hrůzný totalitní svět, který Atwoodová vytvořila.

Prvním vypravěčem je Teta Lýdie, která sděluje svůj příběh tajně a prostřednictvím svých zápisků hovoří přímo ke čtenáři. Dovídáme se, co se stalo ženám, když Gileád vznikal i o Lydiině minulosti a jak se stala tak důležitou a určitým způsobem mocnou postavou v celém Gileádu. Kapitoly tety Lýdie mě asi bavily nejvíc. Bylo velmi zajímavé vidět další pohled na Gileád a jeho fungování.
Druhý úhel pohledu na systém je podán prostřednictvím Agnes, dívky která v Gileádu vyrostla a byla vychována a nezná nic ze světa předtím. A konečně třetí svědectví, šestnáctileté Kanaďanky Daisy, je výpovědí toho, jak teenagerka vychovaná mimo Gileád vidí utiskující a totalitní režim sousední země. Všechny tři příběhy se nakonec začnou propojovat při plánech na svržení Gileádu.
Děj samotný má trochu předvídatelný konec a místy připomíná YA román. Časové linie mě trochu mátly ale po pár kapitolách (a s pomocí pár barevných lepítek) jsem se orientovala bez problémů.
Svedectvi není tak dobrá kniha jako Příběh služebnice-jak jsem zmínila dřív -
převážně proto, že hodnota šoku je v tomto bodě pryč, ale hrůzy a mrazení z Gileádu jsou pořád na místě. Doporucuji!

31.05.2020 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

“Idea, že by ti nejmoudřejší a nejsoucitnější lidé měli ukončovat životy, aby vyvážili nesmrtelnost, byla dokonalá myšlenka pro dokonalý svět.”

Temné a vzrušující pokračování Smrtky má malinko pomalejší rozjezd, ale ten konec!! Ten konec!!! Nebo spíš nekonec, že jo? A teď musím čekat JAK dlouho na pokračování? Ale začněme od začátku.
V druhém díle téhle dystopické trilogie nás Niel Shusterman opět pozýva do své dokonalé budoucnosti bez umíráni, válek a nemocí, kde neexistuje ani politika ani náboženství (tak trochu). Do fascinujicího světa, kde na jakékoliv zranění stačí pár nanitů ve vašem organismu, kteří se hned postaraji o utišení bolesti, kde můžete klidně skočit z mrakodrapu a po vašem velkolepém rozplácnutí přiletí ambudron, aby seškrábl, co po vás zbylo, a odvezl vás do nejbližšího oživovacího centra, kde vás dají za pár dnů do kupy - a vy jen zaplatíte pokutu. A až vás rozplácávání přestane bavit a zestárnete a zmoudříte, obrátíte list, je vám znova 25 a začnete znovu jako své mladší já, ale se zkušenostmi a moudrostí, kterou jste dosud nabrali.
Tento dokonalý svět řídí Nimbus, umělá inteligence, který samozřejmě opečovává a miluje celé lidstvo, ale přestože zánik civilizace dokáže vykalkulovat celkem na den přesně, on sám zabíjet nesmí. Možné přelidnění je proto kontrolováno Cechem smrtek, které sice mohou kosit a udržovat tak populaci v normě - aspoň zatím - ale ty zase nemohou vládnout.Cech smrtek I Nimbus musí koexistovat a přitom mít nulový kontakt.
Kniha je opět napsána velice poutavě a čtivě a k už známým postavám Citry, Rowana a smrtek Faradye a Curieové, přibývají další zajímavé postavy.
Zápisky z deníků smrtek nahradily v druhé knize myšlenky nebo spíš úvahy Nimba, ze kterých mi šel chvílemi mráz po celém těle a vstavaly vlasy na hlave.
Bavilo me odhalovat vic o informací o začátcich smrtek a stejně tak objevovat další regiony kromě Středomeriky. Líbilo se mi také, jak autor zakomponoval osud alexandrijské knihovny a další nové lokace - jako ostrov Trvalka někde uprostřed oceánu, kde umístil působiště Arcismrtek.
Trochu pomalejší rozjezd nahrazuje docela akční závěr, poslednich 100 stran jsem četla napjatá jak struna. A už samozřejmě netrpelivě očekávám ten třetí díl

31.05.2020 5 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Na rozdíl od Loutkáře, kde je mrtvol jak píšťal u varhan, není Konec hry až takový krvák. Mrtvola je tu jen jedna a cele vyšetřování a honba za vrahem je celkově komornější. Ze začátku jsem byla trošku ztracená, protože předchozí díly jsem četla už před docela dlouhou dobou. Ale po pár kapitolách jsem se zorientovala. Wolf se vrací, aby se spolu s Baxtrovou, Edmundsem a Saundersem zapojil do vyšetřování údajné sebevraždy blízkého přítele. Příběh rozvíji i víc osobnich dějovych linek a dozvídame se víc o minulosti postav. Jsem ráda, že i postava agenta Rouche se tu pořád objevuje. Vraha sice odhalíme asi ve dvou třetinách knihy, ale i přesto děj dál pokračuje napínavě. Kniha je taky úplně jinak psána než předchozí dva díly. Namísto zmiňované hromady mrtvol tu máme hromadu humoru, vtipných dialogů a hlášek. Při čteni jsme se uculovala a četla a četla dokud jsem ji celou nedočetla a spát jsem šla ve dvě ráno. Wolfovy náčrtky někdy v závěru knihy mě rozesmály skoro nahlas a stejně mě pobavila i vydařená scéna v bytě Baxterové. Tenhle závěr trilogie mě bavil ze všech tří knih nejvíc. Daniel Cole by měl psát všechny svoje další knihy podobným stylem. Jsem zvědavá s čím přijde příště.

25.05.2020 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Knížka je to smutná a dojemná, emocionálně velmi silná, nebylo mi při jejím čtení lehko. Dojemný příběh Mišky, svérázné stařenky trpící postupnou afázií, mě chytl za srdce a naplnil oči slzami. Delphine de Vigan je mystryní slova a téma vděčnosti, stárnutí, umírání zpracovala naprosto skvěle!

21.05.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Velkolepé finále honby za opičím vrahem jsem zdolala za dva dny. Jak skvělé zakončení celé série!
Samovo postupné rozpomínání se na vlastní minulost a na to jak je do případu zaplaten mě drželo na zadku s nosem zabořeným do stránek dokud jsem s vypětím sil a nervů nedočetla. Těch šest stovek stránek uběhlo jak nic a klidně mohla nastat apokalypsa a ani bych si toho nevšimla!
Závěrečná kniha celé série má opět o něco víc postav a s nimi spojených příbehů. Tým detektivů pokračuje v honbě za opičím vrahem a vyšetřuje další vraždy, které se staly ve stejný čas, ale na různých místech. Důkazy čímdál víc ukazují na Sama, příběhy postav jsou pořádně propletené, do toho samozřejmě další deníky Bishopa, až prostě jeden neví, komu věřit. Nakonec ale do sebe všechno hezky zapadne a vyústí ve skvělý a šokující konec. Slyšela jsem nějaké zvěsti o zfilmování, na což se teda dost těším, ale hlavně doufám, že J.D.Barker brzo vydá i nějakou další knihu. Tuhle trilogii teda rozhodně doporučuji kudy chodím

21.05.2020 5 z 5

Skála Skála Peter May

Po přečtení činských thrilerů jsem měla nutkání přečíst další díla Petera Maye a tak jsem se vrhla do všemi opěvované série z ostrova Lewis. A musím dát všem předešlým komentářům zapravdu, počtení je to opravdu náramný. May je mistr v popisu a umí zmamenitě vylíčit prostředí. Pochmurné a drsné prostředí ostrovů Vnějších Hebrid, kde prší skoro horizontálně a ledový vítr fučí snad 8 dní v týdnu, je v Mayově popisu tak sugestivní, že jsem četla v tlustých ponožkách a zavrtaná do deky až po uši.
Skála není úplně klasická detektivka. Samozřejmě kniha začíná vraždou - po severském způsobu dost brutální - a máme tu i detektiva, který ji přijíždí vyšetřovat.
Detektivní linka je ale zastoupena jen okrajově a převážná čast příběhu je popisována formou retrospektivy a pohledů do minulosti hlavního hrdiny detektiva Fina McLeoda. May umí skvěle vtáhnout do děje, kapitoly se čtou skoro samy, bavily mě rozhovory Fina s jeho nově přiděleným kolegou - jejich konverzace byly spestřením celého vyšetřování.
Fascinující mi přišla i celá historie a tradice ostrova, samozřejmě jsem si vygooglila jak ostrov Lewis tak lovení guga.
Tento mrazivý přiběh z mrazivého ostrova mě opravdu nadchnul a určitě se v brzké době vrhnu do dalších dílů.

20.05.2020 5 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Tak tenhle díl se povedl. Líbila se mi ta pochmurná atmosféra věčně upršeného anglickýho venkova kam se David Raker stáhl po událostech z předešlého dílu. Samozřejmě se ale zase pouští do pátrání po tentokrát zmizelé rodině Lingových.
Dvě linie příběhu a střídání prostředí mezi anglickým Devonem a Las Vegas bylo velice osvěžujicí. První dvě třetiny příběhu měly spíš pomalejší tempo, ale poslední třetina se četla sama. Opět velmi poutavě napsané, s napínavým dějem a neočekávaným závěrem. Určitě doporučuju!

27.04.2020 4 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Další kniha Marca Elsberga se opět zabývá jedním z aktuálních témat dneška - tentokrát si autor vzal na mušku genetické manipulace. Helix mi přijde o dost slabší než Blackout ale o něco lepší než předchozí Zero - námět je velice zajímavý, ale příběh samotný mi přijde málo přesvědčivý a ty konce prostě autorovi moc nejdou.

07.03.2020 3 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Každá další Ahnhemova kniha je lepší než ta předchozí. Motiv X mi přijde o něco drsnější a temnější než předchozí díly. Má opět několik dějových linek, ale uzavřít se povedlo zatím jen jednu. Na to, jak to dopadnde s Irene, co chystá Dunja a dopadení sériového vraha musím zase čekat, ch jo!

07.03.2020 4 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Celkem 12 hodin čekání při mezipřistáních na čtyřech různých letištích a další z případů Davida Rakera jsem slupla jak malinu! Velice poutavé čtení od začátku do konce! Všechny Weaverovy postavy jsou velice dobře zpracované a čtení mě baví díl od dílu víc.

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Skvělé pokračování případů Davida Rakera. Jsem ráda, že jsem se rozhodla číst sérii popořade - každá z knih je sice samostatný případ, ale detaily z Davidova života jsou odkrývány postupně. Údolí mrtvých je velice dobře napsaná krimi s dobře vystavěnou zápletkou a skvěle nasazeným tempem. Postava Colma Healyho mě baví stejně jako charakter Davida a myslím, že jsou obě velice uvěřitelné. Trošku drsnější případ, nicméně tato série mě opravdu baví. Vrhám se na další díl.

05.03.2020 4 z 5

Sapiens je kniha velice komplexní, ale velice srozumitelně a jednoduše vysvětlená. A čte se stejně lehce. Harari nás provádí dějinami lidstva od kognitivní revoluce přes revoluci zemědělskou až po tu vědeckou. Doporučuji všem, kdo se zajímají o to, jak svět dnes funguje a jak jsme se jako lidstvo dostali tam kde jsme.
První polovina mě bavila víc, ta druhá plná autorových spíš osobních úvah a názorů od náboženství až po ekonomiku už mě bavila míň. S některými z autorových názorů můžete nesouhlasit, ale rozhodně tento úchvatný i děsivý příběh lidstva přináší řadu podnětů a nutí k zamyšlení a určitě stojí za přečtení.

05.03.2020 4 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Na tuhle knihu jsem byla dost zvědavá. Plavba po norských fjordech je rozhodně to nej, co jsem zatím při práci na lodi zažila. Poklidná plavba mezi hlubokými fjordy v pozoruhodné scenérii temně modrých vod a majestátních hor a dechberoucí výhledy na přírodní krásy. Do toho tak trochu "murder mystery"ve stylu Agathy Christie - no prostě na čtení téhle knihy jsem se opravdu těšila. Ale nemohla jsem se víc seknout! Hlavní hrdinka byla tak protivná, že bych ji přes tu palubu hodila taky. Pak bych ji vytáhla, nechala "vyblinkat" a hodila ji tam znovu. Příběh se vlekl, a naprosto souhlasím s názorem, že překlad je teda opravdu hrozný. Hvězdu navíc dávám za povedenou obálku.

19.11.2019 2 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Tak tenhle prequel mě rozhodně nezklamal. Kniha je opět velmi čtivá a autorovo znamenitě vylíčené prostředí podzemního života v silech i postapokalyptického světa je velice působivé. No možná trošku klaustrofobní, ale na to jsem si už zvykla. Turnus odpověděl na hodně otázek, které jsem měla po přečtení Sila, ale taky jich dost zase otevřel. Bylo hodně zajímavé dovídat se výchozí plány ke stvoření Sil a jak se stalo, že se všichni ocitli pod zemí, jak celý systém funguje a poznávat další zajímavé postavy. Už se těším na závěrečný díl.

14.11.2019 4 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Jako jo, námět určitě hodně dobrej,ale to zpracování mě nějak nesedlo. Začátek mě dost bavil, ale ke konci mi přišel děj trochu chaotický, jako by autorka nevěděla jak to celé ukončit. Škoda, toho nevyužitého potenciálu, mohlo to být i více hvězd.

14.11.2019 3 z 5

Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Alena Damijo

I další knížka těchle krátkých postřehů z ostrovního království mě hodně bavila. Skvělá oddechovka k čaji o páté, určitě se vrhnu i na další díl.

14.11.2019 3 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

“Některá tajemství by měla zůstat tajemstvím navěky." Druhá knížka od Liane Moriarty, kterou jsem přečetla, a zase se mi četlo skvěle. Autorčin styl psaní mi vyhovuje a čte se mi hodně dobře. I když, co je to tajemství je jasné dost brzo, stejně jsem si čteni užívala a všechny postavy mi přišly dobře vystihnuté a propracované. A samozřejmě zase skvěle napsaný konec...a epilog. Určitě doporučuju.

03.11.2019 4 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Jejda, tohle ale bylo hezký! Dost velká odchylka od všech krimi, dystopií a nordic crime, ale tenhle výlet na Ostrov počmáraných blahovičníků jsem si ták užila! Liane Moriarty píše hrozně poutavě a lehce a čtení jsem si opravdu vychutnávala u každé kapitoly. Bavilo mě být ve společnosti téhle trochu potrhlé rodinky a všech jejích bláznivých členů. Postavy jsou opravdu zajímavě napsané a i když příběh je spíš humorný, tak se autorka věnuje i vážnějším tématům a vykresluje je velmi uvěřitelně.
A ten zvrat na konci mě úplně dostal, to jsem teda nečekala!

25.10.2019 4 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Tak tohle že je konec? No tak to jsem teda čekala trochu jiný zakončení celé série - asi jako hodně jiných čtenářů, možná proto Peter May dopsal ještě krátkou poslední povídku. No, asi si ji budu muset přečíst a doufat, že se dočkám nějakého toho dořešení vztahu mezi Margaret a Lim. Kromě ne moc uspokojivého vyřešení milostné linky se jinak Pekingský rozparovač opět četl dobře. Trochu víc krvák než předchozí případy a kdo je rozparovačem jsem tušila dost brzo, ale vcelku jsem se bavila. Čínské thrillery jsem si užila hlavně kvůli skvělým Mayovým popisům prostředí a umění navodit atmosféru. Z tohoto ohledu mi rozhodně budou chybět. Určitě se pustím i do dalších autorových sérií.

24.10.2019 4 z 5