Poslední výročí

Poslední výročí

Sophii táhne na čtyřicet, a ačkoliv je taková optimistka, že podle své kamarádky Claire nevidí sklenici zpola, ale úplně plnou, už i ji začínají trochu znervózňovat biologické hodiny a nová známost je přitom v nedohlednu. Neudělala chybu, když tak lehkovážně pustila k vodě Thomase, nejhodnějšího muže, jakého kdy poznala? Sophie začíná mít pocit, že její život uvízl na mrtvém bodě, když jednoho dne zjistí, že jí Thomasova mazaná prateta z Ostrova počmáraných blahovičníků ve své závěti odkázala něco tak nečekaného, že tím Sophii jako pohádková kmotřička obrátí život úplně naruby. Grace je krásná ledová královna a má všechno, o čem kdy snila: manžela, který ji miluje, a čerstvě narozeného syna. Jak se s tím ale vypořádá, když vidí, jak se Sophie na oba toužebně dívá? Veronice se v životě nic nedaří a na všechny má dopal. Nejvíc na pratetu Connii za to, že umřela a že do své závěti zahrnula zrovna Sophii! Veronika je odhodlaná závěť napadnout a hnát celou „kauzu“ až před nejvyšší soud. A taky vyřešit záhadu Ostrova počmáraných blahovičníků a napsat o tom knihu!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/339692/posledni-vyroci-5AD-339692.png 4276

The Last Anniversary (2005)

Vydáno:, Ikar (ČR)

putpuda

Nebylo to sice tak špatné, ale abych se přiznala, moc se mi nelíbí směr, kterým se ubírají knihy L.M. Alespoň ty dvě poslední. Rozhozdně to vůbec nemá na Manželovo tajemství, Alici a Sedmilhářky. Toto se sice celkem dobře četlo, ale prostě mě to nijak nebavilo....
Tak třeba příště ;)

vendula78

Proste se mi jeji knihy libi :-) nenarocne, zajimave a vzdy tam najdu neco co me primeje se zamyslet

hejnak

Číst se to dalo, ale jiné knížky od L.Moriarty jsou určitě lepší. Za mě žádný zázrak.

Pet13

Kniha mě bavila, jen mi dost vadila ta spousta postav. Několikrát jsem musela pátrat, kdože to vlastně je. Závěr se předvídat dal, což mi vadilo nejméně a Sofie mě bavila. Myslím, že autorka má daleko lepší knížky než je tato

PetraBery

Autorka psát bezpochyby umí, o tom jsem se přesvědčila již několikrát. Příběh o záhadě na Ostrově počmáraných blahovičníků se čte opravdu dobře, výborně popsané téma poporodní deprese u Grace, o tikání biologických hodin u Sophie a odhalení dávného tajemství. Postavy se mi nepletly, závěr se dal trochu vytušit, ale rozhodně to ničemu nevadilo. Za mne vydařená kniha.

Ilu53

Téměř souhlasím s předchozím komentářem, rozečtenou knihu jsem si brala do lázní a těšila se, jak si zpříjemním volno... Chvílemi jsem si myslela, že si z nás autorka utahuje, fůra nesmyslných dialogů, změť postav, bez šťávy, škoda peněz. Velké zklamání po předchozích velmi čtivých titulech.

salunka

Tak tohle pro mě bylo jedno velký utrpení. Od začátku jsem se musela do čtení nutit a vůbec mě to nebavilo. Nuda, nuda, nuda..moc postav. Pro mě asi nejslabší knížka od Moriarty.

Warty

Kniha mě musím říct příjemně překvapila. Děj je zajímavý a konečné rozuzlení pro mě bylo překvapení. Mohu jen doporučit. Jednu hvězdičku strhávám za způsob, jakým je kniha napsána, neboť mi chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla. Jakmile jsem si ale zvykla, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

debe

Čekala jsem "zapletenější" zápletku. Ale i tak některé situace a postavy trefné.

DoDidDone

Od autorky jsem četl Tři přání, které mi připadaly docela fajn, zato Sedmilhářky jsem úplně zdrtil. Patrně za to mohlo prostředí školky. Jsem rád, že jsem dal autorce šanci, protože Poslední výročí se vydařilo. Sice nejsem cílová skupina a knížku jsem si pořídil jen kvůli zvědavosti a tomu, abych pořád nečetl ty krváky a vraždění.
Příběh je hezký a milý, spousta postav mi tam nevadila. Sice bylo ze začátku těžké se zorientovat, ale pak to šlo snáz. Líbil se mi i konec s překvapením na úplně poslední straně knihy.
Žádná z postav mi nepřipadala úplně nesympatická (až na tu jednu...) a za to dávám autorce velké plus. Sice jsem tu záležitost s Alicí a Jackem rozluštil poměrně rychle, ale nepřipadalo mi, že by tím příběh nějak upadal.

hajrys

Jak prostá někdy může být záhada.
Není to úplná pecka od této autorky, ale přesto dávám 4*. Děj plynul lehce, jednotlivé postavy jsou úžasně vykreslené a i přes jejich množství jsem se v nich neztrácela. Opět jako v Sedmilhářkách. Někdy to, co máme přímo na očích, nevidíme.

wiana82

Trvalo mi dost dlouho než jsem se začetla a začala se orientovat lehce v postavách, ale když se tak stalo už mě kniha bavila. S Grace jsem soucítila, nemám tak dlouho od druhého porodu a různými podobnými stavy jsem si také prošla, i když ne tak extrémně. Původně jsem chtěla dát tři hvězdy, průměr, ale za ten zajímavý popis poporodní deprese dávám nakonec čtyři. Taky mě zaujalo jak Connie smýšlela o lásce: Láska je rozhodnutí. Nic víc.

katerina.l.

Asi nemám detektivní mozek, nebo se jen nechávám ráda podat.. Mně teda nenapadlo, jak to celé bylo a nebyla jsem si jistá ani, jak celý příběh skončí. Dlouho jsem se do knihy nemohla začíst a ten konec se mi do knihy a příběhu vůbec nehodil. Za to jedna hvězda dolů...

AnnaAm

Knižky od p.autorky mám veľmi rada. Neviem však čo si mám mysleiť o tejto. Knižka ma od prvej polovice vobec nebavila. Musela som sa nútiť ju čítať. Som rada, že som vytrvala od druhej polovice sa konečne začalo niečo diať. Dej mal konečne spád. V knihe vystupuje mnoho postáv (ale u knih tejto autorky je to ulne normálne) od druhej polovici som sa konečne začala orientovať kto je kto a ku komu vlastne patrí. Hlavná hrdinka mi však moc neprirástla k srdcu. Celkovo mám z knihy dobrý dojem, ale musím povedať že som čítala aj lepšie od autorky.

Mišmiš

Z knih, které jsem od této autorky četla mi přišla nejslabší. Asi tím, že byla pro mě snadno předvídatelná.Ale zase na dovolenou jako stvořená. :-)

ApolenkaS

Hodně se mi líbil hlavní příběh, příběhy postav okolo, ale celý to bylo tak blbě psaný, že jsem se nutila číst dál. A přitom předchozí dvě knížky se četly tak moc dobře! Bylo to pro mně zklamání, ale bylo by nespravedlivé knihu zavrhnout. Kdo se do ní pustí, nechť vydrží, poslední třetina je celkem fajn ;-)

Pav

Styl Moriarty se mi líbí (nenadchla mě pouze Zamilovaná hypnotizérka). Kniha u nás sice vyšla se zpožděním, ale na to, že je jedna z autorčiných prvotin, je velmi čtivá a vtipná. Tradičně jsem měla problém s orientací v postavách, ale na to jsem u Moriarty zvyklá. Líbí se mi, jak plynou myšlenky hlavních postav, ve kterých se občas najdu a jsem ráda, že nejsem sama, kdo takhle uvažuje. Bylo mi líto Grace. Poporodní deprese musí být děs. A překvápko nakonec bylo povedené.

amanek

Druhá půlka mě bavila více, onu záhadu jsem vyluštila dříve, než byla odhalena, ale zůstalo i pár překvapení.

Hella

Za mě až natolik nuda, že mi bylo fakt dokonce fuk, jak to bylo s děťátkem Munroových. Dočteno s bídou do třetiny....

Didi15

velice čtivá kniha. Spisovatelka mě ještě nezklamala. Sice jsem očekávala , jak to dopadne s Jackem a Alicí, ale pan vajíčko překvapil:)

adlenka

Příjemné oddechové čtení. Líbí si mi, jak Moriarty umí vykreslit různé povahy, stavy... a tady opět jako bonus tajemství na pozadí, kde jsem si celou knihu říkala, On bude ten, ba ne, bude to ten, záhada je ve skutečnosti tak. Nebo tak? Vlastně to není nic napínavé ho, ale přesto jsem četla dál a dál, zvědavost mě hnala vpřed.

Marcela52

Knihu jsem dočetla, ale spíše ze setrvačnosti. Podle mého názoru zatím nejslabší román této autorky. Zápletka tak překombinovaná, že to už silně připomíná tzv. červenou knihovnu. Opravdu hodně oddechové čtení, rozhodně nedoporučuji náročnějším čtenářům.

Jančislava

Opět pěkná a čtivá kniha od této autorky. Opět zajímavé postavy a záhady. Já jsem spokojená a těším se na další. Čtyři hvězdy dávám, protože jsem necítila takovou dychtivost číst, jako u předcházejících knih. Asi je to moje rozpoložení a ne vina knihy a tak dávám 4,5*

Šárka5875

Poslední výročí je druhou knihou, kterou jsem od autorky četla. Musím říct, že zpočátku jsem se horko těžko orientovala v postavách, kterých v románu vystupuje opravdu hodně. Connie, Rose, Enigma, Laura, Margie, Ron, Grace, Thomas, Veronika, Sophie patří k těm hlavním. Navíc než jsem si zapamatovala, kdo je čí dcera, matka, babička, teta, vnučka, neteř, snacha. Nebylo to jednoduché, ovšem vývojem příběhu jsem si je všechny správně zařadila a už nemusela listovat stránkami zpět, abych si rodinné vazby osvěžila. Román plyne poklidně, nečekejte žádné velké zvraty. Hodně jsem byla zvědavá na rozuzlení tajemství, které Ostrov počmáraných blahovičníků obestíralo po celá desetiletí. A možná jsem z toho nakonec byla trošku zklamaná, čekala jsem asi něco zajímavějšího, šokujícího. A jistá situace úplně na konci příběhu mi přišla snad až trošku přitažená za vlasy. Nicméně příběh se četl celkem dobře. Je pravda, že zhruba někde uprostřed jsem se chvílemi možná nudila, ale i tak mě kniha docela bavila. Není to rozhodně žádná pecka, Manželovo tajemství jsem si užila mnohem víc, ale i přesto knížku můžu doporučit k přečtení. A strašně se mi líbí název Ostrov počmáraných blahovičníků ☻ Už jenom z toho srší exotika, romantika, azurové nebe, šumící vlny. A jenom pár obyvatel na ostrově? Ráj... Možná... Jako všechny knihy Liane Moriarty oplývá i Poslední výročí nádhernou obákou.

Audreyh

Mě osobně kniha bavila více, než třeba Manželovo tajemství... A víte proč? Protože celý příběh je zahalen tajemstvím a vaše mysl může přemýšlet - co a jak a kdyby .... Určitě doporučuju.

halimatu

Přečetla jsem už několik knih od této autorky, po přečtených komentářích jsem si koupila tedy i tento titul. Zatím se mi nejvíc líbily Sedmilhářky, tuhle knihu ale pro mne řadím pod označení zklamání, čekala jsem víc. Nemohla jsem se dočkat až knihu konečně dočtu a odložím.

Sofie75

Tato kniha byla moc pěkná. Je v ní zahaleno tajemství. Je super, napínavá. Byla jsem z ní nadšená. Tato spisovatelka mě nezklamala.

Mersiie

Od knihy mě trochu odrazovalo stáří jednotlivých postav, ale nakonec to byl jen předsudek. Doufala jsem, že rodinné tajemství, které se všichni mohou dozvědět až ve čtyřiceti letech, bude trochu víc "wow" a ne jen "aha".. Tak nějak jsem tušila. Každopádně posledních několik stran bylo poutavých a četla jsem jedním dechem. Určitě si časem koupím od této autorky i další její díla.

perpe2a

Bohužel za mě je to průměrná, oddechová kniha. Čekala jsem malinko víc.

Janniska

Hodně dinamická kniha,dobře čtivá,má spád.Žadné těžké téma,spíš oddechovka.Líbí se mi styl psaní,jistě sáhnu po sedmilhářkách.