Mystifica Mystifica komentáře u knih

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Miluju rodinné ságy. Přečetla jsem Forsyty, Buddenbrooky, Cirkus Humberto a jistě i další, na které si teď nevzpomenu. Kmotr k takovým rodinným románům patří. Není to gangsterka o tom, že zastřelíte každého, na koho natrefíte. Je to knížka, která se odehrává v prostředí mnohem sofistikovanější mafie, která sahá až do politiky. To ale není tématem knížky. Tématem jsou rodinná pouta, čest, touha něco dokázat a nezabřednout do bídy, kterou si člověk nezaslouží. Takže přesto, že se tam čas od času střílí, přesto, že mafie vybírá výpalné a dobrá polovina manželů v knížce řeže svoje manželky jako žito, máte pocit, že je tam vlastně něco správně. Mafiáni dodržují svůj kodex cti a když ho někdo poruší, pomůžou si sami, a nečekají že je někdo vezme za ručičku a problém s nimi půjde vyřešit :)
Knížku jsem četla několik let po tom, co jsem viděla film a čte se to velice pěkně, je to jednoduše napsáno a od Puza si určitě přečtu i něco dalšího.

30.07.2020 5 z 5

Zajímavě napsaná knížka, která pokrývá historii lidstva od pravěku po současnost. Je psaná velmi srozumitelným jazykem i pro laiky a jejím cílem je ukázat, proč jsou lidé tak úspěšný druh. Co mi na knížce vadilo bylo, že autor trochu moc prosazoval svůj názor, že dějiny by měly vést k tomu, aby co největší množství lidí a zvířat bylo co nejspokojenější. Určitě záslužná a obdivuhodná myšlenka, ale racionální člověk si musí uvědomovat, že tohle opravdu nemůže být cílem dějin, přesto autor si toto jako ultimátní historický cíl znovu a znovu prosazuje a je znovu a znovu zklamán, že tomu tak není.

26.05.2020 4 z 5

Tři mušketýři po dvaceti letech - II. díl Tři mušketýři po dvaceti letech - II. díl Alexandre Dumas, st.

Velmi příjemné čtení, které opět dobře skončilo. Mimochodem, nepřipomíná vám líčení Mazarina někoho ze současné české politické scény? "Máme desítiletého krále a ten ještě neví, co chce; máme královnu zaslepenou pozdní vášní; máme ministra, jenž spravuje Francii tak jako nějaký velkostatek, to jest, stará se jen o to, aby shrábl hodně zlata, a k tomu cíli pracuje pletichami a s taliánskou prohnaností; máme prince, kteří dělají osobní a sobeckou opozici a nedosáhnou ničeho jiného, než že Mazarinovi vyrvou těch několik prutů zlata a nějaký ten drobeček moci."

11.04.2020 4 z 5

Tři mušketýři po dvaceti letech Tři mušketýři po dvaceti letech Alexandre Dumas, st.

Trochu jsem se na začátku bála, aby to nebylo jako u tolika "druhých" dílů - které ve srovnání s původním dílem za nic nestojí. U této knihy se to ale nestalo. Vyprávění se čte krásně, kapitoly jsou tak akorát dlouhé a postavy jsou uvěřitelné - až na pár maličkostí. Vlastně mi u té knížky vadí jen 2 věci - všichni potřebují staré mušketýry z minulé knihy, ač když se na ně podíváme z globálu, byli vlastně jen obyčejní vojáci. A druhá věc, úhlavní nepřítel (nebudu naschvál psát, kdo to je) je až archetypální ďábel.
Kromě toho se snad nadá Dumasovi nic vytknout. Je to opravdový mistr pera, dokonce bych řekla po těch staletích stále ještě král dobrodružné brakové literatury - a vůbec to u něj nemyslím pejorativně.

06.04.2020 3 z 5

Sága rodu Forsytů 1-3 Sága rodu Forsytů 1-3 John Galsworthy

Ságu, respektive její první 3 díly, které byly sebrané v knížce s obrázkem Damiana Lewise, jsem přečetla ještě na gymnáziu. Je to čtivý příběh, který vypráví o několika generacích britské vyšší střední (třídy) na přelomu 19. a 20. století. Knížka mě moc bavila, ale řekla bych, že tady hodně záleží na překladu, který se vám dostane do ruky. Existuje jich mnoho verzí, lepších i horších.

02.04.2020 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Krásná typická sága z rodinného prostředí, ovšem odehrává se netradičně v cirkuse. Pokrývá mám dojem 18. - konec 19. století. Musím říct, že mě bavila víc než seriál a je taky obsáhlejší. Ač je v některých věcech romantizující, v jiných se všichni poznáme. Je to jedna z knížek, které si člověk pamatuje a rád se k nim vrací.

02.04.2020 5 z 5

Řekla bych že asi nejlepší díl ságy o HP, po něm už to podle mého názoru začalo upadat. Příběh je fajn a je jako v podstatě první díl víc zaměřen na to, co se stalo před Harrym a začínáte zjišťovat víc o politice kouzelnického světa, na které staví 3 poslední díly.

24.03.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Další pohádkový díl HP. Na druhém a třetím dílu bylo fajn to tajemno, že člověk se v podstatě dozvěděl až na konci kdo je hlavním antagonistou a tím si knížka čtenáře udrží. Pěkná pohádka pro děti i dospělé.

24.03.2020 4 z 5

Dobrá oddechovka, kterou si může užít v podstatě kdokoli zhruba od 10 let výš. Ačkoli i tady je znát politika světa HP, jedná se o asi nejpohádkovější díl.

24.03.2020 4 z 5

Knížku jsem četla... asi před rokem? Tak nějak. A musím říct, že větší slátaninu jsem hooodně dlouho neviděla. Něco naprosto šíleného. A odmítám to přijmout do kánonu. Nejsem nijak skalní fanoušek HP, přesto jsem si první 3 či 4 díly užila, tohle ale je opravdu o ničem. V souvislosti s touto knihou bych doporučila podívat se na Youtube na A very Potter musical - 3 dílný amatérský muzikál hraný americkými vysokoškoláky. Pro ty co umí trochu anglicky super vtipná podívaná, která dává mnohem větší smysl, než tohle, a u které se navíc člověk zasměje. Kromě toho, Granger Danger a I'm Harry freakin Potter jsou chytlavé songy.

24.03.2020 odpad!

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Jedna se o poutavě převyprávěný Nový zákon. Vzhledem k tomu, ze je vyprávění obsirnejsi, umožňuje člověku více se zamyslet, než kdybyste četli Nový zákon jako takový.

21.02.2020 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Touto knížkou jsem dokončila ságu o Zaklínači. Jako další hodnotitelé mám pocit, ze bylo až zbytečně moc postav a sekvence, kde se něco děje byly protínány spoustou takových, kde se nedělo zhola nic. Zkratka Zaklínači v Sapkowskeho podání sluší daleko víc povidkovy formát, a to včetně Bourkove sezóny. Svět jako takový je krásně promyšlený, což vyniklo zejména ve hře Witcher 3. Dej týkající se hlavních postav je ukončen mlhavě, takže každý si může některé věci domyslet po svém. Co mi v sáze vadilo, je menší nekonzistentnost hlavních postav, například co se tyče věku nebo některých událostí.

21.02.2020 2 z 5

Humorná knížka, něco na způsob Forresta Gumpa. Vypráví příběh staříkova života, jenž se prolíná s dějem v současnosti, a shodou okolností se stařík nachomýtl v podstatě ke všem podstatným událostem Švédska 20. století.

16.02.2020 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Bouřková sezona je jiná než zbytek ságy. Ano, je spíš podobnější povídkám. Děj je zaměřen na hlavní postavy a není přerušovaný, rozkouskovaný a neodehrává se v několika časových rovinách. Taky čtenář není zatížen politikou těch asi 20 království, která se v sáze vyskytují (v podstatě). Mně to tak vyhovovalo víc. Z počátku je do očí bijící výskyt "dospěláckých" věcí ve v podstatě "pohádkovém světě". Ale na tom je postaven humor a styl vyprávění. Za mě mnohem lepší než pozdnější díly původní ságy.

15.02.2020 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Kniha měla více děje než předešlé romány a lépe se tak četla. Přesto mám pocit, že na to, kolik je v knize stránek je zapamatovatelných událostí zoufale málo. Nic zajímavého, u čeho bych mohla říct "kniha byla o tomhle", tam pro mě není. Připadá mi, že jde v podstatě "24 hodin", kdy většina věcí, co se za ten den odehraje, je absolutně nevýznamná. Zaklínač (3) je úžasná hra, povídky relativně ujdou, svět je pěkně promyšlený, ale románový styl mu podle mě nesluší.

10.02.2020 2 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Sága o Zaklínačovi se urodila přesně do toho typu fantasy, který moc nemusím - válka několika království mezi sebou a jedním úhlavním nepřítelem, spousta spojenců, kteří přebíhají mezi oběma stranami a kupa jmen, která si nestačím zapamatovat, takže v podstatě většina politické situace jde kolem mě. Na tomto pozadí je ale pořád příběh několika hlavních postav, který se posouvá pomalým, ale (snad) jistým pohybem kupředu. Některé pasáže se mi četly dobře, jiné méně dobře, v podstatě je knížka složená z epizod, kdy některé situace popisují až moc obšírně (třeba banket), a některé jen tak přeletí. Tenhle díl nebyl úplně o Zaklínačovi, ale spíš o zbylých hlavních postavách. Opět jednoduše napsané dílo, s narážkami na různé kulturní objekty. Takže pokračuji dál.

01.02.2020 2 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Jedná se v sérii o první souvislý text, takže věci dávají občas větší smysl. Opět jde o jednoduše napsanou knížku, občas mi ale připadá, že autor vidí rozdělení inteligence čtenářstva (či možná lidstva) dost extrapolovaně. Na knížce byla poměrně unavující část ohledně politického vyjednávání, množství postav a zemí je až příliš velké, aby se v tom dalo rozumně orientovat, ale to je podobné ve všech fantasy tohoto druhu... Obecně bych knížku zhodnotila jako dobrou oddechovku.

30.01.2020 2 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Stejně jako první díl se jedná o čtivou knížku, jednoduše napsanou. Pro nejširší vrstvy lidí. Lze poznat, že autor má vzdělání, co se týče politiky, nejspíš ho i baví umělé jazyky jako Tolkiena. Kdo má přehled, najde v díle odkazy na pohádky, či historické události. Občas je to i vtipné. Ale že by to byl až takový zázrak, to bych neřekla.

30.01.2020 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Ačkoli nejsem příznivcem milionu ras, tisíců království a vymyšlených jmen, která ani nejdou vyslovit, jde o dobře čtivou a nenáročnou knížku. Je na ní z větší části založen děj první série Netflixového seriálu.

29.01.2020 2 z 5

Tři mušketýři 2. díl Tři mušketýři 2. díl Alexandre Dumas, st.

Čtivé a jednoduše napsané, stejně jako první díl. V tomhle jsem ale trošku přeskočila, protože už mě nebavily sáhodlouhé pasáže o milady. Nicméně to jejímu charakteru dodalo hloubku (aby o ní na konci knížky zase se vší parádou přišla). Nejlepší filmové zpracování druhého dílu je asi to anglické. Tady se mi i nejvíce líbila postava kardinála, která je opět v knížce o něčem trochu jiném než ve filmu. Knížka není náročná, je určitě vhodná na dovolenou, či nenáročnou zábavu.

13.01.2020 3 z 5