Mystifica Mystifica komentáře u knih

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Čtivá, jednoduše napsaná knížka, přístupná pro široké vrstvy lidí. Není v podstatě důležité, že se to odehrává v 18. století, protože láska, intriky a boj o moc jsou věčné. Měla jsem to přečtené velmi rychle, členění na kapitoly je dobré pro lidi, co nechtějí nebo nemůžou přečíst víc textu najednou. Překvapilo mě, jak některé charaktery byly jiné od všech filmových zpracování.

13.01.2020 3 z 5

Assassin's Creed: Průvodce světem Assassin's Creed: Průvodce světem kolektiv autorů

Krásně zpracovaný atlas celé série Assassins Creed. Pro fanoušky vážně stojí za to, je to souhrn v podstatě všech platforem, na kterých AC existuje, ať už informace z her, knížek, nebo komiksů. Co je ale naprosto příšerné, je český překlad. Občas to vypadá, že to po sobš nečetl ani překladatel, natož nějaký korektor. Někdy je v knížce i několik pokusů, jak větu napsat (třeba u profilu Al Mualíma), někdy je zase uveden anglický název a za ním český (vatican vault), ačkoliv u ostatních zmínek na stránce je pouze český. Prostě bohužel na český překlad AC hodně doplácí a u tohoto krásného atlasu to platí dvojnásob.

30.12.2019 2 z 5

Opuštěný Opuštěný Oliver Bowden (p)

Vůbec nejlepší díl z Assassinského světa, který jsem četla. Odlišuje se od ostatních dílů tím, že dává smysl i jako kniha, aniž byste museli vědět, že se jedná o dílo založené na hře. Daný díl jsem nehrála, ale předpokládám, že kniha ho rozšiřuje. Sice poměrně záhy vám dojde, kdo asi je "vrahem", ale to tajemství, které musíte odhalit a to, že s postavou prožíváte vlastně celý její život, kdy postupně "opravujete tom co se zpackalo" a odhalujete pravdu, vás u knížky udrží. U minulého dílu - Tajné křížové výpravy - jsem taky psala, že je nejlepší, ale tenhle díl je na tom ještě o něco líp.

30.12.2019 3 z 5

Profesor a šílenec Profesor a šílenec Simon Winchester

Zajímavá knížka, která byla úplně něčím jiným, než co jsem čekala podle obalu. Domnívala jsem se, že půjde v podstatě o historickou detektivku a při tom jde o příběhové zpracování průběhu vzniku Oxfordského slovníku angličtiny. Je vidět, že autor si toho o tématu hodně nastudoval a je zajímavé se o tom dozvědět, ještě podstatně zajímavější to pro vás asi bude, pokud studujete třeba lingvistiku. Zápornou stránkou je, že knížka nemá skoro žádný děj a je hodně popisná, nicméně bylo to natolik zajímavé, že zvažuji pořízení dalších knížek tohoto autora.

22.12.2019 3 z 5

Odhalení Odhalení Oliver Bowden (p)

Popsaný příběh posledního Eziovského Assassins Creedu. Tyto knížky jsou čtivé, i když některé pasáže nepůsobí úplně ideálně, zkrátka příběhu víc sluší hra. Nicméně knížky se čtou dobře a je to super věc hlavně pro člověka, který má rád herní sérii a z nějakého důvodu nechce nebo nemůže hrát konkrétní díl. Taky seznámí obyčejného člověka, kterého jinak třeba historie vůbec nezajímá, se zajímavými místy a postavami.

18.12.2019 2 z 5

Tajná křížová výprava Tajná křížová výprava Oliver Bowden (p)

Asi nejlepší knížka v sérii. Taky podle mě měla první hra možná vůbec nejlepší příběh z AC. Na knížce je dobré, že popisuje nejen děj první hry, ale i to, co se stalo po tom a co se člověk postupně dozvídal z dalších dílů AC a možná i něco navíc. Příběh na sebe pěkně navazoval, i když na konci byl "špatný král" až příliš klišovitý. Mimochodem, knížka patří dějově před Revelations, neboť je psaná ve formě deníku, který čte Ezio na cestě do Konstantinopole.

18.12.2019 3 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Kniha popisuje děj hry. Člověk, kterého zajímá série, se dozví, co potřebuje, ale některé pasáže prostě jsou až komické, je to tak, hraní hry nemůže být přepsáno do románu. Nicméně v prvních dílech AC je příběh stravitelný a čtenář se vypraví na spoustu zajímavých míst.

18.12.2019 2 z 5

Alamut Alamut Vladimir Bartol

Ke knížce jsem se dostala asi podobně jako spousta dalších náhodou - přes hru Assassins Creed. Rozhodně to není knížka pro každého hráče AC. Je vcelku hluboká, filosofická a je na ní znát, že autor o reáliích arabského světa nastudoval, co mohl, ačkoli to v jeho době nemohlo být jednoduché. Také podle wiki v podstatě jediným zdrojem k této době jsou zápisky Marca Pola Milion. Knížka je napsaná poutavě a postupně odkrývá obraz toho, jak je mocnými manipulováno s lidmi a vystavuje celý svět pod heslem "nic není pravda, vše je dovoleno".

18.12.2019 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Knížku jsem četla velmi dlouho, ale bavila. Trochu mi to připomnělo Sofii svět tím, jak tam byly popisovány různé režimy, u Sofie zase různé filozofické směry. Bezesporu je to ale knížka ctivejsi a strhne pošle mě jak kluky, tak holky a to bez rozdílu vzdělání a každý si vezme to svoje. Dej ubíhá a je úžasné jak to autor naplánoval.

08.08.2019 4 z 5

Paměti sedláka Josefa Dlaska Paměti sedláka Josefa Dlaska Josef Dlask

Zajímavá knížka, v podstatě takový deník sedláka, až na to že psaný většinou v ročních intervalech. Zaznamenává jak život na vesnici, tak i významnější dějinné události. Úplně ale nesouhlasím s úvodem a závěrem (edice Melantrich 1941). Mám dojem, že autoři těchto textů vyvozují příliš mnoho z příliš malého obsahu a dopouštějí se tím vlastně toho, z čeho obviňují Dlaska - fantazírování. Připadá mi, že ho odsuzují jako "malého nevzdělaného člověka, který nemá co do činění s velkými dějinami a vůbec jim nerozumí" poněkud neprávem, a že pokud by vzali dnešního člověka, jenž má na rozdíl od sedláka pravděpodobně maturitu a někdy i bakalářský titul, museli by dojít ke stejnému závěru. Dále nesouhlasím s názorem v závěru, že nechápe souvislosti a přelétává v hlavě od jednoho tématu k druhému, aniž by mezi nimi byla souvislost. Jeho zápisky nebyly určeny k veřejnému publikování a jednotlivé věty spolu v některých částech neměly souviset. Jako kdyby mi řekl někdo že jsem blázen, když si napíšu do nákupního seznamu rohlíky a šampon.

27.05.2019 5 z 5

Sokrates Sokrates Josef Toman

Jsem ráda, že takové slavné osud jsou zpracovávány do románové podoby. Knížku bych přirovnala třeba k Jeho království od Waltariho, které převyprávělo biblický Nový zákon. Knížka mě chvílemi nebavila a navíc si myslím, že autor až moc okatě vyjadřoval svoje politické názory (sociálně demokratické, až moc sociálně, na můj vkus). Obecně jsem za tento typ literatury ráda, protože človšk pozná kus historie a vůbec se při tom nenadře, ale že by to bylo něco extrémně úžasného, to ne.

15.05.2019 2 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Bylo to napínavé a na konci se čtenář vlastně nic nedozvěděl. Na to ze je to prodáváno v edici bestseller je to podle mě nadprůměr, nemohla jsem se od toho odtrhnout.

23.03.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jedna z mála knih, u kterých se mi mnohem víc líbil film, než ta kniha samotná. Ne že by to bylo špatné, ale film byl prostě o hodně lepší...

20.03.2019 2 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Trochu míň zábavné než Bočkova Aristokratka, ale pořád dobré humorné čtení.

20.03.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zábavná humorná knížka o šlechtické rodině vracející se z emigrace. Něco jako český Deník princezny, ale vtipnější.

20.03.2019 4 z 5

Zápisky o válce galské Zápisky o válce galské Gaius Iulius Caesar

Jednoduchým jazykem napsaná kniha o dobývání celé Galie, tedy je možno se dozvědět o národech přes Francii po Švýcarsko. Vzhledem k přísné popisnosti je těžší udržet pozornost po delší dobu. Taky některé pasáže jsou viditelná propaganda, ale je úžasné zjišťovat, jak ten svět před 2 000 lety byl vlastně stejný jako dnes...

24.02.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Fifty shades of Glass Room. Tak by se to mohlo jmenovat. Kniha inzerovana jako o vile není o vile. Ve skutečnosti je o milostném mnohouhelku mezi paní tovarnikovou, jeji přítelkyní lesbou, panem tovarnikem, jeho pritelkyni prostitutce z Vidne a o několika minoritnich postavách, jako jsou dětí a sluhove výše zmíněných. Je to 2. kniha, kterou jsem od Mawera četla, bohužel ani jedna z nich mě příliš nezaujala. Nechápu povrchnost lidí, kteří tuto červenoknihovnu zařadili do vyberu na Manbooker prize.

26.05.2014

Model Model Lars Saabye Christensen

Příběh o umělci, který má oslepnout, ale dostane nabídku. Až příliš pozdě zjišťuje, co vlastně přijal a jaké to má následky. Vlastně to ve mně evokuje spojitost s Faustovou smlouvu s Ďáblem. Umělec se ale nemůže vyvázat.

14.10.2013 4 z 5

Pes ve městě Pes ve městě Veronika Hájková

Humorná knížka na oddech. Jde o něco na způsob Frýbové Robina, ale odehrává se, vzhledem k roku vydání (2012) v současnějších reáliích. Čte se velmi pěkně, předností jsou kraťoučké kapitoly, takže pokud máte na čtení málo času, neodkládáte ji s pocitem, že jste museli knihu odložit uprostřed děje.

14.10.2013 3 z 5

Můj kamarád Shiloh Můj kamarád Shiloh Phyllis Reynolds Naylor

Knížka byla zfilmovaná, ale film nemůžu sehnat. Jedná se o velice pěkný příběh statečného chlapce, který zachrání milovaného psa. Důležité je také prostředí, kde se děj odehrává. Je to odlehlá vesnice či snad maloměsto, kde se všichni navzájem znají a neexistují klasické městské předsudky, které všichni ze svých životů známe. Vztahy lidí jsou tam úplně jiné, než na jaké jsme zvyklí.
Jde o povídku s malým množstvím postav. Je stravitelná pro děti, ale myslím, že i dospělý si odnese svoje.

14.10.2013 3 z 5