Alamut

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o orientálním vládci, který si pomocí rafinovaného mýtu vytváří spolehlivý úderný odddíl naprosto oddaných bojovníků, se odehrává v 11. století v Persii. Román byl napsán na základě jedné epizody z románu Marca Pola Milion. Je to příběh o ďábelsky inteligentním a rafinovaném perském vládci, jenž si získal naprostou oddanost vybraných mladíků tak, že je ve stavu drogového omámení přenášel do fiktivního ráje, který vystavěl podle orientálního vkusu. Krásné, v umění a lásce vyškolené dívky byly vychovávány k potěše bojovníků jako odměna za jejich hrdinské skutky. Dívky jim vytvářely iluzi ráje, který jim slíbil Alláh po mučednické smrti. Mládenci, kteří se v této promyšlené pasti jednou ocitnou, jsou pak ochotni jít dobrovolně na smrt, jen aby se znovu dostali do vysněných míst. Za základě současných politických zkušeností je román překvapivě aktuální....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46429/alamut-Gpl-46429.jpg 4.448
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Albatros (ČR)
Orig. název

Alamut, 1938

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Alamut

Přidat komentář
michalhk89
03. dubna

První polovina knihy trochu rozvláčnější, ale pak vše dostane spád. Vcelku pak knihu hodnotím jako velmi poutavou. Zamýšlí se nad znepokojivými tématy, které jsou i pro náš svět aktuální. Víra a fanatismus jako zbraň, změny ve společnosti a politice. Je zajímavé, že autor se inspiroval v knize Marca Pola, což bychom mohli brát jako relativně povšechný zdroj. Kniha Alamut přitom popisuje mnohé skutečnosti s velkou přesností a dává náhled do tajemství, která nebyla dlouho známa. Zajímalo by mě, z jakých zdrojů autor čerpal.

Mystifica
18.12.2019

Ke knížce jsem se dostala asi podobně jako spousta dalších náhodou - přes hru Assassins Creed. Rozhodně to není knížka pro každého hráče AC. Je vcelku hluboká, filosofická a je na ní znát, že autor o reáliích arabského světa nastudoval, co mohl, ačkoli to v jeho době nemohlo být jednoduché. Také podle wiki v podstatě jediným zdrojem k této době jsou zápisky Marca Pola Milion. Knížka je napsaná poutavě a postupně odkrývá obraz toho, jak je mocnými manipulováno s lidmi a vystavuje celý svět pod heslem "nic není pravda, vše je dovoleno".


3DD!3
07.04.2018

"Síla našeho zřízení nespočívá v počtu přívrženců, nýbrž v jejich kvalitě..." Bartolův prorocký román o inteligentním Iránském vládci, který snil o silné mravní říši a jeho odvážném plánu proměny rádoby věřících v oddané fanatiky. Zvláštní shodou náhod kniha vyšla těsně před druhou světovou válkou, která byla také ve znamení fanatizmu i když lze paralely mezi dvěma vládci lze hledat jen těžko. V českém překladu pak Alamut vyšel krátce po vzestupu Usámy bin Ládina a zde se paralely hledají mnohem lépe. Příslib ráje lidem jednoduchým, kteří víru potřebují jako drogu, touha zemřít vštípená od narození kvalitním vzdělávacím systémem. Není silnější zbraně než je člověk, toužící po smrti. Ví to armády západních mocností, které v rámci národní bezpečnosti neváhají kohokoliv obětovat, nejen teroristé. Bartol velice dobře zdůraznil, že Hasan Ibn Sabáh je spíše filozof klasické řecké školy (dnes bychom řekli západního vzdělání) a jeho nápady jsou velice pokrokové. Román znovu nabírá na aktuálnosti. Otevřená náruč Evropy je připravena vzdělávat a vychovávat další Sabáhy, další bin Ládiny. Platíme za své chyby a děláme je znovu protože nejsme jednotní. Bojujeme sami se sebou.

KnihovniceVěra
20.07.2017

Čtivé, výstižné vylíčení mechanismu vzniku a udržení moci islámu. Jak funguje demagogie aneb naplnění hesla: Nic není pravdivé, vše je dovoleno.

reader11
28.05.2017

Skvělý námět a umělecké ztvárnění skoro neuvěřitelného příběhu,který se však skutečně stal ..roman o moci,manipulaci,ovladani jinych lidi a jejich pouzivani jako nastroju pro vlastni cile...v historickych kulisach stredovekeho arabskeho sveta...o vzniku sekty asasinu Starce z hory.4 *jen proto,ze jazyk ponekud jednodussí,nicmene namet to bohate vynahradi.Velmi aktualni,protoze na podobnych principech funguje i soucasny radikalni islam,IS,ci islamsti teroriste.

8130
28.02.2017

Myslím, že tato kniha je velice nadčasová,nechce se věřit,že ji Bartol napsal v roce 1938, přijde mi to jako by ji napsal včera....doporučuji ji všem, čtěte pomalu a pozorně, přemýšlejte o obsahu.

hankapimi
23.02.2015

Od 11. století ke dnešku uplynula již hodně dlouhá doba a přesto je tento román zvláště v současnosti velmi aktuální. Je to taková příručka pro bezvěrce, kam až fanatikové ve jménu radikálního islámu a Alláha mohou zajít . Lež, manipulace, vraždy - " účel světí prostředky"...Málokdy dávám plný počet hvězdiček, ale tato kniha si je zaslouží. Neuvěřitelná, fascinující, chytlavá, mrazivá... Nejde mi z hlavy, určitě se k ní ještě vrátím ! Doporučuji všem přečíst a velmi pozorně !!!

SolomonSane
27.01.2015

Příběh, který je děsivý i fascinující zároveň. Je celkem škoda, že jsem na tuto knihu narazil vlastně uplně náhodou, protože po přečtení se ve mně rozproudil tak silný tok myšlenek, že si myslím, že by tato kniha měla být na seznamu povinné četby (vedle líbivých zamilovaných Shakespearů (nikoliv však špatných!) by se tak dostalo mládeži do ruky dílo s tématem, které je věčné a v současnosti i celkem aktuální). Alamut se mi zaryl silně a hluboko do paměti a rozhodně se k němu nejednou vrátím.

1

Doporučujeme

Daleko od hlučícího davu
Daleko od hlučícího davu
Pýthiiny rady
Pýthiiny rady
Počátek
Počátek
Muka
Muka