Mystifica Mystifica komentáře u knih

Robin Druhý a jeho rodina Robin Druhý a jeho rodina Zdena Frýbová

Tahle kniha mne bavila nejvíc ze všech Frýbové "psích knížek". Je asi nejtlustší. Obsahuje v podstatě nejvíc postav, které nás provázejí celým příběhem a prožívají legrační příhoy. Zrovna u tohoto díla mne mrzí, že ho nikdo nezfilmoval, myslím, že by mělo potenciál dopadnout velice slušně.

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Veselá oddechová knížka. Opět o pejskovi. Zrovna v tomto díle je vidět, jak Frýbová přirovnávala pejsky k malým dětem, na epizodě se Sašíkem a Ronánkem.

Dvě dámy v tísni Dvě dámy v tísni Zdena Frýbová

Mě kniha bavila. Je pravda, že se časem opakuje, ale je přesto napsána živě a s humornou nadsázkou.

14.10.2013 3 z 5

Žirafí krk Žirafí krk Judith Schalansky

Možná překvapí, že i když je příběh o učitelce, ve škole se odehrává jen pár stránek. Hrdinkou je přísně racionální a snad i netečná až bezcitná profesorka. Je vyznavačkou darwinismu, jinými slovy život je boj, tak bojuj. V příběhu bilancuje svůj dosavadní život i životy lidí okolo sebe. Její povaha je konzistentní a v průběhu života se v příliš nezměnila. Podstatou knihy není příběh, který se odehrává "v současnosti", v průběhu zavírání školy, ale ten, který prožila a který ji tvaroval. To vše v kontextu jednoho nejmenovaného města jedné nejmenované země bývalého východního Německa.
Mimochodem, kniha je velice pěkně ilustrovaná.

Café Hyena (plán vyprovázení) Café Hyena (plán vyprovázení) Jana Beňová

Jedná se v podstatě o rozvětvený příběh mimo čas a prostor, v němž vypravěčka po různu umírá a v jiné větvi se zas vrací. Je to příběh o pocitu z města, o vztazích a o přerodu z "dítěte" (protagonisté jsou už dospělí, ale neuvažují tak), o tom, kam směřovat a jak nás ovlivňuje naše okolí.

13.10.2013 2 z 5

Smrt krále Šumavy Smrt krále Šumavy Martin Sichinger

Čtivá kniha s nečekaným koncem. Odehrává se vlastně ve dvou liniích a dala by se snad zařadit k detektivkám. Chlapec se snaží odhalit pravdu o Králi Šumavy, jelikož to, jak byl prezentován za socialismu je podle lidí okolo něj zkreslené. Do toho se rozvíjí drama s chlapcovou novou spolužačkou. Dramatické vyvrcholení díla se nakonec paradoxně Krále vůbec netýká.

13.10.2013 4 z 5

Katilinovo spiknutí Katilinovo spiknutí John Maddox Roberts

Autorovi patří uznání za pečlivé nastudování římských reálií a dějin. Sice je jejich popis v ich formě občas trochu kostrbatý, přece jen když něco znám, tak to nemusím tak obšírně popisovat, ale vlastně právě kvůli těm popisům sérii čtu.

13.10.2013 3 z 5