Smrt krále Šumavy

Koupit

Příběh ze současných Čech od Martina Sichingera, držitele Literární ceny Knižního klubu za román Cukrový klaun (2008), nás přivádí ke starým příběhům šumavského pohraničí. V roce 1959 vznikl podle scénáře Rudolfa Kalčíka film Král Šumavy, ve kterém příslušníci pohraničního praporu SNB Kiliána dopadnou a zabijí. Film zaznamenal nesmírný ohlas a od uvedení do kin ho viděly přes tři miliony diváků - přesto, že se Kiliána nikdy dopadnout nepodařilo. Na konci léta 2010 dvanáctiletý Tomáš odjíždí se svými rodiči na samotu poblíž Kvildy. Stejně jako jeho otce ho fascinuje pátrání po skutečném osudu Krále Šumavy, a cesta ho zavede do bavorského městečka Röhrnbach ke hrobu Kiliána Nowotného. Právě v Bavorsku se Tomáš dozví, jakou chybu udělal Král Šumavy při svém posledním přechodu, proč musel zahynout na plátnech českých kin, a jak lehce kolem nás vznikají lži, kterým se nikdo neubrání. Vydejte se s Martinem Sichingerem do nitra šumavských hor, po dávných stezkách, ke starým příběhům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93016/smrt-krale-sumavy-93016.jpg 3.756

Kniha Smrt krále Šumavy

DuncanIdaho

Kniha je sice román, ale čekal jsem zde více faktů. Faktů o Killiánovi je tu minimum. Je to spíš krátký příběh o dvou dětech pro děti. Je to ale lepší než Cukrový klaun, který nebyl o ničem. Mám rád knihy o Šumavě a o té tam něco málo bylo, takže alespoň jedno plus.

ivzu77

Knihu jsem za pár hodin přečetla, brala jsem to jako románový příběh než knihu faktů, i kdyz plno věcí jsou skutečně údaje ze života tohoto skutečného šumavského převaděče a legendy Šumavy. Popisy míst, cest, měst, vesnic a lesů mne bavila a ráda jsem si to pak vyhledala v různých databázích pro porovnání.

TomHr

Smrt krále Šumavy je zařaditelná mezi knihy pro mládež, jen jednoduchá zápletka na pozadí je spíše dospělácká. Hlavní (dětský) hrdina je přesídlen z Prahy na samotu na horách a – jak jinak – začne se mu tam líbit: tenhle motiv je průhledný a knize nepomáhá ani příliš mnoho černobílých postav a mravoučných hlášek. Po výborné Kocovině šumavského léta tohle dílko zklamalo; snad jsem čekal něco jiného.

zdenaR
30.06.2021

Kniha se čte dobře, taková oddechovka spíše pro dospívající mládež. Název je poněkud zavádějící, protože král Šumavy je sice často zmiňován, ale mnoho nového a zásadního se zde nedozvíte.

hapac
18.02.2020

Kocovina šumavského léta se mi líbila moc, tato kniha není špatná, určená spíše pro větší děti, ale proč ne, pro mne další milý zářez z knih o Šumavě, takže fajn.

Eicherik
21.12.2018

Kniha se mi líbila. Dozvíme se v ní mimo jiné informace o proslulém německém pašerákovi, který se jmenoval Kilián Nowotny, o slavném Kachyňově filmu Král Šumavy a o dětské hvězdičce Tomáši Holém. Příběh jako takový mi svojí formou připadá spíše jako pro starší děti. Vyprávění je to velmi smutné, ale za přečtení rozhodně stojí.

IYv
06.09.2018

Tak jako v případě Cukrového klauna, i tady se cítím podvedená. Kniha je dle mého názoru pro děti narozené nedávno.
Pro dospělého čtenáře se mi zdá poněkud naivní.

Foks
15.01.2018

Martin Sichinger je výborný spisovatel. Jeho styl vyprávění dokáže velmi rychle zaujmout a nepustit. Četbu jsem si vyloženě užíval. Nádhera.