Mystifica Mystifica komentáře u knih

Rasputinovo proroctví Rasputinovo proroctví Steve Berry

Opět čtivý akční román. Tentokrát se odehrává v Rusku a v Americe a ústředním tématem je alternativní historie - snaha o znovudosazení Romanovců na carský trůn. Osvěžující je, že v tomto díle není hlavní postavou Cotton Malone. Knížka je lehké dovolenkové čtivo. Druhá půlka mi připadala až moc americká (a vlastenecká - všichni obdivují Ameriku a chtějí být jako oni). Taky v knížce uvidíte, že autor asi nebude úplně expert v kynologii (to nejsem ani já, ale stejně... proč???). Jinak knížka rychle utíkala a je to v podstatě to, co od odpočinkového čtiva chcete.

18.08.2021 2 z 5

Třetí tajemství Třetí tajemství Steve Berry

Berryho knížky z církevního prostředí mě baví. Druhou takovou, kterou jsem četla byla Maltezska výměna. Na této knize bylo osvěžující i to, ze není z Cottonovske série. Jako vždy jsou živě popsána historická místa, to byla jedna z věcí, co se mi líbily. Na druhou stranu se. I úplně moc nelíbilo rozuženi, ale to tak bývá u knížek, které po cely dej skrývají nějaké úžasné tajemství. To odhalení obyčejné za to nestojí…

08.08.2021 3 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

Knihu jsem četla jako nekolikatou v řadě a upřímně mě bavila více, než před tím čtena Alexandrijská knihovna. A to ačkoliv mě historie kolem M. L. Kinga prakticky vůbec nezajimala. Jediné co mi přišlo trosku divné byly rozhovory v knize (nechci moc prozrazovat), jinak na akcnost Berryho románů už jsem zvykla.

31.07.2021 2 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Krásně zpracovaná a ilustrovaná knížka, jejímž obsahem jsou v podstatě jednotlivé motivační myšlenky, které vás můžou motivovat k přemýšlení o různých věcech různým způsobem. Není to román, který čtete od začátku do konce, spis knížka, kterou vezmete čas od času do ruky a najdete v ni něco milého, či něco k zamyšlení.

27.07.2021 4 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

No… kniha se řadí do podobné kategorie jako Fifty shades, příběh je úplně jednoduchoučký a hrdinka kravka která se nezajímá o nic jiného než o svůj vzhled. A když už to nakonec “dobře dopadne” tak v dalším dílu (ten mě už příliš nebavil, ani jsem ho nedocetla…) budete asi překvapeni jakým směrem se příběh ubírá.
Ale filmovému zpracování se musí nechat, ze byli vybráni hezcí herci a krásné lokace (narozdíl od Fifty shades), což z nej aspoň pro potechu oka děla vcelku příjemnou věc… jinak nemám s čím srovnávat, tento typ literatury není zrovna mým hlavním žánrem…

25.07.2021 1 z 5

Alexandrijská knihovna Alexandrijská knihovna Steve Berry

Oddechova knížka, typická pro Cottonvskou sérii. Opět všichni nerozbitni, ale fakt je, ze jsem až do konce nevěděla kdo je vrahem. I když mi motivace postav připadala poněkud pritazena za vlasy, téma nastolilo zajímavou otázku a oblast pro přemýšlení a hledání novych informaci.

25.07.2021 2 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Lužickosrbský Faustův příbuzný, čarodějův učeň Krabat. Kniha je psaná velmi jednoduchým jazykem, který děti přijmou jako temnější pohádku, dospělí jako zpodobnění nástrah, které na dospívající můžou číhat.

05.07.2021 3 z 5

Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Jsem velkým fanouškem faustovské tematiky. Minulý díl (Kejklíř) mě bavil, bavil mě i tenhle. Oba byly v podstatě taková "roadmovie" ze středověku. Děj mi připadal dostatečně realistický, i když v tomto díle už mírně klišovitý. Jediná postava, která se mi v podstatě nelíbila, byl v tomto díle Mistr, protože byl až příliš béčkově hororový, bez jakéhokoli propracovaného charakteru. Na závěr se dozvíte opravdu zbytek odpovědí, na které jste se po celý příběh mohli ptát. To je mimochodem jedna z největších deviz autora - postupně staví řadu otázek, které v průběhu příběhu zodpovídá, avšak tvoří otázky další a další, takže vás nutí číst dál a dál, abyste na ně nalezli odpovědi. Shrnu to tím, že příběh se mi velmi líbil mimo Mistrových pasáží.

29.06.2021 3 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Kniha mě bavila. Musím se hned na začátku přiznat, že jsem fanouškem faustovské tematiky. V této knížce sledujeme v podstatě celý život Johanna Fausta (nebo aspoň jeho první půlku - nedávno vyšel druhý díl, který jsem zatím nečetla). Já mám ráda takové romány. Je tam přiměřeně tajemna, středověké reálie mi připadaly dostatečně reálné. Je pravda, že úvod je roztahaný - ale to mi nevadilo. Spíš mi vadilo těch posledních asi 10 % příběhu, kdy Faust přijede do jednoho nejmenovaného města a poslední část je spíš jako laciný thriller. Nic neříkám, napětí tam je vybudované velmi dobře, ale hlavní záporák tam podle mého názoru ztrácí ohromnou část svého charismatu a stává se z něj v podstatě jen blázen, i když se čtenář ani na konci knihy nedozví jeho úplnou podstatu. Ten konec mě doscela mrzel, no :( Na druhou stranu se velmi těším na pokračování, které mám už objednané, tak uvidíme, zda autor bude pokračovat v té lince, kdy bude dělat z této postavy šílence a blázna, nebo se obnoví její tajemná aura a opět budeme krůček po krůčku hledat odovědi na otázku PROČ? Na kterou (stejně jako Faust) stejně nikdy odpověď nenalezneme...

21.06.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

První půlka je pomalejší, ale potom se knížka rozjede a myslím, ze děla původnímu dílu sedící prequel, či spin-off. Knížka působí dojmem, ze je ze stejné éry, jako původní Drákula a nejsou v ní nijak očividně zastoupeny rušící modernismy. Počítala bych ji do hororu částečně s náboženskými motivy. Ačkoliv Dacre samozřejmě exploituje slavné jméno svého předka, myslím ze kniha je provedena a do žánru zapadá.

28.05.2021 3 z 5

Ekonomické bubliny Ekonomické bubliny Dominik Stroukal

Čtivá knížka srozumitelná i pro laiky. Ačkoli jsem od ni čekala spíše popisy jednotlivých ekonomických bublin, nebyla jsem zklamaná. Knížka se z velké části zabývá historií centrálních bank a jejich vlivem na ekonomické bubliny a dále ukazateli, které mohou bubliny naznačovat - vše ve velmi jednoduché formě.

28.05.2021 3 z 5

Stratfordská romance Stratfordská romance Rosemary Anne Sisson

Románově převyprávěný příběh v podstatě celé Shakespearovy rodiny (v jedné generaci). Nebyla to až taková červená knihovna, jak jsem se bála. Kniha se četla dobře. Nejsou tam ovšem žádné zmínky či citace jeho děl, je to čistě autorský počin.

29.03.2021 3 z 5

Tajemný Vesuv Tajemný Vesuv Caroline Lawrence

Vcelku prima knížka pro děti. Neobsahuje příliš modernismů, které by působily rušivě a nenásilnou formou čtenáře seznámí s událostmi kolem katastrofy při pohřbení Pompejí lávou. Zároveň příběh bude pro děti napínavý. Ačkoli už to bylo na mě moc jednoduché, hodnotím kladně.

22.02.2021 2 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst hrozně dlouho už jen kvůli tomu, že mám rada romány ze starověkého Říma. Pak jsem ji taky dlouho četla. Není to špatná knížka, je to docela čtivé. Řím slouží jen jako kulisa ke vpodstatě seriálovému dramatu. Co mi na knížce vadilo je, že postavy jsou velice archetypální a každá má v podstatě jen jednu vlastnost. Třeba Petronius. To je vpodstatě ztělesnění dokonalého člověka (bráno optikou socialismu). Přečtěte si tu knížku 2x a fakt nenajdete jedinou špatnou vlastnost. A to stejné je i u dalších postav. Mají jen jeden účel, jednu vlastnost, jsou velmi černobílé.

12.02.2021 2 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Četlo se to dobře, je to jednoduché, je to místy vtipné, tak jako celá série aristokratky. Místy jsem už měla pocit, že se věci opakují a někdy jsou až moc přehnané, ale pořád je to prima odpočinkové čtivo.

12.02.2021 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Velmi jednoduchým jazykem převyprávěné severské mýty. Knížka je vhodná i pro děti - kromě některých sexuálně explicitních pasáží (haha). Překlapilo mě, jak je krátká. Je spíš opravdu jen "překladem" starých básní, než aby tam byla přidaná nějaká autorská licence a byl z toho román... pro lidi, co do teď o severských mýtech moc neslyšeli (jako jsem třeba byla já) je to super knížka do začátku, které velmi jednoduchým způsobem uvede do devíti světů Yggdrasilu a všeho okolo nich...

01.12.2020 3 z 5

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Knížku jsem četla asi třetí v pořadí, ale to u Malonovské série nevadí. Vzhledem k tomu, že už jsem pár knížek od Berryho přečetla, rozpoznala jsem už autorovo schéma a čekala jsem že udělá to, co i v jiných knížkách - vy, co Berryho čtete, jste to jistě taky čekali. Přesto jsem byla na konci TROŠKU překvapená... Knížka je čtivá, stejně jako další tituly od autora, přesto ale musím říct, že zrovna v tomhle dílu mi některé motivy i MOTIVACE připadaly až moc přitažené za vlasy. To ovšem na účelu knížky - lehce se pobavit - nedělá žádnou škodu.

11.09.2020 2 z 5

Císařova hrobka Císařova hrobka Steve Berry

Kniha mě bavila, opět jde o james-bondovsky akční detektivku s historickými realiemi, tentokrat z prostředí Činy. Na dovolenou ideální jednoduchá četba, kde se třeba i něco nového dozvíte.

03.09.2020 3 z 5

Maltézská výměna Maltézská výměna Steve Berry

Příjemná akční detektivka. V podstatě až do konce jsem nevedela, kdo je vrahem. Tématicky trochu připomíná Dana Browna, taky se zabývá historií a konspiracemi. Ovšem je taková James Bondovsky akční, všichni jsou tam nerozbitní...

30.08.2020 3 z 5

Vyděrač Vyděrač Felix Francis

Klasická francisovka. Oddechová detektivka, která se dá přečíst za den nebo dva, odehrává se v dostihovém prostředí - tentokrat částečně a obsahuje romantickou dějovou linii. K dobru lze přičíst to , že jsem do posledních stránek nevěděla kdo je vrahem.

22.08.2020 3 z 5