Žirafí krk

Žirafí krk https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152550/bmid_zirafi-krk-ddV-152550.jpg 3 19 7

Co si myslí učitelka biologie o svých žácích, kolezích, výuce, výchově, vývojových teoriích a mnohém dalším? Názory a zásady gymnaziální profesorky Inge Lohmarckové jsou pevně vyhraněné, neboť se zakládají na nepochybných přírodních zákonitostech. Jak však zvládá hrdinka, přesvědčená darwinistka, "boj o přežití" v profesní i soukromé sféře, když její provinční gymnázium je pro nedostatek studentů krátce před zavřením, ona sama nedlouho před penzí a její rodina je prakticky nefunkční? Román lze číst i jako provokativní příspěvek k debatě o současném vzdělávání. Autorka: Judith Schalansky (1980) se narodila v německém Greifswaldu, vystudovala historii umění a knižní design a vydala několik próz, z nichž česky vyšel Atlas vzdálených ostrovů, kniha vyznamenaná v Německu několika cenami. Svoje knížky většinou zpracovává i graficky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Der Hals der Giraffe , 2011

InaPražáková
31.03.2018 4 z 5

Palba krátkých vět, hodně nedořečeného, ještě víc nevyřčeného. Kniha, která se dá vykládat několika různými způsoby – v anotaci zmíněný „provokativní příspěvek k debatě o současném vzdělávání“ je z nich nejjednodušší, ale také jako studie o syndromu vyhoření nebo třeba jako svědectví o jedné generaci, která ztratila Boha, ale pevné základy nenašla. A mnoha jinými, nejsem si jistá, jestli jsem všechny našla a mám pocit, že mi uniklo hlavní poselství knihy, bylo-li jaké. Gradace je výborná v rovině dějové (během jedné stránky se z odtažitého výkladu stane intimní psychothriller) i ideové: od tvrzení, se kterými můžeme tiše souhlasit (jistěže jsou nepopulární, ale Inge je mrcha nesympatická a strašně přehání, my bychom to tak vážně samozřejmě nebrali, že ano), po popření podstaty toho, co Inge celou dobu hlásá – ona sama vůli k životu už dávno neprojevuje, je jen stará, opuštěná a vlastně zoufale vystrašená.

„Nikdo nikdy nedospěl k až pravdě. K existenci jediné, ověřitelné, doložitelné skutečnosti. A už vůbec ne tito pánové, kteří ze strachu před skutečným životem zůstali rovnou navždycky ve škole a za zavřenými dveřmi si načechrávají peří před puberťáky. Imponující chování věčných propadlíků.“

To je pro mě Inge a svým způsobem obraz lidí, kteří si ze strachu angažovat se udělali ctnost.

Mimochodem doporučuji výbornou recenzi Jany T. v záložce výše.

los
24.01.2018 5 z 5

výborně komponovaný příběh, negativní hlavní postava - učitelka biologie a její subjektivní pohled na svět a život (v paralelách vlastní, ostatních, německého národa, společnosti a lidstva) de/formovaný zkušeností a povoláním, nečekaná pointa až v úplném závěru vysvětluje název díla, krátké, úsečné, popisné věty; ilustrace z učebnic biologie a netradiční využití margin v pravém horním okraji odkazují k formě odborného pojednání - zajímavé prvky intertextuálního a žánrového mísení

Seteh
29.12.2017 3 z 5

Jak to shrnout... Postava Inge mi nejdříve byla celkem sympatická, protože jsem souhlasila s jejími názory nebo spíše s "vypozorovanými skutečnostmi" v oblasti školství a občas mi její postřehy a poznámky přišly i zábavné. Později mi ale začala jít na nervy a docela mne zklamala. Nejvíce mne zaujal její vztah k Erice a také problém Ellen, na který - ač nepřímo - navazuje Ingy vzpomínka na malou Claudii a scénu ve třídě. To mi přišlo dost silné.
Místy se mi kniha četla dost špatně, bylo to občas takové nemastné - neslané. Některé úseky jsem musela číst vícekrát a někdy se nutit, abych vůbec četla dál.

JanaT.
11.03.2016 5 z 5

Tato kniha mě jako dlouho předtím žádná jiná přiměla si podtrhávat a zapisovat poznámky.Je zvláštní. Její antihrdinku Inge byste zabili, každý z nás takovou zná nebo znal. Přísná "darwinistka", řídící se pravidlem žít= o přežití bojovat. Ale její postřehy jsou zajímavé. Potažmo postřehy autorky, která si Inge vymyslela. Obdivuji její nápad vykreslit tento zvláštní životní postoj. A jeho zrůdné důsledky...O děj v této knize totiž vůbec nejde. Kniha je fiktivní sebereflexí tvrdé a autoritativní ženy, která svůj život opodstatňuje i omlouvá vědeckou teorií.

Lucopatka
27.12.2015 2 z 5

Prvních asi 50 stran jsem čekala, že se něco začne dít. A ono pořád nic. A tak jsem zatnula zuby a knihu dočetla do konce. Nerada opouštím bez boje.
Hlavní hrdinka byla pěkně protivná. Chladná, konzervativní učitelka. Nemám ráda takové typy, možná i to ovlivnilo můj celkový dojem ... :)
A taky jsem vůbec nebyla připravena na tu spoustu pojmů a tezí. Všechno mi to v konečném důsledku splynulo v jeden velký zmatek.
Knihu hážu do škatulky "přečteno, nedoporučuji".

EvaEma
04.10.2014 3 z 5

Kniha mě bavila spíš proto, že mám sama vystudovanou biologii. Vadilo mi ale, jak byla hlavní hrdinka skeptická, negativistická, odevzdaná. Měla pro to důvody, ale baví mě víc knihy s pozitivnějším přístupem a nadhledem.

Mystifica
14.10.2013 4 z 5

Možná překvapí, že i když je příběh o učitelce, ve škole se odehrává jen pár stránek. Hrdinkou je přísně racionální a snad i netečná až bezcitná profesorka. Je vyznavačkou darwinismu, jinými slovy život je boj, tak bojuj. V příběhu bilancuje svůj dosavadní život i životy lidí okolo sebe. Její povaha je konzistentní a v průběhu života se v příliš nezměnila. Podstatou knihy není příběh, který se odehrává "v současnosti", v průběhu zavírání školy, ale ten, který prožila a který ji tvaroval. To vše v kontextu jednoho nejmenovaného města jedné nejmenované země bývalého východního Německa.
Mimochodem, kniha je velice pěkně ilustrovaná.

střední škola učitelé, učitelky

Judith Schalansky