Mysicka_Lb Mysicka_Lb komentáře u knih

Kniha přehledně shrnuje všechny známé i méně známé skutečnosti o tragickém konci Djatlovovy expedice a nabízí také několik teorií, co se oné osudné noci mohlo stát. O této záhadné smrti jsem měla povědomí i dříve, ale teprve po přečtení knihy mi přišla skutečně záhadná a několik dní jsem si musela dát pauzu od čtení, abych to vše vstřebala. Kniha je skutečně mrazivá....

17.10.2019 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Michaela Klevisová umí skvěle psát, její styl se mi moc líbí a s každou další knihou je ještě lepší. Při čtení jsem se celá přenesla do Beskyd a vychutnávala si tamní krajinu s dřevenými roubenkami a po lese se pohybujícími rysy:-). Příběh je velmi napínavý, zároveň však příjemně pomalu plynoucí. Člověk si opravdu rád přečte i ty dějové linky, které neměly se samotnou vraždou a jejím vyluštěním nic společného, ale kdyby něco společného nakonec měly, bylo by to ještě tisíckrát lepší. Zamrzelo mě, že ta detektivní zápletka byla tentokrát dost odfláknutá a nevěrohodná. Jako kdyby si autorka teprve v poslední chvíli uvědomila, že vlastně psala detektivku, a honem tedy vybrala vraha a náhodně ho usvědčila. Její předchozí detektivky byly v tomto směru rozhodně promyšlenější.

17.10.2019 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Surová a drsná kniha, kterou budu ještě dlouho vstřebávat. Strohý, chladný styl psaní, naprosto koresponduje s povahou hlavního hrdiny i se světem, ve kterém žije. Takže i když je kniha místy příliš stručná a příběh vyznívá povrchně a nepropracovaně, za mě to tak mělo být a je o v pořádku. Přesto jsem v rozpacích, jak vlastně hodnotit, protože to určitě není kniha, ze které bych měla dobrý pocit nebo po ní chtěla sáhnout znovu. Jde o velmi depresivní čtení, kdy je i jednou až moc.

Jsem celoživotní vegetariánkou, takže to, že se v knize popisuje podrobně "porážení kusů" a jiné drasťárny, mě zase až tak nezasáhlo. To se skutečně děje, jen ne lidským "samcům" a "samicím". Abych byla upřímná, více mě vyděsilo, že kniha už v roce 2017 předpověděla příchod "smrtícího viru" a především urputnou snahu vlád před ním lidi ochránit, i za cenu jejich vlastního zničení. Ty deštníky na ochranu, zákazy nočního vycházení, vybíjení zvířat, ale hlavně přijetí toho všeho lidmi bez jakýchkoli pochybností či jen prostého NE, jsou mi až příliš povědomé. Věřím, že kdyby byl uzákoněn a normalizován kanibalismus, vypadalo by to tu přesně stejně, jak je v knize popsáno. Některé by zajímala jen finanční stránka věci, někteří by si vše morálně omlouvali ("vyřešilo se tím přelidnění"), některé zvrácence by to vyloženě těšilo a někteří by podobně jako hlavní hrdina sice v hloubi duše věděli, že je něco špatně, ale drželi hubu a krok. Nejvíce lidí by bylo jako hrdinova sestra - napadá mě pro ně označení stádní kusy, kdyby to nebylo vzhledem k obsahu knihy tak ironické.....

13.11.2022 4 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Skvělý námět..... Ale proč to bylo takhle stručné, strohé a nedotažené, jsem nepochopila. Tím spíš, že jde o autorku, která předtím psala úplně jinak a např. její kniha Čarodějnice je opravdu pořádně tlustá. Šlo z toho vykřesat mnohem víc a Camilla i příběh samotný ten potenciál rozhodně mají. Být autorem nějaký začínající neznámý pisálek, jsem spokojena. Takhle ne.... Doufám, že se opět vrátí k původnímu stylu psaní.

15.07.2020 3 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

První kniha ze série s Patrikem a Erikou. Tuto sérii jsem četla na přeskáčku, a tak jsem zřetelně cítila, že tady ještě autorka nebyla tak vypsaná jako ve svých dalších dílech. Ale i tak to bylo dobré a nemám vlastně co vytknout. Jen jsou zkrátka některé její jiné knihy ještě mnohem lepší.

22.10.2019 4 z 5

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

Všechny knihy od Läckberg jsou skvělé. Tahle má navíc ještě ten bonus, že je skutečně zajímavá a rozluštění originální.

22.10.2019 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Za mě naprosto průměrná kniha, která nenadchne, ani neurazí. Určitě jsem si ji ráda přečetla, ale že bych si z ní sedla na zadek, to opravdu ne. Od autorky i názvu knihy jsem asi čekala přece jen trochu více napětí. Vrah byl dobře odhalitelný, ale co je horší, zase až tak mě ani nezajímal, žádná velká záhada se nekonala.... Navíc mi přišlo, že nebyla dostatečně rozvinutá dějová linka s vloupáními do bytů, slibovala jsem si od ní více.

15.07.2020 3 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Tato kniha se mi líbila od Läckberg ze všech nejméně. Autorka začala vykrádat sama sebe a velmi mi to to připomínalo knihu Kazatel. Narozdíl od něj tady šlo ale jen o brutalitu a násilí, které bylo na můj vkus popisováno až příliš detailně. Vyluštění bylo celé divné a v jeho světle pak některé předchozí pasáže z knihy přestaly dávat smysl. Přesto mě autorčin styl psaní tolik baví, že od ní s radostí shltnu i nepříliš povedený příběh.

18.10.2019 3 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Čarodějnice byla mojí první knihou od této autorky a její styl psaní mě natolik uchvátil, že jsem si nedala pokoj, dokud jsem její tvorbu nepřelouskala úplně celou. Přesto zrovna tohle není kniha, ze které bych byla přímo nadšená, a myslím, že mnohé její předchozí knihy jsou ještě výrazně lepší.... Neseděly mi tu hlavně náhledy do minulosti, které byly velmi kruté a podrobně popisovaly násilí na "čarodějnici". Byly tam i úplně zbytečné, pro příběh nepodstatné a autorka mohla klidně zůstat jen u dvou časových rovin a tu třetí tam násilně necpat.... I ta problematika migrantů mě dost štvala a homosexuálních párů tam bylo snad víc než těch hetero.

18.10.2019 4 z 5

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Tohle byla opravdu pecka. Moje první kniha od této autorky a hned jdu shánět všechny další.... Námět je skvělý, pravděpodobně inspirovaný skutečným zmizením Madeleine Mc Cann, což ale vůbec ničemu nevadí. Příběh je tak napínavý a silný, že čtenář prostě musí číst a číst, dokud se nedozví, jak to celé dopadlo... Líbí se mi prolínání více časových rovin a v této knize to má svůj význam a posouvá ji o další level výše. Autorka píše velmi čtivě a je zřejmé, že není žádným nováčkem.
POZOR, SPOILER: Jediné, co by se snad dalo vytknout, je až příliš pozitivní závěr. Samantha po patnácti letech zapadla do své rodiny, jako kdyby ji ani nikdy neopustila, věčně problematická Michelle přestává dělat problémy, adoptivní matka byla jednoduše odklizena ze scény, Caroline se všichni za vše omlouvají a ona pluje na obláčku. Jsem si téměř jistá, že v reálu by to takhle ideální nebylo. Ale i dospělí si rádi přečtou pohádku se šťastným koncem a této knize, která je celá už dost depresivní, ten pozitivní závěr jenom prospěl.

17.10.2019 5 z 5

Ohrožená Ohrožená Rachel Abbott

Za mě nejlepší kniha od této autorky a byla jsem příjemně překvapená. Vše se odehrává jakési temné atmosféře, kdy se zdánlivě nic moc neděje, ale člověk ani nedutá, co se bude dít dále, a napětí stále graduje. Příběh je dobře vystavěný, vše do sebe logicky zapadá a má hlavu a patu... a přitom je pachatel velkým překvapením a já jsem ho vůbec netipovala.

14.07.2020 5 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Půjdu proti proudu, ale kniha se mi nelíbila. Nepochopila jsem, co to mělo být za žánr. Na detektivku trochu moc svatých a humorných scén, na humoristický román moc smutné.... V každém případě málo napínavé a já jsem měla problém dokopat se číst, abych se dozvěděla, jak to celé dopadlo.

POZOR, SPOILER: Celou dobu jsem si myslela, že vyluštění bude takové, že je hlavní hrdinka blázen a vše, co se stalo, se stalo jen v její fantazii, případně to způsobila ona sama, aniž by si to vůbec uvědomovala. Tam by ti svatí ještě měli svůj význam, to bych chápala. Nicméně se ukázalo, že bláznivá není hrdinka, ale celá kniha:-). A to opravdu nedávám....

08.02.2020 2 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Zajímavá kniha..... Autorce se tu výborně podařila sonda do života a duše ženy středního věku. I příběh byl zajímavý a vyluštění pro mě docela překvapivé..... Bohužel tam zásadně chybí to, co dělá správný thriller thrillerem - pořádná porce napětí. Myslím, že z toho šlo vytěžit více a napsat to tak, aby čtenář ani nedutal strachy, co se s Lucindou stalo. Místo toho je nucen číst plno balastu o psech a práci hlavní hrdinky v útulku, což z toho dělá opravdu spíše sondu do jejího života než napínavou kriminálku. Ke všem zásadním odhalením pak došlo víceméně náhodou a žádné logické dedukce se zde nekonaly, což milovníky detektivek těžko může uspokojit. Přesto - kniha vůbec není špatná, dobře se četla, a jak už jsem řekla, je zajímavá.... Jen to prostě není nic, z čeho byste padli na zadek.

30.11.2019 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Nebylo to špatné.... Jako první jsem od této autorky četla knihu Navítaný host a u ní jsem docela trpěla kvůli stylu, jakým je kniha psána. Tato kniha, ač je u ní také věčně používán přítomný čas, který mi tam nesedí, se četla výrazně lépe. Co se týče obsahu, to téma je pro mě jakožto pro matku milující thrillery velmi přitažlivé a vůbec mi nevadí, že už bylo zpracováno stokrát předtím. Hodně mi to připomínalo knihu Pusinka od Sophie Hannah, přestože vyluštění pak bylo zcela jiné. Zvraty nebyly zase tak překvapivé a bylo tam celkově tak málo postav, že tipovat si, kdo je pachatelem, tady snad ani nemělo smysl. Místy to trochu zaškobrtalo, ne že ne, ale příběh byl zajímavý, kniha se četla dobře a já jsem spokojená:-)

17.11.2019 4 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Ann Granger

Ann Granger měla skvělou první detektivní sérii, tato druhá mi přijde celkově horší - nudnější a méně propracovaná z detektivního hlediska. Knihu hodnotím průměrně - nebylo to špatné, dobře se četla, ale nebyla jsem z ní ani kdovíjak nadšená.

22.10.2019 3 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

C. Läckberg mám ráda a její styp psaní mi sedí. Kameník je její typickou knihou, ve které se prolíná minulost a současnost a vyšetřování vraždy s rodinným životem hlavních postav. Vraha lze poměrně snadno vytušit, ale přesto se mi kniha velmi líbila a v porovnání s jinými současnými autory detektivek jde rozhodně o naprůměr.

Elsyino tajemství Elsyino tajemství Camilla Läckberg

Jedna z nejlepších autorčiných knih. Jde o jakýsi vrchol autorčiny tvorby, protože v začátcích ještě nebyla dostatečně "vypsaná" a v novějších dílech (Čarodějnice) se zase rozepisovala až moc:-). Nejde zde zdaleka jen o detektivní příběh a odhalení pachatele. Velmi se mi líbí, jak je sledován osud party lidí, kteří byli v době války mladí a teď v současnosti jde o staříky vyrovnávající se se svou minulostí. Kniha má velkou hloubku a zároveň je přes závažnost tématu psána takovým milým způsobem, že je radost ji číst. Odpoštím i mírné nelogičnosti (motiv pachatele, chování Elsy k dětem) a dávám plný počet hvězdiček.

Deset mrtvých komiků Deset mrtvých komiků Fred Van Lente

Po knize jsem sáhla, protože jsem si tento námět jakožto milovnice Agathy Christie nemohla nechat ujít. Byla jsem ale zklamaná. Po detektivní stránce by to ještě šlo. Sice je vše trochu přitažené za vlasy a vůbec ten fakt, že se někdo rozhodl tímto způsobem vraždit, je velmi nereálný. Pachatel je ale překvapivě docela logický a já jsem ho neodhalila:-), což mě opravdu potěšilo. Je to i napínavé, čtenář chce určitě dojít až na konec, aby se dozvěděl, zda někdo přežil a kdo za tím vším stojí..... Ale po té komické stránce je to utrpení a přepisy vystoupení komiků a další kapitoly z této branže (Oranžové dítě atd.) se vůbec nedají číst. Dobrou třetinu knihy jsem musela přeskočit a samotnému příběhu to podle mě vůbec nevadilo. Kdyby ty kapitoly autor úplně vymazal a věnoval se místo tomu psychologii postav, udělal by lépe. A ještě lépe by udělal, kdyby si za postavy nevybral tak nesympatické komiky.

18.10.2019 2 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Kazatel patří k těm lepším autorčiným knihám, dobře se četl a moc se mi líbil. Vraha i jeho motiv jsem vytušila, ale i tak šlo o napínavé čtení. Líbil se mi ten úplný závěr, byl takový poetický a milý....

POZOR, SPOILER: Škoda, že autorka nezvolila jiný název knihy, takhle je to důvtipnému čtenáři jasné skoro hned.

18.10.2019 5 z 5

Paní Grimmová a případ mrtvého lichváře aneb Zimní případ Paní Grimmová a případ mrtvého lichváře aneb Zimní případ Josef Bernard Prokop

Nejhezčí na knize je snad její obálka... Vražda nechvalně proslulého lichváře v zasněžené krajině zní jako slibný námět. Ale autor nemá dobrý styl psaní, příběh se ani nesnažil nijak vyšperkovat a vraha sice nejspíš neuhodnete, ale to jen proto, že vás během čtení dávno přestalo zajímat, kdo to je. Postava paní hraběnky je nesympatická, nafoukaná a přitom hloupá, její účast na policejním vyšetřování je zcela nesmyslná, a otázky, které někdy pokládá, by se hodily spíš pro pětileté dítě. Také postava Johany tam vůbec nemusela být.... Popravdě, celá kniha nemusela být.... Četla jsem i první díl a přišel mi dost lepší - většinou se autor s dalšími napsanými knihami spíše zdokonaluje, ale tady to tak není. Na třetí díl už nemám odvahu:-)

18.10.2019 1 z 5