myshmother myshmother komentáře u knih

Pravidla oběti / Oběť ve stínu / Oči oběti Pravidla oběti / Oběť ve stínu / Oči oběti John Sandford (p)

Když jsem si koupila před nedávnem svoji první knihu tohoto autora, trvalo mi hrozně dlouho, než jsem se do ní dokázala začíst. Chvílemi jsem ji chtěla zahodit a už ji nedočítat. Sandford je protivným detailistou a člověku připadá, že čte spíše, než knihu filmový scénář, kde jsou popsány veškeré rekvizity, kostýmy, kompars a kulisy. Mezi těmi všemi zbytečnostmi však probíhá děj s kvalitní zápletkou a celkem svérázným hlavním hrdinou, který je sice až moc velký "frajírek", ale není nudný. Proto jsem se rozhodla dát autorovi další šanci a zakoupila jsem hned tři jeho díla v jednom. Záplava nedůležitých popisů všeho možného je i tady, ale musím přiznat, že jsem si na Sandfordův styl dokázala zvyknout a naučila jsem se mistrně přeskakovat nedůležité věci, aniž bych tím jakkoliv narušila samotný děj. :-) Do budoucna si klidně přečtu některé další příběhy o Obětech, ale za sebe trvám na tom, že by za tímto autorem měl stát pokaždé někdo přísný s pořádně ořezanou tužkou a seškrtávat všechny zbytečnosti (popisy detektivových PC her v první řadě!).

14.06.2014 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Opět vynikající kniha. Řekla bych, že nejlepší z celé dosavadní série.

10.05.2014 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Lepší, než Žena v kleci a Zabijáci. Výborná zápletka, divím se, jak téměř "z ničeho" dokáží svérázní detektivové vypátrat pachatele. Konec knihy je sice možná trochu zbytečně akční (u Olsena to je typické), ale pokud by měly být knihy někdy zfilmovány, pak se akční vyvrcholení děje bude hodit. :-) Jdu na Složku 64 a už se moc těším.

08.05.2014 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q mě baví. Možná i proto, že nesourodá směsice detektivů se tolik liší od televizních akčních krasavců typu Kobra11 apod. Prostě to jsou všechno pořádní raplové. Knihy Adlera Olsena jsem nakoupila všechny najednou a čtu je pěkně popořadě, tudíž se dobře orientuji v průběžném ději (přestřelka, při níž zahynul detektiv a druhý zůstal ochrnutý a historie oddělení Q) a mohu se tak dobře soustředit na samotný případ. Příběh o zabijácích mě bavil, ačkoliv konec mi přišel trochu "přitažený za vlasy". Kniha má ale čtenáře zaujmout a pobavit a to se mi i v tomto případě splnilo, takže spokojenost.

29.04.2014 5 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Super strašidelná kniha a opět nádherně popsané severské prostředí (tentokrát v období zimního nečasu a sněhových bouří). Theorinovy knihy si pokaždé moc užívám.

27.04.2014 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

První třetinu knihy jsem si doslova protrpěla, protože se mi zdála být nezáživná. Potom začal mít děj spád, takže jsem dočetla na jeden zátah. Za hlavní nedostatek z mého pohledu považuji to, že jsem si za celou dobu nedokázala k hlavním postavám vytvořit jakýkoliv vztah. V podstatě jsem se během četby soustředila pouze na zápletku, která byla vymyšlena velice dobře a to, jak Amy měla vše propracováno, mě hodně bavilo, byť to je dost nepravděpodobné. Konec mě zklamal a nezbylo mi, než si v souvislosti s hlavními hrdiny pomyslet "PATŘÍ VÁM TO!". Policejní vyšetřovatele jsem považovala doslova za blbce, protože nejméně v jednom případě by museli Amy dostat, kdyby nebyli břídilové ((ne)existenci těhotenství a potratu lze lékařsky dokázat), ale nebudu šťoura. ;-) Práce medií a to, jak dokáží hýbat veřejným míněním a ovlivňovat životy lidí, autorka popsala naopak velice věrně. Nelituji, že jsem si knihu přečetla, nakonec mě i bavila, ale na plný počet hvězd to u mne nebylo.

24.04.2014 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Zápletka sice předvídatelná, ale velice dobře napsáno. Asad je k sežrání, Carla by člověk občas zabil. K dobrému počtení nepotřebuji nutně hektolitry krve a děj plný náhlých zvratů, proto hodnotím kladně. Je to celkem pohodová detektivka s psychologickým podtextem.

20.04.2014 5 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Tento spisovatel mě prostě chytil. Mám přečteny tři knihy a chystám se na Smršť. Kromě dobře vypracovaných detektivních zápletek a patřičné dávky napětí, mě uchvacují autorovy popisy krajiny a prostředí, ve kterém se děj odehrává. Ačkoliv vím, že konkrétní místa zločinu jsou smyšlená, nedalo mi to, vygooglila jsem si Öland a zjistila, že onen severský kraj je natolik nádherný, že mám v plánu obětovat příští rok povalování u moře a ráda bych se tam vypravila.
Co se samotné knihy týká, opět se jedná o dávný případ opředený záhadami, který hlavní aktéři postupně rozkrývají. Na konci čtenáře čeká překvapivé rozuzlení.

11.04.2014 5 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Detektivní zápletka směřující do minulosti hlavních postav, patřičná dávka napětí, brilantní popis prostředí, který vtahuje do děje a trocha severské mystiky a pověr. Výsledkem je dobrá kniha. Někteří čtenáři jsou poněkud kritičtí, mně se kniha četla moc dobře a s klidným svědomím dávám plný počet hvězdiček. :-)

07.04.2014 5 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Za přečtení to rozhodně stálo, ale jsou severští autoři, kteří umějí psát mnohem mrazivěji. Rozhodně tato kniha není natolik krutá a děsivá, jak se o ní píše v recenzích. Psychologické aspekty a vykreslení postav dávají velký prostor k zamyšlení nad tím, k čemu může vést násilí páchané na dětech a jejich zneužívání ve prospěch zla. Rozuzlení na konci knihy jsem popravdě čekala a kdo četl pozorně, jistě se mnou bude souhlasit. I přes otevřené zakončení váhám, zda zakoupit další díly, až vyjdou, protože si příliš nedovedu představit, jak se autorům podaří posunout děj dál tak, aby byl pro čtenáře napínavý a nebyl jen omíláním už daného tématu se stejnou zápletkou a stejnými osobami. Upřímně doufám, že půjde o nějaké další dva samostatné příběhy.
Kniha je napsána velice dobře, čtivě a napínavě, dala bych klidně i pětihvězdičkové hodnocení, jednu hvězdu bohužel strhávám za celkem zbytečný reklamní humbuk kolem ní, protože si ho kniha nezaslouží a své místo mezi čtenáři by si našla i bez "levných pozlátek".

04.04.2014 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

K této knize jsem přistupovala se strachem, aby se nejednalo o humor sklouzávající ke křečovité parodičnosti. Musím přiznat, že mě překvapilo, jak lehce autor dokázal Hitlerovy úvahy zasadit do současnosti tak, aby do sebe zapadly, jako dílky daného celku. Je pravda to, co tu někteří čtenáři píší, že je třeba se orientovat v tématu. V pasážích týkajících se historie jsem se celkem bavila, současná politika Německa mi naopak mnoho neříká, takže tam to bylo slabší. Sám Adolf působí chvílemi naivním dojmem, až je ho člověku trochu líto, místy však jeho úvahy vyvolávají mrazení v zádech. Dávám čtyři hvězdy za dobře odvedenou spisovatelskou práci autora, který si dokázal s tématem poradit tak, aby nevznikla slátanina, jednu hvězdu ubírám za to, že byť se jedná o satiru na současnost, postava Hitlera působí až příliš, jako "zmatený roztomilý strýček", což rozhodně nebyl. Pokud byla kniha myšlena, jako "varovně vztyčený prst", je v tomto případě poněkud ohnutý.

27.03.2014 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Příspěvek k této knize jsem sem již přidala, ale nedá mi to, abych ještě nedala odkaz na článek, který jsem nedávno objevila a u kterého jsem se docela nasmála. :-)

13.03.2014 1 z 5

Provokatér Provokatér Karin Fossum

Dávám plný počet hvězdiček za opravdu brilantní popisy osob, charakterů a prostředí. Autorka umí psát tak, že člověku při čtení v mysli probíhá film. Jdu na "Kdo miluje jinak".

08.03.2014 5 z 5

Vraždy bez svědomí Vraždy bez svědomí Luke Delaney

Moc dobře se mi kniha četla. Honička kočky s myší, kde není jasné, kdo je myš a kdo kočka, velká dávka napětí a kapitoly psané z pohledu zločince činí knihu velice napínavou od začátku do konce. Velkým plusem je autorova znalost policejního prostředí a pátracích praktik, takže má čtenář opravdu pocit, že se účastní skutečného případu.

24.02.2014 5 z 5

Snadná oběť Snadná oběť John Sandford (p)

První kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a pravděpodobně budu muset přečíst něco dalšího, protože toto nebyla šťastná volba. Připadalo mi, že děj místy neskutečně drhne, musela jsem zdolávat pasáže, kde se nic nedělo, v knize je příliš mnoho dialogů "o ničem" (nevztahujících se ani k případu, ani k soukromému příběhu detektiva). To, co mi vadilo nejvíce, bylo nadměrné množství jmen. Prakticky každý člověk v knize měl jméno, byť se jednalo třeba i o osobu, která se už dále v ději neobjevila. Velice mě to zatěžovalo, protože jsem se snažila všechna jména uchovat v paměti (netušila jsem, zda jde o důležitou postavu, či nikoliv). Na druhou stranu tam, kde se řešil samotný případ, se mi četlo velice dobře. Celá kniha na mne svojí nevyvážeností působí dojmem, že ji psali dva lidé. Chvílemi je hodně dobrá a najednou přijde spousta zbytečně popsaných stránek. Rozhodně dám autorovi ještě šanci.

21.02.2014 3 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Výborně napsané sci-fi. Po dočtení jsem váhala, zda to je fikce nebo skutečnost. :-)

17.02.2014 5 z 5

Kniha je rozhodně lepší, než film, ale jiné Hrabalovy knihy se mi líbí víc.

17.02.2014 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Moje nejoblíbenější kniha. Četla jsem jí mnohokrát a stále se k ní vracím.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Kniha, u které jsem po přečtení pár stránek vždy měla pocit, jako po uběhnutí maratónu a v hlavě se mi vířily myšlenky, jako zběsilé. Nedá se to v žádném případě přečíst v kuse (já jsem to tedy nedokázala).

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

Romány pro ženy téměř vůbec nečtu. K této pentalogii jsem se dostala náhodou tak, že jsem našla na lavičce druhý díl a po přečtení dokoupila zbytek, protože se mi to líbilo. Zajímalo mne, jak to začíná a končí. Autorka rozhodně umí psát velice čtivě a napínavě. Klidně bych si od ní přečetla další knihy.

16.02.2014 5 z 5