Mooneylan Mooneylan komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Má oficiálně první přečtená (vlastně poslechnutá) kniha od Agathy Christie. V audio verzi (namluvil Vladimír Čech) to byl zážitek o to větší. Mělo to přesně to, co jsem chtěla od takové detektivky - napětí, akci a typické filosofování nad tím, kdo je vlastně vrahem. Jsem ráda, že jsem se konečně na vlastní oči (uši!) mohla ponořit do příběhu, kde na vás dýchá atmosféra starých zakouřených knihoven v obývacích salonech, kde je postupně odhalován vrah. Asi tu Agathu budu muset pořádně prozkoumat! (Nejen ve filmových verzích Hercula Poirota v podáni Davida Sucheta).

08.01.2024 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula....ach! Po tolika filmovych, serialovych a divadelnich zpracovanich si konecne precist original! Je to zazitek.

Nicmene se musim dostat k jednomu tematu. Setkavam se s nazory, ze je kniha "divna", dej je nezazivny, jazyk je nesrozumitelny, vlastne to vubec neni desivy atd atd... lidi, no tak ???? Draculu napsal Bram Stoker v 19.stoleti! Samozrejme ze takova kniha bude pro cloveka dnesni doby nesrozumitelna (pokud tedy literaturu 19.stoleti nectete pravidelne a uz se v tematu dokazete orientovat). Dracula, jako jeden z mala titulu, polozil zaklady pro moderni horor. At uz psany, nebo filmovy. Z jeho tematu cerpaji svou inspiraci tvurci dodnes a jeste dlouho cerpat budou. Jasne, pokud jste zmlsani Draculou s Garym Oldmanem, nemuzete cekat ze originalni kniha vas srazi do kolen. Ale zkuste se na Draculu divat ocima cloveka v 19.stoleti, a treba na chvilicku zazijete to, co jste citili jako deti, kdyz jste poprve cetli Harryho Pottera ????

31.05.2019 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Nikdy jsem se nedostala k tomu, abych si přečetla příběhy o Rychlých šípech. Nechtěla jsem skládat dohromady komiksy, které vyšly. Nechtěla jsem se tím příběhem zabývat, vždyť jsem o něm slyšela už tolikrát! Vždyť tam nebude nic nového...
Omyl! I když jde o chlapecké dobrodružství, a komiksy jsem stále nepřečetla, tak příběh Rychlých šípů mě chytnul a nepustil! Možná je to tím, že mám teď dospělejší odstup a vidím, co všechno se skrývá ve Stínadlech. Tak propracovaná kultura chlapeckých skupin a jednotlivých čtvrtí! Jakoby se někde udála odchylka v čase a prostoru a společnost se smrskla jen na tyto party a jejich zvyky a tradice. Tajemstvím protkaná Stínadla jsou nebezpečnější a mnohem temnější, než by si kdo byl schopen připustit. A všudypřítomná honba za ctí, tajemstvím ježka v kleci i vyřešením záhady by se dala krájet, jak moc je hustá a skoro nedýchatelná.
Nechápu, že jsem s tímto dobrodružstvím tak otálela.. A přece, nejraději bych si vetkla do kabátu žlutý špendlík a poslechla si vontskou bojovou píseň, odněkud z bezpečí opuštěného kostela a jeho chodeb..

26.08.2019 5 z 5

O Švejkovi jsme se učili, o Švejkovi jsme slyšeli, Švejka citujeme, když voláme "Na Bělehrad!" nebo "...žral, kdybys mi dal." Ale ruku na srdce, kdo ho kdy doopravdy četl? Já určitě ne :D Až nyní, kdy jsem si tuto klasiku poslechla ve formě audioknihy, vyprávěné mistrem Werichem. Konečně dostal Švejk i jiný tvar, než mu vtisknul nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. Jestli ještě váháte nad čtením klasiky, sáhněte po audioknihách. Ulehčí vám život a rozšíří obzory! :)

01.04.2022 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Má oblíbená hra od Moliéra! I když jsem vždy tento kousek viděla jen jako televizní inscenaci (chvalořečte pana Preise!) nebo divadelní představení, vždy mi vykouzlil úsměv na tváři. Musela jsem ale přečíst originál! Tedy...přečíst.. Propadla jsem audioknihám, no! Snad se to počítá :) I když je konec jak vystřižený z kolumbijské telenovely (nebo jsou kolumbijské telenovely jak vystřižené z Moliéra...?), tak je to pořád velice líbivé dílo, které by nemělo minout nikoho, kdo zbožňuje komedii a trochu té klasiky.

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Pan Mercedes mi přišel vždy jako "moc normální" název pro Kingův titul. Proto jsem se k němu dostala až nyní. S "normalitou" jsem měla trochu pravdu. Nemůžete zde čekat nic nadpřirozeného, naopak. Jde o surovou detektivku z pohledu vysloužilého detektiva, který se rozhodně na vlastní pěst polapit vraha, kterému už je všechno jedno. Skvělý příběh, který vás ani jednu stránku nenechá na pochybách o tom, že je King mistrem mnoha žánrů :)

13.12.2022 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Nepřestane mě udivovat, jak byl Čapek progresivní a úžasný spisovatel. Trochu mě mrzí, že jsem na něj jako školačka zanevřela a odmítala si číst jeho tvorbu. Dostávám se k ní až jako dospělá a díky tomu snad můžu říct, že jeho dílo oceňuji o to víc. Továrna na absolutno je úžasné sci-fi, které otevře oči nejednomu člověku moderní doby.

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Krásně zpracovaný origin oblíbené záporačky DC universa Harleen. I když je tam vše jen tak naznačené a mnoho věcí by zasloužilo celou sérii (například samotná transformace doktorky Quinn nebo vedlejší linka s Poison Ivy), tak proces stockholmského syndromu je tady báječně vykreslený. A to doslova. Grafika je naprosto geniální. Titul vás neosloví jenom jako kvalitní komiks, ale i jako sběratelský kousek, co jistě ocení i knihosyslové jako jsem já :)

Svědectví Svědectví Stephen King

Jeden z mých oblíbených Kingových románů. V roce 2020 snad ještě aktuálnější, než kdykoli jindy. Když Kapitán Trips, vražedná chřipka zachvátí Zemi, není úniku! Leda byste měli štěstí a přežili... Pak se ale ženete do náruče samotnému ďáblu! Nebo obstojíte?
Post apokalyptický příběh plný napětí, přátelství, naděje a znovuzrození rozhodně stojí za přečtení. Stejně jako jeho adaptace v seriálové minisérii. Plánuje se remake, tak zbystřete! :)

27.03.2020 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

K mnoha knihám jsem ještě neměla možnost se dostat. Stejně to platilo pro titul Já, robot. Naštěstí jsem objevila Ameriku, tedy audio knihy. Myslím, že to bylo zatím nejlépe strávených osm hodin poslechu :) Zákony robotiky a jejich aplikace na technologický výzkum v přelomovém sci-fi díle mistra Asimova je úžasný zážitek.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílou nemoc jsem slyšela jako audioknihu. I když jsem ji měla mít přečtenou před dávnými věky k maturitě, tak jsem ji já ostuda slyšela až nyní, v roce 2021. Možná to tak bylo lepší, protože právě tak jsem dokázala ocenit aktuálnost tématu. Světová pandemie a Bílá nemoc? Člověka až zarazí, jak neuvěřitelně přesné to dílo je. Určitě doporučuji zamyslet se nad dohnáním klasické literatury. Vykouknou na vás zajímavé poklady, které by neměly zůstat zapomenuty.

Rezavé panny Rezavé panny Gwendolyn Kiste

Už třetí kniha od Medusy, to to letí!
Rezavé panny jsou v překvapivě velkém formátu oproti svým dvěma předchůdkyním. Kromě tradičního playlistu (bez kterého už si žádnou Medusu neumím představit) je kniha doplněna také původními českými kresbami Evy Paprstkářové.
Děj je správný new weird. Transformace těla i duše, přístupu ke společnosti i běžným vztahům v zapadlém městečku, které je odkázáno na funkci místní ocelárny. I když mě hlavní postava někdy trochu rozčilovala (její nesmyslné pobíhání sem a tam), naprosto jsem chápala tíživost její situace, kdy se snažila zabránit nevyhnutelnému. Kdy jí pod nohy házeli klacky nejbližší lidé, kteří se dobrovolně zaslepili vůči dění v městečku.
Hrozně ráda bych si přečetla celý příběh znovu z pohledu Rezavých panen. Chci víc z toho tajemného světa potaženého rzí!

27.11.2023 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Obyčejně, když sáhnu po Stephenovi, čekám horor. Temný příběh, rozervané postavy, morální dilemata, tichou hrůzu našlapující tiše ve vašem stínu... Ale tohle jsem nečekala! Krátký milý příběh o lidskosti, běžných věcech v ne zcela běžné situaci. Pokud si chcete obnovit vnitřní naději v lidstvo a zároveň u toho vnímat genialitu Kingova psacího stroje, jděte do Povznesení ;)

20.06.2022 4 z 5

Já už chci domů Já už chci domů J. H. Krchovský (p)

Nádherná sbírka depresivních básní. Co víc dodat?

Jestliže, bože, jsi, tak už mě neser
podmínky, kterýs dal, jsou prostě nefér!
Nikdo mi neřekl, při cestě na svět,
že jednou budu zas muset jít nazpět

05.03.2020 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

"Hello, vy lidé...!"
Válka s mloky patří na můj seznam klasické literatury, kterou bych ráda přečetla před smrtí. Můžu s hrdostí prohlásit, že tenhle kousek jsem poctivě slupla v audioverzi, kdy skvělý Lukáš Hlavica vše doplnil svým hlubokým hlasem a dal tak mlokům další skvělý rozměr.
Klasické dílo je takové, které svou kvalitou trvá. U Čapka to platí dvojnásobně. Velice aktuální téma, které se (bohužel) má tendenci historicky vracet v nekonečných spirálách.

23.02.2024 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Vypozorovala jsem zajímavý jev. (A určitě jsem objevila Ameriku :D ). Když si chcete přečíst klasickou kingovku, jděte do starších kousků. Tituly nad rok 2000 jsou sice dobré, ale je na nich znát, že je King v psychické pohodě (alespoň částečně) a jeho tituly už nemají takový šmrnc. Jestli chcete dobrý příběh, hledejte v historii Kingových depresí, závislostí a životních krizí, protože tam vznikají ta správná díla. Já vím, je to trochu přitažené za vlasy, ale přesně takhle to funguje ;)
Temná půle je přesně takovým kingovým hororem, který si chcete přečíst, když chcete pravého Kinga. Drsný popis vražd, cesta do hlubin vrahovy duše, rozepsané myšlenkové pochody detektivů a spisovatelova morální dilemata doplněná o pořádnou dávku nevysvětlitelných věcí. Upřímně mě tento kousek vrátil do doby, kdy jsem s Kingem začínala a přesně tímto stylem mě uchvátil. Ach, ty vzpomínky...
(a ne, nebudu sem psát "Vrabci zase letí", i když se mi hrozně moc chce! Dělá to každej a já nejsem mainstream...tak... :D )

28.06.2022 4 z 5

Poprvé jsem viděla film. Nadchnul mě, protože koho by nenadchla Eva Green v modrých šatech a s dýmkou? Ale musím říct, že oproti knize se jedná o slabý odvar celého světa, který autor vymyslel. Na druhý díl jsem přeskočila plynulým pohybem a jsem zvědavá, co se v podivném světě s těmi podivnými lidmi ještě odehraje.

05.10.2021 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Tématika pro mě nebyla nikterak nová, a vlastně ani překvapivá. Na druhou stranu jde o titul, který je skvěle napsaný a čtenáře nutí číst další a další stránku, než knihu slupne stejně dychtivě, jako Richard Parker čerstvého zlaka.
Vyvrcholení a vlastně poselství celé knihy je zde úderné, trefné a ten zvláštní pocit o vás samých zůstane ještě dlouho na jazyku. Nicméně slibovaného Boha jsem ani na konci knihy nenašla ;)

13.01.2020 4 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Soudné sestry. Pratchettovská klasika snoubící Macbetha s prapodivným žitím na Zeměploše. Ještě na střední jsem Soudné sestry četla a učarovaly mě. Později jsem je hltala v divadelní inscenaci Divadla v Dlouhé. A nyní jsem si je vychutnala v audioknize, kde paní Slavíková dala stařence Oggové nebývalou formu. Skvělá záležitost ve všech zpracováních!

19.02.2024 5 z 5

Jiný kraj Jiný kraj * antologie

Krátké fantasy povídky, které představují tvorbu nové generace fantasy českých spisovatelů.
Osobně se mi nejvíc líbily povídky Sen o poupatech a trní, Kra a Rohy.

Vše vydáno pod patronátem skvělého nakladatelství Golden Dog.

18.12.2023 4 z 5