Mooneylan

Přečtené 327Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV
? - duben 2022
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV 2008, Jaroslav Hašek

O Švejkovi jsme se učili, o Švejkovi jsme slyšeli, Švejka citujeme, když voláme "Na Bělehrad!" nebo "...žral, kdybys mi dal." Ale ruku na srdce, kdo ho kdy doopravdy četl? Já určitě ne :D Až nyní, kdy jsem si tuto klasiku poslechla ve formě audioknihy, vyprávěné mistrem Werichem. Konečně dostal Švejk i jiný tvar, než mu vtisknul nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. Jestli ještě váháte nad čtením klasiky, sáhněte po audioknihách. Ulehčí vám život a rozšíří obzory! :)


Ryby - Útok z hlubin
? - duben 2022
Ryby - Útok z hlubin 2017, Džundži Itó

Když jsem o Rybách slyšela (poprvé cca před třemi lety), říkala jsem si, že to bude pěkná blbost. Chodící ryby? Cože? Ale jak už to u hororových mang bývá, tak z původního tématu, které může být tak trochu cringe s přitaženým culíkem, se vyklubal luxusní příběh. V dnešní době by mi vlastně nepřišel ani až tak nesmyslný (ha, ha....ehm). Skvělé jsou i trešničky na dortu v podobě dvou krátkých horůrků na konci titulu. Zcela doporučuji k odpolední kávě, která přerazí ten odporný hnilobný puch...


Černá orchidej
? - prosinec 2021
Černá orchidej 2014, Neil Gaiman

Abych se přiznala, některé pasáže jsem si musela přečíst dvakrát. A to hned ze dvou důvodů. Ten první, horší z nich, byl zamotanost celé situace. Někdy se nedalo na první dobrou odhadnout kdo je kdo a k čemu směřuje. Druhý, ten lepší, byl naprostá dokonalost kreseb. Obzvláště těch, které se odehrávaly v pralese. Černá orchidej je zásadní komiks, který, dalo by se říct, formoval Gaimana k sepsání série Sandman. Snovost, absurdnost a éteričnost celého příběhu jen volá po pánu snů! A Batman je jen třešinka na dortu ;)


Tráva
listopad - prosinec 2021
Tráva 2021, Anya Martin

Zcela unikátní jednohubka, prvotina nakladatelství Medusa. Jedná se o vydání vskutku kapesní, takže si můžete těchto 152 stran Trávy v klidu "ubalit" cestou v metru nebo při čekání na další lahůdku z tohoto weirdového nakladatelství. Musím ocenit, jak autorka dokázala propojit jemné prvky hororu se sci-fi ve skvěle fungujícím příběhu, který, a to se podržte, čerpá z osobních zkušeností blízkých autorčiných bytostí. Já vím, sci-fi a horor v kombinaci s titulkem "napsáno podle skutečné události" zní trochu fórově, ale nenechte se odradit! Celý příběh je opravdu "smyšlený", ale zkušenosti s toxickým vztahem, rozporuplnými emocemi, pocity povinnosti a zadostiučinění jsou skutečné. Co bylo třešničkou na dortu? Určitě seznam hudby. Já, jakožto člověk přežívající na hudbě, jsem tyto stránky ocenila nejvíce. Kombinace hudby s knihou je něco tak silného, že vás příběh opravdu vtáhne a nepustí. Víc takových vychytávek!


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
září - říjen 2021
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti 2012, Ransom Riggs

Poprvé jsem viděla film. Nadchnul mě, protože koho by nenadchla Eva Green v modrých šatech a s dýmkou? Ale musím říct, že oproti knize se jedná o slabý odvar celého světa, který autor vymyslel. Na druhý díl jsem přeskočila plynulým pohybem a jsem zvědavá, co se v podivném světě s těmi podivnými lidmi ještě odehraje.


Mláďata v Zemi hraček
? - září 2021
Mláďata v Zemi hraček 2021, Bill Willingham

Miluju Mýty! A přesně u takových komiksů mě mrzí, že nejsou delší, robustnější, detailnější. Tereza v Zemi hraček by jistě snesla o pár stovek stránek víc!


Zvrácená
? - září 2021
Zvrácená 2021, Haruto Rjó

Rychle ubíhající zvrácené a hororové příběhy. Byť už jsme jako moderní lidstvo otrkaní a jen tak se ničeho nezalekneme, je Zvrácená vyvedená v klasických hororových prvcích, které fanouška děsivých záležitostí nijak nepřekvapí, ale rozhodně neurazí svým grafickým zpracováním. Hororová jednohubka? Ano prosím!


Dracul
červenec - září 2021
Dracul 2020, Dacre Stoker


Metro 2035
květen - září 2021
Metro 2035 2016, Dmitry Glukhovsky

Závěr postapokalyptické trilogie Metro dává rozuzlení, na které tak dlouho čekáme. I když jsem po doposlouchání audio knihy zůstala zírat do prázdna (a prázdno jsem měla i v hlavě), postupně to pusto nahradil zmar, opuštěnost ale taky naděje na lepší zítřky. Celá kniha byla skvěle namluvená, příběh byl přesně to, co jsem od Metra a jejích obyvatel čekala. Ale teď nutně potřebuju vědět, co se stalo s Arťomem a jak to dopadlo s lidmi v Metru. Chci pokračování, chci vědět víc! Chci zpátky do Metra!


Černý kocour
? - srpen 2021
Černý kocour 1988, Edgar Allan Poe


Draculův švagr
duben - srpen 2021
Draculův švagr 2009, Miloslav Švandrlík

Jste milovníci hororů, ale také se občas rádi zasmějete? Drákulův švagr vás nezklame. Krátké povídky s trochou tajemna, trochou humoru a pořádnou dávkou nadsázky vám zpříjemní nejedno líné odpoledne.


Red a Blue 3
duben - červenec 2021
Red a Blue 3 2021, Hidenori Kusaka


Nová planeta
únor - červenec 2021
Nová planeta 2015, Martin Vopěnka

Celá myšlenka příběhu mě oslovila - post apokaliptické téma spojené s biblickým příběhem, proč ne? První čtvrtinu jsem přečetla velice rychle, druhá čtvrtina už šla ztuha... V polovině jsem si řekla, že život je příliš krátký na to dočítat tak rozvleklé knihy bez děje. Škoda. Možná, že kdybych byla trpělivější a nestárla s každou stranou, došla bych k epickému konci. Žel všem bohům toto není můj případ a přesunu se k jiné knize. Nová planeta je druhou knihou, kterou jsem od autora nedočetla. Myslím, že jsem prostě jen nenatrefila na tu správnou kávovou směs, kterou bych naplnila ten pověstný hrnek...


Příběh služebnice
duben - červen 2021
Příběh služebnice 2017, Margaret Atwood

Seriál jsem neviděla, ale sáhla jsem po knize. Miluju post apocalyptickou tématiku a tahle kniha byla jasná volba. I když je vyprávění takové rozvleklé a chybí mi vykreslení vícera detailů fungování společnosti, líbí se mi vnitřní pochody hrdinky a přemýšlení o vlastní existenci v režimu, který natolik omezuje svobodu.


Mlýn na mumie
duben - červen 2021
Mlýn na mumie 2014, Petr Stančík

Odpočinkové nadsazené veledílo, které nešetří sexem, jídlem a mrtvolami! Doporučuji k dekadentní náladě a sklence vychlazeného, no, čehokoliv :D


Hodná holčička
? - květen 2021
Hodná holčička 2021, Skottie Young

Gerda na comiconu? Gerda se snaží být klaďas? Gerda JE klaďas???? Cože??? Tahle jízda vypadá, že bude mít šťastný konec, ale nebyla by to série Nesnáším Pohádkov, kdyby se něčo ošklivě nevymrkalo. Takže si držte klobouky, protože do čtvrtého dílu je daleko!


Bunraku a další příběhy
11. květen 2021
Bunraku a další příběhy 2021, Stan Sakai

Usagi v barvě! To chceš! K Ušákovi jsem se dostala před pár lety a četla jsem první černobílé příběhy. Říkala jsem si - to bude taková Kung-fu Panda s králíkem... no, měla jsem pravdu, až na to, že Usagi je mnohem drsnější a v lépe propracovaném světě. Bunraku je pak dokonalá souhra klasických příběhů tohoto králičího Ronina a barevného světa. Tím vzniká zbrusu nový zážitek, který si milovníci samurajského fantasy světa nesmí nechat ujít :)


Metro 2034
duben - květen 2021
Metro 2034 2011, Dmitry Glukhovsky

Čtu mnoho recenzí, jaký je tento díl odpad, jak tam není akce, jak je to všechno filosofické atd.. Dovolte mi, abych přispěla taky svou troškou do mlýna. Podle mě rozhodně o odpad nejde. Ano, není to tam samý tunel, neútočí na vás mutanti každých pět minut, ale o to právě jde! Tento díl vás provede osudy několika postav a dá vám nahlédnout do jejich vnitřního světa. Jak se lidé v metru vůbec cítí? Jaké jsou jejich naděje a ideály? Dá se v metru vůbec přežít se zdravým rozumem? Jak se lidstvo změní pod zemí, když nahoře je jen nukleární wasteland? A do toho Damoklův meč v podobě hrozící epidemie... Ne, Metro není odpad. 2034 je jiný ročník, než jste zažili před rokem, ale neubírá ani trochu z té dusivé a tíživé atmosféry tunelů, z jejichž tmy jsou nesví i ti nejsilnější vojáci a Lovci. ---- Jediné, co bych tomuto dílu (v audioknize) mohla vytknout, je přednes paní Josefíkové, když mluví mužské role. Dle toho přednesu mi připadá, že je každý muž v Metru šovinista a hrozně to tahá za uši.


Metro 2033
březen - duben 2021
Metro 2033 2010, Dmitry Glukhovsky

O Metru vím už dlouho, ale dostala jsem se k němu až v roce 2021, kdy jsem se měla chystat na LARP vybudovaný na základě této knihy. Metro jsem slyšela jako audioknihu (díky bohům za tu technologii!) a byla dokonalá od začátku do konce. Nejvíc mě oslovil detailní popis Arťomových "nočních můr". Autor je popisuje tak přesně, jak je cítím i já, když se v noci budím nevysvětlitelným strachem a pak jsem znovu a znovu pohlcena do toho samého snu, ze kterého není úniku. A konec? Ach ten konec jsem nečekala! I když autor dává velice silné signály během celého příběhu, kdo mohl tušit... kdo by se odvážil tušit? Mrazí mě, když si na to vzpomenu. Těším se, až si pustím další díl. Protože už teď se chci vrátit do těch temných tunelů.


Čarodějky na cestách
březen - duben 2021
Čarodějky na cestách 1996, Terry Pratchett

Před dávnými časy jsem je četla, právě teď jsem je i doposlouchala v podání skvělé paní Slavíkové. A musím říct, že scéna s kloboukem stařenky Oggové se prostě neomrzí!


Smrt - Nejlepší čas tvého života
? - duben 2021
Smrt - Nejlepší čas tvého života 2012, Neil Gaiman

Když chcete uzavřít příběh, který se jako tenká vedlejší linka vine celou sérii Sandmana, stáhněte po Smrti. Dá vám odpovědi na vaše otázky. A možná i rozhřešení pro vaše soukromé záležitosti.


Smrt: Vysoká cena za život
? - duben 2021
Smrt: Vysoká cena za život 2007, Neil Gaiman

Jen jednou za sto let se Smrt objeví jako jedna z nás. Tudíž smrtelná. A jedině tehdy si může dát jablko, párek v rohlíku a taky zažít to, co obyčejný smrtelník. Jen jeden den stačí, aby se mohla vrátit ke své práci.


Lovci snů
01. duben 2021
Lovci snů 2015, Neil Gaiman

Nepřestane mě fascinovat rozměr Snění. Když se Příběh odehrává v Japonsku tak je nadmíru jasné, že Sen bude mít hedvábné kimono a jeho palác bude vypadat jako ta nejkrásnější pagoda. Ponořte se do vyprávění o Jezevci, Lišce a Mnichovi a nechte se vtáhnout na cestu, na jejímž konci najdete....


Ateliér špičatých klobouků 2
? - březen 2021
Ateliér špičatých klobouků 2 2020, Kamome Širahama


Red a Blue 2
? - březen 2021
Red a Blue 2 2020, Hidenori Kusaka


Blahovolné
březen 2021 (09.-14.)
Blahovolné 2011, Neil Gaiman

I když kresba trochu uniká podobnosti s minulými díly, rozsáhlost a epičnost díla vás nenechá ani na chvilku polevit ve čtení. "Král je mrtev, ať žije král!"


Konec světů
? - březen 2021
Konec světů 2010, Neil Gaiman

Až se jednou ztratíte mezi světy, nebo budete bloudit svými sny, zastavte se na jedno v krčmě Na konci světů. Kromě noclehu a doušku dobrého moku si budete moci vyslechnout i pár příběhů, které vám v té staré hospodě přijdou neuvěřitelné. Ale budou stejně reálné jako to, že jste si ráno udělali kávu a městskou hromadnou dopravou jeli do práce. A fakt, že jste jen otevřeli komiks od Neila Gaimana a do Snění jste se ponořili ještě před tím, než jste opravdu usnuli, vám bude připadat stejně reálný a zároveň nepravděpodobný, jako pohřební procesí na klenbě Vesmíru...


Krvavý román
? - březen 2021
Krvavý román 1990, Josef Váchal


Krátké životy
? - únor 2021
Krátké životy 2009, Neil Gaiman

Sandman a Delirium na (road)tripu za Zkázou. Škoda, že zastavení u Ištar nebylo delší...nebo o něm nebyla samostatná kniha. Tak jako tak přichází změna, která nevěstí nic dobrého. Nebo ano?


Já, robot
? - únor 2021
Já, robot 1993, Isaac Asimov

K mnoha knihám jsem ještě neměla možnost se dostat. Stejně to platilo pro titul Já, robot. Naštěstí jsem objevila Ameriku, tedy audio knihy. Myslím, že to bylo zatím nejlépe strávených osm hodin poslechu :) Zákony robotiky a jejich aplikace na technologický výzkum v přelomovém sci-fi díle mistra Asimova je úžasný zážitek.


Jak je důležité míti Filipa
? - únor 2021
Jak je důležité míti Filipa 2005, Oscar Wilde

Další z klasických děl, které jsem si konečně "přečetla ušima". Perfektní, vtipné, úžasné... A navíc - milé děti, neotálejte s klasickou literaturou. Vážně stojí za to :)


Továrna na Absolutno
? - únor 2021
Továrna na Absolutno 1947, Karel Čapek

Nepřestane mě udivovat, jak byl Čapek progresivní a úžasný spisovatel. Trochu mě mrzí, že jsem na něj jako školačka zanevřela a odmítala si číst jeho tvorbu. Dostávám se k ní až jako dospělá a díky tomu snad můžu říct, že jeho dílo oceňuji o to víc. Továrna na absolutno je úžasné sci-fi, které otevře oči nejednomu člověku moderní doby.


Lakomec
22. únor 2021
Lakomec 2008, . Molière (pseudonym)

Má oblíbená hra od Moliéra! I když jsem vždy tento kousek viděla jen jako televizní inscenaci (chvalořečte pana Preise!) nebo divadelní představení, vždy mi vykouzlil úsměv na tváři. Musela jsem ale přečíst originál! Tedy...přečíst.. Propadla jsem audioknihám, no! Snad se to počítá :) I když je konec jak vystřižený z kolumbijské telenovely (nebo jsou kolumbijské telenovely jak vystřižené z Moliéra...?), tak je to pořád velice líbivé dílo, které by nemělo minout nikoho, kdo zbožňuje komedii a trochu té klasiky.


Bílá nemoc
únor 2021 (08.-22.)
Bílá nemoc 1948, Karel Čapek

Bílou nemoc jsem slyšela jako audioknihu. I když jsem ji měla mít přečtenou před dávnými věky k maturitě, tak jsem ji já ostuda slyšela až nyní, v roce 2021. Možná to tak bylo lepší, protože právě tak jsem dokázala ocenit aktuálnost tématu. Světová pandemie a Bílá nemoc? Člověka až zarazí, jak neuvěřitelně přesné to dílo je. Určitě doporučuji zamyslet se nad dohnáním klasické literatury. Vykouknou na vás zajímavé poklady, které by neměly zůstat zapomenuty.


Harleen
? - únor 2021
Harleen 2020, Stjepan Šejić

Krásně zpracovaný origin oblíbené záporačky DC universa Harleen. I když je tam vše jen tak naznačené a mnoho věcí by zasloužilo celou sérii (například samotná transformace doktorky Quinn nebo vedlejší linka s Poison Ivy), tak proces stockholmského syndromu je tady báječně vykreslený. A to doslova. Grafika je naprosto geniální. Titul vás neosloví jenom jako kvalitní komiks, ale i jako sběratelský kousek, co jistě ocení i knihosyslové jako jsem já :)


Caravaggio
? - leden 2021
Caravaggio 2020, Milo Manara

Skvěle zpracovaný příběh mistra štětce Caravaggia. Konec mě nechal bez dechu, takové naděje...! Ale i takto si s námi dokáže historie zahrávat...


My Little Pony - Poníci v akci
? - leden 2021
My Little Pony - Poníci v akci 2020, Jeremy Whitley

Tři krásně roztomilé příběhy ze světa My Little Pony, navíc ve vázané knize z edice Můj první komiks!


Krásná temnota
? - leden 2021
Krásná temnota 2020, Fabien Vehlmann

Na Krásnou temnotu jsem se nesmírně těšila. Miluji vše bizardní, morbidní a makabrózní. Temota taková ale není. Teda, ne tolik, jak byste si mohli myslet... Kontrast malých postaviček kreslených vysloveně dětským způsobem s reálnou kresbou mrtvé holčičky Aurory, která se pomalu rozkládá uprostřed lesů, je první věcí která vás překvapí. Co je ale zajímavější je bytí postaviček. Jsou to snad vzpomínky nebo osobnosti zemřelé Aurory? Nebo fantaskní bytůstky, které se vzali bůhví odkud? Na to nepřijdete, ale o to je to zajímavější. Centrem celé knihy jsou ale drobné příběhy, které se postavičkám dějí. V první řadě je potřeba najít jídlo, co tedy jíst? Sušenky z tašky mrtvé Aurory brzo dojdou, tak co jíst její maso? Nebo červy, kteří vylézají z jejích útrob? Nebo jíst ostatní postavičky? A co si vlézt do knízda, kde vás nakrmí ptačí máma...teda... to asi nebylo moudré, když vám ptačí mamka narve zobák do krku a roztrhne vám tím čelist a hrdlo... Jop, to se tam děje... Z celé knihy mám obrovské vzpomínky na školku. Pamatujete si, jak jste chtěli vědět jak fungují křídla u much, tak jste je prostě utrhli? Nebo jste sezobli mravence, protože jste chtěli vědět jestli je kyselej? A tahá to kamarádku stejně tak jako vás, když jí vezmete za copy a pořádně s ní zacloumáte? Zdánlivě nevinné věci, ke kterým ještě nemáte vypěstované morální hodnoty v této knize ožívají, a i když vás z nich mrazí, tak s nimi musíte souznít... Genialita, doporučuji před spaním ;)


Čtyři po půlnoci II. - Policajt z knihovny / Sluneční pes
leden 2021 (15.-29.)
Čtyři po půlnoci II. - Policajt z knihovny / Sluneční pes 2002, Stephen King

Miluju Kingovy krátké příběhy. Tyto jsou super, je z toho cítit jeho klasická tvorba. Knihovník mě nadchl víc, než Pes.


Wonder Woman: Válkonoška
? - leden 2021
Wonder Woman: Válkonoška 2021, Louise Simonson


1 ...