monikaKU monikaKU komentáře u knih

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Po prvých 200 stranách som si vravela, že ak to takto bude pokračovať ďalej, tak na viac jako 2 hviezdičky to nevidím. Nálada, ktorú vo mne kniha vyvolávala sa blížila stavu depresie a smútku (tento fakt umocnilo i to, že sa synovi v tom čase prerezávali prvé zuby :-) ).
Po prvej tretine knihy ale nastal obrat. Veci sa dali do pohybu a spätne musím priznať, že ten desivý úvod bol potrebný k pochopeniu celého deja a stavu mysle hlavných hrdinov. Každou ďalšou prečítanou stranou ma kniha zaujala a zaujímala viac a viac. Autor sa vyhol pátosu, preháňaniu, až by som povedala, že sa to blížilo realite a nie nejakej vymyslenej hrdinskej rozprávke. Hodnotím to jako veľmi vydarené dielo.
Dúfam, že tento sci-fi dej zostanem len sci-fi :-)

04.01.2016 5 z 5

Otázka: Čo sa stane až režim padne? Aký to bude mať vplyv na Severokórejcov? Dokážu sa prisposobiť novému životu? Podľa dostupných štatistík až 15 % Severokórejcov, ktorí úspešne emigrovali, spáchali samovraždu. Nedokázali sa zžiť s novou ekonomikou, s novým sposobom života, nemohli pomocť svojim rodinným príslušníkom. Nie je im uznané vzdelanie získané v KLDR, nemajú veľa možností ako pracovať. Všetko je iné, všetko je pre nich nové. Pre sociológov poriadne sústo.

13.12.2015 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Ten zaver! Citala som ho az do pol druhej rano. A keby kniha pokravovala, tak citam az do rana :-)

15.10.2016 5 z 5

Není zač Není zač Daniel Glattauer

Zaujal ma jeden monolog: "Ja vim Gudrun, ale rikam ti, ze je absolutne zbytecne, aby sis delala starosti, ktere si ja nedelam. Jsou to moje starosti, patri mne. A ja si je delam, kdyz si je delam, a kdyz si je nedelam, tak si je proste nedelam, a uz vubec si je nebudu delat, kdyz si je misto me budes delat ty."

Musim s odstupom casu zmenit hodnotenie na 5*

17.01.2017 5 z 5

Osm žen z Hradu Osm žen z Hradu Pavel Kosatík

Výborná kniha! Obzvlášť v predvečer prezidentských volieb. Prajem nám všetkým, aby sme si zvolili prezidenta, ktorého manželka bude ako Charlotta Garrigue Masaryková, Hana Benešová alebo Olga Havlová.

11.01.2018 5 z 5

Prva polovica knihy je popis toho s kym kazdym sa autorka stretla a kde bola. Posobi to ako snaha vratit sa na scenu. Od vydania knihy "My deti ze stanice ZOO" ubehla uz nejaka doba a o hlavnej hrdinke sa v mediach uz tolko nepise. Preto sa musela pripomenut novou knihou..
Kniha zacina byt zaujimava az od druhej polovice. Styl je trochu iny, akoby to nepisala ona. Za mnoho problemov si moze sama. S jej postojmi a nazormi sa takmer vobec nestotoznujem.

22.06.2016 2 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

"Potřeby dělat v životě věci, které jsou správné, které mají smysl a dělat je dobře. Být v životě k něčemu"

Nasadenie a oddanosť lekárov bez hraníc je neoddiskutovateľná. Niet o tom pochýb. Kniha sa čítala dobre, trochu mi na nej však vadil pátos a autorov humor, ktorý mi miestami trochu vadil.
Na knihe oceňujem náhľad do histórie nepokojov v Kongu a Rwande a viac sa mi páčila kapitola o pomoci v Haiti po zemetrasení v 2010.

07.01.2016 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Skvelé! Prečítala som to jedným dychom :-)

Mám rada všetky knihy od Radky Třeštíkové. Táto je ale úplne iná, ale zlá rozhodne nie.

18.07.2020 5 z 5

Břicháč Tom Břicháč Tom Tomáš Kosačík

Každá iná kuchárska kniha má krajší dizajn a vábivejšie fotky. Ale čo je doležitejšie, to je to, či sa podla nich dá variť...Ja preferujem rýchle recepty, pri ktorých sú použité základné ingrediencie (nie žiadne výmysly, ktoré nielenže neviem čo sú, ale ani kde ich mám kúpiť) a chutia skvele a v tejto knihe som to našla. Doporučujem! Obzvlášť musím vyzdvihnúť "koprovku" - s tou som ohromila i svokru :-)

09.11.2018 5 z 5

Tajný denník Adriana Mola Tajný denník Adriana Mola Sue Townsend

Perfektne! Pred 15 rokmi som tuto knihu citala stale dokola a musim povedat, ze i teraz po tridsiatke je to stale vyborne!

23.07.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

530 nabitych stran. Chvilami pohodovy, ale i mrazivy pribeh, ktory sa cita jednym dychom.

17.01.2017 5 z 5

Deštivý den Deštivý den Jiří Kostka

Je tazke okomentovat tuti knihu. Dostala som ju od autora spolu s venovanim, a na zaklade pozitivnych recenzii, som sa na nu velmi tesila. Prolog bol vyborny, potom ale prislo velke sklamanie - jednoduche az naivne dialogy a same citaty a frazy. Tak trochu literatura "young adult", nebavilo ma to. Zaver ale aspon trochu prekvapil a knuhu poludstil.

20.10.2016 2 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Vyborna kniha, vtiahla ma do deja a nevedela som sa id nej odtrhnut. Fakt ma to bavilo.

25.09.2016 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Pre mna velke sklamanie.
Najviac ma bavil 1. diel, ktory bol poriadne napinavy a dost som sa pri citani bala az mi stali chlpy na rukach. Dvojka bola nudna, ale kvoli vybornym recenziam na trojku, som ju rychlo preluskala, aby som sa na posledny diel cim skor vrhla.
Trojka postrada tajomno z jednicky. Bola to sama politika a nebavilo ma to, skoda, mrzi ma to, pretoze Artom je velky sympatak.

09.06.2016 2 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Doporučujem si postupne kresliť jednotlivé vzťahy - kto, s kým, deti, milenky, kamarátky..pretože časom sa v tom človek začne strácať :-) Ale bavilo ma to velmi!

09.11.2018 5 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Na zaciatku knihy som ziskala dojem, ze bude nasledovat jednoduchy dej s primitivnou zapletkou. Ale nestalo sa. Cim dalej, tym viac som mala vyvalene oci a otvorene usta - uzasne.
Uz to ale staci - je to uz druha kniha za sebou o surovosti, spine, vykaloch a zverstvach na velrybarskych lodiach..teraz nejaku navonanu romantiku

21.04.2018 5 z 5

Sedm bláznů Sedm bláznů Roberto Arlt

S knihou som dost bojovala. Dvakrat som ju odlozila, ale do tretice som sa rozhodla, ze ju musim dat.
Zaciatok bol celkom dobry, predznamenaval dobry pribeh. Rozhodne mal velky potencial! Avsak dej sa takmer nijak nerozvijal, alebo len pozvolna, vacsinu knihy zabrali trhle myslienky a filozoficke rozbory hlavnych postav. Obcas som nevedela, ci sa im to vsetko len nesniva.
Druhy diel uz citat nebudem.

31.01.2017 3 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Uvod a zaver vyborny, velmi som sa bavila. Musim ale strhnut hviezdicky za nudny a zbytocne natahovany stred. Knihu som takmer kvoli tomu nedocitala.

14.07.2016 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Melancholicke, pomale, zasnene citanie bez vacsej dramy. Zaver ale bol dobry, realisticky, bez zbytocnych "happy endov"

22.02.2016 3 z 5

Odcházení Odcházení Václav Havel

Od diela som nemala velke ocakavania,pretoze jeho divadelnym hram zatial neprichadzam na chut.. a je to skoda. Ale hra "Odchazeni" ma milo prekvapila. Podvedome som v jednotlivych postavach hladala konkretne zname osobnosti verejeho zivota, ale predpokladam, ze toto autor uplne nezamyslal.

Ctive, zabavne, chaticke, podivne, dobre!

25.10.2015 5 z 5