Není zač

Román, ve kterém dárce zaujme místo, jež obvykle zaujímá zločinec. Kdo stojí za tajemnou sérií darů? Gerold Plassek je novinář, pracuje pro bezplatné reklamní noviny. Jednoho dne se však ozve jeho bývalá přítelkyně a požádá ho, aby se na pár měsíců postaral o jejího čtrnáctiletého syna, protože musí pracovně odjet do zahraničí. Gerold není zrovna nadšený, ale nemůže odmítnout, Alice mu totiž svěří, že je Manuelovým otcem. Manuel tedy vysedává v jeho kanceláři, pozoruje ho při nicnedělání a netuší, že tenhle ztroskotanec je příčinou jeho existence. Geroldovi úplně chybí energie, volný čas tráví po hospodách a alkohol je jeho nejspolehlivější přítel. Pak ale v jeho životě nastane změna: napíše krátkou zprávičku o přeplněné noclehárně pro bezdomovce a toto zařízení vzápětí dostane velkou sumu peněz od anonymního dárce. To je začátek série dobročinných darů, díky kterým se Gerold postupně dostává do veřejného povědomí, neboť vždy záhadně souvisejí s jeho články. A nakonec si ho oblíbí nejenom Manuel. Napínavý a dojemný příběh založený na skutečné události....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236096/neni-zac-236096.jpg 4.3166

Geschenkt (2014)

Vydáno:, Host

allyce

Jsem nadšena jako ostatní. Sarkastický a cynický humor mám ráda a Gerold mě svými hláškami opravdu dostal.

broskev28

Pročetla jsem tu spoustu nadšených komentářů a věru nemám co dodat. Už dlouho jsem nezažila tak osvěžující styl psaní - samozřejmě, hodně napomáhá i zvolené téma, ale rozhodně to není to jediné a hlavní. Já jsem se úžasně bavila snad u každé kapitoly, ať to byla návštěva u zubařky nebo nákup kola. Věta, kterou ocitovala MonikaKu, patří taky k těm božím pasážím, které jsem doma předčítala každému, kdo měl náladu mě poslouchat.
Končím stejně jako hledaseniki: je, a za mnoho.

DracoMalfoy

Milá, sarkastická i zajímavá knížka se sympatickými hrdiny.

JustWomen
28.10.2017

Tak nějak nečekaně příjemné čtení, milé, vtipné, lidské, začaĺa jsem číst s nedůvěrou, ale prostě se mi to líbilo, a to hodně.

nefernefer
04.10.2017

Příjemná laskavá knížka napsaná s humorem a nadsázkou, po jejímž přečtení máte neodbytné nutkání vyběhnout do ulic a konat dobré skutky. :o)

Verunka289
03.10.2017

Neuvěřitelně krásná a milá knížka o tom, jak se člověk může změnit a z morouse se může stát šťastný člověk :)

Lucila
23.09.2017

fantastická kniha

danazeskolky
21.08.2017

Místo dlouhého "vykecávání" jen poznamenám, že mi to nedalo a přečetla jsem všechny komentáře, které dosud byly o této knize napsány - a že jich bylo docela dost. Rozdávala jsem palce nahoru, protože názory většiny pisatelů vystihovaly vše, co se mi odehrávalo při čtení a po dočtení v hlavě. Ráda bych si někdy zašla na jedno (nebo až na to druhé?) k Zoltánovi spolu s panem Gerim (nebo Geroldem?)...

OliP
19.07.2017

Velice hezká a velice vtipná kniha,sarkastický styl humoru hlavního hrdiny mi sedl. Kniha má navíc skoro až detektivní zápletku, byť o detektivku nejde. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a pokud hledáte oddech od těžkých témat a současně kvalitu, neváhejte.

iška
02.07.2017

Příjemné čtení. Hlavní postavu - novináře Plasseka - jsem si oblíbila, domů bych jej ale nechtěla. Bavil mě nadhled a humor ve vztahu k okolnímu světu a hlavně k oběma dětem - tedy již dospívajícím. A dojímal mě hlavně fakt, že zápletka byla postavena na skutečné události.

Lenna75
31.05.2017

Tato kniha mne opravdu hodně zaujala a to v mnoha směrech. Zaprvé proto, že hlavní postava je novinář z Rakouska, který má takový ten typický novinářský život (neuznáván v redakci, hodně pije a moc si nevydělá). A najednou se stane něco, co mu změní život. Dále kvůli finančním darům od anonymního dobročinného dárce, který rozdával 10 000 eur těm, co to nejvíc potřebovali - tahle velkorysost si mne také získala. A v neposlední řadě jsem si doslova zamilovala Manuela - syna Geriho (hl. postava) - , který dovedl ovlivnit tolik věcí, i když by to do něj nikdo jen tak neřekl. DOPORUČUJI!

Scheila
18.02.2017

Tato kniha, nooo co o ní tak vlastně říci? Četla jsem ji na doporučení blízkého člověka, i když knihy které mi vždy doporučil mě nezaujali. Tak to bylo i s touhle, musela jsem se do ní nutit. Začátek mě nebavil ale to proto že jsem měla předtuchy.
To co se stalo jsem nečekala, kniha mě pohltila, humor hlavního hrdiny je přesně ten humor který mám ráda, celý ten děj mě pohltil. Je to krásně napsané a ještě dlouho tu knihu nedostanu z hlavy. 4 hvězdičky dávám proto že mi akorát vadilo, že zůstalo spousta nezodpovězených otázek, ale možná i proto je ta kniha tak vzácná :)

monikaKU
17.01.2017

Zaujal ma jeden monolog: "Ja vim Gudrun, ale rikam ti, ze je absolutne zbytecne, aby sis delala starosti, ktere si ja nedelam. Jsou to moje starosti, patri mne. A ja si je delam, kdyz si je delam, a kdyz si je nedelam, tak si je proste nedelam, a uz vubec si je nebudu delat, kdyz si je misto me budes delat ty."

Musim s odstupom casu zmenit hodnotenie na 5*

Danago
26.11.2016

Tato knížka mě velice překvapila. Je velice čtivá, vtipná, ale i dojemná. Příběh je velice dobře propracovaný. Na mnoha místech je velmi dojemný a trefně humorný. Knížka má spád od samého začátku a bavila mě až do úplného konce. Moc pěkně je zde vykreslený vztah otce a jeho nově nalezeného syna . Líbil se mi nově rodící vztah, který nebyl zpočátku vůbec lehký. Knížka je moc krásně napsaná , mě se ohromě líbila a rozhodně stojí za přečtení.

metyna
07.11.2016

Ale ano, chytře napsaná knížka o lidských vztazích, i když mě dárce moc nezajímal, bavilo mě spíše to co bylo kolem....

EvaEma
06.11.2016

Tak krásný příběh, plný moudrosti a okořeněný chytrým humorem. Jedna z mála knih, které si chci přečíst znovu. Jsem ráda, že ji mám doma (díky Lumul! :-)).

limetka2008
21.10.2016

Nejprve jsem si myslela, že novinář alkoholik mne bude po pár stránkách nudit, ale autor svoji hlavní postavu vytvořil velmi zajímavou, Plassekovy postřehy a hlášky mne velmi bavily. Pár stránek před koncem mi začalo být jasné, kdo je dárcem, což nevadilo, ale konec mi přišel trochu násilně useknutý, za to jedna hvězdička dolů, jinak dobrý.

lenya
15.10.2016

Milá knížka... Nejednoho člověka bych tak řekla - příjemně zahřeje. Geriho osobnost mi byla od začátku blízká a sympatická, přesně dle slov Rebeccy - máš v sobě nekonečný klid a trpělivost - a přesně tak na mě působil. A v tomto duchu se linul celý příběh. Geriho hlášky a myšlenkové pochody příležitostně naoko zastřené lahvemi piva, ale přesto vždycky trefné a velmi bystré. Jeho vyrovnávání s dvojitou rolí otce mě prostě list po listu fascinovalo... Napadá mě, že jsem o knihu projevila "vyšší" zájem - ne jen zájem, mohla bych použít slovo vysoký, ale to se dá stupňovat, takže vyšší mi přijde tak akorát - takže tak nějak, Geri :-) Rada na závěr - na poslední strany si vyčleňte trochu prostoru - nebudete moct přestat... a odměna na závěr stojí za to!

A jedna výstižná ukázka:
"Nedal byste si třeba kávu? Nebo čaj? Vodu?"
"Ne, děkuji, neobtěžujte se."
"Nebo pivo?" Zamyslel jsem se.
"To snad ano, malou skleničku," řekl jsem.
"Máme jenom láhvové."
"No dobře, tak láhev."
:-D

lumul
08.10.2016

To byla hrozně milá knížka. Dojala me, pobavila a tak nějak pohladila. Určitě se člověku můžou úplně změnit hodnoty, kdyz má najednou pro co žít.

SambaRumba
23.09.2016

Jé, to bylo hezký. Docela si to dovedu představit jako film.

Špínobubla
05.09.2016

Jedna z nejlepších knížek, co jsem za poslední dobu četla. Optimistických, milých knih je jako šafránu. První půlka vynikajíci, pak trošku kniha ztrácí dech, ale to je třeba odpustit. Hlavní hrdina je na nic nehrající si sebekriticý sympaťák, rozuzlení super. Určitě se k této knize vrátím, což se o většině knih bohužel napsat nedá.

Aleh
26.07.2016

Moc se mi líbilo, jak se z životního ztroskotance rodil člověk, který se vydal na tu správnou životní cestu. A bylo to právě kvůli tomu, jak se pomalu polehoučku navzájem rodil vztah mezi Geroldem a Manuelem. V příběhu nechybělo i napětí díky anonymnímu dárci peněz, po kterém pátrali. A otevřený konec? Tentokrát mi to nevadilo. Aspoň čtenář může zapojit svou fantazii.

…„Gerolde Plasseku, řekl jsem si, co si o sobě vlastně myslíš? Co jsi zač? Čtyřicet tři let jsi byl nenápadný, držel ses zpátky, nikdy ses necpal dopředu a vždycky jsi nechával vyhrát ty druhé – ne z nějakých ušlechtilých pohnutek, většinou to bylo z čiré pohodlnosti a dobré znalosti sama sebe: ty nejsi člověk zrozený k velkým věcem. A co má být tohle, co to má najednou znamenat, Gerolde Plasseku? Přece jsi najednou nepropadl velikášství! Máš jistě dost a dost slabostí, ale jednu si nikdy neměl: nikdy jsi nebyl tak namyšlený, aby ses domýšlel, že jsi něco zvláštního. Hlavně si nevymýšlej, že s tím teď můžeš začít.“

Zuzaa
27.06.2016

Super, svěží, vtipné, zábavné, čtivé a velmi originální. Jsem celkem opatrná v přidávání knih do "mých doporučených" i v udělování pěti hvězdiček, ale této knize obojí právem náleží.

raffi
17.06.2016

Veľmi príjemna kniha, čtivá, bez zbytočnej vaty. A odvážim sa tvrdiť, že je "európska" - je totiž bez úžasného happyendu a obrovského odhalenia. Síce som ho s blížiacim sa koncom príbehu podvedome čakala, ale autor sa k tomu neznížil a za to mu môžem len poďakovať.

Haen
16.06.2016

Výborné! Vtipné, milé, zábavné a dokonce i krásný příběh. Co víc si přát.

Chytuš
12.03.2016

Díky, díky, díky šeptají mé malinové rtíky :) A ne že není zač! Za tuhle lahůdku v knižní podobě, která je milá, vtipná a neskutečně lidská! Místy Vás dojme, často rozesměje, ale dlouho po přečtení Vám v srdci vydrží takový zvláštní, hřejivý pocit :) Opravdu doporučuji!

tanika
02.03.2016

Knížka mi přesně zapadla do nálady sychravého únorového dne při boji s bacily. Milé pohlazení,citlivý příběh o naději...

Radííí
27.02.2016

Opět skvělá kniha.

playada
24.02.2016

Trošku ukecaný, ale stále dost vtipný.

Márinka
22.02.2016

Skvěle, s citem i humorem, napsaný příběh o lidských vztazích, sociálních otázkách, pravé tváři žurnalistiky, mecenášství, ale také o tom, že každé konání dobra musí být po zásluze "trestáno". Vzhledem k tomu, že skutečný mecenáš zatím nebyl odhalen, líbí se mi i "otevřený" konec, který má svého "literárního" dárce.