Není zač

Román, ve kterém dárce zaujme místo, jež obvykle zaujímá zločinec. Kdo stojí za tajemnou sérií darů? Gerold Plassek je novinář, pracuje pro bezplatné reklamní noviny. Jednoho dne se však ozve jeho bývalá přítelkyně a požádá ho, aby se na pár měsíců postaral o jejího čtrnáctiletého syna, protože musí pracovně odjet do zahraničí. Gerold není zrovna nadšený, ale nemůže odmítnout, Alice mu totiž svěří, že je Manuelovým otcem. Manuel tedy vysedává v jeho kanceláři, pozoruje ho při nicnedělání a netuší, že tenhle ztroskotanec je příčinou jeho existence. Geroldovi úplně chybí energie, volný čas tráví po hospodách a alkohol je jeho nejspolehlivější přítel. Pak ale v jeho životě nastane změna: napíše krátkou zprávičku o přeplněné noclehárně pro bezdomovce a toto zařízení vzápětí dostane velkou sumu peněz od anonymního dárce. To je začátek série dobročinných darů, díky kterým se Gerold postupně dostává do veřejného povědomí, neboť vždy záhadně souvisejí s jeho články. A nakonec si ho oblíbí nejenom Manuel. Napínavý a dojemný příběh založený na skutečné události....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236096/neni-zac-236096.jpg 4.3215
Vydáno, Host

Geschenkt, 2014

Kniha Není zač

lencin

Příběh novináře Gerolda.
(2015)

julythreemosen

Když jsem viděla tuto knihu od autora nejskvělejšího Dobrý proti severáku, neváhala jsem, a jsem za to ráda. Kniha byla skvěla - čtivá, velmi lidská, roztomilá, reálná, o rodině, přátelství, hledání svého štěstí... Velmi mi příběh sedl do nálady. Otevřený konec mi sice trošku drásá nervy, ale musím uznat, že v tomto příběhu má své kouzlo.

harena

Rozhodně ano, takové knihy, které jsou psané lehce, s brilantním humorem, optimistické, svěží a s dojemným lidským příběhem, si vždycky ráda přečtu. Někdy humor v knihách působí násilně, ale tady je lehký, sebeironizující a téměř na každém řádku. Dobře, hlavní hrdina je leckomu nesympatický, protože dost chlastal, ale psát uměl a když začal se synem pracovat na sociálně laděných novinářských článcích, i jeho život a chování se měnilo. Knížku jsem četla stále s úsměvem na rtech a děkuji Glattauerovi za tuto vtipnou, lidskou, chytrou a optimistickou knihu. Rozhodně si přečtu i jeho další knihy.

jejda.majda

Daniel Glattaur mě baví hlavně tou lehkostí, s jakou píše. Stejně lehce se to potom i čte. Jeho knížky jsou oddychové a přitom se často týkají docela důležitých témat hlavně z přístřeší rodinných nebo mezilidských vztahů. Glattauera jsem objevila díky LiStOVáNí.

bob0985

Kniha, kterou bych hodnotil víc, jak 3 hvězdy, ale méně než 4. Určitě mě bavila a její poselství je příjemné, ale na mě až moc snadno \"přístupné\", přímočaré, zřejmé. Mám raději knihy, ve kterých si to jejich kouzlo musím jaksi sám objevit. Škoda, že nejde dát 3,5 hvězdy. Tři hvězdy jsou málo, čtyři těsně moc.

Marcela52
15.10.2019

Knihu jsem přečetla s chutí, i když je pravda, že v druhé polovině příběh trochu" ztrácel dech". Přesto mě autor zaujal natolik, že si od něho ráda přečtu i něco dalšího...

LaCucaracha
30.08.2019

Tahle kniha mě docela zklamala. Doufala jsem, že to bude ten druh čtení, který pohladí po duši a ke kterému se někdy zase ráda vrátím. Ale je to vcelku banální příběh o alkoholikovi, nebo přinejmenším ochlastovi, který prdí na celý život včetně sebe sama a který se zázračně vzchopí poté, co do jeho života vstoupí novopečený syn. Ani originalitu za nápad s tajemným mecenášem nelze autorovi přičíst k dobru, protože se inspiroval skutečnou událostí. Čte se to dobře, to nemůžu říct. Ani ne proto, že by to bylo tak strhující, ale proto, že chcete jednoduše vědět, jak to dopadne. O tom celá kniha vlastně je, kdo je tajemný dárce peněz, i když samozřejmě jsou tam mnohé další dějové linky.
Co oceňuji, je způsob vyjadřování. Některé obraty a věty jsou neotřelé, autor se myslím zdařile vyhýbá výrazovým klišé. Dějovým už méně. I dialogy jsou uvěřitelné, takhle nějak by lidé opravdu reálně mluvili. Sympatický byl i suchý sarkastický humor v podobě hlášek a komentářů hrdiny.
Co mě naopak hodně vadilo, to byl hlavní hrdina, který má prostě pořád nutkání chlastat. Chlastá jedno pivo za druhou kořalkou (jeho vlastními slovy) a často se ztříská do pořádné opice. Chlastání na mě působí odpudivě, čili bohužel se to promítlo i do mého pocitu z knihy. Ke konci to pak zase poněkud připomínalo protialkoholní agitku. Kromě toho tam byly podivné kiksy, jako že v obavě z nechtěného smazání e-mailové zprávy se hrdina hystericky pídí, jestli se dá ještě nějak "stáhnout ze sítě" – to jako autor neví, že smazaná zpráva se ocitne v koši, kde je normálně k dispozici? Stejně tak první, co bych udělala po obdržení e-mailu od osoby, kterou se snažím vypátrat, je prověření její e-mailové adresy. V knize to ale nikoho ani nenapadne. No co už, jak by řekl hrdina.
Shrnuto a podtrženo: čtení docela šlo a odsýpalo, po dočtení mám smíšené pocity a knihu pošlu dál do světa.
P.S. Kdo je tajemný mecenáš se nabídne asi v půlce knihy, protože je na něj tak nějak nenápadně upozorňováno. Přesto tu myšlenku hned zavrhnete, protože nečekáte, že by dotyčný/á měl/a tolik peněz. A ani po dočtení bohužel nevěřím, že by měl/a dotyčný/á tolik peněz.

zozole
09.05.2019

Jako obvykle nádherná kniha od výborného autora. Čtivé, napínavé, vtipné.

Barva půlnoci
Barva půlnoci