Monika1717 Online Monika1717 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

(SPOILER) Naprosto skvělá detektivka. Přečteno za jeden den. O vrahovi jsem si myslela, že by to mohl být ten ............., když ho pak našli mrtvého, tak jsem byla v koncích. Knihu jsem potřebovala jsem do výzvy. Od Agathy jsem zatím nic nečetla, jen jsem viděla některé detektivky zfilmované. Knižní výzva mi pomohla k této královně detektivek najít cestu.

27.07.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Erbenovy balady miluji, i když jinak moc poezii nemusím. Usekané ruce a nohy, siroty, zardoušené děti a zabitá nemluvňata - toť opravdu krásné náměty na řeč vázanou. Knihu jsem četla mockrát, některé balady umím zpaměti dodnes, u mě vede Polednice, Svatební košile a Vodník. Ale ty ostatní jsou také skvělé.

26.01.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Knihu jsem cetla mockrát. Jako dítě jsem jednou zkusila i kousnout do mýdla,když tak krásně vonělo.

15.02.2020 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Tak tuhle říkanku snad v dětství uměli všichni zpaměti.

22.07.2020 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Musím ti, Karle Hynku, dát plný počet hvězdiček, protože některé tvé verše umím i po mnoha letech od maturity zpaměti a po tvé knížečce sáhnu někdy, když potřebuji zlepšit náladu. Příběh je tragický, smutný, po zločinu následuje krutý trest. Rozhodně nedoporučuji číst dětem školou povinným, i středoškoláci s ní mohou mít problém. Všechno chce svůj čas.

12.07.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kouzelná kniha, čas od času se k ní vracím. Malý princ a liška jsou dvojice, která v literatuře nemá obdoby. Kniha je plná moudrosti, vyzývá k zamyšlení. Literární skvost v pravém slova smyslu.

18.04.2020 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Příjemná detektivka z jižní Moravy, vraha jsem odhalila až skoro na konci. Rodinné vztahy, peníze, dávné provinění, to všechno semele postavy a někdo z toho nevyjde živý. Pěkný popis přírody, lužní lesy, plno komárů, vzácní ptáci, tajemství. Na nic paní spisovatelka nezapomněla. Přečetla jsem jedním dechem. Zkuste to také.

01.05.2023 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Ve druhé půlce mi i slzička ukápla. Rozhodně je to to nejlepší, co jsem o holokaustu četla. Nikdy nepochopím, kde se v jedněch lidech bere tolik krutosti a v těch druhých tolik vůle žít a překonávat překážky. Doporučuji všem.

23.01.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Knižní verze mě nadchla víc než filmová. Bez Vánoční koledy by to nebyly Vánoce. Tolik moudrosti a morálního poučení bez plytkého mentorování na několika málo stranách. Myslím, že duchové by měli chodit i k jiným lidem a ne jen o Vánocích.

26.07.2020 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Starého rybáře mi bylo moc líto. Čekala jsem na zázrak, na to, že mu někdo nebo něco pomůže a žraloky zažene. Nestalo se tak. Útlá knížečka, kterou má snad každý ve své knihovně.

19.04.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Knihu čtou moji žáci, dnes se mě jeden ptal, co znamenají červené tečky v mapě. Knihu jsem přečetla před lety, dnes jsem ji opět vyhledala v knihovně a strávila s ní 6 hodin. A nemyslím si, že to byl ztracený čas.

14.12.2023 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Knihu jsem četla několikrát, máme i příběh na kazetách , koupila jsem kdysi klukům k Vánocům, poslouchali vždycky před spaním. Přála bych si projet moře v ponorce.

13.08.2020 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Knihu o bojích lidí a bohů sídlících na Olympu jsem přečetla několikrát. Nejraději mám Prométhea, Trojskou válku a Odysseovy cesty. Knihu by si měl přečíst každý, aby věděl, jak se má chovat. Sice nehrozí, že by ho bohové potrestali, ale člověk nikdy neví, jak může dopadnout, když bude někomu škodit.

12.07.2020 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Trošku moc náhod najednou, ale v podstatě skvělá kniha z naší historie. Moc se mi líbila, četla jsem během prázdnin kdykoli jsem měla chvilku volného času.

14.12.2023 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Kde je hranice mezi normálností a divností. Každé dítě je jiné. Do klubu by mohl patřit každý z nás. Já jsem se strašně bála tmy a zdály se mi hrozné sny. Četla jsem tak ráda, že mi to rodiče zakazovali a odhlásili mě z knihovny. Přečetla jsem všechno,co bylo doma. A někdy to opravdu nebyly knihy pro děti. Kdo je divnější, ten, kdo čte nebo ten, kdo číst nechce? Kniha je skvělá, myslím, že se v ní najdou nejen děti, ale i rodiče.

18.07.2022 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

(SPOILER) Nedovedu si představit, že by někdo přišel a řekl, že se musím do určité doby vystěhovat. Protože místo našeho města povede dálnice, bude tam přehrada nebo něco jiného, na čem je obecní zájem. I když příběh má slabší místa, lidem jsem porozuměla a bylo mi jich líto. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi české autory a české problémy.

17.04.2022 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Po knize jsem sáhla v mírné depresi, která se mě zmocnila, když jsem se povalovala doma s naštíplým kotníkem, který bolel víc a víc. Mám ráda klasické detektivky. Tady je skvěle vykreslené prostředí. Vzpomínám si na dovolenou na Šumavě, mlha, polotma, mrholení. Vůbec bych se nedivila,kdyby tam ta příšera běhala. Skvělá dedukce detektiva a vrah se nakonec chytil vlastně sám.

15.10.2021 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Zámek Krabonoš je ve skutečnosti Bouzov, můj oblíbený hrad. Vždycky, když tam jedeme, vzpomenu si na film i knihu, která tvoří jeho věrnou předlohu. Kniha se mi kdysi moc líbila, perfektní scéna byla draní peří za trest v červenci. I film je velmi zdařilý.

21.05.2020 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knihu jsem zařadila do povinné četby pro děti v 5. třídě a ejhle, většina dětí ji přečetla a líbila se jim. Tak jako před mnoha lety mně.

21.05.2020 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Moje první setkání se S. Kingem. Nezapomenutelné. Dívky mi bylo líto, život s podivínskou matkou, protivní spolužáci, žádná radost. Není divu, že využije svých schopností a pomstí se.

22.11.2023 5 z 5