Pes baskervillský

Koupit

Nejslavnější Doylův detektivní příběh. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné vřesovištní krajině. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zdánlivě vzpírají lidskému chápání, vychází u této nejznámější anglické detektivky z principů gotického románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284911/big_pes-baskervillsky-EUM-284911.jpg 4.53414

Příběhy Sherlocka Holmese 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , XYZ (ČR)

The Hound of the Baskervilles, 1902

Kniha Pes baskervillský

Tony86

Čekal jsem záhadnější a hlavně aspoň trochu děsivý příběh, to se ale nekoná, takže pro mě vcelku zklamání a není to proto, že detektivky zrovna nevyhledávám. Pes je pes, snad jen trošku přerostlý, a kempující Holmes to taky docela pokazil. Na druhou stranu se mi líbily Watsonovy popisy událostí a zasazení do ponurého prostředí blat; no mohlo to být zajímavější.

luculi

Nejdříve jsem měla obavu se do knihy pustit. A nejen do této, ale celkově tohoto autora. Vždycky jsem měla téma Sherlocka moc ráda, jenže dosud jsem ho znala jen prostřednictvím jiných vyprávění, jiných tvůrců. Takže jsem nevěděla, co čekat od originálu.

Jako vždy se tu udržuje základ, tedy detektiv a jeho přítel doktor a jak bývá často zvykem, doktor je vypravěčem, který popisuje jeden z jejich případů. Klasická linka se střídá s jiným stylem, tedy dopisy nebo deníkovými záznamy, které to trošku ozvláštňují.

Když jsem knihu četla, lekla jsem se, že se slavného detektiva snad ani nedočkám. Vyskytl se totiž na začátku dění a většinu knihy se vyskytoval pouze Watson. Ale nakonec se v rámci jednoho překvapení přece jen Sherlock objevil, aby čtenáře zdárně přivedl k závěru, kde typicky bylo vysvětleno vše do posledního detailu.

Nebylo to sice nějak napínavé, padoucha jsem tak nějak vlastně nehledala, takže to bylo i trošku překvapení. Opět jsem si užila dobové jednání postav i mluvu, kterou mám ráda. Takže jsem celkově spokojená a žádné zklamání se nekoná...

FlexiMZ

Spoustu let jsem o této klasice slyšela a učila se o ní ve škole asi jako většina z nás. Nikdy jsem ale po žádném případu proslulého Sherlocka Holmese nesáhla a nečetla ho. Neviděla jsem film ani žádnou seriálovou adaptaci případů tohoto slavného londýnského detektiva. No prostě ostuda, přiznám se bez mučení...
Netajím se však tím, že z klasiky mě baví převážně ty začátky hororových, strašidelný příběhů, temnější věci a pak tyhle detektivní a dobrodružné.
Baskervillského psa jsem si chtěla dlouho přečíst, ale pořád jsem ho odkládala. Začátek mě vtáhnul. Hltala jsem stránky a začetla jsem se hned. Bohužel jsem udělala chybu v tom, že jsem přečetla první polovinu v podstatě na jeden zátah, ale tu druhou až po týdenní pauze, během níž jsem četla jinou knihu a část důležitých věcí jsem trochu pozapomínala. Jde o krátkou knihu o 200 stranách a ten případ tu odsýpá, takže důležité je tu vše.
Příběh je to skvělý! Klasika v sobě skrývá skvělé kousky, jen je potřeba dát jim tu šanci a věnovat čas.

rafan65

Příběh jsem poprvé viděl ve filmovém podání, které bylo lehce odlišné od originálu, ale rozhodně mě zaujal. Sherlock Holmes jeden z prvních velkých detektivů, je opravdu originální osobnost která čtenáře vždy uchvátí. Dokonale popsané prostředí, jemně vytvořené postavy, výskyt záhadných jevů a postav, prostě super kniha.

Yokolobuna

Poctivá klasika. Sherlock jako postava sice není mému vkusu úplně blízký, alespoň jeden z jeho příběhů jsem si však chtěl v písemné podobě vychutnat. Jaké bylo překvapení, že v Psovi baskervillském hraje na první housle spíše Dr. Watson.

V relativně krátkém textu se rozehrává poutavý příběh s plíživou atmosférou anglických močálů a vřesovišť. Ve své ponurosti krásných, stejně tak ale smrtících. Doyle ve knize klade před čtenáře pořádné množství otázek a naštěstí na ně do konce knihy poskytne i uspokojivé odpovědi.

Překlad z roku 1905 Josefa Pachmayera působí spíše příjemným dobovým dojmem než archaicky a když se čtenáři to přehnané gentlemanství až škrobenost občas trochu zajídá, jednou za čas působí text v podobném stylu spíše jako osvěžení. Jen je trochu škoda horší redakční práce mnou vlastněného vydání. Občas tak vypadlo slovo nebo část věty, které tak i po opakovaném čtení prostě nedávaly smysl. Našel se i sem tam nějaký překlep.

Osobně mne maličko zklamal závěr, který hlavně s ohledem na řešení postavy hlavního padoucha působil trochu antiklimatický.

Hodnocení na DK v době přečtení: 90 %; Moje hodnocení: 80 % jako 3372. hodnotící.

ja.kordo

Záhadné, atmosférické, a aj prekvapivé! Dostal som viac-menej to, čo som čakal ;) Určite odporúčam.

petrarka72

Obvykle pětihvězdičková klasická detektivka s hororovými rysy a parádní atmosférou... Těšila jsem se, že jsem našla nové zajímavé nakladatelství - charakterizační obrázky Adély Korbelářové na obálkách 1400 jsou kouzelné - ale bohužel chyby, překlepy a nesmyslné formulace se v knížce objevují v takovém množství, že se to prostě nedá snést. Navíc mám pocit, že tam proběhlo nějaké šméčko kolem překladu (velmi nevyrovnaného až nedodělaného) - v tiráži je jako jeho autor uveden H. Jost, ale vzhledem k tomu, že tento pán přeložil své poslední dílo v třicátých letech a Doyla v seznamu na překladatelské databázi nemá, k tomu chybí copyright, není uvedeno zdrojové cizojazyčné vydání... cítím čertovinu. Navíc jazykově mě spousta věcí až bolela, takže před vydáním ve 1400 z roku 2021 upřímně varuji. Zkusím možná překlad Richarda Podaného (Odeonu s výhradami věřím), ten starší od Františka Gela je snesitelný i dnes.

bupilla

Konečne som si tento podmanivý príbeh prečítala, asi som čakala na toto prekrásne nové vydanie :)
Toto vydanie je pre mňa vyslovene lahôdkou, páči sa mi grafické spracovanie a papiere sú tiež prekrásne.
Príbeh mi samozrejme je známy už celé desaťročia, kedysi dávno som videla filmové spracovanie, ale zabudla som na rozuzlenie a tým pádom som si teraz to čítanie neskutočne užila :)
A ten archaický jazyk - až ma prekvapilo, ako dobre mi to padlo. Vyslovene som sa niesla na vlne príbehu, slov, viet... a pôsobilo to mňa tak zvláštne upokojujúco a pútavo zároveň.
Veľmi ma bavili dialógy, všetky postavy a to prostredie, tá výborne vykreslená ponurá atmosféra.
A idem si rovno pozrieť aj filmové spracovanie z roku 2000, nech ešte chvíľu zotrvám v tomto príbehu :)
Poklad v mojej knižnici a odporúčam všetkými desiatimi.