Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

Jak namalovat ptáčka Jak namalovat ptáčka Iva Hercíková

(SPOILER) Knihy Ivy Hercíkové mám ráda, i když jsou více méně poplatné době. Rodiče se rozvedou, každý si najde jiného partnera a dceru si půjčují. Otec ji rozmazluje drahými dárky a pochlebuje jí, pubertální dívka začne preferovat jeho. Nakonec prozře, zjistí, že nic pořádně neumí a vrátí se k matce, protože tatík odjede pracovat jinam.

31.08.2021 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Před několika lety mé kolegyni při hodině ulétlo sprosté slovo. Do večera jsme to věděli všichni. Tady vedoucí divadelního kroužku zneužívá po mnoho let svoje svěřence a pořád nikdo nic neví? To nikdo doma nic neřekl? Nebo to bylo všem jedno? Tomu nevěřím. Ano, rodiče jsou vytíženi, někdy nemají na děti tolik času, kolik by mít měli, ale že by se to neprofláklo tak dlouho? To se mi zdá přitažené za vlasy. Jinak se mi kniha moc líbila, seděl mi i styl vypravování, náznaky, které si čtenář musí domyslet. Téma je závažné. Rodiče by si měli prověřit lidi, kterým svěřují svoje děti. Aby se potom nedivili. Divadelní kroužek existoval, vedoucí byl skutečně pedofil. Tolik let. Nechápu.

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

(SPOILER) Kdo chce kam, pomozme mu tam. Amber chce manžela Daphne a ta se ho ráda zbaví. Amber neví, že je to psychopat, to pozná až po svatbě. Ale zbavit se ho už nestačí, protože ho zavřou za daňové úniky. A veškerý pohádkový majetek je zabaven. Chudá byla a i přes všechny intriky chudá zůstala. Typicky americký román. Četla jsem na dovolené, nic jiného jsem neměla, ale určitě vím, že se k této knize nikdy nevrátím. Ale určitě ji daruji jedné své kamarádce.

31.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla díky Čtenářské výzvě a nelituju toho. Líbila se mi. Příběh ženy, které rodiče nalinkovali budoucnost. Takovou, o které se mnohým ani nezdálo. Eugenie s manželem pracovali, zvelebovali majetek ale tak nějak bez lásky, bez nadšení. Tomu románu chyběla jiskra, o jednoho muže přišla, začala si s jiným, ale nakonec se zamilovala do někoho úplně jiného. Vychovala dvě děti, prostě prožila takový normální život.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

(SPOILER) Naprosto skvělá detektivka. Přečteno za jeden den. O vrahovi jsem si myslela, že by to mohl být ten ............., když ho pak našli mrtvého, tak jsem byla v koncích. Knihu jsem potřebovala jsem do výzvy. Od Agathy jsem zatím nic nečetla, jen jsem viděla některé detektivky zfilmované. Knižní výzva mi pomohla k této královně detektivek najít cestu.

27.07.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Přečetla jsem na dovolené za 3 dny, kniha se mi líbila, i když myslím, že některé akce hlavní hrdinky byly trochu přitažené za vlasy / protahování se rozbitým oknem v 6. měsíci,.... /. Život Anna neměla jednoduchý, ale to v té době asi žádná z vesnických žen. Kupa dětí, starostí a práce.

27.07.2021 4 z 5

Neobyčejná třída Neobyčejná třída Danielle Dušková

Když jsem chodila do 6. třídy, tak jsem knihu objevila doma v knihovně. Četla jsem ji pořád dokola, líbily se mi osudy dívek, které měly před maturitou. Když jsem pak měla před maturitou já, připadala mi taková hloupoučká, ani nevím, kam se poděla. Dnešní mládeži by nic neřekla.

30.06.2021 3 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se mi líbila stejně jako první díl. Dnes si děti dělají, co chtějí už od útlého věku, tehdy musely poslouchat rodiče a respektovat jejich názory i v dospělosti. Oslavy 1. máje a různé socialistické vymoženosti / udávání, přidělování bytů,.... / mám v živé paměti a paní spisovatelka asi také. V tetině spravené vile se rozvaloval papaláš a Sylvie mrzla s dítětem a manželem v mokré studené ratejně. Neměla prostě ten správný kádrový profil.

13.05.2021 4 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

(SPOILER) Neseděl mi posun v čase ani počet obětí, není mi jasné, kdy oba detektivové začali vraždy vyšetřovat a jak je možné, že roky se nenašel nikdo, kdo by vraždy několika desítek žen objasnil. Za normálních okolností bych knihou listovala tak dlouho, až bych to pochopila. Ale já vím, ze tuto knihu už nikdy neotevřu. Nesnáším knihy, ve kterých se ubližuje dětem nebo zvířatům. A já lituju, že jsem knihu neodložila ve chvíli, kdy ten zmetek Rickyho unesl. Co z toho života kluk měl? Despotický opilý otec nebo psychopatický vrah. Nejsem vůbec slabá povaha,ale několikrát mi slzičky kapaly. Bude trvat dlouho než nějakého Cartera zase otevřu, a to se mi jeho kniha Jeden za druhým moc líbila. Ale tohle bylo pro mě nestravitelné.

10.05.2021 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, nakonec jsem dala 3. Knihu jsem sice přečetla na jeden zátah, ale mám z ní zvláštní pocit. Dobu předrevoluční i samotnou revoluci, mám v živé paměti / jako sama autorka /, na začátku 70. let jsem začala chodit do školy - ruské básničky, pionýři, ruské a sovětské hry, ruština ve škole,..... Chvilku mi trvalo než jsem se v příběhu zorientovala, nečetla jsem žádnou recenzi, čekala jsem buďto retrospektivní příběh předrevoluční nebo příběh porevoluční. Chvilku mi trvalo než jsem pochopila, že Maju z vězení nepustí a příběh bude fikce, co by kdyby......Trochu mi to připomínalo romány z let 50., kdy nepohodlní lidé mizeli ve vězeních nebo táborech, příběh Magdy zase zpočátku trochu připomínal Velké trápení. V knize jsou citáty použitelné pro současnost - vystrašení lidé jsou poslušní,.... Nemohu říct, že se mi kniha nelíbila, ale připadala mi tak trochu nedotažená.Já kdybych věděla, že mám někde dceru, tak bych ji hledala tak dlouho, až bych ji našla. V knize uběhlo tolik let, jedna na druhou myslela, ale to bylo všechno.

18.04.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Tuhle autorku prostě můžu. Příběh se mi líbil, jednu hvězdičku jsem strhla za utopená koťata / já vím, že nejsem normální, ale jak jde o kočky, tak neznám bratra/. Pořád jsem čekala, že přijde ten pravý a Zuzana s ním bude šťastná. Zasloužila by si to. Nepřišel.

07.04.2021 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Oscilovala jsem mezi 3 hvězdičkami a 4 hvězdičkami. Nakonec jsem dala 3 a jsem se svou volbou spokojená. Nějak tak mi moc nikdy nesedí vraždy dětí. Docela dlouho jsem se v příběhu orientovala. Severské detektivky mám ráda, ale tady mi něco vadilo. Knížku jsem původně koupila kamarádce k narozeninám, ale nedalo mi to, otevřela jsem ji, začetla se..... Nenechala jsem si ji.

07.04.2021 3 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

(SPOILER) Moje první kniha od tohoto spisovatele. A byla to jízda. Brutální vraždy, člověk minimálně do poloviny knihy tápe, proč to ten psychopat dělá. Na konci napětí vystřídá smutek. Ne radost z toho, že ho chytili, ale obrovský smutek. Bylo mi strašně líto toho kluka a jeho rodičů. Matka zemřela, otec se s tím vyrovnal po svém. Už neměl, co ztratit, jen se chtěl pomstít těm, kteří mu v honbě za senzací nebo penězi ublížili. Druhou rovinu představuje chování lidí na sociálních sítích, když hlasovali a stávali se tak vlastně anonymními spolupachateli. Tohle je pro mě naprosto nové a mám divný pocit z toho, jak toho lze zneužít.

06.04.2021 5 z 5

Vražedkyně Vražedkyně Pavel Kohout

(SPOILER) Mám ráda české detektivky pro jejich uvěřitelnost. Ale tahle se moc nepovedla. Matka zabije maličké dítě, aby se nepodobalo otci? To, že zabila toho chlapa, to bych pochopila, ale svoje dítě? Tak za to šla jedna hvězdička dolů. Druhá pryč za osobnost toho kriminalisty. I pro člověka, který si nedělá iluze o lidech, kteří nás mají chránit a pomáhat nám, tohle bylo moc. Důvěřovala mu, on toho sprostě zneužil. A třetí hvězdička za několik pravopisných chyb, které tam zůstaly. Věřím, že to byly jen překlepy. .....

06.04.2021 2 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Skvělá záležitost, autorce bych věřila každé slovo. Nemám, co dodat. Četla jsem a děj přede mnou utíkal jako film. Uvěřitelný film. Klidně bych hvězdičku přidala.

15.03.2021 5 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

První knihu jsem nečetla, proto se mi asi tahle docela líbila. Četla jsem ji o Vánocích, pobavila mě. Vánoce mám ráda, proto mám na knihy o Vánocích asi i mírnější měřítko. Jinak lékař zlitý krví a plodovou vodou je někdy spíš k pláči než k smíchu. A do rukou bych se mu dostat asi nechtěla.

15.03.2021 4 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Kniha se mi moc líbila, přečetla jsem ji jedním dechem. Kdo je vrahem jsem začala tušit, když už příběh gradoval - asi jsem trochu natvrdlá. Když si pro čtení vyberete podzimní mlhavou větrnou noc, uvěříte, že čarodějnice nejsou vymyšlené. /Možná se k ní někdy vrátím/.

15.03.2021 4 z 5

Udělala jsem chybu Udělala jsem chybu Paula Daly

(SPOILER) Hlavní hrdinka neudělala jednu chybu, ale pěkně vršila jednu za druhou. V některých chvílích jsem ji nesnášela. Našla si špatného muže, připravil ji o všechny peníze, rodiče jí půjčili peníze, které šetřili celý život, zase o všechno přišla. Věčně byla v práci, doma malý syn, který nechápe, co se to u nich děje. Na jedné párty se potká s mužem, který jí slíbí peníze za sex / Neslušný návrh ???? /. A není sám. Tak nějak jsem nepochopila, jak si ty peníze užila, něco koupila a byly zase pryč. Nakonec na to doplatil její syn, když ho milencova manželka přejela autem. V některých chvílích jsem hlavní hrdinku nesnášela, ale to už jsem psala.

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

(SPOILER) Při čtení jsem tak trochu tápala v čase, stejně jako u Pandy. Panda se mi líbila víc. Tady jsem se někdy tak trochu ztrácela, nevěděla jsem, co je zrovna za rok. Ekologické téma - problémy s vodou - se prolínají s multikulti - adopce chlapce snad ze Sýrie / vybral si ho z katalogu, no nevím /. Na druhou stranu, smrtelně nemocná žena se uzdraví a začne zase chodit do práce, i když její dcera všechen její majetek prodala. Spoolečně vychovávají miminko, o malého Syřana přijdou, najednou se najde matka. Tak trošku slátanina, od všeho kousek. Ani nevím, jestli mám chuť se pustit do lososa / ale asi ano, chci se tak trochu prokousat současnou českou knižní tvorbou/.

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

(SPOILER) Kniha se mi docela líbila, dvě časové roviny mi nevadily. Hvězdičku jsem strhla, protože se tak nějak nemůžu zorientovat v čase - utekli v 50 letech, bylo jim kolem 35, najednou se tam objeví pravnučka, už také skoro dospělá. Druhou hvězdičku jsem strhla za způsob, jakým je psaná diplomová práce. Jednu takovou - z historie - mám za sebou. Týdny jsem proseděla v archívech, přečetla stovky stran kronik, dobových materiálů, vzpomínek pamětníků, hospodářských zápisů, atd. Aby někdo napsal diplomku na základě deníků, byť podrobných - to asi ne. I když si hrdinka něco začala s vedoucím diplomky. A jak se teda vlastně jmenoval? Chvíli Tomáš, chvíli Jan.
Kniha není špatná, pěkně se čte, je zde patrná i velká snaha autorky o vykreslení povahových rysů postav. Nakonec to končí jako pohádka.