MollyCornelia MollyCornelia komentáře u knih

Drobné protislužby Drobné protislužby Erin A. Craig

4,5*/5*
Velmi zajímavá a propracovaná ya fantasy z vesnického prostředí. Kniha stojí na spoustě věcí, jak na úžasné hrdince Ellerie, tak na ději, záhadách a všedních dialozích. Romantická linka je poměrně jemná, což mi vyhovovalo.
Prostředí vsi se mi moc líbilo. Strašidelná atmosféra byla skvěle vyvedena a obálce tleskám.
Jediné, co mě lehce zarmoutilo, bylo nedořešení všech nakousnutých záležitostí a to, že některé záhady jsem odhadla.
Pokud se vám líbil Dům soli a smutku, Drobné protislužby jsou nutnost :)!
Doporučuji čtenářům fantasy cca od 15 let.

06.10.2023

Špinavá školní hra Špinavá školní hra Robin Stevens

3,5*/5*
Super příběh, super postavy a celkově úžasné. Líbí se mi, jak autorka do děje tu a tam vsune historii (jmenovitě např. ohledně Židů a nacistů), jak se hrdinky vyvíjí a dospívají.
Oproti předchozím dílům jsem se špatně vyznala v postavách, začala jsem se chytat tak ve dvou třetinách, a taky tu a tam pokulhávala čtivost. Jinak musím ale vyzdvihnout krátké kapitoly a zajímavé a originální situace i pojetí příběhu.
Doporučuji dětem i teenagerům cca od 12-ti let.

29.09.2023 4 z 5

Samá voda Samá voda Jeff Kinney (p)

3*/5*
Přišlo mi, že tehle díl byl o něco slabší bez předchozí díly, ale stejně jsem si čtení moc užila. Poseroutka je prostě poseroutka, a ty jeho vylomeniny mají v mém srdci svoje místo :).
Doporučuji dětem cca od 10 let a náctiletým, kteří se potřebují pobavit.

18.09.2023 3 z 5

Zámek v oblacích Zámek v oblacích Kerstin Gier

3,5*/5*
Milé, oddechové čtení od mé oblíbené Kerstin Gier.
Hlavní postava byla poněkud naivní a místy mi lezl na nervy milostný trojúhelník, ale jinak jsem si knihu užila. Nemusela jsem u ní přemýšlet a zabavila mě, takže účel splněn. Jen jsem asi očekávala víc.
Prostředí hotelu mě zaujalo, často se s ním nesetkávám. Dalším plusem je poměrně oddělené charaktery postav, ve kterých jsem se i bez rejstříku vyznala hned na začátku.
Doporučuji fanouškům autorky a náctiletým se slabostí pro romance se špetkou detektivky.

18.09.2023 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

4*/5* Četba na Čj ve škole
Tento román mne velmi příjemně překvapil svou čtivostí a svižným tempem. Na 204 stranách se toho stalo tolik, a hrdina knihy se přesto stihl vyvíjet a děj se netočil v kruhu.
Na svou dobu muselo jít o skandální titul, autor šťoural do problémů církve, mořeplavectví i filozofie obecně.
Bohužel jsem nerozuměla pár zastaralým slovům.
Doporučuji filozofům, studentům společenských věd a obyčejným lidem, kteří mají rádi klasiku.

18.09.2023 4 z 5

Heartstream Heartstream Tom Pollock

5*/5*
Tohle byla bomba mezi ya thrillery! Hlavně proto, jak hnusný svět dokáže být, když ho má pod palcem posedlost.
Většinu knihy mě bavila víc linka Cat, ale na konci se obě linie propojily a i Amy jsem musela nechat, že byla úžasná. Příběh zpracovává velkou, velkou spoustu hlubokých témat, od chorob a smrti přes úskalí lásky a mateřských citů, terorismus a hlavně lidskou vypočítavost.
Čtivý a propracovaný příběh mě prostě dostal.
Doporučuji všem čtenářům ya a heavy contemporary cca od 14 let.

04.09.2023 5 z 5

Tiny Pretty Things Tiny Pretty Things Dhonielle Clayton

3,75*/5*
Tohle bylo vážně dobré. Balet, lži, konzervatoř. Trocha té romantiky (i když místy podivné), trocha akce a překvapivý závěr.
Postava Gigi mi neskutečně sedla, protože se mi povahou podobá. Čtivost a charakterizace fajn.
Úplně se mi nezdálo tempo knihy a LGBT za mě bylo moc, ale jinak jsem spokojená.
Doporučuji tanečníkům a teenagerům od 13 let.

01.09.2023 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

3,5*/5*
Zajímavá a netradiční série. Dala mi inspiraci k psaní. Ale stejně nemůžu s klidným srdcem tak úplně doporučit.
V první půlce byla krásně vyvedená atmosféra slumu, to autor umí dobře.
Někdy mě vytáčely dlouhé kapitoly.
K žádné postavě nemám vztah, sice mě vyloženě neštvaly, ale ani mi nepřipadá, že by se chovaly kdovíjak logicky.
Shrnutí: druhý díl byl lepší, ale do zbytku série se pustím.

28.08.2023 4 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Poměrně cca 4,2*/5*
Povídky byly každá jiná, mix různých hlubokých témat a záležitostí běžného života.
Nejlepší:
Maršmeloun pro Ráchel, Zbabělci, Od mámy z lásky (5*)
Nejhorší:
Zelená slunce (2,5*)
Čestné uznání:
Bezpečné místo (4,5*)
Kniha jakožto celek se mi moc líbila a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.
Doporučuji dospělým i náctiletým cca od 13 let.

28.08.2023 4 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

4,5*/5*
Projekt Kronos je pro mě jedna z top knih tohohle roku. Ze začátku jsem se ztrácela v ději a postavách, ale jakmile jsem si všechno ujasnila, příběh mě strhl.
Příběh je hodně spletitý a komplexní, má mnoho odboček, je vyprávěn z mnoha úhlů pohledu, a do toho se mění časové roviny - což mě naprosto pohltilo.
Postavy jsem si oblíbila, nejradši mám sociopata Luca. Kniha je plná akce, je čtivá a autor se s ničím nemazlí (trochu jako Jay Kristoff).
Těším se na další díly.
Doporučuji teenagerům cca od 15 let a dospělým, kteří mají rádi sci-fi.

28.08.2023 5 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

3*/5*
Oproti ostatním dílům zklamání. Sice jsem přečetla (nezvykle rychle) za 3 dny a příběh mě stále táhl dál, ale jsem nespokojená s obsahem.
Fantasy prvky a akce byly relativně potlačeny, děj táhla romantika a řešení vztahů.
Celou knihu si postavy řeší komplexy z války a posttraum. stres. syndrom, Clary byla taková nejistá.
Ale do dalších dílů se určitě pustím, miluju svět lovců stínů i podsvěťany.
Doporučuji fanklubu Cassandry Clare.

13.08.2023 3 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

4*/5*
Upřímně nevím proč, ale četla jsem tu knihu po chvilkách 4 měsíce. Ano, měla jsem rozečtenou kupu dalších knih, ale nějak mě teb příběh netáhl natolik, abych se donutila Město ze skla rychle dočíst.
Ale postavy mě bavily, přestože hrdinka mi občas lezla na nervy, a miluju ten svět.
Do dalších dílů Nástrojů smrti i všech knih Cassandry se určitě pustím, ale za mě jde o nejutahanější knihu, co jsem zatím od autorky četla.
Doporučuju fanouškům lovců stínů a milovníkům fantasy cca od 13 let.

30.07.2023 4 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

5*/5*
Bomba, naprosto úžasné!
Ten konec byla emocionální masakr, brečela jsem jako malé dítě, a událo se několik zvratů. Celou knihu provází akce a bitvy (mám pocit, že každých 100 stran se bojovalo), děj mě stále táhl dál.
Zamilovala jsem si Manon, ale všechny postavy mi přirostly k srdci.
SJM nezklamala. Říše bouří se mi ohromně líbila.
Doporučuji všem čtenářům, ale pro milovníky fantasy povinná četba.

22.07.2023 5 z 5

Tajemné dopisy Tajemné dopisy Hannah Reynolds

2,5*/5*
Nepřevažovaly ani nedostatky, ani klady knihy. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem si ji přečetla, na stranu druhou by se nic nestalo, kdybych ji vynechala.
Klady:
Krásná letní atmosféra, poměrně nevšední zápletka, vývoj postav.
Zápory:
Štvaly mě téměř všechny postavy (až na mamku), romantická linka se mi zdála trochu umělá, chtělo by to lepší zpracování tématu - jít víc do hloubky.
Pokud hledáte jen oddechovku, doporučuji, ale jinak Tajemné dopisy klidně přeskočte.

10.07.2023 3 z 5

Lži v plamenech Lži v plamenech Jennifer Lynn Alvarez

3,5*/5*
Ya thriller s obrovským dosahem. Podle anotace jsem čekala, že půjde jen o požár, ale hlubších významů měla kniha daleko víc. Řešilo se zmizení, nezdravá posedlost, zatloukání a samozřejmě lži. Krátké kapitoly mi vyhovovaly, styl se mi četl dobře a rychle. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout, měl hnací sílu, co mě táhla stále dál.
Vytýkám ale ne moc podařenou charakterizaci postav. A existují podařenější podobné knihy.
Ještě bych dodala, že jsem díky knize nahlédla do problematiky ohňů a způsobu vyšetřování.
Doporučuji teenagerům od 13 let a dospělým, které baví ya thrillery.

29.06.2023 3 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Povinná četba na čj.
Pěkné drama. Dalo mi hromadu inspirace k psaní a náměty k zamyšlení. Hezké obraty, vtipné postavy (vidláci z vesnice mě bavili nejvíce), zajímavé prostředí a jazyk.
Překlad M. Hilského mi bohužel nesedl, takže jsem se do čtení trochu nutila.
Doporučuji spisovatelům, kniha může pomoct při tvůrčí krizi

27.06.2023

Já u pramene jsem a žízní hynu Já u pramene jsem a žízní hynu François Villon

4,5*/5*
Villonův básnický jazyk mi neuvěřitelně sedne, a jakožto básnířce mne velmi inspiruje.
Kniha se mi četla lehce a rychle, básně mě chytly za srdce a nepustily.
Hodí se i jako četba do školy.
Doporučuji všem milovníkům poezie.

17.06.2023 5 z 5

Pokřivená zrcadla Pokřivená zrcadla Diana Urban

4*/5*
Tohle bylo něco. Četlo se to výborně, postavy byly dobře charakterizované, zápletka mě chytla. Měnící se dějové linky mi vůbec nevadily.
Každá kapitola byla nosná pro příběh, stále se něco dělo. Zvrat překvapil a konec nese důležité morální poučení: lidi nemůžeš změnit jediné pokud se chtějí změnit sami.
Přirovnání k Karen M. McManus není od věci.
Doporučuji teenagerům cca od 13 let.

11.06.2023 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

(SPOILER) 3,75*/5*
Prostě na 4* to pořád není, má se to dle anotace odehrávat v Londýně a oni se tam dostanou v půlce knihy?
Lepší než první díl. Určitě sérii ráda dočtu. Bylo to napínavé, čtivé, postavy mě většinově neštvaly (až na Emmu a černý humor Emocha).
Na konci mě zvrat překvapil.
Doporučuji teenagerům cca od 15 let.

05.06.2023 4 z 5

Deník průměrné zamilované blbky Deník průměrné zamilované blbky Júlia Matulová

3*/5*
Lehce vtipná, milá, romantická oddechovka. Víc od toho nečekejte a nebudete zklamaní.
Deníková forma knihy mě velmi bavila a sedla mi. Dávalo to vhled do myšlenek i pocitů hrdinky a bylo to osobní. Romantika mi přišla trochu pod úroveň (takhle se chovají spíš středoškolačky), ale pointa na konci se mi líbila.
Recepty byly k pousmání.
Celý příběh byl ale strašně vázán na situaci a místo (tábor, kuchařka) a stál na tom, ale přišlo mi, že tahle koncepce se občas trochu rozpadala. Potřebovala bych větší hloubku příběhu a více charakterizovat postavy.
Doporučuji na vypnutí a relaxaci dívkám cca od 13 let.

25.05.2023 3 z 5