Tiny Pretty Things

Je možné zajít příliš daleko? Na jedné z nejprestižnějších baletních škol na Manhattanu skrývají dokonalé, krásné baletky nepěkná tajemství a ohavné lži. Na privilegované Bette by nikdo nenašel jedinou chybu je jako baletka z hrací skříňky. Ale život ve stínu sestry, která je jednou z největších hvězd baletního světa, v ní probouzí temnou stránku. Perfekcionistka June má už po krk toho být věčnou náhradnicí. Tenhle školní rok se spokojí jen s tím nejlepším i kdyby to znamenalo, že bude muset sáhnout po nějakých ne zcela dokonalých prostředcích, aby toho dosáhla. A nová studentka Gigi zatím předčila všechny tanečnice z konzervatoře, ale samotný tanec by ji mohl zabít. Soutěživost je s každým blížícím se představením silnější a z nevinných naschválů se stává něco čím dál tím temnějšího, takže je jen otázkou času, kdy se jedna z mnoha jisker vznítí a popálí se i ty nejlepší....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453012/kridla-krehkych-motylu-OQa-453012.jpg 4.249

Tiny Pretty Things 1.

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , #booklab

Tiny Pretty Things, 2015

Kniha Tiny Pretty Things

Fortuna7

PECKA!!!
Hned na začátek musím pochválit skvěle vystavěnou psychiku hlavních hrdinek. Já mám k baletu docela blízko, (i když ho nedělám) vím jak to tam chodí a autorky dokázaly naprosto přesně popsat temnou stranu toho, na první pohled krásného a křehkého světa.
V knize se řeší vážná témata jako anorexie, závislost atd., ale autorky to dokázaly podat tak nenásilně, že mi to vůbec nevadilo.
Já jsem si cca polovinu knihy říkala, že to budou tak 4 ale ten konec?! Jako to bylo hodně drsný, ale naprosto skvělý. Prostě nemám slov a jsem strašně zvědavá na seriál na Netflixu a hlavně na druhý díl.
Za mě obrovské doporučení

Mi--LADA

Další zajímavej příběh z baletního prostředí. Líbilo se mi, jak to bylo napsáno a těším se na další díl.

JessieEx

Do knihy jsem šla s nulovým očekáváním a musím říct, že jsem spokojená.

Young adult příběh je tentokrát psaný spíš jako pro dospělé a i postavy se zde chovají dospěleji na svůj věk. Nedivím se, po tom všem, čemu jsou vystaveny. Začíná to mizernými rodiči, a pak už jen čekáte, kam až to může zajít.

Prostředí baletní školy mě zase tolik nepřekvapilo, stejně jsem ale hleděla, kolik problematických témat kniha obsahuje: anorexie, bulimie, drogy, sexuální zneužívání, rasismus, šikana, intriky, pedofilie...

Pokud už jste někdy někdy něco viděli nebo četli o baletu, asi víte, jak to v takovém prostředí chodí. Upřímně se divím, že dětské knihy vykreslují balet a baletky jako něco krásného, čím chce každá holčička být. Realita je ale hnusná.

Byla jsem fakt znechucená, jak na sebe dokázaly být dívky zlé, kruté. V honbě za vlastní slávou a úspěchem se neštítily ničeho. Jediná postava, kterou jsem měla ráda, byla Gigi.

Byť se toho v knize moc neděje, jen zde gradují ty intriky a výše zmíněná témata, četla se skvěle. Bavilo mě vyprávění v ich formě z pohledů tří postav. Autorky tak velmi dobře vykreslily jejich psychologii.

Konec byl za mě moc rychlý, useknutý, takže se určitě pustím i do druhého dílu. Knížku moc doporučuji!

terkabed

Je škoda, že tohle nevyšlo dříve kdy jsem na podobných YA ujížděla. I když nevím jestli kniha je čistě YA, spíše někde na pomezí dospělácké a YA. Kniha otvírá hodně temná témata jako jsou porucha příjmu potravy, přehnané soupeření, šikana atd. Knížka je docela drsná a hrubá. Od knížky z baletní školy jsem čekala něco jemnějšího, ale hrubost knihy je pozitivní překvapení. Těším se na další díl a na seriál.

Pitbullka

Drsné prostředí baletní školy, spousta intrik, problémů. Ten konec byl hodně zajímavý a jsem zvědavá, co přinese druhý díl.

katasokolov

Tak jsem konečně dočetla tuhle knihu. Je to příběh z baletního prostředí, které můžeme sledovat skrze vyprávění a úvahy tří postav. Bette je privilegovaná skvělá baletka z bohaté rodiny, June je velký dříč a Gigi je nově nastoupivší vycházející hvězda. Vidíme, jak se všichni studenti prestižní baletní akademie snaží udržet na vrcholu a řídí se přitom prostou větičkou, kterou své doby upřednostňoval i Machiavelli, “účel světí prostředky”. Při porovnání s nově vyšlým seriálem, z dílny Netflix, působí kniha trošku nemastně neslaně. Seriál se opravdu povedl a tvůrci dokázali děj vylepšit, více zdramatizovat a posunout o chlup dál [některé pasáže knihy se neskutečně táhly]. Rovněž musím vyzdvihnout to, že v seriálovém zpracování nechali vyniknout i mužské protějšky našich baletek. Zvlášť jsem si oblíbila Shanea (v knize Will) a Orena (v knize Alec). Skvělé na seriálu, oproti knize, bylo i boření jakýchsi tabu a stereotypů, kdy jen dívky a ženy mají problémy s poruchami příjmu potravy.

yetti09

Za mě skvělá kniha. Hlavní hrdinky byly pěkné mrchy (až na Gigi), takže byl trošku problém si je oblíbit. Postavy jsou skvěle popsané, takže čtenář hned ví, s kým má tu čest, ani se nemusí podívat na jméno dívky. Moc se mi líbilo prostředí baletní školy, se kterým jsem se zatím v žádné knize nesetkala. Konec mi přišel trošku "přitažený za vlasy", ale už se stejně těším na další díl, kde se to snad všechno vysvětlí.

Musím ještě podotknout, že se mi asi poprvé líbí papaerback. Kniha je moc hezká, má teňoulinké stránky a dobře se čte.

Áža707

Nádherná představení, u kterých člověk tají dech, dokonalý elegantní tanec a těžká dřina. Asi nikdo z nás si reálně nedovede představit, co vše stojí za jedním jediným vystoupením.

Jenže nejde jen o náročnost tréninku, opakování stejných póz a následné ošetřování ran na nohou. V této knize najdete mnohem víc: Přátelství, nenávist, faleš, problémy s rodinou, náběh na anorexii či bulimii, jiné psychické problémy, nemoci, rasismus, drogy, konkurence, manipulace a špatná rozhodnutí. A to je jen základní výčet.

Při čtení tohoto příběhu se mi tajil dech, a říkala jsem si: to snad ani není možné. Příběh vypraví tři hlavní hrdinky Bette, Gigi a June. Všechny jsou na prestižní baletní škole, a snaží se dosáhnout dokonalosti a dostat nejlepší role. Každá si za tím jde po svém. Upřímně musím říct, že mi nejvíce příjemná byla Gigi, i když je lehce naivní a dlouho ji věci nechavají chladnou. Bette je zakomplexovaná a snaží se překonat svou sestru za každou cenu, jen aby dosáhla uznání od matky. Ke konci knihy jsem ji začínala mít trochu ráda. U June jsem nechápala, proč si dlouho nechávala (s prominutím) srát na hlavu a šikanovat svojí bývalou kamarádkou. Jede hlavně sama za sebe a nebere na nikoho ohledy. Dokonce je jí řečeno, že z toho důvodu nemůže být skvělou baletkou.
Z vedlejších postav mě překvapila Elizabeth, která působí jako šedá myška, ale to co provedla jsem nechápala. Ale nejen ona je zajímavá vedlejší postava. Nejvíc mě upoutalo, co má vlastně Henri za plány, protože je to velmi zvláštní kluk.

Příběh se čte doopravdy skvěle a rozhodně lépe poznáte tento, na pohled dokonalý svět. Je vidět, že autorky si daly záležet, aby to bylo reálný pohled až vám z toho jde mráz po zádech.

Knihu mohu jen a jen doporučit, protože mě hodně zaujala a získala jsem díky ní nový pohled na tuto problematiku. S napětím jsem očekávala nové intriky a problémy, které nastanou. Musím se hodně snažit, abych vám vše nevyspoilerovala.

Doufám, že se brzy dočkáme překladu dalšího dílu, jelikož tento skončil tolika otázkami, které nebyly zodpovezeny a čtenář je doopravdy napnutný.

⭐ 5/5