MollyCornelia MollyCornelia komentáře u knih

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

4,5*/5*
Krásná romantická historická fikce. Jsem bývalá fanynka Jane Austenové, a tohle mi její knihy hodně připomínalo, jen v modernějším pojetí a s přijatelnější jazykem.
První třetina nebyla nic moc, ale pak mě příběh chytil a dočetla jsem knihu velmi rychle.
Napříč knihou se odehrává bezpočet vtipných, romantických i na tehdejší dobu skandálních scén. Hrdinka je veselá a důvtipná, hrdina mne okouzlil svou galantností a povahou. Konec je úžasně sladký a zahřál mi srdíčko.
Vřele doporučuji teenagerkám cca od 14 let a milovnicím Austenové.

10.02.2024 5 z 5

Slon v pokoji Slon v pokoji Earl A. Grollman

Ke knize jsem se dostala 4 týdny po smrti přítele. Pomohla mi pochopit některé své pocity a utřidit si myšlenky. Například že romantická láska může existovat i přes hranice světa živých a mrtvých.
Ve smutku nejsme sami, na to nezapomínejme.

10.02.2024

Šťastné a krvavé Vánoce Šťastné a krvavé Vánoce Robin Stevens

4*/5*
Další skvělé pokračování dobrodružství Hazel a Daisy. Tentokrát se nám přidávají i Pinkertonové junioři, a díky tomu mě děj moc bavil... postavy se stále pošťuchují a roztomile soutěží. Celá série se rychle čte a u každého případu jsem překvapená.
Někdy mi hrdinky přijdou trochu dětinské, ale miluji jejich ironii a odvahu.
Doporučuji dětem a mládeži cca od 12 let.

07.02.2024 4 z 5

Bouře Bouře William Shakespeare

4*/5*
První kniha od Shakespeara, kterou jsem nečetla do školy, ale pro zábavu. Miluji autorův jazyk i vystavění příběhu. Tady mi trvalo zorientovat se v postavách, ale jinak jen chvalím. Moc se mi líbila atmosféra a zapůsobila na mě scéna s hrou v šachy.
Doporučuji milovníkům Shakespeara, teenagerům cca od 14 let a dospělým.

05.02.2024 4 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Nedočteno. Hezký námět a zajímavé postavy, ale nesedl mi styl psaní a neprokousala jsem se ani polovinou. Pokud ale máte rádi slovanské mýty, například knihy Alžběty Bílkové nebo Kateřiny Šardické, mohla by se vám kniha líbit.

03.02.2024

Temné královny Fennbirnu Temné královny Fennbirnu Kendare Blake

4*/5*
Čtivé, krásné, komplexní příběhy, které doplňují mezery v událostech hlavní série.
První novela za mě neměla ucelený děj a moc mě nebavila, ale bylo zajímavé nahlédnout do hlav mladým královnám.
Druhá novela se mi líbila o poznání více. Příběh byl spletitý, zajímavý, konec zapůsobil na city. Intrikářství rodů miluju.
Doporučuji milovníkům Temných korun a teenagerům cca od 13 let.

03.02.2024 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

5*/5*
Bomba. Úžasné, nervydrásající, realistické.
První kniha od Colleen, a zasáhla mě hluboko do srdce. Tolik hlubokých a srdceryvných smutných věcí...
Hrdinka Lily se hodně posunula, z náctileté dívky ve zkušenou ženu. Zamilovala jsem si Alyssu a Atlase.
Nejvíc mě baví o postavách přemýšlet a vymyslet, jak by se měly zachovat jinak, aby všichni byli šťastnější. Kde udělali chybu.
Kniha mě donutila přemýšlet.
Doporučuji holkám a ženám cca od 17 let, mužům, kteří se neumí hlídat, a všem, kteří odsuzují obětí domácího násilí.

27.01.2024 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

3*/5*
Povinná četba na češtinu.
Gogol nemá zvlášť propracovaný styl jako třeba Shakespeare, ale čte se rychle a jde o přehledný text. S žádnou postavou jsem nesympatizovala, Chlestakov mi vyloženě nesedl.
Místy vtipné, hlavně Bobčinský a Dobčinský, a pár stran před koncem jistě stojí za přečtení.
Jsem ráda, že jsem se do knihy pustila, ale znovu autorovo dílo vyhledávat nebudu.
Doporučuji milovníkům klasické literatury.

24.01.2024 3 z 5

Lásku nespočítáš Lásku nespočítáš Kira Gembri

4*/5*
Příběh psychicky nemocné dívky zajaté v kruhu svých rituálů a čísel, a kluka, který si zahrává s ohněm v podobě drog, protože nemá na výběr.
Kniha se mi výborně četla. Oba hrdinové procházejí velkým vývojem, který je ale uvěřitelný.
Z anotace jsem pochopila, že hlavní zápletkou bude plánování útěku z psychiatrie, ovšem brzy se ukázalo, že to tak není.
Díky knize jsem se zábavně dozvěděla více o OCD, což se mi hodí ke studiu.
Ta věc s drogami mi přišla přitažená za vlasy, mám dojem, že drogová doupata jsou drsnější místa.
Doporučuji náctiletým od 15 let.

12.01.2024 4 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

5*/5*
Tahle série byla bomba! Našla jsem si v ní všechno, co potřebuji: romantiku, napětí, pořádně zamotaný příběh a trochu toho fantastična. Propletené linie času byly logické a kolikrát nelehce pochopitelné. Někdy autorka přišla s geniálními nápady.
Vytkla bych lehce uspěchaný konec a žádný hlubší význam.
Doporučuji náctiletým od 14 let.

10.01.2024 5 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

3,5*/5*
První část duologie žánru temné fantasy.
Nebylo to špatné, ale pár věcí mi nesedlo. Například autorčin styl psaní.
Zato mi sedla hrdinka Reda. Magický systém byl propracovaný. Romantická linka zajímavá a uvěřitelná. Svět opravdu hodně temný (na mě až moc).
Pro mě se za celou knihu neudálo nic překvapivého nebo šokujícího, ale stejně jde o fajn příběh.
Pro teenagery od cca 15 let.

08.01.2024 3 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

5*/5*
Tahle kniha byla úžasná! Na to, že jde o druhý díl, se příběh dosti posunul. Dostaneme odpovědi na některé otázky, ale díky konci spousta dalších přibyde. Hrdinka mě občas štvala, ale většinou jsem její činy chápala.
Romantika je boží a ta spousta intrik, tajemství, to propracované vnímání času... autorce tleskám.
Doporučuji teenagerům cca od 14 let.

28.12.2023 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Rereading kvůli dalším dílům.
Poprvé jsem knihu četla asi ve 13 letech a naprosto mě uchvátila. Teď je můj názor trochu chladnější (hrdinka na svůj věk trochu nevyspělá, spousta vtipů mi přišla lehce trapných), ale stále si myslím, že jde o výtečný příběh pro teenagery.
Pokud hledáte dobrodružné fantasy smíchané s romantikou, Rudá jako rubín je přesně pro vás.
Doporučuji především dospívajícím od 13 let.

20.12.2023

Vlkodlaci Vlkodlaci Pavel Houser

2*/5*
V podstatě rozbor mixu děl zabývající se vlkodlaky. Na mě to bylo moc teoretické a hlavně kritické, přišlo mi, že autor není nikdy spokojen. Kapitoly na sebe navazovaly pouze úzce. Musím ale vyzdvihnout ilustrace.
S čistým srdcem doporučit nemohu.

20.12.2023 2 z 5

4*/5*
Kniha mě zaujala a pomohla mi se odreagovat. Má dokomce u hloubku, postavy se někam posouvají, procházejí vývojem. Kolikrát mi lezla na nervy hrdinka, ale jinak jde o fajn počtení plné peprných scén.

20.12.2023 4 z 5

Rty s příchutí vína Rty s příchutí vína Aleš Novotný

4*/5*
Poměrně hluboká kniha, která se může zdát jako obyčejná romantika, ale skrývá důležité poselství o násilí.
Čtivé, zábavné, hezká romantická linka, styl psaní jsem si oblíbila.
Charakterizace postav se mi zdála pěkná i na tak malém rozsahu knihy, někdy bych uvítala širší rozvedení vlastností. LGBT se mi přišlo přidané na sílu. Hrdinka se mi zdála věrohodná, přestože autor je muž.
Kniha předčila má očekávání.
Doporučuji teenagerům od 15 let a fandům autora.

12.11.2023 4 z 5

Wíbuch Plýny Wíbuch Plýny Jeffrey Patrick Kinney

4*/5*
Nejsem už cílovka, ale stejně mám poseroutku ráda a knihy mě umí pobavit. Tehle díl mi opravdu sedl a bavil mne. Přijde mi, že Rodrick a jeho skupina jsou ujetí víc než je nutné i pro potřeby poseroutky, ale ztřeštěnost je jeden z důvodů oblíbenosti této série.
Doporučuji puberťákům cca od 10 let.

07.11.2023 4 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

4*/5*
Kniha má velký přesah (zdravé sebevědomí, překonávání strachu, láska k bližnímu) a na rozdíl od většiny young adult vychovává.
Jazyk je čtivý, někdy květnatý, kapitoly krátké. Absolutně jsem se našla v hrdince Sophii.
Vadilo mi malé písmo a to, že veškeré fantastické prvky autorka využila jako alegorii (což je na jednu stranu fajn, ale na druhou je kniha málo odpočinková). Děj je lehce předvídatelný, ale kolikrát se odchyluje od původní pohádky a mile překvapil :)
Doporučuji mladistvým od 13 let a lidem, kteří se věnují osobnímu rozvoji a rádi čtou fantasy.

07.11.2023 4 z 5

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

4,5*/5*
Mix heavy contemporary a ya thrilleru mě velmi bavil. Oboje jsou mé oblíbené žánry a styl psaní mi sedl. Sice jsem se nedokázala až do konce orientovat v postavách, ale byly pěkně vykreslené a některé mi přirostly k srdci. Zajímal mě vývoj charakteru, obzvlášť mě nadchl Kryštof a Julián.
Autorovi tleskám za čtivost a přesto zajímavé jazykové obraty.
S klidným srdcem doporučuji náctiletým od 15 let.

06.11.2023 5 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Judith Rumelt

Přečetla jsem první kapitolu a knihu odložila. Série mi přijde hodně natahovaná, a přitom zbytečně. Už do minulého dílu jsem se nutila. Pustím se do jiných knih Cassandry Clare, ale obávám se, že Nástroje smrti jsou pro mě ukončené.

29.10.2023