Pokřivená zrcadla

„Vítáme Vás na večeři a znovu blahopřejeme, že jste byli vybráni. Nyní si musíte vybrat Vy.“ Co mají nejoblíbenější holka, nejzdatnější sportovec, premiant ročníku, hulič, osamělý vlk a osoba hudbou postižená společného? Všem se dostalo pozvání na večeři u příležitosti udílení stipendií, na které ale zjistí, že se jedná o past, protože je někdo zamkl do jedné místnosti s bombou, injekcí s jedem a vzkazem, ve kterém se píše, že mají hodinu na to mezi sebou vybrat někoho, koho zabijí…nebo zemřou všichni. Amber Prescottová je odhodlaná sebe i svoje spolužáky dostat ven živé, ale možná to tak jednoduché nebude. Nikdo totiž neví, co je spojuje nebo kdo by je chtěl vidět mrtvé. Jak procházejí událostmi uplynulého roku, které by nakonec mohly někoho dovést k rozhodnutí, že je všechny uvězní, je čím dál jasnější, že každý něco skrývá. Jak bomba tiká, zmatek se proměňuje ve strach a strach se přetaví v paniku, protože nejdůležitější otázka zůstává nezodpovězená: koho vyberou, aby zemřel?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475074/big_pokrivena-zrcadla-EVq-475074.png 3.840
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

All Your Twisted Secrets, 2020

Kniha Pokřivená zrcadla

groula

No. Začátek super hustej. Pak taková divná fáze tynejdrovskyho kecáni, ale ten závěr pecka.
Nicméně se mi líbilo to třídění kapitol, situace z aktuální a pak minulost...
To bylo fajn

knihomolkaMist

Uuuuh. Tak tohle jsem nečekala! Vlastně jsem do knihy šla s tím, že to možná bude tak trochu podprůměrná hodně na psychiku zaměřená vyvražďovačka... ale to co jsem dostala se mi vlastně líbilo ještě víc. Pořád mi nad tím zůstává rozum stát a říkám si „proč sakra?“, ale líbilo se mi to :D
Jo... ty kapitoly z minulosti mě ze začátku úplně nebraly, protože jsem prostě chtěla sledovat tu vypjatou situaci, ale ty nakonec nabyly na důležitosti.
Postavy jsem si oblíbila a pár jsem jich fakt neměla ráda (ehm ehm Sašo ehm ehm).
Za mě skvěle zpracovaný příběh se zajímavým koncem (kterému se mi prostě nechtělo věřit :D), který rozhodně stojí za. to si přečíst.

Sibel

Krásná obálka a přirovnání k YA variaci na Deset malých černoušků fakt láká. Knížku jsem četla v rámci knižní štafety. Kdyby to tak nebylo, asi jí ani nedočtu. Úplně mi chybělo napětí, kniha nevyvolává hlubší emoce. Možná je to tím, že osobně zjišťuju, že mi YA nesedí. Prostředí SŠ a mladých náctiletých, mi už asi nebude tolik blízké, co dřív. Příběh je promyšlený, ale jednoduchý. Psaný dobře, čte se velmi rychle. Charakteristika jednotlivých postav je jasná. Každá je individuální a jiná, ale jednoduchá.
Tématika šikany je pro mládež velmi aktuální. Mě sice kniha nezaujala, ale rozhodně věřím, že náctiletým (pro které je samozřejmě YA prvotně určený) v mysli určitě utkví a společně s poznámkou autorky, která má s tímto očividně dle dodatečných poděkování zkušenosti, může i podpořit mladé čtenáře, kteří si šikanou prochází, ať už přímo nebo nepřímo.

michaela4582

3,5 ⭐

klíčová slova: Ya thriller. heavy contempo prvky. šest postav. jeden úhel pohledu. tajemství. konfrontace. popkulturní odkazy, filmová hudba, dvě časové linie

trigger warnings: šikana, vydírání, sebevražda, deprese, drogy, domácí násilí, tlak rodičů na úspěch, tématika zbraní a střílení ve školách

S knihami, kde je parta lidí pozvaná na nějaké (ideálně) odlehlé místo se tak trochu roztrhl pytel. Minulý rok jsem na toto téma četla Hodný holky umírají první - recenze zde.

Příběhy jsou to v něčem podobné a v mnohém úplně, ale úplně jiné. Zatímco kniha Hodný holky umírají první mi přišla díky paranormálním prvkům spíše trochu jako horror, Pokřivená zrcadla mi dala přesně to, co jsem kdysi čekala, tedy drama s partou teenagerů zavřených na místě bez možnosti komunikace se světem. Jednoduše YA thriller s heavy contemporary prvky.

Zatímco Hodné holky umírají pomalu mají 10 postav ve kterých jsem se ztrácela, tady jsem našich 6 hrdinů neměla nejmenší problém od sebe rozlišit. Raz dva jsem si pamatovala, kdo je kdo, což oceňuji. Představení postav se tedy povedlo, stejně tak vykreslení jejich povah v průběhu. Sympaťáci to ale úplně nejsou, bohužel. Plus jsou to postavy celkem stereotypní. Díky tomuto na mě konec neměl žádný emoční efekt. Nepřekvapil. Nešokoval. Nezasáhl. Nerozbrečel. Nic. Nothing. Nada.

Mimochodem, příběh má jednu vypravěčku a je napsán v první osobě. Dále je třeba zmínit, že se střídají kapitoly odehrávající se v současnosti s dějem v minulosti. Tedy během měsíců předcházejících akci v knize, čímž se postupně skládá obrázek o vztazích všech zúčastněných postav. Autorka se nevyhýbá ani řade vážných témat, která jsou uvedena nahoře u TW.

Jak se tak říká... na zadek si z této knihy nesednu, ale nedá se jí upřít neskutečná čtivost. Ač jsem měla svá podezření a jeho konec (i přes prvotní obavy, aby to neskočilo jinak... totálně klišovitě) rozklíčovala, příběh mě nutil urychleně otáčet stránky. Za to má u mě plus. Jen to tak trochu pohřbil ten neoslňující a předvídatelný závěr, u kterého si nejsem jistá, jestli vlastně vůbec dává smysl. Na to bych si musela knihu přečíst znovu a hledat důležitá vodítka, což se mi zas ale nechce. Stačí mi, že si to můj mozek někde na pozadí poskládal sám.

Pokud se vám tedy líbí knihy či seriály, kde je parta různorodých teenagerů s někdy pěkně temnými tajemstvími (Hodné holky umírají první, 13 Reasons Why/Třináckrát proto, Jeden z nás lže), zkuste dát této šanci. Snad se vám bude líbit.

PS: Super bylo, že hlavní hrdinka miluje hudbu z filmů. Objevuje se tam... sem tam nějaká ta popkultura. Podle mě nenásilně vložená.

Za výtisk knihy k recenzi děkuji Knihy Dobrovský.

Dyna08

Příběh byl napínavý, nepředvídatelný děj a pachatel

Verii_chan

Anotace knihy mě na první pohled zaujala, mám strašně ráda únikovky a podobné typy knih/filmů. Ale na můj vkus se děj vlekl poměrně pomalu.
Kniha neustále přeskakovala mezi dvěma dějovými linkami - minulostí a přítomností. Chvílemi bylo otravné, když se v přítomnosti dělo něco zajímavého a děj se opět přepnul do minulosti, kde se stále řešila jedna a ta samá věc.
Ve výsledku se ale dějové linky propletly pěkně do sebe a konec byl úžasný! Celé mé čekání se nakonec vyplatilo a konec mě zvládl poměrně překvapit.
Ještě abych se vyjádřila k postavám - jsou takové že nenadchnou a ani neurazí. Sašu jsem neměla ráda a ostatní byli v pohodě (ale jména se mi už pomalu vytrácí :D ).

Tereza137

Tak já jsem z tohohle díla opravdu nadšená a moc se mi to líbilo. Tyhle YA knížky můžu a dostala jsem to, co jsem od knihy čekala. Trochu romantiky, napětí, zvratů a citlivých témat, o kterých se pořád v dnešní době moc nemluví, i když by se mělo.

Hlavní hrdinka je sympatická a vžila jsem se do ní hned od první chvíle. Občas udělala hloupé chyby a rozhodnutí, ale to, co nakonec dokázala, tak jsem jen zírala s otevřenou pusou.

Konec byl opravdu nepředvídatelný a byla jsem mile překvapena, jak toto celé skončilo. Za co ubírám * je to, že některé pasáže knížky byly trošku nudné, zdlouhavé, ale za ten konec to opravdu stojí si přečíst.

Lenísek

Šest středoškoláků se ocitne v zamčené místnosti s tikající bombou, injekcí s jedem a vzkazem, ve které se píše, že musí do hodiny vybrat a zabít jednoho člověka.

Spíš než variace na Deset malých černoušků bych řekla, že to byla parodie na detektivku od Agathy Christie.

Až od poloviny si mě TROCHU získaly dvě postavy, jinak ostatní stály za starou bačkoru - byly arogantní, namyšlené, sobecké, tvářily se jak mistři světa, ani kolo bych si o ně neopřela.

Nebyla jsem napjatá, jak to dopadne, bylo mi to jedno. A konec mě stejně nepřekvapil. Ale! Knihu jsem měla přečtenou neskutečně rychle, čtivé to bylo, to uznávám. Kdyby i ten děj stál za to, bylo by to mnohem lepší, ale bohužel. A ještě stojí za zmínku jedna věc - hlavní hrdinka miluje hudbu z filmů.