mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Rej švábů Rej švábů Meja Mwangi

Výborné počtení. Periférie je všude stejná a je jedno, jestli v Keni nebo v Praze. Rasismus je taky všude. A blázni, podvodníci, zloději taky. Překlad je také skvělý.

12.12.2022 5 z 5

Drobky v peřinách Drobky v peřinách Marie Maderová

Moc pěkně sesbírané a podané zvyky, tradice a rituály.

12.12.2022 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Nápad výborný, fantasy a detektivka. Bohužel provedení je slabé až nudné. Je mi jasné, že detektivování je hlavně mravenčí práce, ale nahrazovat akci souložením na každé třetí stránce? Plusem jsou nové postavy, ale zase mínusem, že tam nejsou ty od řeky. Dám si pauzu než si v klidu počtu v dalším díle.

12.12.2022 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Výborné čtení, pokud umíte číst mezi řádky a pochopit nevyřčené. Majordomus nám celým příběhem vysvětluje, co je to důstojnost. A přitom mám dojem, že pláče nad svým zmařeným životem, nevyužitými možnostmi být něčím víc než "majordomem na prvotřídní úrovni".

04.12.2022 5 z 5

Časy se mění Časy se mění Anne Jacobs

To snad ne, každý si našel někoho, nikdo není sám a hepík jak v harlequince.

30.11.2022 3 z 5

Bouřlivé časy Bouřlivé časy Anne Jacobs

Autorka ví, jaký používat rytmus psaní, aby se příběh dobře četl. Dobrý nápad je i využít vzpomínky aktérů. Ale je to prostě druhý díl, klasická nuda.

30.11.2022 3 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Výborný příběh o tom, jak je těžké, když se vám nechce plnit předpoklady a požadavky ostatních, když svůj život vidíte jinak a jinde než většina. Sally a Liss se potkaly ve správnou chvíli a i když to napřed nevypadalo, pomohly si.

30.11.2022 4 z 5

Led Led Jacek Dukaj

Těžko knihu zařadit. Je to utopie, filozofické dílo, detektivka či sci-fi? Rozhodně to není snadné čtení. Ale stalo to za to, i když rozsah je 934 stran. Hlavní hrdina si většinu času myslī, že neexistuje a řeší, co je a co není pravda. Do toho svět zamrzá díky přítuhám. Taky to připomíná ruské romány, kde se hodiny a hodiny jen hovoří, aby se mluvilo. Ve vlaku je času dost. Připravte se tak na měsíc čtení, kdy fakt nebudete vědět, o co autorovi jde.

23.11.2022 4 z 5

První První Kiera Cass

Jako jo, romantika, napětí, rozhodování mezi dvěma kluky, zlé okolnosti a láááska, která zvládne nakonec všechno.

22.11.2022 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Klasický druhý díl. Trochu se nám příběh zamotá, ale nerozmotá, ať se máme na co těšit v dalším díle.

22.11.2022 3 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

To nemělo chybu. Autor děj předkládá velmi čtivě, ale je nutné i myslet. Používá úžasně bohatou češtinu. Zdánlivě jde o obyčejný příběh jedné vesnice ve válečném období. Jen není komu držet palce a to dělá knihu ještě těžší než dané téma. Plus krásné ilustrace.

15.11.2022 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Nuda, nuda, šeď, šeď. Kdyby to byla samostatná kniha, tak fakt o ničem. Sice zajímavě pojatí čarodějové a čarodějnice Londýna, ale má to spoustu ale. Postav jak na orloji. Chvílemi taková nuda, že jsem obsah zapomínala hned po přečtení. V podstatě žádné napětí, i když to napínávé být mělo. Ale protože následující díly již mají super hodnocení, tak jsem ten zdlouhavý úvod vydržela. Doufám, že mě nezklamete :-)

14.11.2022 3 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé!!! Tedy skvěle napsané. Příběh ze Sudet samozřejmě strašný. Strašný, co jsou si lidi schopni sobě navzájem udělat. Seznam postav na začátku mě trošku vylekal, bez něho bych se asi zorientovala ryhleji. Krátké, úderné kapitoly jsou také skvělé, text utíká. A také je skvělé, že se vypravěči střídají a my tím pádem máme víc úhlů pohledů na dané období. A velké plus jsou i fotografie.

07.11.2022 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Další kniha, kde cesta znamená cíl, což Namimu dojde právě až v cíli. Je dobře, že se píšou takové příběhy, v podstatě je to kronika daného místa. I když místo brzo zmizí z atlasů. Autorka použila hodně hrubý jazyk, takže jsem ráda, že jsem to "jen" slyšela jako audio. Postavy nejsou sympatické. Jen nevím, zda je to tím, kde a jak žili nebo to tak autorka chtěla. Posuďte sami.

31.10.2022 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Posloucháno na ČRO. Audioknihy jsou super, ale tentokrát se to nepovedlo. Norbert Lichý tam to něco navíc prostě nepřidal. Každopádne detektivka skvělá. Ale to víme všichni, to není potřeba hodnotit.

25.10.2022 5 z 5

Konvertitka Konvertitka Stefan Hertmans

Poslouchala jsem na ČRO. Některá témata je lepší poslouchat než tu hrůzu v písmenkách vidět na vlastní oči. Líbí se mi prolínání středověkého příběhu a současnosti.

24.10.2022 4 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Ráda se procházím v knihkupectví a v knihovnách a tahle kniha byla jedna taková příjemná procházka se spoustou malých štěstíček. Ať už se jedná o odkazy na knihy nebo citace z nich, případně citáty autorů. Příběh kniha v podstatě žádný nemá, jen si tak příjemně plyne a já se chumlám pod deku. A ano, mít u ruky horkou čokoládu je povinnost.

22.10.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Nemám ráda povídky a ani Murakami to nevylepšil. Jeho tvorbu mám ráda, ale tu delší. Povídky jsou, jak už název napovídá, v první osobě. A v podstatě se v nich nic neděje, takže kdyby nevznikly, možná by se nic nestalo. Jen u jedné se mé srdce zatetelilo, protože autor si šel vyzvednout hodinky na Šibuji. A to mě hodilo myšlenkami k jiné knize.

20.10.2022 2 z 5

Ztracená princezna Ztracená princezna Connie Glynn

Neskutečný blábol. Všichni se chovají naprosto nesmyslně, chaoticky. Nelogicky je v pořádku neb jsou to puberťáci. Bohužel z Lottie se stává asi Chuck Norris. Jak jinak by dokázala v Japonsku prásknout papírovými posuvnými dveřmi? A ona rozhodne, že by se měli všichni otevřít a být upřímní. Ona vidí znamení a všechno se jí spojuje. Ona je laskavá a tak jí jdou všichni na ruku. Ble, ani kolo bych si o ní neopřela. Ale když už trpím, tak si přečtu i další díl. Jsem vážně zvědavá, jaké další nepřirozené cesty osudu autorka vyplodí.

20.10.2022 1 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Nejsem cílovka, jsem střední věk, ale knihu jsem si super užila. Je to o princeznách, takže ano předvídatelná pohádka. Čtivě napsaná, America je sympatická a i nápadníci jsou v pohodě. Příběh nepřekvapí, ale rozhodně se těším na čtení dalšího dílu.

18.10.2022 4 z 5