Drobky v peřinách

Drobky v peřinách https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481271/bmid_drobky-v-perinach-BWU-481271.jpg 4 18 6

Autorky knihy přibližují život našich předků a zároveň s lehkostí a vtipem sobě vlastním nabádají k osvojení dávných zvyků a rituálů, které mohou vést k vědomějšímu a spokojenějšímu životu, životu v souladu s přírodou. Tak třeba kapitola Nuda nebude po celý rok vás provede zvykoslovným rokem, popisuje tradice, které byly spojené s jednotlivými slavnostmi, ať už církevními nebo světskými, a nabízí alternativy, jak prožít rok zvyků a obyčejů dnes. V kapitole Jaký kroj, tak se stroj se autorky nezabývají ani tak tím, v jaké vesnici se oblékají nejzdobnější kroje, ale spíše tím, jak se můžeme inspirovat svými babičkami, které recyklovaly oděv a oblékaly staré kousky do nového hávu. Dotýkají se tématu udržitelné módy, ekotextilu nebo nové cesty současného módního průmyslu. Kniha také obsahuje rozhovory s výjimečnými lidmi, kteří našli smysl v tradičním řemeslu a začali vyrábět třeba naturální vína nebo dřevěné hračky pro děti podporující jejich zdravý pohybový vývoj. Samy autorky říkají: „Opustit cestu ‚mít‘ a vydat se po pěšinkách ‚žít‘, vnímat důsledky současného globálního způsobu existence a pomalu se vydat směrem, který nám ukazuje, jak zpomalit a naučit se navzájem si naslouchat... abychom byli a užívali si, než jen spěchali a utráceli. Tato kniha vám může ulehčit vyzobání nejsladších drobečků z minulého a vysypat jimi cestičku k budoucímu. Je výzvou k naplněnému životu, který přinese potěšení a pocit sounáležitosti s každým prožitým okamžikem vaší existence.“... celý text

Přidat komentář

markulina711
09.09.2023 2 z 5

Zajímavé pro toho,kdo nezná a nedodržuje zvyky a neví nic o jejich původu. Folklor je pro něj jen pestrý kroj a víno. Pro člověka, který v tom vyrostl, žije tím a nese životem víru,zvyky a tradice svých předků a předává je dál je četba tohoto povrchního průvodce zbytečná ztráta času. Nic nového se nedoví.Hvězdičky dávám za snahu autorek zprostředkovat tradice i nedotčeným.

flyingandie
29.12.2022 3 z 5

Poměrně čtivá knížka o českých zvycích a obyčejích. Co mi na ni vadilo byly pokusy autorky o vlastní tvorbu nevalné kvality (zejména tu básnickou či jinak uměleckou) a snahu proložit text rozhovory s ne příliš dobrými otázkami ani hosty.
Nejvíc mě ale asi iritoval product placement časopisu Venkov a styl. Jinak milé čtení, kterému ale bohužel ke konci dochází dech.


mnohoknih
12.12.2022 5 z 5

Moc pěkně sesbírané a podané zvyky, tradice a rituály.

Runinka
16.08.2022 4 z 5

Příjemná kniha plná vzpomínek,rad a tipů. Místy hodně k zamyšlení a zavzpomínání si.

Knižní střípky
24.01.2022 5 z 5

DROBKY V PEŘINÁCH vás donutí se na chvíli zastavit, zasnít se a zavzpomínat. Buď je slupnete jako malinu najednou nebo si je můžete dávkovat postupně v průběhu celého roku. A vždy v nich najdete něco, co právě potřebujete...

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

bookcase
14.11.2021 5 z 5

Pohlazení na duši, příjemné připomenutí starých časů a tradic. V dnešní době balzám na nervy.