Soumrak dne

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lze se celý život opájet iluzí o důstojnosti našeho úkolu? Majordomus Stevens si s ní bohatě vystačí. S buldočí zaslepeností si předsevzal sloužit svému pánovi do roztrhání těla, až tím neméně svědomitě promarnil i vlastní vyhlídky. Největší potíž je však v tom, že tento toporný lokaj není tak docela „mužem bez vlastností“. Když před zraky čtenářů bilancuje své předválečné působení na panství lorda Darlingtona, působí dojmem navýsost oddaného, předvídavého a za všech okolností delikátního sloužícího. Chybí mu nicméně to lidsky podstatné – osobitý názor, špetka hrdosti i schopnost projevit plnohodnotný cit –, a tak zasévá smutek a zkázu všude tam, kde by namísto kamenné tváře byly zapotřebí selský rozum či vlídné srdce. Ishigurův tragikomický, krutý, ale také nádherně stylově vycizelovaný příběh značně narušuje tradici ostrovního „komornického románu“, založenou zábavnými prózami Jane Austenové nebo P. G. Wodehouse. Nejslavnější kniha jednoho z nejpozoruhodnějších britských spisovatelů současnosti, jehož dílo vytrvale poukazuje na ostrovní snobismus a všeničící uzavřenost, byla roku 1989 odměněna Bookerovou cenou a patří k nejpůsobivějším psychologickým románům poslední čtvrtiny 20. století. Její stejnojmenná filmová adaptace se sirem Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích, kterou v roce 1993 natočil režisér James Ivory, získala osm nominací na Oscara a čtyři nominace na Zlaté glóby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296152/big_soumrak-dne-YXH-296152.jpg 4.1516
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Leda
Originální název:

The Remains of the Day, 1989


více info...
Nahrávám...

Komentáře (149)

Kniha Soumrak dne

papeha
předevčírem

Neuvěřitelný životní příběh o muži, který chce být dokonalý ve své profesi, odehrávající se na anglickém panství. krásné jazykové zpracování a audioverze v přednesu pana Vlasáka mě fascinovala. Určitě zkuste, je to něco úplně jiného.

1T0S_
26. listopadu

Dobré. Ishiguro píše naprosto skvěle - dílo s jazykem, který je tak propracovaný, poetický a zároveň se dobře čte, jsem již dlouho neviděl. V knize se toho, alespoň z hlediska děje, nic moc neodehrává. Hlavní hrdina, majordom Stevens, vlastně jen cestuje po Anglii a vzpomíná na dobu, kdy sloužil na panství Darlington Hall. To ovšem naprosto stačí, neboť je toto vzpomínání protkáno řadou historických událostí a pořádnou dávkou sebeklamu a zaslepenosti majordoma Stevense, který se zpočátku jeví jako politováníhodná postava, ke konci by však za všechnu tu servilnost a sebezapření spíše zasloužil pěstí do krku. Povedený obraz doby a společnosti Anglie první poloviny minulého století, můžu jedině doporučit.


Maevie
22. listopadu

Klobouk dolů, jak Ishiguro vystihl povahu majordoma Stevense a zároveň děj nenápadně posouval dopředu. Čtení příjemně plynulo, a to i proto, že Stevens není jenom špatný, ani pouze dobrý. Najdeme u něj obdivuhodné vlastnosti, které by se daly považovat i za kladné, kdyby se slepě nedržel své úlohy loajálního sluhy až příliš silně. Přesto je postava Ishigurova románu především k politování, kvůli honbě za profesionální dokonalostí ztratil všechny ostatní emoce a empatii a promarnil příležitosti k osobnímu štěstí.

pepap
15. listopadu

Život zasvěcený hledání, hledání důstojnosti.
Po pravdě řečeno, zpočátku jsem nedokázal rozhodnout, jestli hlavní protagonista myslí své myšlenky vážně nebo zda se jedná o nového "Saturnina". Když mi došlo, že postava mluví naprosto seriózně, ocenil jsem Saturninovu moudrost ještě více.

Kniha je výjimečnou úvahou japonského smyslu pro povinnost a pracovitosti v prostředí starého anglického sídla.

pepa4081
26. října

Na rozdíl od předchozí autorovy knihy Neopouštěj mě, která byla dost depresivní, jsem byl mile překvapen. Kniha také není nějak veselá, ale já jsem z ní cítil takovou pohodu. Možná i proto, že jsem si neustále představoval Sira Anthony Hopkinse, který hrál ve filmovém zpracování. (Zatím jsem neviděl.) Doporučuji jako čtení pro klidný večer, či odpoledne.
Velmi uspokojivé.

marlowe
14. září

Naprosto úžasné! Jak film, tak kniha. A šťavnatou třešničkou na dortu je excelentní přednes pana Vlasáka v audioverzi.
Rozhodně doporučuji.

alef
23. srpna

Paměť je děravá a dokáže klamat!
Na to pamatujte při čtení…sentimentálního a skoro smutného, ale i hravého a skoro veselého vyprávění majordoma Stevense.
V pomalém rytmu bloudí vzpomínkami, rekapituluje svůj život a přitom přemýšlí …
„Víte, co přesně je „velikost“?
Kde nebo v čem ji hledat?
… otázka, která připomíná jinou … jež je předmětem častých sporů: Jaký je skutečně „velký“ majordom?“

Stevensovo přemítání ho dovede až … k poznání?
… spíš, možná k porozumění – vlastnímu sebeklamu,
… anebo možná, k uvědomění si – síly emocí.
Těmi totiž Stevens opravdu příliš nevládne, spíš se dá rovnou říct, že je to pro něj svět téměř neznámý, čehož důsledky pak mohou být … dost devastující!
Laskavost totiž vážně nelze nahradit důstojností!

Příběh o sebezahleděnosti a sebeodcizení, ale taky o sebepřijetí a sebezařazení …
tedy o tom, když v podstatě nejste schopni v rozhodujících životních momentech souznít s vlastním životem, když nemáte tak úplně sami sebe „na povel“ v tom, co děláte … ať už pod tíhou společenských konvencí, nebo v důsledku mimořádně silného sklonu ke „konformitě“ ...

„člověk pak žije … spíš 'v názorech druhých' než v sobě samém"

... pak už totiž nejste tak úplně autory vlastních rozhodnutí, a to může být zjištění, ve chvíli, kdy do svého života pozvete emoce, dost bolestné.

Přesto Stevensův příběh o důsledcích života ze kterého jste vytěsnili vlastní pocity, abyste nakonec zjistili, že bez nich to opravdu nejde, není příběh smutný … jak jsem psala na začátku je jen skoro smutný, protože je zároveň i skoro veselý :-)
... ne vždy se totiž situace okolo špatného předvídání možných důsledků a jistých očekávání v rámci svých rozhodnutí zvrtne tím méně vhodným způsobem :-).

ujira
30. července

Asi lze dojít k soumraku dne mnoha cestami, se zapíráním sebe sama, s potlačováním emocí, s nostalgií a smutkem za tím co se nestalo, ale jen málokdo s profesní důstojností. Autor zajímavý, bude dobré se k jeho tvorbě vrátit.

1 ...