mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Směna Směna Anna Beata Háblová

Je to dřina, být v něčí hlavě. Sledovat myšlenkové pochody utrápené prodavačky, vášnivé umělkyně i nezodpovědné sestry. Dočteme se o trápení z minulosti, prožijeme pár trápení ze současnosti a užijeme si konec.

13.03.2023 3 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Poslechnuto na mujrozhlas a jako audiokniha to má rozhodně hvězdičku navíc. Kdybych to četla, nevím, zda bych to dočetla a to by byla fakt škoda. Začátek je náročný a řekla bych těžký. Ale je to proto, že o šeptuchách a o Podlasiju jsem nic nevěděla. A přitom použitý styl textu odpovídá popisované krajině i lidem v ní.

09.03.2023 4 z 5

Dcera je dcera Dcera je dcera Mary Westmacott (p)

Agatha umí i psychologické romány. Perfektně vykreslila mladické přesvědčení o vlastní neomylnosti. A stejně tak perfektně vykreslila i matčinu snahu o zachování neutrality. Ani jedno není reálné, takže muselo dojít ke generačnímu střetu. Mladí i matka museli dospět.

09.03.2023 4 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Napřed jsem si myslela, že čtu nepovedenou slohovku. Kdyby téma nebylo tak důležité, tak to nedočtu. Styl je dětský, ukvičený. Jasně, hlavní postava pochází z maloměsta a tak píše v tomto duchu. Je to spíše sociální sonda než čtenářský zážitek.

07.03.2023 3 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Jak řekl Asad:"zpátky na velblouda!" A přesně takový příběh byl. Stejně napínavý jako vždycky, stejně vtipný jako vždycky, stejně dobře vykreslené postavy a i osobní vyšetřovatelova linka nás nenechá chladnými. A na konci si jako vždy řekneme: "kdy bude další díl?"

07.03.2023 5 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Krátký příběh a přesto je rozdělen do 3 stylů psaní. Asi abychom si uvědomili turbulentnost doby. Ale nepovedlo se. Je to spíše všední. Přitom Olga se tak snažila, aby dosáhla svých plánů. Jenže člověk míní, život mění.

03.03.2023 3 z 5

Boží duha Boží duha Jaroslav Durych

V Zahradě mrtvých duší byla o této knize zmínka, takže logický krok byl ji přečíst. A rozhodně to stálo za to! Když si vypomohu slovy z příběhu, tak tato balada je něžná i posměšná, sladká i opovržlivá.

02.03.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Čteno kvůli čtenářské výzvě. Je to ohromná romantika. Napřed strázně a nepřízeň, pak nebezpečí a na konec láska. Plačky si užijí :-)

01.03.2023 4 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Až na ten konec dost dobrý. Příběh je sice dlouhý, ale to nevadí, pořád se něco děje. Dozvíme se něco o seznamování na dálku, něco o Novém Zélandu, o Maorech i o bílých osadnících a chovu ovcí. A samozřejmě klasika rodinných ság a to je romantika.

01.03.2023 4 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Na živo to umí Karel Šíp lépe. Jedná se o glosy, vzpomínky, pocity. Některé zajímavé, některé k nepřečtení.

27.02.2023 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Takovéhle příběhy jsou důležité, ale já to nerada čtu. Lidi se nemění a v každé době, v každém roce, prostě pořád se najdou lidi, kteří si myslí, že jsou víc lidi než ostatní lidi. Naštěstí pro lidstvo jsou ale i lidé, pro které laskavost, přímost a čestnost nejsou jen prázdné pojmy. Psáno pohledem devítileté lumpice, což je sympatický přístup.

24.02.2023 4 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Konečně rodinná sága, která se zbytečně neroztahuje do tří knih. Tempo knihy je pomalé i rychlé, veselé i smutné. Prostě život. Postavy několika generací jsou perfektně vykreslené , takže tušíme, proč jsou takové jaké jsou. A k tomu vytříbený jazyk, slovní obraty a přirovnání. To si potřebujete užít :-)

24.02.2023 5 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Super nápad s cestováním v čase. I když se tedy dost divím, že jim z toho nejeblo.

18.02.2023 4 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Miluju draky a je jedno jestli je to norský ostrohřbetý, Safira nebo Vern. Ten má kromě dračích vlastností i nějakou tu lidskou ( držī ketodietu, chlastá vodku). Nečekejte nic hlubokomyslného, ale sympatickou oddychovku.

18.02.2023 3 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Další super skvělá "štifterovka"! Českobudějičáci musí být nadšeni, že jim někdo přibližuje historii jejich města takovými skvělými příběhy. Asi jsou, když si z této knihy udělali divadelní představení. Taky mohu jen vřele doporučit.

15.02.2023 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Audiokniha v podání Jana Šťastného. Seděla jsem a ani nedutala, aby mi ani slovo neuniklo. Opravdu závažné téma "jak se vyrovnat s nacistickou minulostí". A otázka "Co byste udělal vy?" vede k zamyšlení. A do toho milostná linka, která také pokládá více otázek než odpovědí.

13.02.2023 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Tak to bylo wau. Výborně popsané postavy, výborný popis krajiny a situací, výborně dávkované napětí. A každou chvíli věříte příběh někomu jinému. Neustále přemýšlíte, co rodina skrývá za kostlivce a kdo vlastně tu kostru do skříně dal. Trošililinku mi chybí, že alespoň jednu kapitolku nevypráví i Kudlanka. Ale možná, že její myšlenky jsou opravdu tak přímočaré, jak z těch pár situací vyplývá.

09.02.2023 5 z 5

Nevěsta ze zámoří Nevěsta ze zámoří Hana Marie Körnerová (p)

Pokud chcete dobře napsanou romantickou oddechovku, tak můžete tohle číst.

06.02.2023 2 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Marketingový tah " pro čtenáře Kde zpívají raci" se vyvedl. Všichni jsme s nadšením sáhli po této knize. No a ona je úplně jiná. Tohle je kniha hlavně o vztazích, milostná linka svítí skoro z každé stránky. Což nevadí, četlo se to dobře, ale čekala jsem větší psycho. a plusem je i to, že jsem se hodně dozvěděli o práci se smolou a o pracovních podmínkách v pracovních táborech.

06.02.2023 4 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Knih o propojení historie a současnosti je spousta. Tahle se naštěstí odehrává v knihovně, což je velké plus. Poselství je jednoduché...berte lidi takové jací jsou a ne tak, jak je chcete mít vy.

03.02.2023 4 z 5