Arcižár

Z pera autora veleúspěšné série Artemis Fowl přichází mimořádně vtipný, velesvižný román o drakovi, který holduje vodce, zbožňuje film Flashdance a žije samotářským životem v louisianských bažinách – i o divokém dobrodružství, které následuje, jakmile zkříží cestu s patnáctiletým výrostkem na útěku před místním zkorumpovaným konstáblem. Za dávných časů brázdil oblohu a rozezlenou lůzu pálil na uhel – nyní se v mokřadu nedaleko New Orleans schovává před výletními čluny a většinu času lenoší ve svém polohovacím křesle, z něhož vstává jen s největším sebezapřením. Kdysi velkolepý ohnivý drak nyní zapaluje nanejvýš cigarety Marlboro a navlečený v tričku s motivem filmu Flashdance popíjí vodku a hltá seriály na Netflixu ve skrytu někdejší rybářské chýše. Celá století budil lidský strach jako Wyvern, lord Arcižár z Arcižárského Drakohnízda – nyní je známý jako Vern. Nicméně přežil... na rozdíl od ostatních svého druhu. Ani všechna vodka na světě však nedokáže utopit osamělost, jež dřímá v jeho žhnoucím nitru. Vernovy slavné dny jsou dávno pryč. Anebo ne? Protřelý cajunský uličník žijící na okraji mokřadu, Everett „Petarda“ Moreau, dělá, co může, aby přežil, a přitom nezlomil srdce své matce, která je ztělesněním dobroty a na svého výtržnického synka je sama. Rozhodne se pracovat pro pochybného pašeráka drog – hned první noc se však stává svědkem toho, jak jeho nového nadřízeného zavraždí místní zkorumpovaný konstábl. Regence Hooke není jen špinavý policista, ale také naprosto ohavný člověk, kterému se náhodou zachtělo Petardovy mámy. Když se pokusí odstranit tajuplného svědka svého zločinu pomocí granátometu, Petarda unikne jisté smrti tím, že... ho odnese drak? Mokřad plodí zvláštní přátelství, a tak Vern chlapce, který by mohl vyzradit jeho tajemství, nakonec neusmaží, ale místo toho s Petardou uzavře dohodu. Z kluka se stane dračí přisluhovač – svému šéfovi bude vozit vodku a dělat mu společnost výměnnou za ochranu před Hookem. Než se nadějeme, svérázná trojice chvátá vstříc třaskavému zúčtování. Na jeho konci dračí druh buď nadobro vyhyne – anebo Vern znovu zakusí zašlou slávu. Eoin Colfer se triumfálním způsobem vrací k žánru neotřelé fantasy, jíž je tak proslulý. Arcižár je výjimečně chytrá a úžasně zábavná směsice komedie a akce, která okouzlí každého čtenáře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475065/big_arcizar-3P0-475065.jpg 3.748
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Fobos

Highfire, 2020

Kniha Arcižár

Nikidree

Tohle bylo zvláštní čtení. První třetina mě trochu bavila a u některých hlášek jsem se opravdu zasmála. S přibývajícími stránkami však obojí upadalo a konec jsem prostě tak nějak dočetla, jen abych to už měla za sebou.
Rozhodně je potřeba vzít v potaz, že se nejedná o žádné velkolepé dílo. Ostatně anotace mluví dle mě sama za sebe + vám pomalu vyzradí celý děj knihy. Kuriózní příběh, zvláštní styl vyprávění, fakt že sami chcete konstábla zabít po prvních stránkách, co se objeví... Přišlo mi to, jako taková šílená a místy značně drastická pohádka.
Ačkoliv některé pasáže jsou pěkné/vtipné, kniha jako celek mě neoslovila.

Šajler

Bohužel jsem knihu nedočetla. Příběh mě nezaujal.

Sybelle

Kniha je kombinací více žánrů. Odehrává se v moderní době, ve které se poslední drak na světě Vern naučil přežít a dokonce využít i mnoho jejích výhod.
Najdete tu humor, cynismus, akci i lidskost. V některých částech se autor s postavami moc nemazlil. Jedná se o zajímavě zpracovanou knihu, která se dobře četla.

alexvera

Tohle bylo úžasné!
Pokud hledáte nějaké odlehčené, humorné a lehce nekorektní čtení - pořiďte si Arcižár!
Najdete tu draka, výrostka, policistu a spoustu vodky.

eva-lupen

Když člověk moc nepřemýšlí nad těmi nesmysly kolem draka a Waxmana (např. křížení druhů, olej, regenerace v hnoji...) tak je to docela dobré počteníčko a jsem ráda za ten konec. Vern mi teda spíš připomínal ještěří mimozemšťany v seriálu "V" než draka, ale budiž. A myslím, že ve všech vztazích opravdu záleží spíš na duši než na tom jestli jste člověk, E.T., Číslo 5 nebo třeba drak. ;-)

HanaN1

Už mi jen chybí. Aby Hook měl rohy. Zbytečně násilné na to, že to je pro teenage.

milanříský

Poslední žijící drak miluje vodku, kouří cigára, kouká na Netflix a staletí se ukrývá uprostřed močálů v Louisiany? V moderní fantasy naředěné jižanskými reáliemi, lokálními podivnými figurkami a tarantinovsky vtipným násilím ano! A zcela upřímně, Arcizář je neuvěřitelně zábavný, asi jako když si to rozdá Temný případ s Bažináčem a vezmou do trojky Bena Aaronovitche.

Eoin Colfer totiž všemožné fantasy klišé rozbíjí s humorem, utahuje si ze všeho a ze všech, včetně spisovatelských kolegů a mraky dalších popkulturních fenoménů. Jednoduchou zápletku, čítající minimum postav, kde hlavním záporákem je zkorumpovaný konstábl Regence Hooke, staví primárně na vztahu místního kluka Petardy, který se náhodou přichomítne k vraždě, a draka Verna.

Snad jen z úplného začátku, z prvních pár kapitol, kniha působí, vzhledem k autorovým předchozím textům, jako cílená pro mladší čtenáře. Jakmile se začne zběsile nadávat na všechny strany, řešit otázky potencionálního souložení draka s aligátory a tu a tam dojde na krvavou scénu, pochopíte, že v ruce držíte fakt originální mix, který zní sice šíleně, ale funguje. Kdyby byl Colfer ve vtipech ještě o kus kousavější a nekorektnější, v akčních scénách násilnější a celkově trochu temnější, sáhl bych okamžitě po pěti hvězdách. Ale věřím, že v dalším díle to klapne a Colfer už bude mít vyjasněné, pro jakou skupinu čtenářů Arcižára vlastně píše.

marta8920

Příběh je nápaditý, o tom žádná. Ale vypravěčský styl je místy až laciný. Všechny události jsou líčeny ze tří různých perspektiv, aniž by to bylo nějak dramaticky přínosné pro děj nebo to mělo další přidanou hodnotu. A za mě tedy mínus za místy zbytečnou vulgaritu. V rámci žánru young adult ovšem asi má co nabídnout a čím zaujmout.