miss_nothing miss_nothing komentáře u knih

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Nejprve o čtveřici přátel na prahu dospělosti, později analýza jediného člověka a traumat přežívajících a nesoucích se dál životem, věrných nevítaných společníků, co vypovídají vše o něm i o jeho nejbližších. Postavy přirostou k srdci, jako kdyby si čtenář dal několikadenní seriálový maraton, který smí vypnout až po titulkové sekvenci. Copak to nakonec nežijeme všichni?

24.07.2020 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Jako číst impresionistický obrazy, co po slití dohromady vytvoří celek minulosti, přítomnosti a dalších střípků, ze kterých se můžete rozhodnout, jestli teda pokračovat cestou dál nebo vystoupit.

18.06.2020 5 z 5

Born to Run Born to Run Bruce Springsteen

Autenticita, nostalgie a především důkaz toho, že pokud žijete svým zájmem, tak se může dít cokoliv.

29.05.2020 5 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Poučení o tom, že bychom měli být vnímavější ke světům dalších osob. Každý má totiž jeden svůj (možná podivný), který se zrovna nemusí projevit na vzhledu. Třetí povídku jsem se raději nahlas a pozpátku neodvažovala číst (viz. tiráž).

12.04.2020 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Napínavost-rozpínavost lidské psyché.

08.04.2020 5 z 5

Věnujte mi valčík Věnujte mi valčík Zelda Sayre Fitzgerald

Slova plynou jako báseň a všechny pocity jsou v nich uvězněny.

15.03.2020 4 z 5

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Kratší, čtivější a - navzdory velkému počtu postav z doby minulé - přehlednější verze Sofiina světa. Filosofický příběh, co vyžene klid z nejedné žolíkovské mysli.

23.02.2020 5 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Čte se těžce, ale za vykreslení pocitů dne a londýnských postav to stojí.

01.05.2019 5 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Nejdřív se četba táhla, pak jsem Nuslím přišla na chuť a ke konci jsem už u některých historek (vyvážení popelnic na kolečkových bruslích) nemohla zadržet smích.

23.04.2019 4 z 5

Odpuštění Odpuštění Lauren Kate

Cam si zasloužil v celé sérii i vlastní příběh, tak tady je... Samozřejmě se jedná jen o menší doplnění celé série, která byla dávno ukončena.

03.04.2019 3 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Čtivé vysvětlení toho, proč se vlastně člověk (ne)má bát schizofreniků. A co víc, jedinečná možnost pohlížet na svět očima jednoho z nich. Teď začínám pochybovat, který složky mýho života jsou skutečný.

23.03.2019 4 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Autentický bezprostředně plynoucí děj, nic mně bližšího a čtivějšího jsem nikdy nečetla.

05.03.2019 5 z 5

Leonce a Lena / Vojcek Leonce a Lena / Vojcek Georg Büchner

Leonce a Lena má jednoduchou zápletku, malý nádech romantismu. Vojcek je ojedinělou divadelní hrou, jejíž dotek čtenáře navždy poznamená. Navíc se čte velice snadně a přitom je v něm víc, než se dá přečíst.

25.02.2019 4 z 5

Loupežníci Loupežníci Friedrich Schiller

Překvapena délkou hry, ale naplno vtažena do vln romantismu, jsem nakonec přišla na chuť i delším monologům-úvahám.

24.02.2019 5 z 5

Oddechovka s úsměvnými momenty, která humorem někomu sedne méně, někomu zase více (u mě to bylo ovlivněno také četbou v angličtině).

23.02.2019 3 z 5

Tibetská kniha o životě a smrti Tibetská kniha o životě a smrti Sogjal Rinpočhe

První duchovní kniha, ke které jsem přičichla. Dokáže nasměrovat k pochopení karmy, cestě soucítění s druhými bytostmi a smíření se se smrtí - vlastně se smrtí zaobírala mnohem víc, než jsem očekávala. A nakonec je to dobře, protože jejím přijetím lépe chápeme i svůj aktuální život a můžeme jej uchopit a naplnit způsobem, jakým chceme, dokud je ještě čas.

21.02.2019 4 z 5

Don Juan Don Juan Molière (p)

Hravá zápletka, zábavnější a čtivější než verze Tirso de Moliny.

18.02.2019 4 z 5

Druhé díly nebývají "lepší", ale v tomto případě je opak pravdou. Postavy a jejich charakter jsou starými známými, jen se čtenář už lépe vžívá do jejich smýšlení. Vlastně by nebylo třeba prvního dílu, který očividný závěr pouze překazil. Tato kniha jej naštěstí napravila.

13.02.2019 4 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Poslední díl mé nejoblíbenější fantasy série, ke které je třeba se opakovaně vracet - jakmile je člověk zase dost starý na pohádky. Propracovaný závěr nalezne čtenářovo ocenění až v nedětských očích.

12.02.2019 5 z 5

Pod optimistickou obálkou slova plná teskné melancholie s přítomností tajemné postavy na irských útesech, kterou by mohli závidět i autoři z dob romantismu. Musejí však všichni takoví hrdinové skončit ZkLÁMÁNI city?

08.02.2019 3 z 5