Tibetská kniha o životě a smrti

Toto fenomenální dílo lze chápat jako úvod do budhistického nazírání duchovní skutečnosti. Seznamuje čtenáře s meditačními technikami, osvětluje fenomény karmy a znovuzrození, radí, jakým způsobem se připravit na cestu ke smrti. Především se ale text detailně zabývá přechodným stavem vědomí a nevědomí po smrti, tzv. „bardem“, a rozkrývá tak řadu otázek, jež si lidstvo klade od nepaměti. Tibetská kniha o životě a smrti představuje unikátní syntézu budhistické tradice a západního myšlení. Sogjal Rinpočhe se sice narodil v Tibetu a byl žákem duchovního mistra Džamjang Khjence Čhökji Lodöa, po čínské invazi Tibetu však podobně jako Dalajláma odešel do exilu a od 70. let začal na Západě předávat tibetské učení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29528/tibetska-kniha-o-zivote-a-umirani-29528.jpg 4.6118
Duchovní literatura, Náboženství, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Pragma, Knižní klub

The Tibetan Book of Living and Dying, 1993

Kniha Tibetská kniha o životě a smrti

jan.para
24.12.2021

Kniha je velmi složitě napsána. Stačí si přečíst 2 stránky a musí jí odložit. Čtenář v ní nalezne mnoho filozofických myšlenek, které určitě stojí za zvážení.

Edgar
23.12.2021

Poprvé jsem se snažil o přečtení, když mi bylo sedmnáct. Tenkrát jsem se rozhodl smysl života v náboženství a různých divných věcech. Asi abych měl správný směr, nebo co jsem očekával. Každopádně jsem to nedočetl. Bylo to na mě v té době moc složité. Dočetl jsem to až o dost později. Ale jedno mi to v těch sedmnácti dalo, a to říct si. „Hele tohne není důležité a hlavně je to jako vše pomíjívé.“ Což bylo asi přesně to, co jsem chtěl slyšet nebo spíš k tomu dospět. Kkaždopádně tahle kniha byla jedna ztěch, které mi řekly. „Už dost! Přestaň s tím tvím ezo vnímáním světa!“ Což je docela usměvné, když vezmu v potaz, že ji napsal tibetský duchovní.

barynka15
16.06.2021

Kdo se bojí smrti, doporučuji přečíst...Člověka to vnitřně uklidní...V reinkarnaci velmi silně věřím, spíš se bojím, že ani tento můj život není poslední. Nirvána je opravdu něco, čeho bych jednou chtěla dosáhnout. V rámci knihy jsem se na některých místech trošku ztrácela, protože přeci jen nejsem natolik znalá buddhismu, ale některé části bych doporučila přečíst každému...

karel.bedrich
19.05.2020

Skvělá kniha.

miss_nothing
21.02.2019

První duchovní kniha, ke které jsem přičichla. Dokáže nasměrovat k pochopení karmy, cestě soucítění s druhými bytostmi a smíření se se smrtí - vlastně se smrtí zaobírala mnohem víc, než jsem očekávala. A nakonec je to dobře, protože jejím přijetím lépe chápeme i svůj aktuální život a můžeme jej uchopit a naplnit způsobem, jakým chceme, dokud je ještě čas.

peterberes
15.02.2019

lahšia kniha zrozumitelné čítanie

Beebee
29.07.2017

Velmi doporučuji každému, kdo nevyhnutnost smrti sebe a lidí kolem je schopen neignorovat a něco víc o ní chce vědět nebo potřebuje sám umřít v klidu a smířen, připraven nebo doprovází svého blízkého. Poprvé jsem jí četla ve 20 letech a od té doby ještě 6x při silných příležitostech. Je jak praktická, tak hladivá, vychází z hluboké moudrosti budhistického přístupu ke smrti. Nevylučuje ani křesťanskou mystiku a hloubku obsaženou v Kristu. Doporučuji všem hledajícím smysl smrti a života spolu s knihami s tématikou smrti od Nairna - Žití, snění, umírání, Ole Nydahla, Dalajlámy - Rady jak umírat a žít lepší život, speciálem Budhismus dnes O smrti z 2003, Grosz- Dopisy umírajícímu příteli, Fremantle - Zářivá prázdnota, Lama Lodo - Bardo, Rinpoče Lati - Smrt, mezistav a znovuzrození, přidám i Jiřinu Šiklovou Vyhoštěná smrt. "Nebojte se smrti, bojte se promanit život. "

Gizminek
10.06.2017

Tato kniha na mě neuvěřitelně zapůsobila. Je to určitě složitější čtení k pochopení a neučený Buddhista, jako já, se může ztrácet v pojmech. Mimo jiné je v knize krásně popsána Tonglenová praxe, význam meditací a buddhistické filosofie. V úvodu a závěru je i krátce zmíněný autorův život v Tibetu, jeho učení u nejlepších mistrů a také dopady čínské okupace. Asi nejdůležitější částí knihy je učení o bardech - stavech, které přicházejí po smrti a také části o tom, jak pomoci umírajícím. Napsáním knihy si autor vytyčuje cíl změnit pohled západní civilizace na umírání a smrt. Chce, abychom se smrti přestali bát nebo jí naopak ignorovat a začlenili učení o ní (o bardech) do vzdělávacího systému. Začali se chovat k umírajícím s úctou, soucitem a láskou.