Miliarda Miliarda komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell v románu 1984 ukazuje naplno svůj spisovatelský um a předkládá čtenářům dle mého soudu jedno z nejvíce stěžejních děl světové literatury. 1984 je sice antiutopistickým románem, nicméně řada v něm popsaných praktik Strany a Velkého bratra je bohužel v řadě států světa i v současné době v mírně obměněné podobě každodenní realitou, ostatně i naše republika má z dob minulých tyto praktiky zažité. I z tohoto ohledu je román 1984 "poplatný" i v dnešní době a zároveň může sloužit i jako jakési "memento" dob minulých. Kromě brilantního popisu totalitní společnosti však dokáže Orwell mistrně pracovat i s emocemi čtenáře, když ho v podstatě "nutí" jedny postavy milovat a druhé nenávidět, což eskaluje především v závěru knihy, kdy se u jednotlivých postav odhalí jejích pravé já. Pokud existuje kniha, kterou by si měl každý přečíst je to právě román 1984, jelikož myšlenky v něm zachycené jsou nesmírně obohacující (byť v trochu "děsivé" formě) a zároveň je tento román nesmírně čtivým, tudíž i z tohoto pohledu se jedná o dílo hodné čtenářské pozornosti.

09.08.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Můj první Steinbeck ve mně vyvolal absolutní nadšení. Autor na zhruba 100 stránkách rozehrává brilantní příběh o přátelství, který pěkně graduje až k poněkud hořkému, ale pravděpodobně nejlepšímu možnému zakončení, které ve mně zanechalo silné emoce a rozhodně mě navnadilo k přečtení dalších děl tohoto po zásluze vysoce ceněného autora.

26.07.2020 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Moje první zkušenost s Agathou Christie a maximální spokojenost. Autorka vytvořila spletitý detektivní příběh, který je "laskavý" a přesto ne prudérní. Když se na celou knihu podívám komplexně, není jí co vytknout. Styl vyprávění je velmi čtivý, dějové linky velmi zajímavé a konec, jak by tomu mělo být u každé správné detektivky, poměrně nečekaný. Osobně mě velmi bavil rovněž fakt, že každá maličkost má v ději svou důležitost a přispěje na konci k rozpletení celého příběhu. Agatha Christie je ne nadarmo mistrem svého řemesla a určitě se časem propracuji k jejím dalším knihám.

01.06.2020 5 z 5

Mezinárodní právo soukromé Mezinárodní právo soukromé Michal Malacka

Obsahově stručná, nicméně všeobsahující učebnice základů mezinárodního práva soukromého. Je vidět, že autoři mají rozsáhlou erudici ve svém oboru a umně jí přenášejí na "papír". Kromě samotné obsahové stránky, které nelze takřka nic vytknout (až na poměrně obsáhlou kapitolu o historii vývoje MPS, jejíž vypuštění by knize neuškodilo), lze vyzdvihnout i zajímavé právní citáty o jednotlivých právních oblastech, které každou kapitolu poměrně úsměvně otevírají. Jediné co bych ocenil navíc by byl častější popis případů z praxe, které by jednotlivá témata blíže "osvětlily". Celkově jsem však s úrovní učebnice velmi spokojen a jak studentům, tak i zájemcům o téma MPS ji vřele doporučuji.

31.05.2020 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymista byl pro mě osobně obrovsky pozitivním překvapením. Kniha mi svým stylem vyprávění silně připomíná Malého prince, nicméně oproti Malému princi obsahuje větší množství "nosných" myšlenek. Autorův styl psaní je hotový balzám na duši, jelikož dává čtenáři silný příběh, který je však podán laskavě a s noblesou a zároveň přináší řadu zásadních "motivačních" myšlenek, které lze aplikovat v běžném životě. Coelho odvedl v Alchymistovi mistrovskou práci a rozhodně si za tuto svou knihu zaslouží to nejvyšší hodnocení.

26.05.2020 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

V životě jsem nečetl knihu v níž si autor dokázal tak vyhrát s větnou skladbou jako Nabokov v Lolitě. Téma knihy - láska dospělého muže k mladé dívce je silně tabuizované a lze o něm pojednat mnoha způsoby, přičemž dle mého soudu zvolil Nabokov ten nejlepší z nich. Kniha sama o sobě totiž není zbytečně obscénní, ale rovněž ani "uměle" puritánská a je zkrátka umně vyvážená. Co lze naopak knize vytknout je její tempo. Děj je totiž místy až přespříliš rozvleklý a lehce nudný a nezachrání to ani Nabokovovi mistrné "hrátky" se slovy. Naštěstí tento neduh má jen první polovina knihy a druhá je od něho již oproštěna, což maximalizuje skvělý čtenářský dojem z této části knihy. Celkově pro mě byla kniha pozitivním překvapením a to zejména díky jedinečnému stylu psaní, který Nabokov dovedl k dokonalosti.

18.05.2020 4 z 5

Ovčí pramen Ovčí pramen Lope De Vega

Pro mě překvapivě zdařilá hra, která je velmi dynamická a příběhově velmi zajímavá. Hra samotná, ač je stará více než 400 let je dobře pochopitelná i v dnešní době, přičemž velmi dobře uchopuje téma, které nyní obzvláště rezonuje, a to téma společenské sounáležitosti. Jedinou vadou na kráse je konečné dějství, které je šito horkou jehlou a kvalitě hry rozhodně nepřispívá. Celkově však ve mně zanechala Fuente Ovejuna velmi dobrý dojem a určitě jí doporučuji k přečtení.

03.05.2020 4 z 5

Trestní právo hmotné: obecná část, zvláštní část Trestní právo hmotné: obecná část, zvláštní část Jiří Jelínek

Pravděpodobně nejlepší učebnice trestního práva hmotného na českém trhu. Učebnice je sice co do rozsahu velmi obsáhlá, ale zato obsahuje veškeré nezbytné informace pro porozumnění problematice trestního práva hmotného a zvláštní části trestního zákoníku. Kromě toho je logicky strukturovaná, graficky velmi dobře zpracovaná a nejvíc ze všeho přehledná. Pokud potřebujete získat relevantní poznatky z výše cit. oblastí ve srozumitelné, ale nikterak plytké formě, nemůžete koupí této učebnice udělat chybu.

24.04.2020 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Druhý díl trilogie Nyxia mě bavil snad ještě víc než díl první. Autor se v pokračování vyvaroval lehké jednotvárnosti, která byla mírným negativem dílu prvního a nabídl čtenáři děj, který má spád a nutí jej otáčet jednu stránku za druhou. Současně kniha nabízí značné množství zvratů, které do značné míry mění skutečnosti, jež jsme se dozvědeli v díle předchozím a drží tak všechny v očekávání, jak celá trilogie dopadne. Se stupňující se tendencí literárního umu Scotta Reintgena se opravdu těším na četbu závěrečného dílu, který věřím, že mě svou kvalitou opět pozitivně překvapí.

11.04.2020 5 z 5

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

Poeova poezie mě vůbec nechytla. Většina básní je psána tak "honosně" a složitě, že jsem po jejich přečtení absolutně nechápal o čem byly a u zbytku mě přepadal spíš pocit znudění než potěchy. Světlou výjimkou byla báseň Havran, jež snese nejpřísnější měřítka, ale sama o sobě nemůže zachránit celou básnickou sbírku.

05.04.2020 1 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

První díl trilogie Pána prstenů je poměrně čtivý, nicméně pro mě osobně je psán poměrně zvláštním stylem, který pro mě nebyl vždy úplně lehce stravitelný. Je všaj třeba říct, že svět Pána prstenů je velkolepý a bavilo mě jeho objevování, tudíž s touto trilogií určitě nekončím a těším se co přinesou další díly.

15.02.2020 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Můj první Čapek v životě a velmi pozitivní překvapení. Bílá nemoc mě překvapila svou čtivostí, svým poselstvím a tím, jak se soustředila na nosné téma a zbytečně neodbíhala od hlavní dějové linky. Jediné, co bych vytkl je na můj vkus moc ukvapený závěr, který přišel v podstatě ve stylu "deus ex machina", jakoby autor nevěděl jak knihu vhodně zakončit. Celkově však hodnotím Bílou nemoc velmi kladným hodnocením a určitě si v budoucnu od Čapka ještě něco přečtu.

15.02.2020 4 z 5

Dějiny trestního práva v českých zemích a v Československu Dějiny trestního práva v českých zemích a v Československu Eduard Vlček

Poměrně povedená publikace o vývoji trestního práva v českých zemích, která poskytuje základní vhled na jednotlivé historické etapy této důležité oblasti práva. Stručnost učebnice je vyvažována tím, že popisuje skutečně nejzákladnější instituty trestního práva a neobsahuje žádný "balast", který by strukturu učebnice narušoval. Jedinou výhradou budiž fakt, že novověké instituty trestního práva, tak jak jsou v učebnici popsány jsou poněkud "odbyté" a i přes stručnou koncepci učebnice by si zasloužily větší pozornost. Jako celek však tato učebnice rozhodně splňuje svůj účel a hodí se perfektně pro ty, kteří chtějí získat základní přehled o vývoji trestního práva napříč dějinami českých zemí.

19.01.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nesbo je génius. Jeho vypravěčský styl je prostě dokonalý a touto knihou to jen utvrdil. Nůž je nejnepředvídatelnější knihou o Harrym Holeovi a zároveň nejvíce šokující. Po každé dočtené knize z této fenomenální série si říkám, že tak vysokou laťku už nemůže Nesbo překonat a vždy se šeredně pletu. Po otevřeném závěru knihy jen doufám, že se Harry vrátí opět na scénu a jeho příběh mě šokuje minimálně ještě jednou.

05.01.2020 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Na Remarquovi je obdivuhodné jak dokáže o extrémně složitém tématu psát s takovou lehkostí a bravurou. Nahlédnutí do života německých emigrantů a jejich životních radostí i strastí je velmi čtivé, uvěřitelné a vzbuzující silné emoce a rozhodně lze doporučit všem, kteří mají o tuto tématiku zájem.

31.12.2019 5 z 5

Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga Cunetomo Jamamoto

Velice zajímavá kniha přibližující kulturu a učení japonských samurajů, jež obsahuje řadu příběhů, pouček a mouder převážně z období japonského šogunátu. Převážná řada z nich je velmi inspirativní, nicméně bez některých z nich by se určitě obešla. Nicméně jako celek hodnotím tuto knihu pozitivně a určitě si nějakou podobného ražení v budoucnu přečtu.

28.12.2019 4 z 5

Skvělá povídka Alexandera Solženicyna popisují jeden "obyčejný" den v sovětském pracovním táboře, kde boj o jídlo, o trochu spánku a o další obyčejné věci je každodenní rutinou. Bohužel je tato povídka toliko věrným odrazem skutečnosti a jako taková podává hrůzný obraz toho, čeho byla sovětská moc schopná. Pro mě osobně je Jeden den Ivana Děnisoviče další z knih po jejímž přečtení u mě převládá vděk za to v jaké době a jaké zemi žiji a a vyvolává u mě uvědomění, jaký obrovský přínos má demokracie a svoboda.

24.12.2019 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Timothy Snyder opět ukázal, že je mistrem svého řemesla, kdy z obrovského množství historických pramenů dokázal vytvořit působivý celek, který má rozhodně co nabídnout. Cesta k nesvobodě je chmurnou, nicméně bohužel reálnou výpovědí toho jak ruský vliv a "vývoz" jeho despotických myšlenek ovlivňuje fungování demokratických režimů a přibližuje je k despotickému modelu vlády a tím i k nesvobodě. Přestože je kniha z počátku lehce filosofičtějšího rázu, který může být pro čtenáře hůře "stravitelný", v dalších částech knihy se již autor věnuje mnohdy až neuvěřitelným faktům o ruské informační válce, dezinformační kampani apod., na jejichž příkladu ukazuje průběh "cesty k nesvobodě". Stejně jako u ostatních knih Timothy Snydera je i z "Cesty k nesvobodě" jasně patrná autorova erudice, která ústí v přesný historický nástin ožehavých historických témat dnešní doby (invaze Ruska na Krym, volba Donalda Trumpa aj.), který je však popsán velmi poutavě a přehledně. Tato kniha by měla být povinnou četbou, jelikož její historicko - kulturní přesah je evidentní a já jen doufám, že se dostane do rukou co nejvíce čtenářů.

17.12.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ačkoliv seriálové zpracování příběhu sklízí velmi pozitivní ohlasy, knižní předloha mě moc nezaujala. Autorka si vytvořila vlastní dystopický svět, jehož popis je sice poměrně zajímavý, nicméně ostatní části knihy svou kvalitou výrazně zaostávají. Příběh je velmi rozvláčný a dopředu se posunuje nesmírně pomalým tempem, postavy jsou popsány natolik nezajímavě, že se nelze takřka s žádnou ztotožnit a fandit jí, a proto jsem ani nikterak neprožíval jejich životní příkoří. Zároveň je pro mě velkým zklamáním i zakončení příběhu, neboť otevřený konec je v tomto případě jaksi "z nouze cnost", jelikož je až příliš rychlý a v kontextu celého předchozího děje i poměrně nelogický. Celkově bohužel musím knihu hodnotit spíše záporně, protože ve mně nezanechala pozitivní dojem, avšak rozhodně se nejedná o vyloženě brakovou literaturu, která by si nenašla své příznivce.

13.12.2019 2 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Druhá kniha ze série s Joonou Linnou mě oslovila ještě více než díl první. Námět je více než zajímavý, napětí si knihu udržuje po celou dobu a narozdíl od Hypnotizéra nemá vyloženě slabých míst. Nadto se autoři začali konečně zaměřovat i na zajímavou osobnost hlavního hrdiny, které má hodně co nabídnout a doufám, že v nastoleném trendu budou pokračovat i v dalších dílech. Mě osobně druhý díl velmi zaujal a určitě budu v četbě této série pokračovat.

29.11.2019 5 z 5