Miliarda Miliarda komentáře u knih

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Autentické svědectví Anny Frankové o hrůzách války. Několik let "uvězněna" se svou rodinou v malém úkrytu z něhož nemohli odejít a riskovat tak zadržení. S omezeným množstvím potravin, s omezenou hygienou a hlavně s ustavičným strachem, co se stane v případě, že je němečtí vojáci odhalí. Nikdo z nás si tyto hrůzy války asi nedokáže představit. Anna Franková nám je však prostřednictvím svého deníku dokáže přiblížit. Popis jejich strastí, strachu, ale naopak i jejích radostí z úplně obyčejných věcí ve mně bude ještě dlouhou dobu rezonovat. Anna Franková si zaslouží hlubokou úctu za to, že dokázala zachytit hrůzy války na papír a její příběh tak (stejně jako příběhy dalších židovských občanů stižených podobným osudem) může být i po letech připomínán. Mou hlubokou úctu Anna Franková tímto svým deníkem (a hlavně jejími názory a odvahou tváří v tvář hrůzám druhé světové války) získala a věřím, že po přečtení knihy získá i tu vaši.

26.03.2018 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Skvělá investigativní práce Jaroslava Kmenty vyústila v nadstandardně kvalitní knihu popisující skutečný životní příběh Andreje Babiše. Tato kniha by měla být povinnou četbou, aby lidé viděli, kdo nám tu vládne. Více viz. recenze: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/skutecny-pribeh-o-andreji-babisovi-9664

09.03.2018 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Na této knize je jasně vidět, že se jedná o autorovu prvotinu. Je to sice zábavné stejně jako jeho další knihy, avšak styl psaní mi zde nesedí tak dobře jako v knihách následujících. Rozvláčné tempo střídají velice zajímavé pasáže, avšak kniha jako celek působí velmi nevyváženě. Tím rozhodně nechci říci, že by se jednalo o knihu nekvalitní, to určitě ne. Jako oddychová četba Vás totiž kniha pravděpodobně neurazí, ale narozdíl od ostatních knih Ladislava Zibury ani nenadchne. Navíc pokud jste navštívili jeho přednášku 40 dní pěšky do Jeruzaléma, tak v knize nenajdete takřka žádné nové informace jdoucí nad rámec přednášky, tudíž i z tohoto pohledu mě kniha nebavila tak moc jako další Ziburovy cestopisy. Avšak jak jsem již říkal, jako oddechové čtení to rozhodně nebyla špatná kniha, čemuž odpovídá i mé průměrné hodnocení.

28.02.2018 3 z 5

Tvrdohlavý muž Tvrdohlavý muž Ondřej Horák

Poměrně zajímavá biografie Stanislava Bernarda ukazující jak daleko se dá dojít s "buldočí" zarputilostí. Knihu pravděpodobně ocení nejvíce ti kdo hodují pivu Bernard, avšak ani ti, kdo si pivo neotevřou, co je rok dlouhý, nebudou zklamáni. Já osobně patřím do druhé skupiny a kniha se mi četla velice dobře, utíkala svižně a dozvěděl jsem se z ní řadu informací o pivovarnictví a podnikání celkově. Rozhodně to není kniha, jež by aspirovala na Pulitzera a rovněž se nejedná o žádný originálně pojatý životopis, ale rozhodně si zaslouží vyšší než průměrné hodnocení.

Více viz. recenze: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/stanislav-bernard-aneb-tvrdohlavy-muz-ktery-si-splnil-sen-9507

10.02.2018 4 z 5

Skála Skála Peter May

recenze velmi vysoká očekávání a velká část z nich byla naplněna. Mrazivá atmosféra skotského ostrova Lewis, charakterní postavy a dobře strukturovaný děj dělá z knihy jedinečnou záležitost. Ačkoliv mně v první fázi trochu vadilo stálé prolínání časových linek, záhy jsem si na něj zvyknul a ke konci knihy jsem si je již naplno užíval, stejně jako ostatní kladné atributy knihy. Zejména musím ocenit vyprecizované charaktery jednotlivých postav, které jsou lehce uvěřitelné a do knihy skvěle sedí. K duhu jde knize i velice dobře napsaný závěr, se kterým si autor evidentně vyhrál. Celkově se jedná o velice dobrý thriller, který musím ohodnotit maximálním počtem hvězd. Pokud hledáte mrazivé skotské drama, rozhodně nesáhnete vedle když si knihu pořídíte, mě osobně velmi zaujala a už se těším až si přečtu její pokračování. Pokud však hledáte detektivku s překvapivými zvraty a neočekávaným závěrem, doporučuji zvolit knihu jinou, neboť Skála do této kategorie nepatří.

07.02.2018 5 z 5

Ladislav Zibura přesně ví pro jakou sortu čtenářů své knihy píše a dokáže z toho maximálně těžit. Putování po Arménii a Gruzii zachycuje ve své knize nesmírně čtivě, s laskavým humorem a velmi záživně a pokud hledáte knihu u níž skvěle zrelaxujete a navíc se výsostně pobavíte, mohu jen doporučit. Na rozdíl od předchozích knih se tato kniha lehce dotýká i témat ve skrze negativních, jako kupř. genocidě Arménů, což knize velmi prospívá, neboť tato témata je třeba stále připomínat a autorovi všechna čest, že si ve své především humorné knize, dovolil toto téma otevřít. Celkově je kniha velmi dobře vyvážená, neboť ukazuje jak pozitivní stránky cestování, nezřídka spojené s množstvím úsměvných situací, ale i ty negativní jako je osamělost, stesk po domově apod. Celkově by se dalo říci, že se jedná o doposud nejvyspělejší knihu autora a jejím zakoupením určitě neprohloupíte. Já osobně hodnotím 4 hvězdami z 5, neboť když knihu srovnám s přednáškou autora, tak mi k dokonalosti přece jen něco chybí, ale to je jen lehká vada na kráse, která nijak výrazně nesnižuje můj celkově velmi kladný pocit z knihy.

06.02.2018 4 z 5

Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil Zdeněk Svěrák

Pro milovníky díla největšího českého génia je četba této knihy takřka povinností. Jedná se o jakýsi ucelený náhled do života Járy Cimrmana, který rozhodně vykouzlí každému čtenáři úsměv na tváři. Pakliže jste zhlédli všechny Cimrmanovi hry, nenajdete v knize takřka žádné nové informace, přesto však má pro kniha pro svoji originalitu a strukturu co nabídnout. Pokud bych chtěl simplifikovat, řekl bych, že se jedná o jakýsi "best of" z Cimrmanových her, ovšem tento popis by nebyl zcela přesný. Množstvím dokumentů, které se v knize nacházejí je totiž "obyčejná četba" posunuta na zcela jinou úroveň a každý jednotlivý dokument má svojí vlastní přidanou hodnotu a milci Járy Cimrmana tuto přidanou hodnotu zajisté ocení. Pokud humor DJC zbožňuje tě jako já, koupí této knihy rozhodně neprohloupíte, ba naopak.

30.01.2018 5 z 5

Spravedlnost: Co je správné dělat Spravedlnost: Co je správné dělat Michael Sandel

Je morálně ospravedlnitelná interrupce, je spravedlivé současné přerozdělení příjmů, kdy hvězdy NBA berou více než 100násobně vyšší plat než učitelé? Tyto i mnohé další ožehavé morální otázky současné společnosti jsou konfrontovány se základními pojetími spravedlnosti v této brilantní knize prof. Sandela. V 10 kapitolách jsou velice čtivě, avšak zároveň velmi erudovaně popsány jednotlivá pojetí spravedlnosti, přičemž na konkrétních morálních otázkách současné společnosti (svatby homosexuálních párů, povinná vojenská služba, náhradní mateřství apod.) je skvěle demonstrováno jak jednotlivá pojetí spravedlnosti na tyto otázky nahlížejí. Kniha rozhodně není žádnou agitací k přijetí myšlenek autora, ale má rozvinout kritické myšlení čtenáře a schopnost s názory autora polemizovat. Ostatně z celé koncepce knihy je zřejmé, že žádná absolutní pravda neexistuje, spravedlnost nelze vyložit pouze jedním způsobem, a o to podstatnější je proto rozvíjet společenskou debatu a přijímat i oponentní názory, pakliže jsou logicky zdůvodněny. Pro každého, koho problematika řešení morálních dilemat "nenechá spát" a navíc se alespoň okrajově zajímá o právo a filosofii se jedná takřka o povinnou četbu. Ve mně osobně zanechala kniha velice pozitivní dojem, a proto nemohu než ohodnotit plným počtem hvězd.

Pro zájemce podrobnější hodnocení viz. přiložená recenze (https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/spravedlnost-co-je-spravne-delat-9393)

16.01.2018 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Stejně jako první díl, je i toto pokračování knižní série velmi čtivé. Bohužel však k dokonalosti prvního dílu něco chybí. Napětí už není dávkováno tak precizně jako v prvním díle, objevuje se zde řada nelogičností a závěr byl pro mě docela zklamáním. Navíc kniha je takřka kopií prvního dílu a šlo tak dobře předvídat co se stane. Na druhou stranu však musím pochválit jedinečný formát knihy, který je oproti prvnímu dílu ještě více "vyšperkovaný" a také čtivost knihy, neboť jsem se ani chvíli nenudil. Bohužel pro Geminu nastavil první díl laťku tak vysoko, že její překonání by bylo obrovským překvapením, což se v druhé části této skvělé trilogie bohužel potvrdilo.

13.01.2018 4 z 5

Strhující kniha o zvěrstvech páchaných především Sovětským svazem a Nemeckem v období 2. světové války, jakož i v létech předchozích a následujících. Tymothy Snyder strhujícím popisem zdůrazňuje především fakt, že za každým mrtvým z "krvavých zemí" stojí vlastní osobní příběh a tak bychom k obětem sovětského a německého teroru měli přistupovat a nenahlíží na ně jako na pouhá "čísla". Kniha je sice poměrně náročná a podrobná, ale toto téma si přesně takový druh knihy zasluhuje. Výborná ilustrace této části dějin, kterou by mnozí nejradši vytěsnili, si zaslouží jednoznačně nejvyšší možné hodnocení.

16.10.2017 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Porno z 19. století, ale nadmíru podařené. Chápu, že většina lidí radši sáhne po 50 odstínech, ale myslím, že nikdo rozhodně neprohloupí, když se pustí do četby Lady Fuckingham. Nevěřil bych, že některé pasáže budou až tak dopodrobna popsány, ale evidentně jsem se v Oskarovi mýlil. Já osobně byl více než příjemně překvapen a dávám plný počet hvězd.

14.10.2017 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Knihu jsem začal číst díky čtenářské výzvě (kniha odehrávající se v budoucnosti) a byl jsem s výběrem více než nadšen. Knihu je nesmírně zajímavá svým formátem, neboť se nejedná o ucelený příběh, ale souhrn přepisu hlášení, technických zpráv, počítačové komunikace, rozhovorů jednotlivých protagonistů apod. Právě toto neortodoxní pojetí formátu knihy je však jedním z faktorů, proč mě doslova uchvátila. Druhým je samozřejmě příběh. Kniha je napínavá od začátku do konce, obsahuje značné množství zvratů a velice barvitě vykreslených postav se kterými se člověk ztotožní. Pro mě osobně se jednalo o obrovské pozitivní překvapení a nemůžu se dočkat druhého dílu.

13.10.2017 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Už dlouho mě žádná kniha tak neuchvátila jako právě Tyranie od Tymothy Snydera. Kniha nám ve 20 krátkých poučeních ukazuje, že rozvrat liberální demokracie a tendence k fašizaci společnosti nebyly pouze záležitostí 20. století, ale můžeme je ve velké míře pozorovat i dnes. My však máme tu výhodu, že se ze špatných rozhodnutí naších předků můžeme poučit, zatímco oni to srovnání neměli. A co pro dělat pro to, abychom nastupujícím tendencím totalitarismu a nedemokratických režimů zabránili? Každý pro to může dělat co uzná za vhodné, ale pokud neví kde začít, kniha mu dá určitě návod jak by v tomto směru měly vypadat jeho první "kroky".

07.10.2017 5 z 5

Kočky jsou vrženy Kočky jsou vrženy Jakub Horák

Mě osobně kniha zahřály na duši. Je vtipná, svým způsobem laskavá a hlavní hrdina Kocour Klapuška je popsán takovým způsobem, že mu prostě nelze nefandit. Navíc reálně existující politici jsou v knize popsáni nanejvýš trefně a podtrhují charakter celé knihy. Určitě to není kniha aspirující na Magnesium Litteru, ale jako odpočinkovou četbu vřele doporučuji.

04.10.2017 4 z 5

Styl psaní Ladislava Zibury je velice příjemný a čtenářsky atraktivní. Tento cestopis zahřeje u srdce každého, kdo netouží jen po tom se o místech navštívených autorem dozvědět nějaké technikálie, ale je pro něj důležitější ponořit se do zážitků, jež autor na místě zažil. Pokud patříte do druhé skupiny, z knihy budete nadšeni a zhltnete ji jedním dechem. Navíc je velice vtipná, přičemž humor autora je velice lidský, což kvalitu knihy ještě více umocňuje. Ano samozřejmě to není vrcholné dílo světové literatury, ale mnoho lepší odpočinkové četby v tomto žánru pravděpodobně nenajdete.

17.09.2017 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Bohužel 3. kniha ze série doplácí na to, že je takřka totožná s těmi předchozími. Navíc má poměrně rozvláčný úvod a současně ani závěr není tolik šokující jako v předchozích knihách. Přesto se jedná o ideální odpočinkovou četbu, která se čte jedna radost a ve svém žánru se jedná o velice kvalitní knihu.

15.09.2017 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Do knihy je poměrně těžké se začíst, avšak následně se čte poměrně dobře. Sýrový příběh "obyčejných" lidských problému mě poměrně zaujal a přes pomalejší rozjezd hodnotím velmi kladně. Murakami mě příjemně překvapil a určitě sáhnu po některé z jeho dalších knih.

02.09.2017 4 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

Výstižná sonda mapující jak Andrej Babiš přišel k Agrofertu a co je jeho skutečným motivem pro vstup do politiky. Za celou knihou je vidět poctivá a nezávislá novinářská práce, která bohužel tolik chybí právě v Babisových médiích. Tato kniha by měla být povinnou četbou pro každého, kdo uvažuje, že tuto kreaturu bude volit. K úplné dokonalosti mi chybělo jen hlubší proniknutí do některých témat, ale i tak hodnotím knihu jako vysoký nadstandard.

01.09.2017 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Po Andělech a démonech další brilantní dílo Dana Browna. Ačkoliv se jedná o literární skvost, kvalitou jej musím zařadit lehce níž než jeho předchozí knihu ze série. Autor píše pořád na jedno brdo, což je na jednu stranu velmi dobře, neboť kniha je neuvěřitelně čtivá, avšak na druhou stranu to má i své úskalí, kupř. že hlavní záporná postava jde poznat již v polovině knihy bez toho aniž by byla odhalena její totožnost. A jak mě nadchla takřka celá kniha, závěr mě lehce zklamal, neboť jsem doufal, že bude více provokativní, což by knize slušelo více. I tak jsem však z knihy velice pozitivně překvapen, neboť jsem nevěřil, že si autor nedokáže udržet tak vysokou kvalitu jakou nastavil v Andělech a démonech. Sečteno a podtrženo, jasných 5 hvězd.

24.08.2017 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

První kniha, jíž jsem od Dana Browna četl a naprosto mě uchvátila. Je neuvěřitelně čtivá, obsahuje obrovské množství zvratů a děj je nesmírně poutavý. Až moc "přeplácaný" konec mi sice trochu zkazil celkový dojem z celé knihy, ale ne natolik, abych nedal 5 hvězd a nešel si okamžitě objednat Da Vinciho kód.

11.08.2017 5 z 5